Sarıyer’de Emlak Fiyatları Nasıl Bu Hale Geldi?

İstanbul’un Avrupa Yakasında yer alan Sarıyer ilçesi, Beşiktaş ve Maslak’a yakın bir konumda olmasına rağmen, maalesef Bakırköy ile aynı kaderi paylaşmak zorunda kaldı. 20 yıl önce İstanbul’un en elit ve güzide ilçelerinden biri olan Sarıyer, günümüzde alelade bir yapıya büründü, sıradanlaştı ya da sıradanlaştırıldı. Zira ilçeler de insanlar gibidir. Kendilerine bakmazlarsa, çirkinleşir ve etrafa kötü kokular yayarlar.

Sarıyer maalesef Maslak gibi bir iş merkezi ya da Beşiktaş gibi ”gözde” yerleşim alanlarından biri olma fırsatını – en azından şimdilik – kaçırdı. Üstelik konumu çok iyi olmasına rağmen… Bu da emlak fiyatlarının bu hale gelmesindeki en büyük etken. Bu hale geldi derken neyi kastettiğimizi açıklayalım zira fiyatların düşmesi bir taraf, yükselmesi diğer taraf için sevindirici bir haber aslında. Alıcı – satıcı ilişkisinde her zaman böyle bir denge, dengesizliğin dengesi vardır zaten.

Sarıyer’deki daire fiyatları düştü, buna karşın dükkan fiyatlarında gözle görülür bir artış yaşandı. Salgın bir hastalık ise, salgını bahane ederek fiyat yükseltmek de moda oldu. Normalde bin liralık olan bir kira bedeline bugün 2000 – 2500 lira fiyat çekiliyor. Bu millet taş mı yiyecek sorusuna ise hala net bir cevap alınamadı.

Sarıyer’de Emlak Fiyatları Nasıl / Neden Bu Hale Geldi? 

Bakımsızlıktan bahsetmiştik. Sarıyer’in en işlek caddeleri ve meydanlarında bile anında fark edilecek bir bakımsızlık söz konusu. Burada yaşayan insanların yakındığı konuların başında parkların durumu geliyor. Bir zinciri kopuk salıncaklar, içine çökmüş kaydıraklar, izmarit ve çekirdek kabuklarıyla yeni bir yeryüzü şekli oluşturmuş kirlilik! Buna çevre kirliliği değil insan kirliliği dersek belki meseleye daha gerçekçi ve akılcı yaklaşmış oluruz. Zira çevreyi kendi haline bıraksa, kendisini yağmurla yıkar, rüzgar süpürür ve güneş ışığıyla durular. Fakat insanın ve nüfus artışının olduğu her yerde olduğu gibi Sarıyer’de de sorunlar giderek artıyor. Gün yüzüne çıkan sorunları gidermek, onarmak yerine hasır altı etmek ise hasırın altında sorunlar biriktirdikçe, hem sorunları hem de sorunun cereyan ettiği yerleri daha çirkin gösteriyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Datça ve Fethiye'de Yazlık Ev Fiyatları Neden Artıyor?

Sarıyer’de Daire Fiyatları 

İnsanların bir şehrin ya da bir ilçenin vitrinine bakıp o yer ile ilgili genel kanılar oluşturması, bir türlü kurtulamadığı hasletlerden biri. Sarıyer de sahili olan birçok ilçe gibi, komple sahiliyle değerlendiriliyor. Bu, meselelere turist kalmaktan başka bir şey değildir. Nasıl ki bir turiste daha önce hiç görmediği bir şehri gezdirdiğimizde o şehrin en en en güzel yerlerini gezdirirsek, kendi kendimizi de içinde yaşadığımız gezegenin, ülkenin, şehrin ve nihayet ilçenin öne çıkan özellikleriyle kandırıyoruz.

Hülasa Sarıyer sahilindeki popülasyona bakıp ”vay be ne kadar kalabalık, sosyal ve eğlenceli bir ilçe” dememiz saçma olacaktır. Bununla birlikte sahildeki evlerin lüks görünümüne ve fiyatlarına bakıp da ”Sarıyer’de emlak sektörünün maşallahı var” çıkarımında bulunmak da abesle iştigal olacaktır. Turistik yerlerde turistlerin akın ettiği belli başlı bölgelerin dışında kalan yerler çoğunlukla fersude, mezbele ve palas pandırastır. Sarıyer’de de durum böyle. Örneğin bu durum Üsküdar sahili ile mukayese edilebilir. Ancak Üsküdar’ın tarihi dokusu ve Osmanlı’dan kalma kültüre yapısı birçok şeyin görmezden gelinmesini sağlarken, Sarıyer’in böyle bir şansı da yok. Eh her şey sadece börekle bitmediğine göre?

Sarıyer’deki sorunlar bunlarla da sınırlı değil. Kalabalığın artması, konutların hem sayı hem de seçenek olarak yetersiz kalması, trafik ve otopark sorunu… Böylesine kaotik bir ortamda gayrımenkul sektörünün canlanmasını beklemek, uyuyan güzelin kendi kendine uyanmasını beklemekle eşdeğerdir. Teşbihte hata olmaz! Sarıyer, en önemli ve özel ilçelerimizden biri olarak adeta uyuyan güzel konumundadır. Ama tıpkı Bakırköy gibi güzellikler uyutuldukça, çirkinlikler ön plana çıkmaya devam eder. Güzellikler uykuda, sorunlar hasır altında, çirkinlikler her yerde! Sonuç: Emlak sektörü batmaya ve dibe doğru yaklaşmaya devam ediyor.

Sarıyer’in Öne Çıkan Özellikleri 

Birçok önemli üniversitenin kampüsü burada bulunuyor. Beşiktaş ve Maslak gibi stratejik bir öneme sahip olan ilçelere çok yakın. Çok ama çok kalabalık! Öyle ki cumartesi pazar kaldırımda birine çarpmadan yürümek için insanüstü bir çaba sarf etmek gerekiyor. Ve tabi Belgrad Ormanı ile Emirgan Korusu! Ama bu iki yer, Sarıyer’i eski günlerine döndürmek ve emlak piyasasını canlandırmak için yeterli değil.

 

Yorum yapın