Sanal Olmayan Sektörler Gelecekte Ölür mü?

Parlak fikirler olarak sektör içi yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sektörün içinde yer almak ya da tutunmak isteyen, biraz daha büyüyüp yoluna devam etmek isteyen erkek, kadın, genç, yaşlı girişimciler ve yatırımcılar yazılarımızdan faydalanarak bir yol haritası çizmeye devam ediyorlar ve geleceğin bilinmezliği konusundaki soru işaretlerini birer noktaya çevirerek daha temkinli ve daha kazançlı ilerlemeye devam ediyorlar.

Bildiğimiz üzere üstünde yaşadığımız dünya da çeşitli iş sektörleri de ikiye ayrılmış durumda. Sanal ve sanal olmayan biçiminde ayrılan bu değerler, son on yılda başladı, gelişti ve zirve yaptı. Bugün artık kimi ilişkiler bile sanal ve sanal olmayan şeklinde üretiliyor. Var olan dünyayla yetinmeyen endüstri, bir de sana evren üreterek kar oranlarını en az iki katına çıkarmayı hedefledi ve başardı. Bugün artık yürürlükte olmayan msn şirketi örneğin. Birçok açıdan yenilik getirdi iletişim modellerine ve bu uygulama sadece bir şirketti aslında.

Şimdiki şirketlerin önünü açan unsurlar da 15 – 20 yıl gibi erken döneme ait unsurlar. Her şey bir anda gelişti diyebiliriz. Ve nitekim şu anda endüstri de sanal ve sanal olmayan olmak üzere ikiye ayrılmış durumda.

Ve akıllarda tek bir soru: Gelecekte sanal olmayan sektörler ölecek mi? Yoksa şimdiden ölmeye mi başladılar. Durum o kadar ense karartacak ölçekte değil. Şimdi sırasıyla sanal olmamasına rağmen asla ölmeyecek birkaç sektörden dem vuracağız. İşin en iyi yanı ise bu sektörlerin alt kümede değil üst kümede yer alması ve pazar payının çoğuna her zaman daha fazla sahip olmasıdır.

Trump Döneminde Hangi Sektörler Yükselecek başlıklı makalemiz hem yazımızı hem de güncel bir olayı ilgilendiren bir yazı olarak okunmayı ve değerlendirilmeyi bekliyor. Geçtiğimiz ay Amerika’nın yeni başkanı seçilen Trump döneminde hangi sektörlerin yükseleceğini öğrenerek bu konuda atılımlar ve yeni yatırımlar yapabilir, kendinize en azından bir 5 sene güvence altına alabilirsiniz.

Yeni ve canlı sektör: Sanal sektör!

Hiç Ölmeyecek Sektörler Var mı? 

Bazı sektörler vardır ki insanoğlu yeryüzünde olacağı sürece asla ölmeyecektir. Bilakis artan nüfusla beraber güçlerine güç katarak her daim kar oranlarını yükselterek ilerleyecektir. Zaten bir gün gelir de insanlar yeryüzünden silinirse, o zaman kimsenin kimseye bir şey satmak gibi zorunluluğu kalmayacağı için, sanal ya da sanal olmayan gibi ayrımlara da girmeye ne lüzum olacak, ne de bu ayrımlara gidecek insan kalacak ortalıkta.

Eğer bu yazımızı okuyor ve aynı zamanda sanal olmayan bir sektörde boy göstermek istiyorsanız, yazımızın bu kısmı tam size göre. Öyle ya hem sektörde yer almak hem de sanal olmayan bir iş yürütmek, bir faaliyet göstermek isteyenlerin sayısı çoktur. Çünkü sanal endüstrisi hem belli bir açıdan uzmanlık gerektirmektedir hem de herkesin yapabileceği, yapmak isteyeceği tarzda bir üretim ağına sahip değildir.

Yeni Mezunların İş Kurabileceği 8 Boş Alt Sektör başlıklı makalemiz yeni mezunların kafa karışıklığına ilaç niyetinde. Bu makalemizi okuduğunuzda yeni mezunlar olarak kurabileceğiniz ve direkt olarak faaliyet yürütebileceğiniz 8 boş alt sektörü de kavramış ve uygulamaya hazır hale gelmiş olacaksınız.

Ve bir ses yükselir: Geleceğe hoş geldiniz!

Gelecekte De Ölmeyecek Sanal Olmayan Sektörler? 

  • Gıda Sektörü: 

Bize birçok filmde de gösterilse de henüz buna dair en ufak bir emare görünmüyor ortada. İnsanlar kahvaltılarını, akşam yemeklerini hiç uğraşmadan tek bir hapla giderebileceklerdi güya. Şimdi bir yandan Adana dürüm gerçeğini düşünelim bir de Adana dürüm tadı verecek küçük bir hapı. Yemek yemenin kendisinin güzel olduğu bir eylemler bütününde kimse bize hikaye anlatmasın. Sadece işkolikler ve pimpirikler o hapları yutar. Geri kalan mis gibi tereyağıyla İskender yemeğini, mis gibi kokusuyla dürümleri götürmeye devam eder.

