Serbest Gezen Organik Tavuk Satabilmenin Yolları

Yazılarımızı takip eden tüm sevgili parlak fikirler okurlarına kucak dolusu merhaba! Bu yazımızda yine tavuk gıdası üründen başka bir iş alanına dair bilgiler vereceğiz. Serbest gezen organik tavuk satmanın en istisnai ve önemli yollarını sizlerle paylaşacağız. Yazılarımızı okuyarak yeni iş sahalarında başarıya ulaşan ve bize teşekkür eden okurlarımıza daha fazla okur katabilmek adına gün be gün yeni para kazanma yöntemlerine dair araştırmalar yapıyor ve yazılar kaleme alıyoruz. Bu da öyle konulardan biri.

chicken photo

Öncelikli olarak serbest gezen organik tavuk nedir? Onu bir tanımlayalım. Bilindiği üzere tavukların yetiştirilme biçimleri epey tartışılmalı olsa da çoğunluk olarak doğal alanlarında değildir. Onları bir çiftliğe ve ışıksız üretim yerlerine kapatarak yumurta sağlayan birçok firma vardır. Bu firmalar sivil toplum derneklerinin ve hayvan hakları savunucularının kıyasıya eleştirilerine ve protestolarına maruz kalsa da üretimlerine halen devam etmekte. Aynı şekilde bu işin karanlık ve hayvan haklarını doğrudan çiğneyen ayrıntılarını dünya çapında paylaşan ve yayınlayan birçok belgesel de vardır. Ancak durum da düzelmemiştir. Artık her ürünün olduğu gibi tavuğun da yumurtasının da doğalı ve yapayı vardır. Kısacası diyebiliriz serbest gezen ya da bir başka deyişle özgür gezen tavuklar, bildiğimiz köy tavuklarıdır. Yumurtaları da köy yumurtaları. Diğer tavuklardan farkı büyüme oranlarının daha yavaş ve daha doğaya uygun olmasıdır. Bu nedenle büyük firmalar böylesi tavukları tercih etmez. Onlar için en kısa vadede en uzun soluklu üretim ve kar önemlidir. Organik olan tavuklar börtü böcek yiyerek beslenirler. Bu da daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam endeksinde büyümeleri demektir. Ancak kapitalizmin çarkın aceleci ve para hırslı mucitleri bu bekleme evresini en aza indirgemek için yapay tavuk üretimine başlamışlardır. Bu tavuklar tıpkı ortamları gibi yapar bir şekilde beslenir ve hızlıca büyütülürler. Maalesef ki çoğu markette ve süper markette böyle doğallıktan uzak inorganik tavuklar karşımıza çıkarılır. Serbest gezen tavuk işi, her açıdan daha masum, daha sağlıklı ve daha kabul edilebilirdir.

Peki bu işte kazanç var mıdır? Elbette vardır. Bir kere tavuk, beyaz et sınıfına girer ve sağlıklı beslenme uzmanları ve yaşam koçları tarafından sık sık tüketilmesi yönünde demeç verilir. Bilindiği üzere son on yılda medyanın da etkisiyle insanlar bilinçlenmiş ve boyanmış, renklendirilmiş ve yapay halde büyütülmüş ürünleri tüketmek yerine daha organik ve doğal ürünlere yönelmiştir. Tavuğun da hem yapayı hem doğalı var dediğimize göre, bu çoğunluğun sizin ürünlerinize yönelmesi kaçınılmaz olacaktır. Aynı zamanda ülkemizde tavuk tüketimi had safhadadır. Damak tadımıza en az balık gıdası kadar uygundur tavuk ve tavuk ürünleri. Yine balık yemekleri gibi tavuklardan yapılan yemekler de çeşit çeşittir ve her zaman bu türlere rağbet çoktur. Yapılan son araştırmaya göre ülkemizde tavuk tüketimi kendisini katlayarak yükselmiş ve &98lik bir noktaya gelmiştir. Sokakta gördüğümüz her 100 kişiden 98i düzenli olarak tavuk tüketmektedir yani. Hal böyle olunca serbest gezen tavukları satıp satmamak tamamen sizin ticari zekanıza ve çalışmanıza bağlı olarak değişecektir. Şimdi size parlak fikirler olarak serbest gezen tavukları satma işinizde son derece yardımcı olacak püf noktaları sıralayacağız. Böylece insanlarımız hem doğal hem ucuz beslenirken, siz de iyi niyetli iş girişiminizde başarıyı ve parayı yakalamış olacaksınız.

Serbest Gezen Organik Tavuk Satabilmenin Yolları Nelerdir? 

