Seyahat Etmek İstiyorum Ama Param Yok Diyenlere

Küresel bir dünyadan bahsedip duruyoruz. Daha geçmişin üst bakkala gitmeyen çocukları büyüdü ve artık dünyayı dolaşmak istiyor. Bu da bir şey mi? Bundan 50 yıl sonra Mars turizminin açılmayacağını kim garanti edebilir? O nedenle özellikle sosyal medya ve teknolojik iletişimlerin har vurup harman savrulacak kadar çok kullanılması ile birlikte dünya avuçlarımızın içinde artık.

Hal böyle olunca önceden dünyayı gezmek için önce cesaretimiz sonra paramızın olması gerekiyordu. Ama artık halihazırda cesaretimiz ya da moda tabirle cüretimiz olduğu sürece para o kadar da önemli değil.

Çok değil bundan 10 yıl kadar önce atıyorum bi İngiltere’ye gidip orada iki – üç gün takılmak için insanlar aylarca para biriktiriyordu. Ama bu devir kapandı artık. Özellikle Ukrayna gibi halihazırda büyük ve geniş olan ülkeler de birer birer vizelerini kaldırdığına göre artık daha fazla umudumuz var demektir.

Bir de artık gençler çok daha cevval. Şimdilerin 30lu yaşlarında olan insanlar bugünün gençlerine baktığında, aralarında kuşak çatışması olacak kadar yaş aralığı olmasına rağmen, gençlerin dünya turuna katılmaları, özgürce, başına buyruk bir şekilde dünya seyahatlerine çıkmalarına önce hayranlık sonra şaşkınlık ile bakıyorlar. Biz buradan başka bir şehre gitmeye korkarken millet almış başını kıtalar arası yolculuk yapıyor diye hayıflanabiliyor. Haksız sayılmayan ama güçsüz olarak nitelendirilecek bir tepki!

Şimdi size dünya turuna çıktığınız takdirde neler kazanacağınızı, karakter ve deneyim olarak kendinize neler katacağınızı aktaracağız. Daha sonra ise parasız ya da minimum parayla dünya seyahatine nasıl çıkacağınızı adım adım anlatacağız. Hazır iseniz başlayalım gezgin okurlarımız!

Bazen dünyayı dolaşmak için bir sırt çantası yeter. O sırt çantasının içinde çokça umut, çokça merak ve çokça enerji gerek. Artık paralı parasızlar diye ayıramayız bu gerçekliği. Yani parası olan geziyor, parasız olan memleketinde kalıyor diye bir söylev çekecek olursanız buna kediler ve çocuklar bile güler. Burada asıl mevzu olan meraklılar meraksızlar, enerjisi olanlar enerjisiz kalanlardır. Hımbıl olanlar buradan yukarıdaki mahalleye bile gidemezler iken, kendilerine güvenenler, dünyayı avuçlarının içine almayı bilirler.

Dünyayı Gezmek Size Neler Kazandırır? 

1- Yeni insanlar, yeni karakterler tanırsınız: Gittiğiniz her şehirde bile farklı insanlar tanırsınız. Örneğin bir Trakyalı için bir Konyalıyı tanımak bile epey merak uyandırıcı ve renkli bir serüvendir. Düşünün ki aynı memleket içinde bile böyle kültür ve iletişim uçurumları var iken, bir de bunu genele yani dünyaya yaydığınızda neler öğrenirsiniz neler! Üstelik yol boyu tanıyacağınız yeni erkek ve yeni kadın arkadaşlar ile birlikte karakteriniz epey gelişecektir.

2- Gezdiğiniz her coğrafyada yeni kültürler, yeni coğrafyalar görürsünüz: Çok gezen mi bilir çok okuyan mı diye epey klasik ve hatta klişe bir soru vardır. Bu soruyu bir kenara atarak çok gezerek neler öğrenebileceğinizi dünya içinden yine dünyaya gösterebileceksiniz. Çünkü her gezi aynı zamanda bir kültür gezisidir. Örneğin sadece Roma ve Milano’ya gittiğinizde gezegeceğiniz müzeler ve göreceğiniz heykeller, size binlerce ciltlik kitap okumalarından daha çok katacaktır. Açık ve net olarak.

3- Kendi başınıza çıktığınız her yolculukta öz güveniniz kat be kat gelişir: Bir çocuk için bile ilk defa kendi başına dışarı çıkmak ya da markete gitmek bir öz güven eşiğinin atlanması demektir. Siz ise içinde yaşadığınız koca gezegeni, binlerce kilo metre yol kat ederek aştığınızda öz güveniniz nasıl da gelişecek bir düşünün!

Kendi başınıza olmanız da şart değil illa. Bir arkadaş grubuyla bile gitseniz yol boyu önünüze çıkan sürpriz engelleri aştıkça ilerlemeye devam edecek ve tıpkı bir bilgisayar oyunundaymışçanıza levelleri aşarak etapları tamamlayacaksınız demektir bu.

