Seracılık Mezunlarına İş İmkanları Ve Olanakları

Yazımızın başlığını okuduktan sonra ”ülkede seracılık diye fakülte mi varmış yahu” diye şaşıranların varlığı tartışılmaz. Zaten ülkemizde he nedense önem arz eden kimi iş kolları ve fikirler nedense hiç duyulmaz ya da duyulunca da tesirsiz kalacak şekilde bertaraf edilir. İnsanların umurlarında olan şeyler, moda tabirle ”popi” olan şeylerdir. Dünyamızı daha güzel, daha sıcak, daha tatlı hale getirecek olan dallar ise, eğlenceli ve keyifli olmadığı gerekçesiyle unutulur, unutturulur.

greenhouse photo

Seracılık da bunun en büyük örneklerinden biri. Adeta su işleri bölümüyle eşdeğer, eş güdümlü bir önemsizlik arz ediyor daha dudaktan çıkar çıkmaz. ”Bırak bu işleri, devlet su işleri” tekerlemesiyle de aslında bu bölümün ne kadar sulu ve gereksiz bir bölüm ve düşünce sahası işgal ettiği ayan beyan ortaya dökülüyor. Neyse ki Çağan Irmak, Demet Akbağ ve Yetkin Dikinciler’in oynadığı sondan bir önceki filmi olan ”Nadide Hayat” filminde Su İşleri bölümünde cereyan eden birtakım sahneler çekti de ”aa böyle de bir film varmış” gibisinden öğrenildi.

Ancak biz parlak fikirler ekibi olarak seracılık hakkında bir yönetmenin filmi çekmesini beklemeden kaleme almak istedik. Çünkü bazı durumlar ve olgular ne kadar göz önünde bulundurulması gerekiyorsa aynı oranda göz önünden uzaklaştırılıyor. Bunun en büyük nedeni ihmalkarlık, giderek hızlanan hayatın içerisinde durup düşünme inceliğinden yoksunluk ve düpedüz cahilliktir sevgili dostlar.

Seracılık, halbuki öyle mühim, öyle kayda değer bir yetiştirme biçimi vardır ki, bir ülke gelişme göstermek istiyorsa bu alanda mutlak surette çalışmalar ve iyileştirmeler yapmalıdır. O nedenle yazımızı okuyan seracılık mezunu arkadaşlar, yine aynı şekilde seracılık bölümlerinde okuyan ya da okumayı düşünen genç arkadaşlar göğüslerini gere gere hangi bölümde okuduklarını söyleyebilirler. Zira bir ülke için, toprak için, yetiştiricilik adına ne kadar gayretli ve geleceğe dönük bir bölümde okuduklarının farkında olmalıdırlar.

Farkında olmalıdırlar ki fark ettirebilsinler. Böylece bu fark edişlerin toplamında bu bölümün kendisi de bölümden mezun olan arkadaşların iş bulma seçenekleri de aynı oranda önem kazanıp genişlik bulsun.

Yeni Mezunların İş Kurabileceği 8 Boş Alt Sektör adlı makalemiz hangi bölümden olursa olsun bir yerde çırak gibi işe başlamak ve ezilme ihtimallerinden sakınan ve bu seçeneklerin yerine bir iş kurmak isteyen yeni mezunların iş kurabileceği boş alt sektörleri madde madde sıralıyor. Kim bilir belki de bu yazımızı okuduktan sonra hazır kurulu bir işe girmek yerine kendi işinizi kurabilirsiniz.

greenhouse photo

Seracılık Nedir? 

Kısa ve açık bilgilendirmelerle gidelim. Böylece yazılmış olmak için yazılan makalelerden bir kere daha farkımız olur. Zira bu yazımız sadece seracılık mezunlarına, yani bu yola girmiş olanlara adanmış bir yazı değildir. Aynı zamanda kafaları meslek ve okuyacağı bölüm konusunda kafası karışık olan herkes de bu yazımızı okuduktan sonra seracılık konusunda temelden bilgilenip bu alana seve seve yönelebilirler.

Seracılık, kısaca özel olarak oluşturulmuş bir alanda, özel şartlarda meyve ve sebze yetiştiriciliğidir. Ilıman kış sever seracılık alanları. Bununla birlikte seracılık alanında özel olarak yetiştirilen her meyve ve sebze oluşturulduğu şartlar itibariyle özel ve yenilebilir orandadır.

Seracılık Faaliyetlerinin Yararları Nedir? 

Bir kere en başta insanları hormon illetinden kurtarır. Kışın canı çilek isteyen hormonlu takviyelerle şişirilmiş, tıpkı botokslu ünlüler gibi çirkin çirkin özel ambalajlarla göz boyamak suretiyle insanlara sunulmuş ürünler yerine, kendi özel alanında, özel ısı ve ışıklandırma yoluyla yetiştirilmiş sağlıklı ürünleri yeme şansı bulur.

