Scooter Üretim Atölyesi Açmak – Röportaj

Scooter, son dört- beş yıl içinde giderek artan bir rağbet oranıyla tercih ediliyor. Rahat ve spor bir araç olmasının yanı sıra artık elektrikle çalışması da en büyük avantajlarından biri. Bazıları için o motosikletlere alternatif olarak üretilse de gelecek yıllarda da onun yerine geçecek kadar kullanışlı. Aynı zamanda çocukların ve gençlerin de büyük ilgi gösterdiği scooter işine girmek ise geleceğe şimdiden yatırım yapmak anlamına geliyor.

NOT: Bu işi yapmak inanın tahmin ettiğiniz kadar zor olmayacaktır. Minimal ve ucuz çocuk e-scooter’ları ile başlayın. Daha sonra giderek büyüyün.

Bu yazımızda scooter üretim atölyesi açmak için gerekenleri aktaracağız. Hem farklı hem de fazla fazla kazandırma ihtimali olan işlere açık olan okurlarımız, Parlk Fikirler farkıyla bir alternatif iş kolu hakkında daha merak ettiklerini öğrenecek.

Üretimden önce kiralama işine girmek isteyenler, elektrikli scooter kiralama hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz bir önceki yazımızı okuyabilirler: Elektrikli Scooter Kiralama İşi Kurmak

Röportaj 

Belki birçoğunuz scooterları sadece ismen biliyorsunuz, belki başkalarını sürerken gördünüz. Türkiye için hala yeni, yeni olduğu için de canlı bir piyasa. Bu canlı piyasada elektrikli scooter üretip satan Y. K ile küçük ama çok faydaı bir röportaj gerçekleştirdik. Şimdi arkanıza yaslanın ve scooter dünyasına güzel bir giriş yapın.

– Merhaba. Nereden, nasıl başladı bu scooter macerası?

– Her şey benim küçük oğlanın scooter tutkusu ile başladı. Ondaki sürme tutkusu bende, üretme ve satma tutkusuna dönüştü sonra. Şimdi o büyüdü, bana atölyede çokça yardım ediyor. Birlikte işlerimizi büyütüyoruz bu sefer de.

– Scooterlar, yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 80 yıllık bir tarihe sahip. Ancak ülkemizde yeni yeni biliniyor. Bunun nedenini neye bağlıyorsunuz? Ve hala birçok insanın scottera mesafeli ya da tamamen yabancı olması, sizin sektörün en büyük handikaplarından biri değil mi?

– Bir şeyin çok fazla bilinmemesi hem iyi hem kötü aslında. Şu yönden kötü. Çünkü halihazırda müşteri kitleniz belli sayıda insanla sınırlı. İyi olan taraf ise, piyasada büyük boşluklar var. Bu boşluklar, özellikle gençler ve çocuklar tarafından doldurulmaya başladı. Zaten bu süreç böyle işlemeseydi, şu an karşınızda scooter imalatçısı olarak oturmazdım.

– Haklısınız. Peki gelelim asıl bombaya. Tabi ki son yılların en çok konuşulan, en çok tercih edilen scooterlarına! Hani şu elektrikli olanlarına. Elektrikli bisikletlerden bile daha rahat olduğunu söyleyenler var. Ve siz de sadece elektrikli scooter üretiyorsunuz zaten. Bize biraz bu araçlardan ve ekipmanlarından bahsedebilir misiniz? Böylelikle Parlak Fikirler okurlarının arasında bu yeni nesil teknolojiye yabancı olanlar, elektrikli scooterları yakından tanımaya başlayabilirler.

– Sadece değil, çoğunlukla elektrikli scooter üretiyorum. Diğer yandan yeterli bütçesi olmayan müşterileri de düşünerek onlar için, uzun zamandan beri sürdürmekte olduğum mesleğimi de ifa etmeye devam ediyorum. Elektrikli scooterlara gelince. Bunlar artık bisiklet gibi ya da elektriksiz scooterlar gibi ”alet edavat” değil. Bildiğiniz makine. Araç yani. Buna binerek hızlı, pratik ve her şeyden önemlisi güvenli bir şekilde işinize, okulunuza gidebilirsiniz.

