Şarküteri Ürünleri Satan Web Sitesi Açmak Karlı Mı?

Şarküteri sitelerinin sayıları günden güne artıyor. Birçok sektör gibi artık bu sektör de online platforma taşındı. Şarküteri, bizim gibi et yemeklerine düşkün olan ülkelerde, ”bir şekilde iş yapan” dükkanlardan biridir. Her ne kadar son zamanlarda gelen zamlar, tüketim istatistiğini bir hayli düşürmüş olsa da, şarküterilerin müşterilerine sunduğu birçok seçenek mevcut.

Şarküteri piramidinin en tepesinde ”Pastırma” yer alıyor. Pastırma halihazırda pahalı iken günümüzde erişilemez olmaya başladı. Önceden en azından ayda bir pastırmalı kuru fasuulye ya da omlet yiyenler artık bu zevkten mahrum. Pastırma yiyemenler sucuk, sucuk yiyemeyenler salam – sosis almak için şarküterilerin yolunu tutuyor.

Yolunu tutuyor demişken, artık bunu yapmak zorunda da değil. E-ticaretin en büyük vaadi de bu değil mi zaten? Ürün ve hizmeti bir arada sunmak. Ürün sucuk, pastırma, sosis. Hizmet, bu gıdaların taze ve sağlıklı bir şekilde verilen adreslere göndermek. Ve mümkünse zamanında…

GELENEKSEL TİP ŞARKÜTERİ AÇMAKLA İLGİLİ ŞU MAKALE YENİ SEKMEDE DURSUN: Şarküteri dükkanı açmak isteyenleredelicatessen photo

Şarküteri Ürünleri Neden Her Zaman Çok Satılır? 

Şarküteri ürünleri, ne kadar yenirse yensin asla bıkılmayan, doyulmayan gıdaların başında. Bu nedenle gut hastalığı yok mu zaten? Bir şeyi sağlığına zarar verecek, o derece ki seni hasta edecek kadar çok tüketmek. Woody Allen’ın da dediği gibi, faydalı şeylerin tamamı sıkıcı, zararlı şeyler ise ya şişmanlatıyor ya da çok pahalı…

Bu nedenle ekonomik krizmiş, alım gücünün düşüklüğüymüş, fiyatlara üst üste gelen zamlarmış. Bunlar vırıs gelir tırıs gider.Ekmek yemeden doyduğumu hissetmiyorum’‘ cümlesini ”et yemeden, sofraya oturduğumu hissetmiyorum” şeklinde değiştirsek kaçımız itiraz eder buna.

Şarküteri ürünlerine olan rağbetin bir diğer nedeni de şu: Örneğin balık, bir akşam yemeğidir. Ton balığı da olsa istavrit de olsa, çeşit ve tat fark etmeksizin kırmızı ve beyaz etlerin büyük çoğunluğu akşam yemeğinde tüketilir. Zira hep ağır yemeklerdir hem de uğraştırır. Ya bir sucuk, bir pastırma öyle mi? Sabahtan akşama kadar (bazı oburlar için gece yatana kadar) yenebilecek bir gıda türüdür. Sucuklu tost, pastırmalı omlet, ekmek arası peynir salam. Özel işlemlerden geçerek kurutulan etlerin hazmı kolaydır. Hoş, hazmı kolay olmasa da bu kadar lezzetli oldukları için yine aynı oranda rağbet edilirdi.

Bir de sağıklı yaşam koçları ve beslenme uzmanları, peyderpey ekranlara çıkıp bu ürünleri daha sık tüketmemizi söylüyor. Besin değerlerine bakıldığında şarküteri ürünlerinin insan sağlığına birçok açıdan faydalı olduğu ortada. Bu nedenle ağır kavurmalar yerine pastırma yemek, hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir seçenek. Nasıl tatlı ihtiyacımızı bitter ile karşılamamız gerekiyorsa protein desteğini de bu ürünlerle yapabiliriz. Öyleyse şöyle bir tanım yapabiliriz. Sucuk, salam ve diğerleri, et ürünlerinin bitteridir. Diğer çikolatalara göre daha pahalı, daha sağlıklı ve kesinlikle daha lezzetlidir!

