SEKTÖRÜNÜZDE BAŞARIYI YAKALAMANIZ İÇİN OLMAZSA OLMAZ 5 KURAL

İş hayatınızda ve kariyerinizde başarılı olmak; bunun yanında sosyal, ailevi ve kişisel yönleriniz arasında da denge kurarak sağlıklı bir insan olabilmek için her yerde bulabileceğiniz bilgiler vardır. Bu bilgiler genelde; ya kişisel gelişimin “Kendinize güvenin! Yapabilirsiniz!” formatındaki motive edici unsurlarından, ya da “En az 2 yabancı dil, falan program sertifikası” gibi size programlanabilir bilgisayar muamelesi yapan CV manyağı yazılardan oluşur.

Bunlar tabii ki uygulamakta olduğunuz iş fikrinde başarı sağlamanıza ve zamanla sektör hakkında daha bilgili olmanıza yarayacak çalışmalar. Ama aynı zamanda dikkat etmeniz gereken birkaç unsur daha vardır ki; bunlar günlük hayatımızda sıradan ve basit detaylar gibi gözükmelerine rağmen, her gün istikrarlı bir şekilde uygulamanız halinde sizi epey ileri taşıyacak şeylerdir. Her gün birkaç lira kenara atmanıza, hafta sonu birkaç saatliğine kursa gitmenize gerek yok. Günde 5-10 dakikanızı ayırarak gerekeni yapın; 1*2 ay gibi kısa sürede dahi aradaki farkı göreceksiniz.

1)TATİL GÜNLERİ DAHİL; YATIŞ-KALKIŞ SAATLERİNİZİN FAZLA OYNAMASINA İZİN VERMEYİN

Dikkatinizi çekerim; hafta sonları eğlenmeyin gibi bir tavsiyede bulunmuyorum. Sadece; hafta içi ger gün aynı saatlerde yatıp kalkan bir insanın; hafta sonu geldiğinde Facebook ve Twitter’da takılmaktan başka bir şey yapmayacak olmasına rağmen anlamsızca kendisini geç saatlere kadar oturmak zorunda hissetmesinden bahsediyorum.:D

Film-dizi mi izleyeceksiniz? Yarın erken kalkıp işlerinizi hallettikten sonra gün içinde de izlersiniz. Bir şeyler içip kafanızı dağıtmak mı istiyorsunuz; alın tekelden alacağınızı evde için. Hem erken başlarsınız, hem daha sıcak ve rahat bir ortamınız olur, hem tasarruf edersiniz, hem de gece erken yatabilirsiniz..:)

Tabii ki 1-2 saat fazladan uyumak hakkınız. Ama bu iş sabahlamalara varmamalı…

2)HAFTANIN BİR GÜNÜ HİÇBİR İŞ YAPMAYIN

7 gün boyunca full time çalışmanın size 2 hafta boyunca 30-40 lira fazla kazandırmaktan başka bir faydası olmayacaktır. Neden 2 hafta? Çünkü; her türlü malzemenin bile kopmaya, yorulmaya, çekmeye karşı belirli sınırda mukavemetleri varken; insanın mukavemetinin de belirli bir sınırı vardır.:D Her gün çalışmanız halinde en geç 2-3 hafta sonra kronik yorgunluk, stres artışı, psikolojik bozulma gibi belirtileri kendinizde görmeniz kaçınılmazdır. Böyle olunca normalde yaptığınız işi de doğru düzgün yapamazsınız ve kendinizi daha da güç duruma düşürürsünüz.

Kontrolsüz bir hırsın anlamı yok; en az 1 gün tatil…;)

3)BİRAZ DA İŞLE İLGİLİ AYRINTILARA GELİRSEK: ÇALIŞTIĞINIZ SEKTÖRLE ALAKALI HABERLERİ HER GÜN GAZETE OKUR GİBİ OKUYUN.

Dünya üzerindeki bin bir çeşit sektörden herhangi birinde çalışıyor olabilirsiniz. Ama özellikle çalıştığınız sektörle ilgili haber yayınlayan bir web sitesi, gazete, dergi, vs. yayın aracı mutlaka vardır. Tıpkı magazin ve spor takip eder gibi her gün 10 dakikanızı haberlere şöyle bir göz atmaya ayırın. Zamanla farkı kendiniz göreceksiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kimsenin Hiç Denemediği Başarılı Bir İş Kurmak İçin Ne Yapmalı?