– Başka ne gibi bir artıları var elektrikli modellerin? Bu soruyu şu yüzden soruyorum. Sadece ülkemizde ya da belli bir bölgede değil. Hindistan’dan Amerika’ya, Avrupa kıtasının tamamından Uzak Doğu’ya kadar büyük bir rağbet oranı var. Bu rağbetin temel kaynağı ne?

– İnsanlar artık dünyanın her yerinde trafik çilesinden, hava kirliliğinden vesaire bıktı. Zaten birçoğu istemedikleri bir işte çalışmak için trafik derdi çekiyorlar. Elektrikli scooterlar ise hem motosikletler kadar hızlı, hem de onlardan kat be kat daha güvenli. Bugün motosikletletin çok fazla tercih edilmemesinin nedeni güvenlik açığı. Her gün haberlerde feci kazalar görüyoruz. Elektrikli scooterlar bunu önlüyor. Dahası ana caddeye bile çıkmadan, sokak aralarından giderek iş yerinize, okulunuza, gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Elektrikli scooterların en önemli artılarından bir diğeri katlanabilir olması. Hani çoook eskiden sanal bebekler vardı. Gerçek gibi ağlar, acıkırlardı. İşte elektrikli scooterlar da, sanal arabalar gibi. Tek farkı sizi mahsusçuktan değil gerçekten götürüyor olmaları.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Piyasadaki Tekel Olmuş ve Pahalı Ürünlerin Alternatiflerini Üretmek

– Ülkemizde daha yeni elektrikli scooter yasası çıktı? Buna ne diyorsunuz?

– Gerekli ve çok şükür ki, geç kalınmadan yürürlüğe konmuş bir yasa. Hız sınırı 25 kilometre oldu. Zaten ben en fazla 20 – 25 kilometre hız yapabilen scooterlar üretiyordum. Ancak bazı çakal işletmeler trafik güvenliğini ve insanların canını hiçe sayarak 40 – 45 kadar hız yapabilen araçlar üretiyordu. Neyse ki o devir kapandı.

– Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederim.

– Ben de teşekkür ederim. Sağ olun.

Birleştirecek Parçaları Nereden Sipariş Edebilirim? 

Scooter üretimi gerçekleştirecek yani parçaları birleştirecek ürünleri motosiklet yedek parçası satan dükkanlardan temin etmeniz mümkün. Eğer bulunduğunuz şehrin ya da ilçenin dükkanlarında yok ise telefon ile getirtmeniz mümkün. Ya da daha kestirme yol olarak interneti kullanabilirsiniz. Direksiyon ve motor gibi temel parçaları bulduktan sonra gerisi kolay olacaktır. Zira bu araçlarda aksesuar olarak kullanılan birçok şey, motosikletlerde de kullanılıyor. Yani standart ölçülere ve özelliklere sahip. Buji anahtarı, sigorta, tüp ve grenaj vidaları temin etmek için yurt dışına uzanmanıza gerek yok. Hepsi Türkiye’de fazlasıyla var. Güvenilir sitelere giriş yaparak bu parçaları toplu halde satın alabilirsiniz. Toplu aldığınız için indirimli fiyatlardan da faydalanabilirsiniz.

Ucuz İş Gücü ile Böyle Bir Üretimi Türkiye’de Yapmak Akıllıca Mı? 

Bu başlığın altında Devrim Arabaları filmini anmamak olmazdı. Dönemin zor koşullarında, yedek parçaların hiçbir şekilde bulunmadığı, içeriden ve dışarıdan birçok engelle karşılaşan mühendislerimiz, onca zorluğa rağmen ilk milli arabamız Anadol’u üretmeyi başarmıştı.

