Sevgiliyle İş Kurmak İçin Neler Yapılabilir?

Merhaba pek değerli parlak fikirler okurları. Bugünkü yazımızda yepyeni bir konu ve yepyeni bir içerikle daha karşınızdayız.

Bugünkü ana konumuz sevgiliyle iş kurmak için neler yapılabilir? Artık modern dünyanın değişen alışkanlıkları ile birlikte sevgililik de bambaşka bir boyuta ermiştir. O boyutta sevgililer önce ev arkadaşı sonra iş arkadaşı olabilmektedir. İki insanın birbirini sevmesi, birlikte kurması, aynı zamanda çağın ekonomik ve sosyal zorluklarına da birlikte göğüs germek anlamını taşımaktadır. Bu nedenle sevgililerin birlikte iş kurma fikri, çok yeni ama çok da makul bir olanaktır.

 

girlfriend photo

Sevgiliyle birlikte hangi işlerin yapılacağına girmeden önce birlikte iş kurmanın riskli ve artı yönlerini birlikte değerlendirelim.

Sevgiliyle İş Kurmanın Riskli Yanları Nelerdir? 

  • Çift öbekli bir risk taşımaktadır. Bu çift yönlülüğü kısaca şöyle özetleyebiliriz:
  • İşlerin kötüye gitmesi, sizin özel ilişkiniz olan sevgililik ilişkinizi de doğrudan zedeleyecektir. Kırk yıllık karı kocalar bile aynı evin içinde, cüzdan hesapları kapsamında birbirine girmektedir. Bu nedenle sevgiliyle birlikte iş kurmak ya da iş yapmak bir bakıma son derece risklidir. Ticaret ilişkileri ve ortamı, sevgililiğin romantik ve naif ortamına hiç benzemez. Sevgiliyle iş kurarak, evin güvenlikli ortamını bırakıp orman yasalarının geçtiği ticaret hayatına geçmiş olursunuz.
  • Diyelim ki başarısız oldunuz. İşiniz batma noktasına geldi. Tek başına iş kurmanın bile böyle bir zaafiyeti varken, birlikte iş kurmak çok kısa süre sonra birbirinizin üstüne negatif olarak düşmenize, kavgalara, tartışmalara neden olacaktır. İş yerindeki sıkıntıları iş yerinde bırakıp evinize salim kafayla dönme şansınız da yok. Zira anca beraber kanca beraber dediğiniz sevgilinizle, yani işinizle eve dönmüş olacaksınız. Bu da işten ve işteki sıkıntılardan hiçbir zaman tam manasıyla bağımsız olmayacağınız anlamına gelir.
  • Çift yönlü demiştik. Bir de işin diğer risk barındıran diğer kutbu var. O da sevgililik ilişkinizin kötüye gitmesi sonucunda oluşan eksi yönlerdir. İki tarafın birinden diğerinin soğuması, ayrılmak istemesi; doğrudan işin geleceğini de tehlikeye atacaktır. Hal böyle olunca sevgiliyle birlikte iş kurmanın temel disiplinleri yerinden sarsılmış olur. Sevgililiğin kötüye gitmesi işi; işin kötüye gitmesi sevgililik ilişkisini tamamen etkileyecektir.

Bu kadar romantizm yeter. Biraz da iş yapalım!

Sevgiliyle Birlikte İş Kurmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

  • İş ortamında güven çok önemlidir. Çünkü çok nadirdir. Kıymetli bir hazinedir güven. Ve çoğu zaman iş ortamında dolandırılan, kandırılan, vaatlerini tutmayanlar, senetlerini bozduramayan sayısız hadise mevcuttur. Bu nedenle sevgiliyle iş kurmak, güven konusunda iş hayatına 1-0 önde başlamak demek olacaktır. İnsan sarıldığı, seni seviyorum dediği insanın kazığına gelmez.
  • Sevgiliyle aranızda patronluk ilişkisi olmaz. Aklınıza gelen her fikri, her yeniliği çekinmeden söyleyebilir, paylaşabilirsiniz. Bu da iş konusunda çok esnek davranmanıza, gelişme göstermenize ön ayak olacaktır. Patronunuza ya da iş arkadaşınıza söylemekten imtina ettiğiniz her parlak fikir, bu noktada sevgilinizle paylaşacağınız bir şemada şekillenir.
  • İşiniz ne olursa olsun, o ay kar elde etmeniz mi? Bunda da sorun yok. Çünkü sevgiliniz, erkek olsun kadın olsun, nerede benim maaşım diye çemkirmez size. Bunun rahatlığı da sağlam bir motivasyonla desteklenirse, çok büyük gelir kapılarına aday olmanıza neden olur. Kaybetmekten korkmayanların kazanabildiği bir piyasada, sevgilinizden aldığınız sıcak ve samimi güven duygusu, sektör içinde daha güvenli ve daha rahat hareket etmenizi destekleyeceklerdir.

