Seyyar Ressam Olarak Para Kazanmak – Röportaj

Herkese merhaba! Bu yazımızda seyyar ressam olmak olmak için gerekenleri, işin avantajlı dezavantajlı yönlerini, risklerini, dikkat edilmesi gereken ince ve püf noktalarını ele alacağız. Bu yazımız sanatseverleri ilgilendirdiği gibi, aynı zamanda icra ettikleri sanat üzerinden para kazanmayı hedefleyenleri de ilgilendirmektedir. Bu nedenle fırçanızı bir 10 dakika boyunca kenara koyun ve yazımızı okumaya başlayın! Goethe’nin Faust kitabında da dediği gibi,

 Vita Brevis Ars Longa – ”Sanat uzun hayat kısa.”

Röportaj

Hem ressamların hem de resim öğretmenlerinin işine bazen gıpta bazen haset ile bakılır. Peki ya seyyar ressam olmak? Bugün, güzel sanatlar fakültesinden mezun olup iş bulamadığı için seyyar ressamlık yapmaya karar veren H. L ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisiyle hem Türkiye’de sanat olmanın zorluklarını hem de seyyar ressam olmanın inceliklerini detaylı bir şekilde konuştuk.

– Güzel Sanatlar, Radyo – Tv- Sinema gibi sanat içerikli bölümlerden mezun olanlar, Türkiye’deki işsizlerin büyük bir kısmını oluşturuyor. Sizce bu bir gün değişir mi yoksa böyle gelmiş böyle gider mi?

– Ben, böyle gelmiş böyle gider diyenlerdenim. Değişirse, daha da kötüye gider. Mesela artık bu bölümler açılmaz olur. Sadece ülkemizde değil, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada sanata olan bakış açısı belli. Entel Dantel gibi bir kelime uydurdular, sanki çok komik ve matah bir şeymiş gibi dillendirip duruyorlar. Akrabalarıma ya da yeni tanıştığım insanlara güzel sanatlardan mezun olduğumu söyleyince, keşke ”adam gibi” bir bölüm okusaydın diyorlar. Adam gibi? Bilmem anlatabildim mi?

– Sağlamcılık, garanticilik böyle bir şey. Peki pişman mısınız resim okuduğunuza? Bir ressam ya da yazar olmak, mutluluktan ve gururdan ziyade, hayal kırıklığı ve pişmanlığı beraberinde getiriyor çünkü.

– Pişman değilim. Dünyaya yine gelsem, yine elime kalemi fırçayı alır çizmeye başlardım. Bu tür sanatsal eğilimler, meslekten çok var oluş sebebi oluyor.

– Peki, biraz da seyyar ressamlıktan bahsedelim. Hem elleriniz hem de ayaklarınız çalışıyor. Sık sık yer değiştiriyor musunuz yoksa sabit bir yeriniz var mı?

– Sık sık yer değiştiriyorum. Hem zabıtalar sorun çıkardığı için hem de boşta kaldığımda gördüğüm sokak manzaralarını çizdiğim için.

– Belediyeden gerekli izinleri almayı denediniz mi peki?

– Denedim, hem de birçok kez. Karşıma anlam veremediğim birçok bürokratik engel çıkardılar. Pandemiyi bahane ettiler. Sokakta simit satmak serbest ama resim çizmek yasak. Bu da ülkemizde sanata olan bakış açısının en acı özetlerinden biri.

– Çok sipariş geliyor mu? Genelde portre mi çiziyorsunuz?

– İnsanlar genelde kendi portrelerinin çizilmesini istiyorlar. Bazıları kedi ve köpeklerini çizdiriyor. Bazıları ise, öncesinde çizdiği resimleri satın alıyor. Değişiyor yani?

– Çizdiğiniz resimlerin fiyatları nedir? Fiyat belirlerken neleri kıstas aldınız?

– Tuvale yağlı boya ile çizdiğim resimlerin fiyatları 50 ile 200 lira arası değişiyor. Normal kara kalem çalışmalarım ise 10 – 15 lira.

– Bir günde en fazla ne kadar kazandığınızı hatırlıyor musunuz?

– Bir tuvalimi satmıştım. O gün galiba toplam 250 lira kazanmıştım. Dünyalar benim olmuştu.

– Hiç siftah bile yapamadan eve döndüğünüz günler oldu mu?

– Oldu tabi. Genelde öyle zaten. Ya bir iki kara kalem portre çiziyorum ya da hiç. Maksat kendi harçlığımı çıkarmak. Yoksa ev geçindirmek, kira ödemek isteyenler, kesinlikle bu işten uzak dursunlar.

– Bize biraz da müşterilerle yaşadığınız sorunları anlatabilir misiniz? İlla ki ufak tefek çekişmeler, polemikler yaşamışsınızdır diye düşünüyorum.

– Keşke ufak tefek çekişmeler olsa da ben de size bunları, geçmişte kalmış, gülünesi anılar olarak anlatsam. İnsanlar, özellikle Pandemi sürecinden sonra çok daha katı, merhametsiz ve vurdumduymaz oldu. En azından benim gözlemlerim bu yönde. Neler yaşamadım ki! Biri, çizdiğim resmi beğenmeyip direkt yırttı. Ben ücret talep edince de ağza alınmayacak şeyler etti. Bundan sonra tam iki hafta dışarı çıkamadım. Elim fırçaya gitmedi. Bir tanesi de kocaman kadınsın. Hiç utanmıyor musun bu yaşta, böyle sokakta resim çizmeye diye sormuştu. Ben de utanılacak ne var ki demiştim. O da, benim yaşımdaki kadınların ev bark sahibi olduğunu, çocuk yetiştirdiğini, böyle boş işlerle uğraşmadığını söylemişti. Bu tarz şeyler işte.

Evden Resim Yapıp Ek Gelir Elde Etmek adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Öncelikli olarak ressam olmak için gereken teknik özellikleri ele alalım ve yazımıza bir girizgah yapmış olalım.

 • İyi bir ressam perspektif kavramını tabiri caizse hatmetmelidir. Peki sıklıkla dile getirilen ama anlamı çoğumuzca tam anlamıyla idrak edilemeyen perspektif ne demektir? Resimde perspektif ilk defa Leonardo Da Vinci tarafından keşfedilmiş ve resmedilmiştir. Perspektif, kısaca resimdeki nesnelerin sabit bir noktaya göre uzaklıklarının, gerçek mesafeleri baz alınarak çizilmesidir. İster sokakta, ister evde çizeceğiniz resimlerde, perspektif bilgisini çizimlerinizde başarıyla uygularsınız, hem sanat zevkiniz gelişir, hem de resimlerinize daha çok alıcı bulabilirsiniz.

 

 • Şekil – uzay ilişkisi – Çizeceğiz resimler ne tür olursa olsun, şekil uzay ilişkisini resimlerinize başarıyla yedirirseniz, çok daha başarılı ve üretken bir ressam olabilirsiniz. Şekil – uzay ilişkisi kısaca resimlerdeki figürlerin ve öznelerin üç boyutlu olarak algılanacak şekilde çizilmesidir. Örneğin bir seyyar ressam olarak size, biri yüzünü çizdirmek istediğinde o yüzün şekil – uzay ilişkisine göre çizerseniz, istenen gerçekliği kağıda geçirmiş olursunuz. Resimdeki gerçeklik öğesi, müşterinin de istediği şekilde olacaktır böylece.

 

 • Renk kavramlarına duyarlılık – Sizden istenen resim siyah – beyaz olsa bile belli bir renk algısına hizmet etmek zorundadır. Unutulmamalıdır ki siyah da beyaz da birer renktir. Bu nedenle, çizeceğiz ne resim ne ihtiva ederse etsin ve ne tür olursa olsun, renk kavramlarına dair geliştireceğiniz duyarlılık, sizi kısa zamanda işinin ehli bir ressam yapacak ve öyle anılmanızı sağlayacaktır.

 

Nasıl Seyyar Ressam Olabilirsiniz? 