Bununla birlikte az üretilen ve iklim şartları ülkemiz içerisinde yetişmeye uygun olmayan çeşitli sebze ve meyveler de seracılık alanında rahatlıkla üretilebilir. Seracılık halihazırdaki önemini de bu noktadan alır. Gelecek, belki de bize sert kışlar ya da yağmur düşürmeyen koyu, bunaltıcı yazlar verecek. Ancak seracılık faaliyetleri sayesinde ve insanoğlunun bu güzelliği keşfetmesi sayesinde artık istediğimiz her ürün seracılığın özel şartları sayesinde üretilecek ve insanların damak tatlarına sunulmaya devam edecektir.

Bu nedenle seracılık bölümünde okuyan arkadaşları can-ı gönülden tebrik ediyor ve onlara mezun olduktan sonra hangi iş alanlarında mesleklerini ifa edebileceği konusunda yol gösterici olmak istiyoruz.

EN ZENGİN 10 TÜRK HANGİ BÖLÜM MEZUNU bu yazımız da meraklılarına gelsin. En zengin 10 Türk’ün hangi bölümden mezun olduğunu okumayan, duymayan kalmasın!

Özel bir seradan güzel bir kare.

greenhouse photo

Seracılık Mezunlarına İş İmkanları Ve Olanakları 

Büyük çiftliklerde verimi arttırmak üzere çalışmak için başvurmak: 

İlk seçeneğiniz bu seracılık mezunu arkadaşlar. Çünkü aldığınız eğitim kapsamında ürünlerin nasıl yetiştirildiğine dair önemli öğretim evrelerinden geçeceksiniz. Bu noktada bir ziraat mühendisi kadar donanımlı olmasanız da ürün bazlı iyileştirmeler ve yetiştirmeler konusunda tam donanımlı olacağınız için büyük çiftliklerde verimi arttırmak üzere çalışmak için başvurmak, en azından başlangıç için epey mantıklı ve makul görünüyor!

Cahil ama zengin çiftçilere kendilerini işe aldığında ne kadar kar edeceklerini anlatmak: 

İşte size bir fırsat. Hazır ülke cahil ve zengin insanlardan ve üreticilerden geçilmiyorken, yapmanız gereken en mantıklı hamlelerden biri de kendinize cahil ama zengin çiftçiler bulmak. Bu çiftçiler bir şekilde babadan kalma şekilde, hazıra konmak suretiyle zengin olmuşlarla. Allah da arttırsın. Ancak siz bu işin eğitimini alan biri olarak onlara sizinle çalıştıkları takdirde ne kadar zengin olacaklarını anlatırsanız sizi işe almamaları için hiçbir sebep görünmüyor. Denemekten çekinmeyin. Deneye deneye siz de zengin olursunuz belki.

Boş arsa mı yoksa dükkan mı daha karlı? hazır çiftçilerden ve yapılacak işlerden söz açılmışken boş arsa mı satın almak yoksa dükkan mı açmak daha karlı sorunsalını masaya yatırdığımız bu yazıyı sizler için buraya bırakıyoruz.

Çiftçilere proje sunmak: 

Bu maddeyi de okuduktan sonra seracılık bölümü mezunlarının ”anladık çiftçilerin yakasını bırakmayacağız” dediklerini duyar gibi olduk. Ne yapalım her işin ilk aşamada sığınılacak, başvurulacak bir ana merkezi vardır. Sizin de merkeziniz en azından yeni mezun ilen çiftçiler olacak. Onlarla aranızı iyi tutun. Israra varmadan ama kendinizi ve yeteneklerinizi de göstererek birlikte çalışmanızın en iyisi olduğuna ikna edin.

Kendi seralarını kurmak: 

Hadi yine iyisiniz. Bu her halükarda daha iyi bir seçenek. Biraz da paranız varsa ya da kredi çekme imkanınız varsa, kendinize olan güveniniz tamsa ilk işinize kendi işinizi yani kendi seralarınızı kurarak başlayabilirsiniz.

Yurt dışından özellikle serada dünya zirvesi olan Hollanda’dan bilgi alıp Türkiye’de uyarlamak:

Hollanda, sadece çiçekçilik alanında değil seracılık alanında zirve yapmış bir ülke. İmkanınız varsa tatilinizi oraya yönlendirip Hollanda’dan gerekli bilgileri yerinde gözlemleyerek aldığınız reel bilgileri Türkiye’ye uyarlayabilir ve bu işten kazançlı çıkabilirsiniz.

Türkiye’de bakanlık ve iş adamlarının desteği ile seracılık deney tesisi kurmak: 

Eğer maceraperest bir kişilikseniz, risk almayı ve işiniz alanında denemeyi, deneyciliği seviyorsanız tam olarak bu maddeyi değerlendirebilirsiniz. Zaten yeni mezunsanız yaşınız illa ki gençtir. O nedenle denemenin tam sırası diyerek gerekli kişi ve kuruluşların desteğini alarak bu işe kalkışabilirsiniz.

Son olarak 2 yıllık seracılık mezunlarının maaşlarının asgari ücretten bir tık daha fazla olduğunu söyleyelim ve bu bilgiyi de verdikten sonra tam olarak ne yapacağınız kararını sizlere bırakalım!

Yorum yapın