Şeytan İnsanlarla Başa Çıkabilme Yöntemleri

Hepimizin başında şeytani insanlar. Amaçları, hedefleri insanlıktan uzak, tamamen kendi çıkarlarının merkezinde, kanımızı, gelecek umutlarımızı ve iyi niyetlerimizi sömürüp duruyorlar. ”Bir insan nasıl bu kadar kötü olabilir” sorusu ”bir insan neden bu kadar kötü olur” sorusuna evriliyor ister istemez. Kötülük, güç kazandı bu son çağda. Ve asıl vahim olanı insanların yaptıkları kötülüklerle övünmesi.

Ezici bir miktara sahip olan zengin, parasıyla övünebiliyor örneğin. Bir dolandırıcı, insanları nasıl enayi yerine koyup büyük vurgunlar gerçekleştirdiğini ballandıra ballandıra anlatabiliyor dost meclislerinde. Güçlü olanın hayatta kaldığı bir doğa düzeninde, güçsüzler, ne kadar akıllı, ne kadar vicdanlı insanlar olsa da yeniliyorlar kötülüğün karşısında.

Kötülük üzerine yazılıp çizilenler de kötülüğü, şeytani olanı tanımlayıp nitelendirse de ona bir şifa, bir iyileştirme metodu olmaya yetmiyor, yetemiyor. Biz yine de parlak fikirler olarak bu yazımızda şeytani insanlarla başa çıkabilme yöntemlerini sizlerle paylaşacağız. Ama öncesinde neden insanların şeytanlık peşinde olduğunu da tane tane aktaracağız. Çünkü biliyoruz ki neden sorusunun karşısındaki cevap şıkkı bulursa, onu önce anlar, sonra çözüm üretmeye başlarız.

Şeytan, vakt-i zamanında cennetten kovulmamıza neden olmuştu. Şimdi ise cennete yeniden girme ihtimallerimizi ortadan kaldırmaya çalışıyor. İçimize vesvese, gereksiz hırslar, körü körüne nefret ve düşmanlık tohumları serperek bizi iyiliğin ve güneşli yolların ihtimalinden alıkoymak istiyor. Buna engel olmak için başlıyoruz kalemimizi oynatmaya!

Şeytan figürü, edebiyat ve sinema gibi sanat alanlarında genellikle kadın olanla, dişi olanla özdeşleştirilmiştir. Gogol ve Tolstoy gibi ünlü Rus yazarları romanlarında hep kadını şeytanın kendisi ya da yardımcısı olarak göstermiştir. Yine aynı şekilde Hollywood yapımı filmlerde de kadın imgesi eşittir şeytan imgesidir. Doğrudan kadınlar şeytandır imajı da taşıyan bu filmler ve romanlar aslında son derece kötü niyetlidir. Çünkü bunun kadını erkeği, yaşı, cinsiyeti, milliyeti yoktur. Şeytanlık, insanın içindeki kötülük potansiyelinin artışa geçmesinden ibarettir.

Neden Şeytanlık Yapıyor Bu İnsanlar? 

1- Mevki ve makam hırsı için: Günümüzdeki şeytani insanların birçoğuna bakın. Çoğunun kökeninde ve alt yapısında mevki ve makam hırsı vardır. Ancak birilerinin omzuna bastıkça yükselebileceklerine inanmışlardır bir kere. O nedenle başka insanlar onlar için sadece engel ve üstüne basılıp geçecek bir aşama basamağıdır. Bu nedenle onların kötülüğü, safi bencilliklerinden ileri gelir. Dönüp arkalarına bakmazlar. Önlerine baktıklarında ise görebildikleri tek şey elde etmeyi düşündükleri mevki ve makamlardır.

2- Aldatma zevkine iyice varmak için: Evet arkadaşlar. Vardır böyle insanlar. Buna tıp dilinde mitomani denir. Mitomani hastaları karşısındaki insanları kandırmaktan, onları aldatmaktan, onları aptal yerine koymaktan zevk alırlar. Onların tek amacı budur. Başka bir yüksek hedefleri yoktur. Onlar yalan söylesin, siz de inanın. Budur tek istedikleri. Maalesef ülkemizde kayıtlı kayıtsız birçok mitomani hastası vardır. Ben bile kaç tane gördüm. Evlerden ırak!

3- Bazıları sadece kötülüğün erdemine inandığı için: ”Bizler insanız. Bu dünyanın başına gelmiş en kötü şeyleriz. Bizler kötülük yaptığımız için kötü değiliz, kötü olduğumuz için kötülük yapıyoruz.” Bir filmden alıntı olan bu sözler şeytan – insan ortaklığını gözler önüne çıplak bir şekilde seriyor. Bazıları sadece kötülüğün iş gördüğünü ve işe yaradığını zanneder. Sonları ne kadar pişmanlık dolu olsa da sayıları giderek artıyor.