Demek ki gıda sektörü asla ölmeyecek. Ölmeyeceği gibi şekil bile değiştirmeyecek. Bundan 100 yıl önce neyse, 100 yıl sonra da sadece kalite ve hizmet konusunda ve yeni tatlar alanında devrim niteliğinde değişiklikler yaşanabilir. Ama bu.

Yani siz de gıda sektörüne girerek, sanal olmadığı halde gelecekte yaşamaya, yaşatmaya devam eden bir sektörde boy gösterebilirsiniz.

 

  • Giyim Sektörü: 

Giyim sektörü de artan nüfusla birlikte giderek güçlenen ve yetkinlik alanı kazanan bir sektör. Öyle ki her geçen yıl, daha da artarak, müşteri kitlesini her daim canlı ve yükselişte tutarak yoluna devam ediyor. İnsan, giyinmek zorundadır. Kışın soğuktan, yazın sıcaktan korunmak için. Ahlak dediğimiz genel yargılar bütünü de yasalarımız da çıplak dolaşmayı mümkün kılmıyor. En teorik ve pratik anlamda, var olan herkes giyinmek zorundadır.

Üstelik bu giyim, bir tane kışlık, bir tane yazlık alayım şeklinde tezahür etmektedir. Bu nedenle de bir insanın çeşit çeşit kıyafetleri olmaktadır. Ayrıca estetik de moda sektörü ile birlikte yükseliştedir. Bu nedenle sadece amaca yönelik hizmet olarak değil, bir şıklık ve kendini iyi hissetme modeli olarak da insanlar giyinmeye, giyim sektörleri de kazanmaya devam edecektir.

 

  • Gayrimenkul ve İnşaat Sektörü: 

Fark ettiğiniz üzere hem temel ihtiyaçlardan bahsediyoruz. İnsanların temel ihtiyaçlarının hep sanal olmayan bir temelde var olması ayrı bir gösterge olsa gerek. Sanal olmayan ve asla ölmeyecek bir diğer sektör kendi gücünü insanın barınma ve ev sahibi olma gibi temel ihtiyaçlarından almaktadır.

Yaşayan herkes yemek, giyinmek ve en nihayetinde başını bir çatı altına sokmak zorundadır. Bu zorundalık da hem inşaat sektörünü hem de gayrı menkul sektörünü canlı tutmaktadır. Bugünkü emlakçılar, sadece bilgisayar ve internet kullanımı hariç, hala eski yöntemlerle çalışmakta aynı şekilde inşaatlar da her geçen yıl daha fazla müşteriye ve alıcıya hizmet etmektedir.

 

Sanal olmayan sektörler, sanal alanı sadece pazarlama, sunum ve satış platformunda gerçekleştirmektedir. Bu nedenle siz de sanal olmayan bir sektörde boy gösterecekseniz bile sanal alemin birbirinden farklı ve zengin avantajlarını kullanabilir, yolunuza güçle ve kazanarak devam edebilirsiniz.

 

Ölmeyip Devamlı Kalıcı Olarak Para Kazandıracak 8 Sektör Ve İş Fırsatı başlıklı makalemiz de meseleyi bir başka açıdan ele alıyor. Ölmeyecek bir sektörde huzurla ve güvenle çalışmak ve kazanmak istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyunuz.

 

Sanal sektörün iç dinamikleri.

Sanal Sektörler Hangi Alanda Güç Kazanıyor?

  • Bir kere eğlence kültürü tamamen sanal sektörünün elindedir. Sinema, bildiğimiz sinema bile sinema salonlarından ve Dvdlerden arındırılıp cep telefonlarına kadar indirgenmiş ve ergonomik bir yapıya bürünmüştür. Bugün film izlemek isteyen biri, hiçbir şekilde insan içine karışmadan, sadece bir telefon ve kulaklıkla bu ihtiyacına yanıt alabilmektedir. Yine aynı şekilde oyun sektörü de bu alanda gücüne güç katarak ilerlemektedir.

 

  • Sanal sektörlerden biri de yazılım ve bilişim sektörüdür. Gücünü tamamen sanal alan içerisinde alan bu sektörler, sanal iş yapmak isteyen girişimcilerin ve yatırımcıların uğrak yeri haline gelmiştir.

 

Günün birinde sisteme entegre olmak ve ayakta kalmaya devam etmek için işinizi tamamen sanal sektöre kaydırabilirsiniz. Yakın gelecekte bu sanal alemin iş piyasasında ve endüstriyel üretimde kendini daha sık ve baskın olarak göstereceği aşikar.

İşiniz sanal da olsa reel de olsa, batmadan hep yükselmeniz ve kazanmanız dileğiyle!

Yorum yapın