Şehirde Ruh ve Akıl Sağlığını Koruma Yöntemleri

Şehirde ruh ve akıl sağlığımızı kaybetmek üzereyiz. Önceden normal – anormal ayrımı vardı. Şimdi ise onun zerresinden haber yok. Herkes istediği şeyi istediği kılıfa sokarak altından istediği mesajı da döşeyerek kendi hürriyetlerini ilan etmiş durumda. Bundan bir 10 yıl önce televizyonda gördüğümüz ”marjinal bir haber” haftalarca gündemi meşgul ederken bugün bir 10 dakika bile haber değeri taşımıyor.

Nice saçmalıklar etrafta mantık timsali kesilenler tarafından döndürülüyor. Bu da ruh ve akıl sağlığımızı çift uçlu olarak etkiliyor. Hem akıl sağlığımızı kaybettikçe böyle şeylere daha çok tanıklık ediyoruz. Karşımıza medya ve diğer güçler tarafından çıkarılınca da daha çok sağduyumuzu kaybediyoruz.

21. yüzyıl her manada bir çılgınlıklar yüzyılı oluyor. Özellikle medya alanında artık yapılan her şeyin bir şov malzemesine dönüştürülmesi bunun en büyük kanıtı ve destekleyicisi konumunda. Medyada yapılan her şey, evliliklerin oyuncak haline getirilmesi, insanlara kara haberleri bile gülerek sunan spikerler, birçok şeyin normalleşmesine yol açtı. Aslında bugünkü kolektif deliliğin en büyük sebebi de bu. Artık her şeyin fazlaca normalleştirilmiş olması.

Bu da etik ve estetik çizgide bir yozlaşmaya ve tahribata yol açtı. Buna postmodern çağ diyen de var. Ne olursa olsun gün geçtikçe yeni zihinsel hastalıklar ve ruhsal rahatsızlıklar ortaya çıkmaya devam edecek. Örneğin Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanında doktorun söylediği bir söz de buna işarettir.

”Psikanaliz çıktığından beri herkes biraz hasta.”

İnternette E-Kitap Yazıp Delicesine Para Kazanmak delirmenin en güzeli hali deli gibi kazanmak olsa gerek. Hem de deli gibi çalışmadan. İnternette e kitap yazmanın inceliklerini öğrenmek ve uygulamak ve böylece oturduğunuz yerden üstelik entelektüel bir iş yaparak delicesine para kazanmak istiyorsanız buyurun yazımıza. Şimdiden keyifli okumalar efendim.

”Hepimiz deli doğarız, bazılarımız deli kalır.”

Hepimiz Gerçekten Deli Miyiz? 

Şimdi deliliği önce ikiye ayırmamız gerekiyor. Birinci delilik, sizi işe gitmekten alıkoymaz. Dışarıdan gayet aklı selim görünürsünüz. İçi seni dışı beni yakar kelamındaki söz de tam olarak buna işaret eder zaten. Hepimiz dışarıya gülümserken içimize atıp dururuz. Bu atıp duruşlarında sonunda sessiz sedasız delirmiş, ruh dengemizi kaybetmiş sayılırız.

Bir cinnet, bir saniyelik bir olaydır. Kendi kalesine gol atanın tek saniyelik hatası gibi, delirmek de nice yılların sonunda tek saniye olup biten ve cereyan eden karanlık bir hadisedir. Ancak korkmayın. Hepimiz deli değiliz. En azından tıbbi anlamda.

Nasıl ki trafik polisi trafikten rastgele bir ceza verebilir. İlla ki genel kayıtlara ve kurallara baktığında size elbette ki verecek bir ceza bulur. Söz konusu psikoloji de olunca durum geçerli. Bugün yoldan rast gele 10 adam çevirin, psikolojiye teslim edin. Mutlaka nörolojik ya da psikolojik açıdan bir hastalıkları vardır.

Bugün tanıştığımız her 3 kişiden biri bipolar bozukluk hastasıdır mesela. Ne hikmetse, bu hastalık marjinal bir şeymiş gibi, özendirilecek sanatsal tutkunlukta bir edebi esermiş gibi yutturulur. Hasta mısın? Evet bipolar bozukluk var bende. Vay be adamda bipolar bozukluk var!

İşte gördüğünüz üzere bu da medyatikleştirilmiş durumda. Ben daha çılgın, en manyak benim, evet evet o deli benim tarzı şeyler de insanların nasıl kendilerini tıbbı kullanarak, onu aracı ederek tescilli birer deliye dönüştüklerini görmemize neden oluyor.

Asıl deliler, kendi delilikleriyle yüzleşecek ve onları iyileştirecek sahayı bulamazken, kolpa deliler, bunu marjinalize ve romantize ederek bu alanı da duygusal olarak da fiziksel olarak sömürmektedir.

Tamam arkadaşlar siz çok delisiniz! Bravo. Delirişlerinizin devamını dileriz!

Akıl sağlığınızı korumaya bakın.