4- Geriye döndüğünüzde anlatacak bir sürü güzel anınız olur: Kadınlar için doğum anılarını, erkekler için ise askerlik anılarını anlatmak modadır. Moda olduğu kadar da yavan ve klişedir. Ama örneğin Barcelona’da başınıza gelen ilginç bir olay ya da Berlin’de karşılaştığınız ve ahbap olduğunuz ilginç bir insanın hikayesi yurda dönüşte inanılmaz keyifli muhabbetlerin meyvesi olacaktır.

5- Birçok meslek ve iş tecrübesi edinerek hayatınızı renklendirirsiniz: Parasız gidiyorsunuz ama orada çalışacaksınız. Başka bir ülkede başka başka işlerde çalışıyor hem müthiş bir deneyim hem de renkli hayat şekillendirmesi olacaktır kendi açınızdan.

Erkekler kadar kadınlar da yurt dışında geziyor ve çalışıyor. Günümüzün modern dünyasında kadındır, yapamaz, edemez gibi bir algı azalarak bitti. Artık böyle cinsi bir ayrım yok. Artık yaş ayrımı bile yok. 18 – 19 yaşındaki genç arkadaşlar da pasaportlarını çıkarıp sırt çantalarını sırtına atıp dünyanın ona neler vaat ettiklerine ve sunduklarına daha da yakından bakmak için atlıyorlar uçağa! Sonuç: Gezildikçe, keşfedildikçe özgürleşen bir dünya!

Seyahat Etmek İstiyorum Ama Param Yok Diyenlere Özel Tüyolar 

1- Dünya seyahati için yatırımcı bulmak: Çok basit. Bir Instagram hesabınız var diyelim. Hatırı sayılı ölçüde de bir takipçi sayınız. Örneğin 7 bin, 8 bin civarlarında. Hemen seyahatinize bir sponsor bulmak için gerekli araştırmaları ve başvuruları yapabilirsiniz. Söz konusu ödemenizi bir firma üstlendikten sonra paylaştığınız fotoğraflarda sponsorunuz olan firmanın ürünlerini sergileyebilir, gezdikçe ve takipçi topladıkça ayaklı reklam kampanyaları yaparak seyahatinizi neredeyse bedavaya getirebilirsiniz. Nasıl çok pratik ve uygun değil mi?

2- Dünyayı gezerken sadece bilgisayar aracılığıyla çalışmak: Bunu zaten çeşitli ölçeklerde roman yazarlığı, metin yazarlığı ve reklamcılar yapıyor. Ama siz sağlama almak adına seyahatinizi, bir başınıza çıktığınız yollarda günde 3 -4 saatinizi ayırarak yazarak çizerek işinizi görebilir sonra laptopunuzu kapatıp yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Ben de bir makale yazarı olarak bunu yapabilirim örneğin. Tabi önce patronumdan izin almam gerek.

3- Organik tarım çiftliklerinde çalışmak şimdi çok moda: Bu tip organik tarım çiftlikleri Güney Amerika’da oldukça var. Örneğin Arjantin’de. Çok basit bir alt yapısı var. Bu organik çiftliklerde istediğiniz kadar çalışıyorsunuz. Size kalacak yer ve yemek içecek veriliyor. Artı olarak biraz fazla çalıştığınızda ekstra olarak para bile kazanabiliyorsunuz.

Organik tarım çiftliklerinde çalışmak çok moda. Çünkü en büyük avantajları sunan yerler buralar.

4- Öğretici ve tur rehberi olarak dünyayı gezme seçeneği var: Özellikle Afrika ve daha az gelişmiş bölgelere gittiğinizde oradakilere Türkçe ya da daha evrensel bir dil olan İngilizce’yi öğretebilir ve bunun karşılığında seyahatinizi bedavaya getirebilirsiniz. Yeter ki biraz cüretkar olun. Yeter ki!

5- Yol masrafını bölüşerek gidebildiğiniz yere kadar gidebilirsiniz: Bu genelde yurt içi seyahatlerde karşımıza çıksa da artık yurt dışı dünya tabanlı kürsel seyahatlerde de uygulanmaya başlayan bir seçenek. 4 arkadaş taksi tutar gibi yol masraflarını bölüşüyor ve böylece bedavaya olmasa bile çok uygun fiyatlarda gidip gelinebiliyor. Bu sayede Yunanistan’a kadar gidebilir daha sonra vize zorunluluğu olmayan ülkelere buradan geçiş yapabilirsiniz.

6- Çocuk bakıcılığı, köpek bakıcılığı, ev bakıcılığı: Amerika’da epey rağbet edilen bir başka yöntem de bu. Gidiyorsunuz birisinin çocuğuna, birinin ev hayvanına ya da doğrudan evine bakarak geçiminizi rahatlıkla sağlayabiliyorsunuz. Zaten kalacak yeri onlar size veriyor. Ekstradan az ama yetecek kadar bir para da bonus olarak size ödeniyor.

Yorum yapın