Sermayesiz iş kurmak için neler yapmalıyım?

Çoğu başarıyı yakalamış iş istekle ve de istikrarla kurulur. Bill Gates, Mark Zuckerberg ve Steve Jobs gibi önemli kişiler bile sıfırdan en baştan başlamıştır.

Ayrıntılarıyla planlanmış mükemmel bir planınız olmayabilir. Sıfırdan iş kurmak için tutkunuzu, güçlü yönlerinizi ve vizyonunuzu bileştirin. En tutkulu girişimcileri harekete geçiren şey paradan fazlasıdır.

no money photo

Tutkunuzu henüz keşfetmediyseniz keşfetmeniz için sizi teşvik edebilirim. Küçükken sizi heyecanlandıran şeyleri düşünün veya yaparken yer ve zaman kavramını kaybettiğiniz şeyleri düşünün. Tutkunuzun peşinden giderseniz mutlu olursunuz. Steve Jobs’ın şu sözlerini hatırlayın:

“İşiniz hayatınızın büyük bir kısmını kaplayacak ve gerçek anlamda tatmin olmanın tek yolu harika bir iş olduğuna inandığınız şeyi yapmanızdır. Ve harika bir iş yapmanın tek yolu ise yaptığınızı sevmenizden geçer. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Razı olmayın. Bu bir yürek meselesi olduğundan, sevdiğiniz işi bulduğunuz anda anlayacaksınız.”

Ne yapmak istediğinizi bulduktan sonra sıfırdan iş kurarken bazı önemli şeyleri aklınızda tutmanız gerekir:

1 – Pazarı araştırın

Rekabetin ne durumda oluğunu bilmeniz gerekiyor. Pazara dalın ve bir uzman gibi pazara çalışın.

Sektörünüzle alakalı araştırma yapın. Pazar doymuş gibi görünüyor olsa bile cesaretiniz kırılmasın. Bunu avantajınıza çevirin. Pazarın önde gelenlerini inceleyin ve zayıf noktalarını öğrenerek onları bir merdiven olarak kullanın. Sonradan gelmenin yani ilk olmamanın avantajlarından faydalanın. Unutmayın Google bile ilk değildir bu mecrada.

2 – Somut bir finansal hedef belirleyin

Ben her altı ayda bir yeni hedefler belirlerim ve hedefimi her zaman esnetirim. İstediğiniz noktaya ulaşabilmek için her gün ne yapmanız gerektiğini hesaplayın. Esnetebileceğiniz bir hedef ve bu hedefi başarmak için her gün atmanız gereken adımları belirleyin. Kararlılığınız ve de azminiz sizi eninde sonunda başarıya ulaştıracaktır. Bunu asla aklınızdan çılarmayın.

3 – Sermaye bulun

Sıfırdan iş kurmak için belli bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır ve bu işin en zor kısmı olabilir. Nasıl sermaye bulabileceğinizi öğrenmek için ” İş fikirleri için krediyi nereden bulurum ve nereye kullanmalıyım?” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

4 – Şimdi başlayın ve ilerledikçe gelişin

İnsanların birçoğu faaliyete geçmeden önce her şeyi nasıl mükemmelleştireceğini düşünürken zaman kaybeder. Küçükten başlayın ve kazandıkça büyüyün. İnsanlardan ön siparişler alarak satış yapmaya ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekmeye odaklanın. Unutmayın ki başarılı şirketler sürekli faaliyet halindedir ancak hiçbiri mükemmel değildir. Herbirinin kendince kusurları vardır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Seyyar Ressam Olarak Para Kazanmak - Röportaj

Facebook’u ve Facebook’un bütün değişikliklerini ve ilerlemelerini düşünün. Küçük bir ürün veya hizmetle başlayın ve her zaman geliştirin. Sosyla medyanın günüzümde ne denli geliştiğini hiçe sayamazsınız. Bu hususu her zaman aklınızda tutun.

Süreçten zevk almak en önemli noktadır ve mükemmel olmak zorunda olmadığınızı bilin. Bugünden başlayın. Şimdi değilse, ne zaman?

Sıfırdan iş kurmak isteyen girişimciler için sermayesiz iş fikirleri de güzel seçenekler sunar. Sermayesiz iş fikirlerini sitemizin kategoriler kısmından da inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın