Satılık İnşaat Demiri Bulunabilecek Yerler

İnsanların M.Ö 500 – M.Ö 332 arasında yaşadığı dönemi ”Demir Çağı” olarak nitelendirmemiz, demir madeninin ne kadar önemli olduğunu kanıtlar niteliktedir. O dönemde silah ve çeşitli gereçlerin yapımında kullanılan bu maden, zamanla, insanlığın uygarlıklar kurması ve teknolojiyi en üst seviyeye çıkarması ile birlikte birçok sektörde kullanılır oldu. Kapı imalatında, otomotiv sektöründe ve gemi yapımında kullanılan demirin çeşitleri bulunuyor. Bu çeşitlerden biri de yoğun bir kullanım hacmine sahip olan inşaat demiri.

iron photo

İnşaat demirlerinin de kendi içerisinde kaliteli ve kalitesiz olanları var. Bu madenin ne tür işlemlerden geçirildiği, kalitesini belirleyen temel unsurdur. Şu an piyasada ve özellikle internet sektöründe yoğunlukla kullanılan Nervürlü demir adı da verilen bu madenler karbon ve mangan elementlerinin bileşiminden oluşuyor. En özelliği ise dişli bir yapıya sahip olması. Bu sayede inşaat sektörü için sadece kalite değil güven anlamına da geliyor. Bu sektörün ve madenin yabancısı olan kişiler, nervürlü demir kullanmaya özen gösterilmelidir. Akma – çekme mukavemeti çok yüksek olan bu demirler uzama ve esneme testlerinden sonra satışa çıkarılıyor.

Eğer yerinde gözlemleme şansınız olursa demir işleme ve dönüşüm merkezlerine gidebilir, inşaat yapımında kullanacağınız demirlerin kalitesini – dayanıklılığını gözlemleyebilirsiniz. Sıcak ve soğuk işlemlerden geçirilen inşaat demirlerine eser miktarda kimyasallar da ekleniyor. Kimyasallar ile çok daha dayanıklı hale getirilen inşaat demirlerinin fiyatları ise -diğer ürün ve madende olduğu gibi – nereden alacağınıza, kimden temin edeceğinize göre değişiyor. Sırf pahalı diye kaliteli zannedilen demirler ile sırf ucuz diye kalitesiz sanılan demirleri birbirine karıştırmamak için, demir siparişi vereceğiniz yeri doğru seçmek en az inşaat yapımının geri kalan süreçleri kadar büyük önem arz ediyor.

iron photo

Satılık İnşaat Demirini Nereden Bulup Stoklayabilirim? 

Günümüzde, sadece Türkiye’de inşaat demiri satan onlarca firma var. Önemli olan en ucuz ve en dayanıklı inşaat demirini bulabilmek. Bunun için de sıkı bir pazar araştırması ve bilgi alışverişi şart. Genelde tonla satılan ve büyük paraların döndüğü böyle bir sektörde, alelacele karar verip bir an önce inşaata başlamak ya da devam edebilmek adına hatalı kararlar verildiği vakidir. O nedenle üretici firmaları önce belirlemeli ve sonra ”iyiler”- ”çok iyiler” ve ”kötüler” olmak üzere sınıflandırmalısınız. Kötüleri direkt eleyin. Çünkü inşaatın mukavemet gücünü arttırmak için kullanılan demirin kötü olma ihtimali mevzu bahis edilmemeli. Bu alanda sıkı denetimler yapılsa da yetersiz. O nedenle gözden kaçanlar ve kasıtlı bir şekilde kaçırılanlar, inşaatın dayanıklı bir bina olmasındaki en büyük engel olabilir.

Demir seçerken kat’i surette dikkat etmeniz gereken ayrıntılar da çok. Öncelikli olarak inşaat nerede yapılıyor? Yüksek bir mevkide yapılıyorsa fırtına ve rüzgar gibi iklim şartları göz önünde bulundurularak yüksek kalite demir alınmalıdır. Eğer deprem bölgesinde yapılan bir inşaat için alınıyorsa o zaman ”en yüksek” kalitede demire ihtiyacınız olacak. Bu konuda ekonomik zorunluluklar ikinci planda tutulmalı, en fazla önem verilen şey bina dayanıklılığı ve insan hayatı olmalıdır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Araç Alım - Satımı Hala Karlı Mı?

