Seramik tasarım atölyesi kurmak

Günümüzde bakıldığı zaman sanat eserlerinden biri olan seramik günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Pek çok alanda kullanılan bu seramiklere bakıldığı zaman seramikler çeşitli şekillerde yapılan süslemeler ile oldukça güzel bir görünüme sahip olmaktadır. Seramik işleminin yapıldığı alanlardan biri olan seramik tasarım atölyesi kurmak nasıl olur diye bakıldığı zaman bu atölyeyi açmak aslından oldukça kolay olan bir durumdur.

ceramic photo

Seramik atölyesi kurmak isteyen bir kişi öncelikle seramik işçiliği bilgisi olan bir kişi olması gerekmektedir. Seramik işçiliği konusundan bilgi sahibi olan bir kişi seramik atölyesini kurarken bu atölyenin yeri ve büyüklüğü bu iş için pekte önemli olmayan durumlar olmadığından dolayı kişi rahatça istediği yerde atölye kurabilmektedir. Günümüzde seramik atölyesi kurarken normal bir iş yeri açıyormuş gibi işlem yapılmaktadır. Yapılan normal bu işlemlerden farklı olarak aynı zaman kültür bakanlığına da bu iş yerinin açılacağının bildirilmesi gerekmektedir. Seramik atölyelerinin kurulmalarına bakıldığı zaman bu tür yerlerin kurulmasının nedenler arasında daha çok kişide bulunan seramik işçiliği sevgisinden kaynaklı olmaktadır. Kişi sevmiş olduğu meleği yapmak ister. Seramik işini seven kişi de bu düşünce doğrultusunda seramik atölyesi kurmak için bir çaba sarf etmektedir.

Seramikçi Dükkânı Açmak İçin Gerekenler

Seramik atölyesi için daha çok evrak ve yer ile irtibata geçmek gerekli iken seramik dükkânı açmak için aynı çabayı sarf etmek gerekmektedir. Seramik dükkânı için normal bir dükkân açıyormuş gibi yapılan işlemler gerekmektedir. Bu işlemlerin hepsi bittikten sonra kişi belediyeye vermiş olduğu tapu adresi üzerinde seramik dükkânı açmaktadır. Seramik dükkânı açmak için gerekli olan malzemelere bakıldığı zaman bu malzemeler içinde masa, sandalye ve seramik ürünlerinin üstüne bırakılması için gerekli olan malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

 • İşlek bir caddede dükkan
 • bol miktarda broşürler ve kartpostallar
 • Satış ve pazarlama ekipmanları (bilgisaysarlar da dahil)
 • örnek (numunelik) lavabo, mutfak ve salon odaları olmalı dükkanda müşterilere daha rahat sergileyebilmek için

Nasıl Seramik Dükkânı Açabilirim

Seramik atölyesinde üretilen seramik ürünleri olmadan seramik dükkânını açmanın hiçbir anlamı bulunmamaktadır. Seramik dükkânında satılacak olan seramik ürünleri ithal ettikten sonra sıra seramik dükkânın resmi olarak çalışması için gerekli işlemlere gelmektedir. Bu işlemlere bakıldığı zaman bu işlemleri, maliye, belediye gibi kurumlar ile yapmak mümkündür.  Seramik dükkânı içinde bulunan seramik çeşitliliği ve seramiklerin güzelliği dükkânı daha çekici hale getirecektir.

 • Ünlü inşaat firmaları ile sıkı iletişim kurmalısınız
 • Çeşitli inşaat grupları, dernekleri ile temas halinde olmalısınız.
 • Bazı dönemler kapmanyalar düzenlemeli ve piyasada adınızı duyurmalısınız.
 • Broşürler bastırıp tek tek müteahhitlik firmalarına bırakmalı ve sizlerden de teklif almalırını sağlamalısınız.

Seramikçi Dükkânı İş Yapar Mı?

Günümüzde bakıldığı zaman insanlar bir iş yeri açmadan önce açacakları iş yerinin iş yapıp yapmayacağını araştırır ve ona göre iş yaparlar. Bir dükkân açmak isteyen kişi maddi durumu ne olursa olsun kesinlikle zarar etmesini istemez bu yüzden kişiler araştırıp öyle iş yeri açmaktadır. Bu duruma bir örnek verilecek olunursa seramik dükkânı açmak isteyen bir kişi seramikçi iş yapar mı diye pek çok araştırma yapıp öyle bir seramik dükkanı açmaktadır.

Somut konuşmak gerekirse seramikçi dükkanları aylık 1000000 TL civarında satış rakamalarına ulaşabilmektedirler. Üstelik bu rakamın %20’si kar olmaktadır. 

Ancak elbette bunun için en az 10 yıllık emek ve ciddi anlamda varlıklı, müteahhitlerden oluşan bir müşteri portföyünüz olmalı. Yani inşaat sektöründe bilindik bir esnaf olmalısınız.

“Seramik tasarım atölyesi kurmak” üzerine 6 yorum

 1. Güzel yazın için teşekkürler. Okuyan ve beğenen ya da beğenmeyen arkadaşlarımı da buradan yoruma davet ediyorum.

  Cevapla
 2. Seramikçi açmayı düşünenler fakat aklında pürüz bulunanlar. Buraya yazın soracaklarınızı. Cevaplamaya hazırım

  Cevapla
  • MERHABA BEN HERSEYI SIFIRDAN KURACAGIM TORNA CEKIYORUM BİBLO SARAP KADEHLERİ AGIRLIKLI NERDEN BASLAMALIYIM TANIDIK TORNACI FIRINCI VARMI UCRET ALACAGIM

   Cevapla
 3. dükkan değil de atölye açmak için sıfırdan yapılması gerekenler nelerdir ? seramik kursu verilip her türlü malzeme ile tasarımın yapıldığı bir atölye neler gerektirir,sırası ile yaplmasıgereken işlemler nelerdir?

  Cevapla
 4. merhaba,
  betül hanımın soruları benim de cevabını aradığım sorular.atölye ve kurs olacak şekilde açmak istedigimizde nasıl bir yol izlenmeli.ayrıntışı bilgi verebilecek olan var mı.tecrübe sahibi

  Cevapla

Yorum yapın