Sanat Galerisi Açmak

Ülkemizde sanatçıların her zaman eleştirdiği ve yakındığı bir durum var. Bu ülkede sanata değer verilmiyor deniliyor. Ancak bu hatalı bir önerme. Çünkü Türkiye, sanatsal açıdan aslında oldukça üretken ve verimli bir diyar. Örneğin tiyatro oyunları her zaman full çekiyor. Kitaplar yazılıyor, satışa sunuluyor ve çok seslilik edebiyat alanında kendini gösteriyor. Birçok şarkıcı ve sanatçımız artık yurt dışı konserlerinde ve albüm lansmanlarında ünlerini dünya çapında yayarak perçinleyebiliyor.

art gallery photo

Yani ezbere ifadelerden sakınmak, bir takkeyi önümüze koyup düşünmek gerekiyor. Zira ülkemizde yeteri kadar sanata değer verilmediği, bir safsatadan ibaret. İşini hakkıyla yerine getiren herkes er ya da geç okuruna, izleyicisine, takipçisine ulaşıyor.

Türkiye’de edebiyatı yerden yere vuranların bir Yaşar Kemal’i göz ardı etmiş olmalarını ne yapacağız? Sezen Aksu, Tarkan, Zülfü Livaneli gibi ünleri yurt dışını aşmış müzisyenlerimizi ne yapacağız? O nedenle belli başlı ezbere ağlaklıklardan vazgeçmeli ve üretime geçmeli. Sanat galerileri ise bunun en iyi noktalarından biri. Hem ekonomik olarak sizi gelişkin kılacak, hem de hayatınızı sanat ortamında geçirmenizi sağlayacaktır. Şimdi hemen hızlı bir giriş yapıyoruz ve sanat galerisi açmanın insana faydalarını inceliyoruz. Hazırsanız başlayalım pek değerli parlak fikirler okurları.

Kadınlara Usulca Yaklaşıp İkna Etme Sanatı kimileri için en büyük sanat hep kadınlar olacak. Etik, estetik ve işlevsel olan – ki bu kavramlara yazımızın ilerisinde bir daha ayrıntılı olarak değineceğiz – en büyük sanat eseri olarak kadınları gören erkeklerimiz için kadınlara usulca yaklaşıp ikna etme sanatını parlak fikirlerde bulabilirsiniz. Sanat, mutlu ediyorsa, haz veriyorsa sanatsa madem buyurun kadınları okuma ve ikna etme sanatına.

Sanat Galerisi Açmanın Kişiye Faydaları 

Sanat, üretmek, dünyayı yeniden yorumlamak demektir. Bu da her zaman klişelerden, rutinlerden sıyrılmak ve her sabah yataktan kalkıp işe gittiğinizde kendisini yenileyen bir işte çalışman manasına gelecektir. Nasıl ki bir yazar her sayfada ”yazma eylemini” yerine getiriyor olsa da her sayfada yeni bir dünyanın, yeni karakterlerin iç dünyasını yansıtır. Siz de bir sanat galeri sahibi olarak, her sabah o galerinin kapısını açtığınızda yeni bir tazelik ile karşılaşacaksınız demektir. Bu da uzun ve sıkıcı mesai saatleri değil, tüketici olmanın tam karşısında durmanın üretici versiyonlarını yaşaya yaşaya sanatın içinde kalmak demektir.

 

Sanat galerisi açmanın her daim yeni insanlar, yeni sanatçılarla çalışmak manasına gelecektir. Bu sayede hayranı olduğunuz şairlerle, ressamlarla, müzisyenlerle bile birlikte çalışma şansını yakalayacaksınız. Bazıları, hadi çoğunluk diyelim hayranı olduğu sanatçılarla tek bir kare fotoğraf çektirip onu sosyal medyada paylaşınca bile dünyanın en mutlu insanları gibi hissederken, siz kitaplarını okuduğunuz yazarlarla, resimleriyle evinizi süslediğiniz ressamlarla, besteleriyle kendinizden geçtiğiniz müzisyenlerin eserini galeride sergilemek bundan haz ve para kazanmak elinizde olacak.

 

Sanat galerisinde çalışa çalışa sanatın yüksek doruğuna varabilir, siz de içinizdeki sanatçının gücünü potansiyelleriyle birlikte keşfedebilirsiniz. Biz nicelerini tanıyoruz ki sanat galerisi açan ya da çalışan olarak, daha sonra sanatın hem ticaretini hem de üreticiliğini yapmış ve bundan da büyük keyif almıştır. Çünkü biliyoruz ki her insanın içinde bir sanatın biçimini layıkıyla yerine getirecek bir güç vardır.