  • Tavukların resimlerini sık sık firma web-sitesinde yayınlamak: Tabi bunun için sağlam veri tabanına sahip bir web siteniz olmalı mutlaka. Daha sonra o tavukların tamamen doğal ortamlarında çekilmiş, hareket ederken, yürürken, diğer tavuklarla bir aradayken ve hatta börtü böcek yerken fotoğraflarını paylaşmalısınız. Kimseye iğrenç gelmeyecektir. Bilakis market reyonlarını, bakkalları ve süper marketleri işgal etmiş yapay ürünlerin arasında sıkışmış modern insana, bu fotoğraflar son derece doğal ve masum gelecektir. Onların algılarına bu şekilde girmelisiniz. Pek tabi hiçbir çakallığa ve manipülasyona kaçmadan. Çünkü hali hazırda zaten doğallıktan yana olan ve halkın sağlığını önemseyen yalansız dolansız, hilesiz hurdasız, katkı maddesiz ve hayvanlara zulmetmeyen insancıl bir işin içindesiniz. Sadece yapacağınız ne kadar iyi niyetli ve doğallıktan yana bir üretici olduğunuzu sık sık göstermek ve hatırlatmak olacaktır. Malum görseller ve imajlar dünyasında yaşıyoruz. Bu nedenle insanlara yemeklerini, daha canlıyken ve doğal ortamlarında göstermek hem insani bir pekiştirme hem de ticari bir zeka pırıltısı olacaktır. İnsanlar, artık önce görmek sonra yemek istiyor. Siz de bu isteklerine en doğal, en yalın, en yalansız şekliyle karşılık vermiş olacaksınız.
  • Tavuk Üretimi Tesisinin 24 saat web-sitesinden izlenmesini sağlamak: Bu sayede insanlar rahat ve özgür bir şekilde önlerine konulacak yemeklerin en doğal hallerini görebilecekler ve içlerini her açıdan ferah tutabilecekler. Tıpkı bazı işletmelerin – yemek hanemizi gezebilirsiniz – adlı duyuruları gibi. Ancak siz bir tık üstü bir hareket yaparak bizzat çiftliğinizin veya tesisinizin 24 saat canlı yayınını yapacaksınız. Böylece şüphe duyguları içinde kıvranan potansiyel müşterilerinizi mutlak bir güven duygusuyla kendinize çekebileceksiniz. Süper marketlerin yapay gıdalarla dolu alanlarında onlar biz müşterileri gözetlerken; siz hem doğal ürünler alıp hem de o ürünleri gözetleme şansınızı elde etmiş olacaksınız.
  • Hiçbir yem, ilaç, kimyevi maddenin verilmediğinin garantisinin verilmesini sağlamak: Bunu da hem web sitenizde altını çizerek kalın puntolarla, her sayfanızda belirtecek hem de özel olarak hazırlatacağınız el ilanlarında duyuracaksınız. Söz konusu garantinin çeşitli yetkili kuruluşlardan alınan belgelerini imzasından mührüne kadar paylaşmayı da ihmal etmeyiniz. Böylece doğallığınızı yetkili ve resmi ağızlar tarafından onay ve destek almış olacaksınız.Bu sayede satışlarınızı otomatik olarak iki – üç katına çıkacak. Siz de doğru ve insani bir iş yaptığınız için hakkıyla para kazanmanın keyfini çıkarmış olacaksınız.
  • Tek tek marketlerle, bakkallarla anlaşmak: Sizin satış ayağınızı marketler ve bakkallar oluşturacak. Süper marketlere karşı adeta yek vücut olmanız gerek. Bu nedenle sıkı bir kenetlenme ve organizasyon birliği şart. Bu nedenle marketlerin, bakkalların ayağına giderek onlarla anlaşma zemini oluşturmalısınız. Bu noktada mahallelinin biraz daha fazla para vererek daha doğal ve sağlıklı şeyler yemesi gerektiğini vurgulamalısınız. Her zaman için bakkallar ve marketler halka daha bir yakındır. Siz de bu yakınlığı, doğal ve sağlıklı ürettiğiniz ve beslediğiniz tavukların satımı için kendinize çevireceksiniz. Hem ticari hem insani açıdan.
  • Reklamlarda sağlık hususunun sıkça vurgulanması: Yapacağınız reklamlarda lezzetten, az paradan bahsetmeden önce mutlaka sağlık vurgusu yapmalısınız. Damak tatlarımız yapay bir şekilde büyütülmüş ve tatlandırılmış gıdalarla adeta değiştirildiği için başlangıçta organik tavuklar ve yumurtaları insanlara kokuyormuş gibi gelecektir. Bu alışkanlıkla ilgili bir şeydir. Yediklerimiz doğal değil ki alışkanlıklarımız doğal olsun. Halkın damak tadına yerleşmiş bu alışkanlığı kırmak ve olması gereken tatlara gark ettirmek için sık sık sağlık vurgusu yapılmalıdır. Bu vurgu, tamam yediğiniz kokuyor ama sağlıklı şeklinde değil. Daha çok alışacaksınız, merak etmeyin tarzında olmalıdır. Reklamlarınızda sağlık vurgusundan sonra aynı zamanda lezzet ve maddiyat vurgularına da yer verebilirsiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Arabistan'a Ne Satabilirim? Çölde Ne Yok?

Son olarak organik tavuk üretip satmak ile ilgili başkaca bir yazımıza daha göz atmanızı önermekteyiz. Unutmayın birçok işte sizi kurtaracak olan şey birkaç satırlık bilgi olacaktır.

Yorum yapın