Biz şimdi 2020 yılında, her şeyin elimizin altında olduğu, tüm bilgilerin internetten aktığı bir ortamdayız. Bu nedenle ucuz iş gücünün de yardımıyla tamamen milli scooterlar üretmememiz için bir sebep yok. Böyle bir girişime imza atmak ve bu işin semeresini toplaman hem gerekli hem de akıllıca olacaktır. Size tavsiyemiz ucuz iş gücünün yanı sıra kafası çalışan, planlı ve sayısal zekası yüksek birkaç ”usta” ile scooter üretme işinize girmeniz. Bu, hem daha programlı hareket etmenizi sağlar hem de risk oranını eşit parçalara böler.

Üretilen Modeli Nereye Satabilirim?

Emin olun çalışan ve beklentilerini karşılayan bir scooter ürettiğiniz takdirde siz müşteri aramazsınız, müşteriler sizi arar. Bunun tanıtımını medya desteği ile yapmanız da mümkün. ”Türkiye’nin ilk milli scooter’ı” başlığı altında ürettiğiniz ürünleri hem yurt içinde hem de yurt dışında rahatlıkla satabilirsiniz. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Başladığınız işi bitirmeniz ise hem sizin hem de ülkenin çıkarına olacaktır.

Türkiye’de Bunu Başarabilecek Eleman ve Yedek Parça Donanımı Var Mı?

Türkiye’de şu an helikopter ve uçak yapmaya yetecek kadar yedek parça donanımı ve eleman var. En azından potansiyel olarak. Bun nedenle scooter üretim atölyesi açmak hayal değil. Sadece birlerinin planları içerisinde olmayı bekliyor. 8502550290 Organize olup yanınıza usta sıfatını gerçekten hak eden birkaç kişiyi de alırsanız sadece Türkiye’de değil dünyadaki müşteri kitlesine hitap edecek scooterlar üretmeniz işten bile değil.

Değişimler artık çok hızlı yaşandığı günümüzde size sunacağımız bir diğer öneri, mümkünse – ki mümkün – yapacağınız işi tam yapmanız. Yani elektrikli scooter üretmeniz. Çünkü ibre sadece 1 yıl içerisinde elektrikli scooterlara kaydı. İstanbul’da, özellikle Kadıköy ve Beşiktaş gibi nüfus yoğunluğu fazla olan ilçelerde direklere bağlı elektrikli scooterlar da bunun en büyük kanıtı.

Gereken Sermaye ve Karlılık Oranı Nedir?

Henüz ülkemizde aktif bir scooter üretim işi olmadığı için gereken sermaye için ancak ortalama bir rakam söyleyebiliriz. (net bir rakam söyleyerek kimseyi yanıltmak istemeyiz.) Ortalama olarak ilk etap 20 – 30 bin liralık bir sermaye yeterli olacaktır. Daha sonra işin seyrine ve gidişatına göre (risk faktörü azaldıkça, alıcı bulundukça) bir miktar da ekleme yapılabilir. Kısaca 50 bin liralık bir sermaye ile scooter üretim tesis açmak mümkün.

Karlılık oranına gelince… Dünyada scooter ürünlerinin her çeşidine (manuel -elektrikli) ilgi her geçen yıl artıyor. Hem rahat ve pratik olması hem de çocukların ilgisini çekecek kadar eğlenceli bir yapıya sahip olması bu ilginin temel kaynaklarını oluşturuyor. Bu ilgiyi kendi ürettiğiniz scooterlara çekmeyi başarırsanız ya köşe olursanız ya köşeyi dönersiniz. Her iki ihtimalde de arkanızdaki rakipleri arkanızda tutmaya devam edersiniz.

“Scooter Üretim Atölyesi Açmak – Röportaj” üzerine 4 yorum

  1. Merhabalar Yusuf bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Elektrikli scooter üretimi yapmayı planlıyorum, bu konuda sizlerin de bilgisini almak isterim. Size ulaşabileceğim herhangi bir iletişim numarası ve mail adresi iletebilir misiniz.

    Cevapla
  2. Paylaşım güzel olmuş ama sonuç olarak seri üretim yapıp bunu pazara sunacağız bununla alakalı izinler vs bunlarla alakalı bir bilgi paylaşa bilir misiniz

    Cevapla

Yorum yapın