 

Sanat galerisi açmak sizi hem madden hem de manen tatmin edecektir. Sanat üzerinden para kazanmak ülkemizde zor bile olsa birilerinin ağladığı ve inkar ettiği üzere imkansız değildir. Ünlü bir şairin de dediği gibi: Sanat, tembellikten doğar ama sonra çok çalışmak gerekir.” İşte bu sözün gerçeğine ve doğruluğuna varanlar hem galerilerinde hem de diğer satış noktalarında sanatı, gerçek halk kitlelerine ulaştırabilirler.

Erotik Roman Yazıp Satışa Sunmak sanatın türlü türlü alanları vardır. Her ne kadar tıpta utanma olmaz diyenler olsa da aynı sözü bu alana da uyarlayabiliriz. Edebiyatta utanma yoktur. Bir edebi tür olarak erotik roman yazıp bundan para kazanmak gayet de mümkündür. Bunun ayrıntıları, izlekleri ve yolları nasıldır diye soracak olursanız yazımız sizler için bir tık kadar yakında.

Sanat Galerisi Açtıktan Sonra Dikkat Edilecekler 

  • İlk hedefiniz tabi ki tamamen duygusal olacak ve galerinize müşteri çekmek olacak. O nedenle her sanatsever aynı zamanda müşteriniz olacaktır. Bu nedenle sanat galerinin açılacağı şehir de o şehrin bölgeleri de önemlidir. Tutup da muhafazakar bir Anadolu şehrinde sanat galerisi açarsınız o iş tutmaz. Birkaç aya kalmadan kepenkleri açmamak üzere kapatırsınız. Bunun için daha büyük kentleri, İstanbul, İzmir, Ankara gibi sanat alanında kendini ispat etmiş şehirleri tercih etmelisiniz. O şehrin de stratejik bölgelerinde açmalısınız. Bağcılar yerine Taksim’i tercih edin örneğin. Eğer imkanınız varsa. Çünkü ülkemizde söz konusu sanat olunca mümkün olduğunca riskli ve deneysel ataklardan kaçınmak gerekir.
  • Galerinize koyacağınız eserlerin, sergileyeceğiniz ve satışa çıkaracağınız ürünlerin üç noktada karşılıklarını arayın. Etik mi estetik mi işlevsel mi? Etik mi derken, ahlaki seviyeye uygun mu, birilerinin kişilik haklarını zedeleyici ifadeler bulunuyor mu? Estetik mi derken, görenin gözleri bayram ediyor mu, kalbinin atış hızı değişiyor mu? İşlevsel mi derken onu görenin hayatında, hayata olan bakış açısında bir değişim yaşanıyor mu, vay be diyor mu? İşte bu doğru ve reel soruları vaktinde sorduğunuz zaman, hem sanatsal hem ticari alanda kaybeden değil kazanan olursanız.
  • İnsan ilişkilerinde de dikkatli ve sakınımlı olmalısınız. Sanatçılar şımartılmayı sever müşterileri de her zaman haklı olmayı. Bu bağlamda iki hassas noktada yer alan iki kutup arasında ticaret yapacaksınız. Hassas ve dikkatli olmanızda fayda var. Bir tarafın kalbini kırarsanız bu sanat galeriniz açısından pek hoş sonuçlar doğurmaz.

İnternette E-Kitap Yazıp Delicesine Para Kazanmak e- kitaplar da siber alemin sanat galerinden biridir. Bu noktada, bu sayede para kazanmak ise oldukça makul ve mantıklı seviyelerde kendini hissettirir. Yeter ki yazdığınız şeyler özgün ve akıcı olsun. Kitaplarınız tıpkı müzikler gibi indirilecek ve okurlar sizin kitaplarınızı indirdikçe siz de kazanmaya kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Ayrıntılar yazımızın içinde sizleri bekliyor. Şimdiden bol keyifli okumalar dileriz.

Sanat Sanat İçin Mi Müşteriler İçin Mi? 

Bu noktada bu sorunun asıl muadili şöyle de olabilir: Ben bu sanat galerisi işinden nasıl para kazanabilirim? Bu soruyu sormakta haklısınız. Sanat demek risk demek. Tavuk döner değil bu, mobilyacılık işi değil. Bizim halkımızın sanata olan reaksiyonları geç ve bazen yetersiz olduğu için sanatı sanat için değil müşterileri için yapmalısınız.

Bu noktada seçici olmalı ve yeri geldi mi tribüne oynamayı bilmelisiniz. En çok okunan yazarları tespit etmeli ve sanat galerinizde onlara imza günleri tertip etmelisiniz. Aynı zamanda o yazarın kitaplarını orada satarak para kazanabilirsiniz.

Deneysel ve öncü olmak ısrarından vazgeçin. Daha kabul görmüş şeylerin satışını ve sunumunu galerilerinizden yapın. Böylesi daha az riskli ve daha çok kazançlı olacaktır. Bunun dışında güler yüzünüz, hoş sohbetiniz, ticari zekanız ve insan ilişkileriniz galerinin geleceğini tayin edecektir.

Yorum yapın