Sevgililer, işleri birbirinin üstüne yıkmamalı :))

Sevgiliyle Birlikte Kurulacak İşler: 

1- Danışmanlık: Etrafta da sıkça gördüğümüz ilk kurulacak işlerin arasında girer. Danışmanlık şirketi kurup sevgilinizle birlikte bu alanda hizmet üretebilirsiniz. İnsanlar sevgililerin kurup da danışmanlık hizmeti verdiği iş yerlerine garip bir şekilde daha fazla güvenirler. Hele ki bir de sevimli bir çiftseniz, danışın danışabildiğiniz kadar!

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kır Düğünü Organizatörlüğü Yapmak

Hasar Danışmanlık Şirketi Kurmak İsteyenlere adlı makalemiz de, sevgililerin ve çiftlerin okuyarak fikir bazında destek alabileceği bir yazı olarak okunmayı beklemekte.

2- Kafe Açıp İşletmek: Sevgililerin hem eğlenerek hem de ev hayatlarını adeta kafe ortamına taşıyarak para kazanarak çalışabileceği bir başka ihtimal de kafe açıp işletmektir. Evde değil de kasanın olduğu bir mutfakta çay demleyip kahve pişirmek ve onu kafenize gelen müşterilerinize sunmak. Ve akabinde gelir elde etmek.

Kulağa hoş gelen bir iş fikridir bu. Ondandır ki sadece İstanbul’da, özellikle Kadıköy ve Beşiktaş civarında sevgililerin işlettiği kafelerin sayısı giderek artmaktadır. Siz bir de Facebook ve Instagram sayfası açıp kafenizde olup bitenleri sevimli çift şeklinde halka duyurursanız, o kafenin gelen gideni çok olacaktır.

Kafe açıp işletmek ile ilgili kafasında soru işareti olan okurlarımız Düşük Sermaye İle Kafe Açmanın Yolları adlı makaleyi okuyarak bu konuda bir aydınlanma yaşayabilir.

3- Evden birlikte çalışmak: Evde kös kös oturmaktan, film izlemekten, kitap okumaktan sıkılan çiftler için evden yapılabilecek sayısız işler vardır. Örneğin birlikte makale yazabilirler. Bununla birlikte evden sabun paketleme işi, çorap katlama işi gibi işlere de günün beşte birini ayırarak yapabilirler. Böylece hem birbirinizi özlememiş olurlar, hem de ev ortamında sağlıkla, güvenle, huzurla çalışabilirler.

Bu işi dışarıdan yapabildikleri gibi sıfırdan kendileri de kurabilirler. Sevgililerin duygusal dayanışması bu noktada kendini iş kapsamında da gösterecektir. Sevgiliyle birlikte yapılan en sıkıcı işler bile eğlenceli olmaya aday madem; korksun sizden en sıkıcı, en ağır işler bile.

Evden yapılan işler nedir, ne değildir, evden nasıl iş yapılır acep diye soranlar için Hemen Şimdi Evden İşe Başlamanın 4 Yolu makalemiz yol gösterici olacaktır.

4- Dizi – Film Çevirmenliği: Sevgililerin özellikle sonbahar ve kış aylarında yapabilecekleri bir iştir. Hazır kurulu bir iştir bu. Ancak piyasası genel geçerdir ve tek bir merkezi yoktur. Bu nedenle evinizde alt yazısı çevrilmeyi bekleyen sinema filmlerini ve özellikle dizileri çevirerek hem eğlenebilir hem de ek gelir elde edebilirsiniz.

Daha sonra işleri ilerleterek bu konuda bir merkez siz de kurabilirsiniz. Her şey ne kadar çalıştığınıza ve işinizi ne kadar severek yaptığınıza bağlı olarak değişecektir.

5- Yayın evi Açmak: Türkiye’de sevgililerin de karı kocaların da sıklıkla kurduğu bir iştir. Yayın evi açmak sanıldığı ya da uzaktan göründüğü kadar zor ve grafit bir iş değildir. Bu nedenle sevgilinizle birlikte kolunuzu sıvayıp bir yayın evi açabilir, anlaştığınız matbaa ile birlikte ilk kitaplardan başlayarak kültürel ve mali üretime başlayabilirsiniz.

Türkiye’de birçok yayın evi böyle çiftlerin açılmasıyla kurulmuştur ve halen yayın hayatına devam etmektedir.

Yayınevi açmak istiyorum adlı makalemizi okuyarak bu konuda daha kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

Sevgiliyle emeklilik planları…

Sevgiliyle İş Kurarken Dikkat Edilecek Birkaç Nokta 

  • Asla birbirinize patronluk taslamayın. Birlikte iş kurmak hele ki sevgiliyken iş kurmak, mutlak bir eşitlik isteyen bir alandır. Bu nedenle birinin diğerinin üstüymüş gibi davranması hem işinizi hem de ilişkinizi tehlikeye atacaktır.
  • Birbirinize her koşulda güven duyun ve güven verin. Her ne olursa olsun tam bir dayanışma içinde olun. İşinizde yükselebilir ve düşebilir. Bu, uzun vadede çok da önemli değildir. Önemli olan bir olmak ve her kötü durumun altından birlikte kalkmayı bilmektir.

Tüm çiftlere ve sevgililere hayırlı iş kapıları dileriz.

Yorum yapın