4- Zenginlik, mutluluk, tek başına güçlü olma arzusu taşıdıkları için: Zenginlik, mutluluk gibi değerler paylaşılmadıkça körleştirir, körelir. Bunun farkında olmayan insanlar ise bu dünyada sanki ölüm yokmuş gibi sürekli olarak geleceği ve kazanacaklarını düşünerek biz iyileri dolandırır dururlar. Filmin sonunda iyi adamlar ölse de, belki de daha gerçek film başlamamıştır. Siz ne dersiniz?

İnsanların gerçek yüzlerini görene kadar bekleyin. Özellikle sosyal medya ve diğer teknolojik alanların artmasıyla birlikte insanlar çok rahat bir şekilde gerçek karakterlerini ve kimliklerini saklayabiliyorlar gerçekte. Bu da kim iyi kim kötü karar vermeye zorluyor diğer insanları. Siz yine de kimseye fazla güvenmeyin. Sonundaki hayal kırıklığı ve dünyaya küskünlük, en büyük, en ebedi yaralar olarak açılmasın ruhunuzda. Ama kötülük yapanların, şeytani olanların saçtığı üzüntü de yine onlar odaklı olsun. Kandırıldığınız için değil örneğin, onların sizi kandırmaya tercih ettikleri için onlara acıyın, onların adına üzülün.

Şeytan İnsanlarla Başa Çıkabilme Yöntemleri

1- Şeytani değil rahmani olun: Allah, iki element üflemiştir ruhlarımıza. Daha doğrusu bir irade koymuştur içimize. Bu iradenin sonucunda kötülüğü ve iyiliği seçmekte özgürüz. Anın tadını çıkarıp geleceği, hesap gününü yok saymamız, bizi kötülüğe daha çok itiyor. Zira bir gün hesabını vereceğim korkusuyla insanlar birçok şeyi yapmaktan alıkoyarken kendini, ölümden sonra defterler kapanıyor, her şey bitiyor anlayışı insanları her şeyi yapmaya ediyor. Siz yine de şeytani değil rahmani olun. Bunun sonrası var ve hesap günü herkes her yaptığından sorguya çekilecek.

2- Her şeye rağmen iyilik eden iyilik bulur sözüne inanın: İyilik yap denize at demişler. Kul bilmez ise Hak bilir. Bununla birlikte dünyada belli başlı enerjiler var bize hükmeden ya da yardım eden. Bu nedenle sırf bu nedenle iyi niyetli düşünen, ruhunda ve kafatasında hep iyi şeylere odaklanmış insanlar er ya da geç iyilikle kuşatırlar. Bu da şeytan olan insanları kudurtur yerlerinde. Onlar ne kadar kötü ve bedbaht olmanızı isterlerse siz de bir o kadar doğru ve iyinin yolundan sapmayarak gerçek mutluluğu onlardan çok uzakta tadabilirsiniz.

3- Onların her sözüne kanmayın, kanmış gibi görünün: Aldatmaktan hoşlanırlar. Yanlış yollara erdemmiş gibi, en doğrusu buymuş gibi yönlendirmeye bayılırlar. Siz ”he” deyin geçin. Ruhlarını tamamen şeytana kaptırmamış olanlar gün gelir utanırlar yaptıklarından. Kandırmaya çalıştıkça asıl kandırdıklarının kendileri oldukları görürler acı ve pişmanlık içinde. Kanmış gibi görünün. Bir gün yalanlarını ve hilelerini yüzlerine vurduğunuzda zaman sizin lehinize dönecektir.

The Exorcist filminden bir kare. Bu filmi izledikten sonra şöyle düşünmüştüm. Keşke bu filmde olduğu gibi net görünebilseydi içimizdeki şeytanlar. Elleri ayakları terse dönse, sesleri kalınlaşsa, yüzleri çopurlaşsa. O zaman kim dost, kim düşman bilirdik. Ama şimdi herkes yüze gülüyor, kimin şeytan kimin melek, kimin insan olduğu bilinemiyor. Yine de izlemeyenler için The Exorcist filmini öneriyoruz.

4- Görüşme alanlarınızı ve mesafeyi daraltın: Baktınız gördünüz ki karşınızda insan sürekli şeytanlık peşinde. Bu dostunuz da olabilir iş arkadaşınız da. Görüşme alanlarınızı daraltın. İş arkadaşınız ise sadece ofiste görüşün mesela. Yakın bir arkadaşınız ise arayı açın. Çünkü yakın arkadaşların şeytanilikleri ağır hasar bırakır diğer insanların içinde. Ona toz kondurmak yerine teşhisini koyun. Kendinizi ve hayatınızı seviyorsanız da arayı aça aça hiç görüşmemeye başlayın.

5- Kurnazlıklarına karşı akılla hareket edin: Şeytan da şeytani insanlar da akıllı değil kurnazdır. Kurnazlık ise aptallıktan daha zehirli ve tehlikeli bir şeydir. Çarpık aklın, tuzak koyan, hile yapan, yalan söyleyen ahlakından uzak durmak için aklın melekelerini kullanın. Kurnazlığın karşısında akıl kazanacaktır. Kötü ruhların karşısında iyi kalplerin kazanacağı gibi.

İyilik yolunda hepinize sonsuz sabır ve erdem dolu günler dilerim.

Yorum yapın