Sektörlerinde devrim yapan insanların özellikleri

Geçmişte veya günümüzde olsun; her zaman ilgilendikleri alanda yenilik yapmış ve dönüm noktası olmuş insanlar hakkında konuşuruz. Bu sadece iş hayatı için geçerli değildir. Siyasi, ahlaki, dini, sektörel, vs. hayattaki her alan; içlerinde bulundukları aksak düzeni değiştirmeye ihtiyaç duymuş ve bu amaç uğrunda yılmamış azimli insanlarlar doludur. Ayrıca acı bir gerçek olarak; içinde bulunduğunuz zaman diliminde sağlam bir kariyer yapmış, önemli kademelere yükselmiş bir insan olabilirsiniz. Ama sadece “kariyer” odaklı düşünmeniz halinde; ancak yaşadığınız ve insanların sizi beş duyularıyla algılayabildikleri süre boyunca konuşulursunuz. Oysa hayallerinin, arzu ettikleri dünyanın peşinde koşanların fikirleri; taa yüzyıllar önesinden bile bizlere varlığını hissettirir, geleceğe doğru da adeta bir gama ışını gibi hızını kesmeden yolunca devam eder…

Peki nedir bu insanları böyle farklı yapan? 21.yy’da yaratılmış popüler kültür sonucu her geçen gün sıradışılık azalsa da; günümüzde hala bu tarz insanların sayılı örneklerini bulmak mümkündür. Ama herkes aynı anatomik özellikler taşıdığı halde neden sadece o insanlar fark yaratır? İşte birkaç sebebi:

1)Yola çıktıkları nokta kesinlikle zengin olmak veya kariyer yapmak değildir.

Burada bir paradoks vardır. İnsanların eksiklerine; daha önce kimsenin düşünmediği ihtiyaçlarına cevap verdiğiniz sürece çok para kazanırsınız. Sadece para kazanma odaklı düşünürseniz; dönemin moda yönelimlerine göre bir oraya bir buraya savrulan sarı sonbahar yaprağı olursunuz.

2)Bu ihtiyaçları karşılarken; içlerinde bulundukları şartların ötesinde düşünürler.

Ford’un tam da bu konuda meşhur bir sözü vardır: “İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, benden sadece daha hızlı koşan bir at isterlerdi.”

Bu söz her şeyi özetlemektedir arkadaşlar… Bazen insanların hayatlarında devrim yaratmak için; insanların ortalama zihinlerinin çok çok ötesine geçmeniz gerekir.

3)Gerçekten sevdikleri işi yaparlar.

Üstad Dawkins ne demiş: “Eğer canınız sıkılıyorsa; yanlış işle meşgul oluyorsunuz demektir”…:) Yani bizim “iş” kelimesini kullanarak tanımladığımız o sektör; o sıradışı insanlar için hayatın anlamına dönüşmüş tutkulardan ibarettir.

4)Dünyanın ve evrenin sürekli hareket halinde olduğunu benimserler ve durağanlığı reddederek değişimden asla vazgeçmezler.

30’lu yaşlarında parlayan bir girişimcinin 60’lı yaşlarında hala aynı başarıyı ve performansı göstermesinin en büyük sebebi; aradaki 30 yıl boyunca değişen hayat şartlarını ustalıkla analiz etmesi ve yaşamın temel kuralı olan adaptasyonu asla unutmamasıdır. Doğa; durağanlığı affetmez…;)

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kimsenin Hiç Denemediği Başarılı Bir İş Kurmak İçin Ne Yapmalı?

5)Bu farklı insanlar; yeri geldiğinde tüm eleştirilere kulak tıkamayı bilirler

Bu özellik; egoistlik, özgüven, bildiğini okuma, dikbaşlılık gibi yönlerin bir karışımıdır aslında.. Doalyısıyla; eğer bir konuda kendinize yeterince güveniyorsanız; egoist ve bildiğini okuyan biri olmak aslında sizi ileri taşıyacak şeylerdir.

Yorum yapın