 • Ressamlık da birçok sanat dalı gibi kendi içinde ikiye ayrılabilen bir sanat türüdür. Ressam olmanın iki yolu vardır. Bu yollardan biri okullu olmaktır. Ama seyyar ressamlık yapacaksınız kimse size diploma sormayacağı gibi, tam olarak ürettiğiniz eserin değerine bakacaktır. Okullu ressamlar, resim sanatının teknik bilgilerini önce teorik sonra pratik olarak tatbik ederler.
 • İkinci yol ise alaylı ressam olmaktır. Küçük yaştan itibaren adeta doğal içgüdülerle eline fırçayı ya da boyaları alan bireyler, tamamen sanatsal güdülerle kendilerini yıldan yıla geliştirirler. Tarihteki birçok ünlü ve efsane ressam, bu işin okulunu okumamış, tamamen kendilerini geliştirme yoluyla hak ettikleri üne kavuşmuşlardır. Seyyar ressam olmak isteyenlerin herhangi bir okuldan mezun olmaları gerekmektedir. Dışarıda, sokaklarda, caddelerde gördüğümüz seyyar resimlerin el emekleri, birçok diplomanın ötesindedir. Ve siz de başarılı bir seyyar ressam olmak istiyorsanız, önceliğiniz okul değil icra ettiğiniz sanatın incelikleri olmalıdır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Sokakta sucuk ekmek satmak

 

Seyyar Ressam Olmanın Avantajları: 

 • Öncelikli olarak başınızda patronun olmadığı, kazanacağınız parayı tamamen kendinizin belirlediği özgür bir iş olması. Seyyar resimler genelde, belli başlı sokakların başında, caddelerin üzerinde durarak serbest bir şekilde çalışarak. O gün canları isterse dışarı çıkarlar ve çizmeye başlarlar. Aynı şekilde sokak ortasındaki bir manzarayı çizebildikleri gibi, o an kendisini fark eden birinin siparişi üstüne, o anki müşterisinin de istediklerini çizebilirler. Konunun serbest, çalışma saatlerinin ve tarzının serbest olduğu seyyar ressamlık, günümüzdeki en özgür ruhlu işlerden biridir.

 

 • Bir diğer avantajı ise çok fazla ve çok çeşitli insanlarla tanışma fırsatını sunmasıdır. Her gün, onlarca insanla irtibat halinde olacak, yeni insanlar tanıyacak ve o insanların istekleri üzerine sanatınızı konuşturabileceksiniz. İnsanların portrelerini ya da istediklerini çizdiğinizde yüzlerinde gördüğünüz mutluluk ise, kazandığınız paranın üstüne size ekstra mutluluk sağlayacaktır.

 

Seyyar Ressam Olmanın Dezavantajları: 

 • Özgür ruhlu bir iş olmasına rağmen seyyar ressam olmanın belli başlı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bu işin tamamen iklim şartlarına bağlı olmasıdır. Seyyar bir ressam, yağmurlu bir havada dışarıda olamaz. Aynı şekilde karlı bir havada da. Geceleri de görüş açıları çok müsait olmadığı için, pek dışarıda bulunamazlar. Hal böyle olunca seyyar ressamların, çalışma zamanları gündüz ve normal hava şartlarına göre şekillenir. Bir resmin ortasında yağlı boya tablonuzu yaparken aniden yağmurun bastırması ise, apayrı bir iş kazasıdır. Bu türden talihsizlikleri barındıran seyyar ressamlık, işinizin bazen yaver gitmesi gerektiği bir meslek alanıdır.

 

 • Bir diğer olumsuz yön, zabıta ya da polislerle girilecek münakaşalardır. Sonuç olarak seyyar ressamlar, ürünlerini satmak için oradadırlar. Ve bu da bazı durumlarda zabıtaların ve polislerin resimlere el koymasına, seyyar resimleri bulundukları yerden kovmalarına neden olmaktadır. Aynı durum, sokak müzisyenleri ve diğer sanatçılar için de geçerlidir. (Örneğin sokak pandomimcileri) Böyle durumlarda şans fazla zorlanmamalı ve aynı yerde resim üretilmemeye dikkat edilmelidir.