Neden bu hususu özellikle yazdım? Çünkü zamanında benim de uyguladığım bir kuraldı. Şöyle ki; yapılan bir araştırmaya göre, her gün gazete okuyan bir lise mezununun, 5-6 yıl içinde hiç gazete okumayan bir üniversite mezununun genel kültür seviyesini geçtiğini öğrendiğim zaman; çalıştığım sektöre hakimiyetimi arttırmak ve kendimi geliştirmek için bunun çok başarılı bir uyarlama olabileceğini düşündüm. Ki tahminlerim yanlış çıkmadı. İş hayatına atıldığında sudan çıkmış balığa dönen ben; 1 ay sonrasında okuduğum haberler sayesinde artık etrafımda olan biteni çok daha rahat bir şekilde anlayabiliyordum. Mesleğime dair daha sağlam analizlerde bulunabiliyordum ve bu doğrultuda kararlar alabiliyordum.

Güncel kalmak önemli arkadaşlar…;)

4)İŞ HAYATINIZDA VE SEKTÖRÜNÜZDE KENDİNİZİ GELİŞTİRMEK İSTERKEN SAKIN OLA DÜNYADAN SOYUTLANMAYIN

-Hiçbir sektör, hiçbir varlık, hiçbir konu; dünyadaki, hatta evrendeki olaylardan ve hareketlerden bağımsız değildir. Bir konuda uzmanlaşmak istemeniz, hayatın diğer kulvarlarına sırtınızı dönmenizi gerektirmez. İlgi alanlarınız her neyse; en yoğun ve en yorucu zamanlarınızda bile onları ihmal etmeyin; yoğun çalışmalarla geçen emek yıllarınızda hayattan zevk almanızı sağlayan şeyler o hobileriniz olacak.

Ayrıca; beraber çalıştığınız farklı yaştan, farklı memleketten, farklı geçmişten gelen onca insanla rahatça iletişim kurabilmeniz açısından da bu husus gereklidir. Onlarla rahatça iletişim kurmak demekse; sektörünüzde kendinizi 2 kat daha hızlı geliştirmek demektir. Çünkü; bazen öyle durumlarla karşı karşıya kalırsınız ki; mesleğinize dair okuyacağınız 5 kitaptansa; 20-30 yıldır sektörün kurdu olmuş bir meslektaşınızın ön sezisi çok daha faydalı olur…;)

Bu yüzden; her şeye ilgi duyun. Hobileriniz olmayan şeyler hakkında bile kısa ve öz bilgi sahibi olun ki; iletişime başlamak için bir malzemeniz bulunsun.

5)MESLEĞİNİZE VE İŞTEKİ BAŞARINIZA ENGEL OLMA POTANSİYELİ ÇALIŞAN İLİŞKİLERİNİZDE GADDAR OLMAYI ÖĞRENİN. GEREKİRSE KANGREN OLMUŞ KOLU KESMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Hepimizin etrafında vardır böyle arkadaşlar. Size karşı kötü bir niyetleri olmasa dahi; istemedikleri halde çalışmanıza; tüm motivasyonunuzla birlikte kendinizi işinize vermenize engel olurlar. Her seferinde arkadaşlık hatırını siz düşünmek zorunda değilsiniz dostlar.. O meşhur “Hayır demesini öğrenin.” cümlesi gibi; “Gelemem benim işim var.” “… işi bitirmem lazım müsait değilim.” gibi açık ve net tavırları sergilemeye alışmalısınız. Hem bir süre sonra fark edeceksiniz ki; istemediği halde size engel olan arkadaşlardansa; sektörünüzde edineceğiniz ve aynı amaçları taşıdığınız kişilerin arkadaşlığı hem daha eğlenceli, hem de sizi daha ileriye götürecek cinsten olacak.

Bunu en iyi; sıfırdan başlayıp da şu an ciddi miktarlarda kazananlar anlayacaktır. Eğer ardında uzun bir başarı hikayesi olan biri bunu okuyorsa; eminim ki zamanında yaptığı girişimlerden ve sergilediği azimden dolayı onunla dalga geçenleri sevgiyle hatırlıyordur…:)

 

Yorum yapın