Şehirde Ruh ve Akıl Sağlığını Koruma Yöntemleri Nelerdir? 

  • Kırsala kaçma: 

Her fırsatta bir orman, bir dağ havası almakta fayda var. Eğer ki memleketinize kaçma ihtimali varsa bir köy havası almakta, bir memleket hasreti gidermekte büyük fayda var. Bu hem gerilen sinirlerinizi de yatıştıracak, sizi kısmi de olsa yenileyecektir. Kentin bizi sıkıştıran, bizi köşelerde tutan ve akli melekemiz ile oynayan kaosundan kurtulmak, biraz olsun zihinsel manada dinlenmek bunları sıfıra çekmeyi ve temizlenmeyi, arınmayı gerektirir. Kırsala kaçmak, bir süre doğa ile baş başa kalmak, sizi deliliğin sınırlarından uzaklaştıracaktır.

Sahil Kasabasında Yaşamak İçin Ne İş Kurulabilir? sahil kasabasına kaçmak ve oralarda iş kurmak da akıl ve ruh sağlığınızı daimi olarak koruyacaktır. Bunun için oralarda ne iş kurulacağını önceden bilmek ve bu doğrultuda planlı programlı çalışmak size de sinir sisteminize de iyi gelecektir.

  • İnternetten uzak durma: 

İnternetteki karanlık ve deli eden haberleri okumak da zihnimizde ağır tahribatlar, ruhumuzda şifasız yaralar açıyor. Bu aynı zamanda duyarsızlaşmaya da neden oluyor. Oturduğun yerden kahveni içerken birilerinin başına gelen kaza ve felaket haberlerini okumak, onlara like gönderme, bu çağın mantık dışı davranışlarının bir başka göstergesi. Bu nedenle internetten uzak kalmak, bir süre internet diyeti yapmak size de zihninizde de çok iyi gelecektir.

  • Sosyalleşmek: 

İnsanlar kendi kendilerine kaldığı vakti abarttı. Yalnızlık aldı başını gitti. Bu da insanların akıl ve ruh sağlıklarında derin çizikler atılmasına neden oldu. Sosyalleşmek, başka insanlarla değerli ve iz bırakıcı paylaşımlarda bulunmak, arkadaş ve sevgili edinmek, akıl sağlığımızı dış tehditlere karşı korur. Bunu hiçbir kitap yazmaz ama sevgi duymak ve sevildiğini hissetmek, güvende olmanın ön koşulludur. Güvende olan bir ruh ve zihin ise her zaman kendini korumayı bilir.

Gençlerin Bu Amansız Yalnızlığı Nereye Kadar Sürecek? zamanında da yazmışız bakın. Gençlerin bu amansız yalnızlığı ve akabinde gelen zihinsel hastalıklar bu çağın çilesi. Yeni nesil adım adım problemli, umutsuz ve gelecek kaygısı güderek yaşıyor. Bu da çeşitli nevrozlar ve psikozlar doğuruyor. Kendini yabancı sınırlar içerisinde kapatan modern insan, şifasını aklından başlayarak kaybedebiliyor.

  • Spor Yapmak: 

Spor yapmak vücut direncinizi ve beden sağlığınızı arttırır. Bazen insanlar fiziksel açıdan çöktükleri zaman, zihinsel açıdan da çökerler. Fiziksel hastalıklar, zihinsel rahatsızlıkları tetikler. Bu nedenle bedenen de zihnen de güçlü olmak için spor yapma seçeneğini her zaman değerlendirmeye açık tutmalıyız.

  • Stressiz Zamanlar Edinmek: 

Kendinize hobiler edinin. Şehrin gürültüsünden, karmaşasından, kaosundan uzak durmak için bol bol eğlenin ve stressiz zamanlar geçirin. Bunu yapmak kendi elinizde. Stresin tozlu yollarına saplanmış insanlar gün geçtikçe daha da derinle saplanıyorlar. Bundan kurtuluş ise boş zamanları iyi değerlendirmek ve kendinizi stres zamanlarından uzak tutmak olacaktır. Unutmayın. Her şey sizin elinizde.

Neden Şehirlere Yeni Bina Yerine Yeşillik Gerekiyor? şehirlerin en büyük sorunlarından biri de fazlaca beton ve çevre kirliliği içermesi. Sokağa bir çıkıyorsunuz koca koca binalar, plastik şişeler, plastik insanlar… Toz, duman, kirlilik, gürültü… Çatık kaşlar ve nefes bile aldırmayan dar kaldırımlar. Neden şehirlere yeni bina yerine yeşillik gerekiyor sorusu bu sitede akıl ve ruh sağlığını korumak isteyenler için sorulmuş ve cevaplandırılmıştır.

Kendinizi Ödüllendirmek: 

Son olarak kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Bunu bazen bir çikolatayla, bazen bir partiyle, bazen de bir tatil ile yapın. Ama unutmayın ki hiçbir şey sizden ve ruhunuzdan daha kıymetli değil.

Yorum yapın