Şu İş İlgini Çekebilir:  Reel Dükkanların Satışlarını Baltalayan Bir E- Ticaret Sitesi Açmak

Online Şarküteri İşinin Operasyonel Zorlukları Nelerdir? 

Sağlık Bakanlığı ara ara denetleme yaparak halkın sağlığıyla oynayanları belirliyor. En sık denetlenen yerlerin arasında da kesim evleri, kasaplar ve şarküteriler var. Ve yıllardır yediğimiz birçok ünlü marka da dahil olmak üzere birçok markanın kaçak et kestiği tespit edildi. Bazılarının içerisinde ise eser miktarda at eti vs. çıktı. Bu markalara ceza yağdı ve kamuoyuna ifşa edildiler. Peki ya tespit ve ifşa edilemeyenler. Bu tür denetimlerin arttırılması ve halkın sağlığıyla oynayan markaların sayısındaki artış, halkı et ürünlerini seçerken daha temkinli olmaya itti.

Tanıdık kasap”tan alışveriş yaparken bile bir ”acaba” oluşuyor kafada. Bu etlerin içinde de… Hal böyle olunca internetten bu tür ürünleri satın almaya karşı mesafeli olan insanların sayısı da artıyor. Bu, işin tali zorluğu. Esas sorun operasyonel alanda kendini gösteriyor. Hangi üreticiden tedarik edilecek, etler nasıl muhafaza edilecek? Bir de bu ürünlerin son tüketim tarihi de çok erken olunca, işi organize etmek, edebilmek, tam bir profesyonellik gerektiriyor.

Bu tip gıda ürünlerinde arası sayısı arttıkça buna eş olarak risk de artar. Bu nedenle web sitenizde satacağınız şarküteri ürünlerinin ya kendi ürünleriniz olmasına dikkat edecekseniz ya da bilindik olduğu için güvenilir değil güvenilir olduğu için bilindik olan bir markayla beraber çalışacaksınız. Aksi takdirde ne güvenilir ne de bilindik bir marka olma ihtimaliniz yok.

En Sağlıklı Ürünler Neden Bu Dükkanda? 

Mukayese yapacak olursak kasap ile şarküteri arasındaki temel fark sağlık ve hijyende ortaya çıkıyor. Kasapta satılan etler çok çabuk bozulabilir ya da dikkat edilmeyen kurallar yüzünden (gazetelerden okuduğumuz üzere) etlerin ömrü kısa olabilir. Oysa şarküteride satılmakta olan etler kurutulmuş olduğu için ve birçok aşamadan geçirilerek getirilmesinden dolayı çok daha sağlıklı oluyor. Lezzet ile sağlık çoğu zaman yan yana getirilmez. Neden

Karlı Mı? 

Bu işten yüksek karlar elde etmek için ürün ve hizmet kaliteniz en tepede olmalı. Biraz önce bahsettik: E-ticaret işi ürün ile hizmetin bir arada sunulduğu alanlardan biri. Bu nedenle göstermeniz gereken gayret ve dikkat iki kat daha fazla olmalı. Kimlerle çalışacağınız, hangi ürünlere öncelik vereceğiniz, siparişleri zamanında teslim etmeniz de mühim konulardan biri.

Kategorilerde farklı lezzet türlerine de gidebilirsiniz. Fıstıklı salam, cevizli sucuk, astrikot pastırma gibi çeşitler de sunacağınız seçenekler arasında yer alabilir. Ürünlerinizde acılı / acısız – çemenli / çemensiz gibi ayrımlara giderseniz, daha fazla müşteriye hizmet sunabilirsiniz.

Yorum yapın