Bunun dışında artık tam manasıyla ”her şeyin” satıldığı internette gezinebilir, güvenli sitelerin uygun fiyat garantisiyle ve hızlı teslimat güvencesiyle satışa çıkardığı demirlerden satın alabilirsiniz. Gittigidiyor gibi popüler ve güvenli sitelerin yanı sıra, Ali Baba gibi uluslararası pazarda söz sahibi olan siteler de inşaat demiri satan sitelerin arasında yer alıyor.

İnşaat Demiri Fiyatları Yükselip Düşer Mi? 

Tekel ürünler hariç piyasanın hiçbir sektöründe fiyatlar sabit değildir. Ne kendi içinde ne de zamana bağlı olarak. Yani demir, çelik, altın fark etmeksizin her maden ve her türlü eşyada fiyat farklılığı serbest piyasanın temel koşuludur. Bir markette sakız 10 kuruştur, 100 metre ilerisindeki markette ise 30 kuruş. Aynı şekilde, bir ürünün 6 ay önceki ya da 1 yıl sonraki fiyatı, her zaman farklı olacaktı.

Tıkanan emlak ve inşaat sektörünü de hareketlendirmek amacıyla 2018’de belli başlı adımlar atıldı. Hem inşaat demiri ithalatında mevcut gümrük vergisi sıfırlandı hem de alınan diğer vergilerde %20’lik bir indirime gidildi. Ancak inşaat gibi, farklı birçok sektöre bağlı bir ”melez sektörde” demir fiyatlarının düşmesi, tek başına bir anlam ifade etmiyor. Zira son günlerde dövizin yükselmesi ile birlikte bazı inşaatlar durma noktasına geldi. Öyle ya da böyle ekonomide yaşanan bir olumsuzluk hurdacılık sektörünü de etkiliyor. (Bütüne bakınca etkilenmeyen hiçbir sektör yok) Zira bir alanın aksaması bütüne tesir eder. Yükselen döviz ile birlikte kredi faizleri de otomatik olarak yükseldi. Kısacası inşaat demiri fiyatı yükselip alçalan bir şey, tıpkı döviz, altın, kredi faizleri gibi. Dileriz ki fiyatların hep düşeceği hiç yükselmeyeceği güzel zamanlar yakındır.

Demirin Son Kullanma Tarihi Ne Kadar? 

Demirin son kullanma tarihi, türüne, işlenme ve saklanma koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Paslanmayan demirler, diğer tür demirlere göre 2 -3 yıl daha dayanıklı. Adı üstünde: Paslanmaz. Bununla birlikte güneş görmeyen ve nemsiz ortamlarda muhafaza edilen demirler de onlarca yıl dayanabilir nitelikte oluyor.

İnşaat için demir alım satımı işiyle ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen okurlarımız bir önceki yazımızı buradan okuyabilirler.

İnşaatlar İçin Demir Alım-Satımı İşi Yapmak

İnşaat Demirine Kimler İhtiyaç Duyuyor? 

İnşaat demiri birçok sektörün gelişmesinde önemli rol oynayan ”temel” malzemelerden biridir. Çatı kaplama, onarım ve tadilat işlerinde, mukavemet gücü çok daha yüksek yapılar inşa etmek için kullanılıyor. Merdiven imalatında da kullanılan inşaat demirlerinin temel malzemesi önce ısıtılıp sonra soğutulan çelik olduğu için, çoğunluk tarafından tercih ediliyor. Özellikle son iki yılda düşen fiyatlar ile birlikte çok daha nitelikli hizmetler çok daha uygun fiyatlarla sunulabilmektedir. İnşaat demiri döşeme ve boru imalarında da kullanılıyor.

En Ucuz Demiri Bulmak İçin Demir Üreticisi Madenlerle veya Demir İşleyici Fabrikalarla İletişim Kurmak Neden Önemli? 

Her zaman en ucuz ve en kaliteli malzemeyi temin etmek için işin – üretimin kaynağına inmekte faydadır. Bir ürün ne kadar sık el değiştirirse hem kalitesi düşer (biraz önce anlattığımız saklama koşulları vs) hem de fiyatı artar. Bu nedenle demir üreten madenlerle doğrudan irtibat kurmaya çalışmakta fayda var. Ek olarak demir işleyen fabrikaların sayısı gün geçtikçe artıyor. En yakınınızdaki demir işleme fabrikalarını arayarak randevu talep edebilir, hem ucuz hem de nitelikli inşaat demirleri ile yolunuza devam edebilirsiniz.

 

Yorum yapın