 

 • Seyyar ressamların sık sık başına gelen en büyük dezavantajlardan biri de, istenilen resmin beğenilmemesi ve beklenen ücretin verilmemesidir. Bu türden sinir bozucu ve mod düşürücü durumlarda, seyyar ressamlar hem boşuna mesai harcamış hem de para kazanamamış olurlar. Ortalama bir resmin yapılması en az 15 – 20 dakika sürmektedir. Bu süre zarfınca uğraşan ressamın, en sonunda takdir edilmeyerek, bazen tartışmak zorunda bırakılarak eli boş bırakılması, son derece rahatsız edici boyutlara varmaktadır. Sonuç olarak, üretilen her resim karşılığını bulamaz ve bazen para kazanma garantisi hiçbir şekilde yoktur. Sigortalı ve maaşlı bir iş olmayan seyyar ressamlık, tüm negatif yönlerine rağmen hala ek gelir kaynağı olarak görülmekte ve sıklıkla icra edilmektedir.

 

Seyyar Ressamlık Karlı Bir İş Midir? 

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi kimi durumlarda para garantisi olmayan bir iştir. Buna rağmen, tamamen kendi elinizle kendi yeteneğinizle iş yapacağınız için, neredeyse sıfır sermaye ile her kazandığınız size kar olarak geri dönecektir. Belli başlı mesleklerin yüksek maaşlarında gözünüz yoksa, seyyar olarak ressamlık yapmayı bir ek gelir kaynağı olarak ve para kazandıran bir hobi olarak görmenizde fayda var diyebiliriz. Para harcadığınız tek şey kağıtlar, boyalar ve çeşitli resim malzemeleri olacaktır. Çizeceğiniz resimleri biçimine ve emek ölçütüne göre siz fiyatlandacağınıza göre, hesap kitap işleri tamamen sizin elinizde olacaktır.

Bu işin karlılığını belirleyen yegane şey satış yapabileceğiniz mecra sayısı ve niteliğidir. Başlıca satış mecraları şunlardır:

 1. Yat limanları, marinalar
 2. Çarşı merkezleri
 3. Sanat galerilerinin etrafı
 4. Zengin ve varlıklı insanların oturduğu semtler
 5. Resim siparişi veren web siteleri

 

Seyyar Ressamlığın İnce ve Püf Noktaları Nelerdir? 

 • Öncelikli olarak bulunduğunuz şehrin en stratejik noktalarını bilmelisiniz. Hangi semt, hangi bölge daha kalabalıktır, insanlara nerelerde dinlenir ve resim yaptırabilir sorularına kendi içinizde cevap vermeli ve uygulamaya geçmelisiniz. Boyalarınızı, kağıtlarınızı çıkaracağınız (bir nevi tezgahınızı açacağınız) yerde sizden başka seyyar ressamların olmadığına dikkat etmelisiniz. Sizden önce tutulmuş bir yerde seyyar ressamlık yapmak, her ne kadar serbest piyasa şartlarına uygun olsa da, büyük ihtimalle hoş karşılanmayacaktır.

 

 • Sizden istenilen resimden tam olarak emin olmalısınız. Kara kalem mi, yağlı boya mı; yandan mı düz profil mi gibi soruların cevaplarından emin olmadan resme başlamamalısınız. Aksi takdirde çizdiğiniz resim ekonomik açıdan da kişisel beğeni açısından da sınıfta kalır.

 

 • Hızlı olmalısınız. Bir parkta, bir sokakta, bir caddede sizden resim isteyen müşteriyi çok fazla bekletme gibi bir lüksünüz yok. Bu nedenle, hızlı bir teknik kullanıp resmi dakikalar içerisinde bitirip müşteriye ulaştırmalısınız. Bir stant açmayı düşünüyorsanız da, en etkili ve satışa en uygun olduğunu düşündüğünüz resimlerden bir seçki yaparak hareket etmelisiniz. Bulunduğunuz yerde onlarca resmi sergileme ve satışa sunma seçeneğiniz olmayabilir. Bu nedenle seyyar resimlerin hızlı hareket etmeleri ve pratik kararlara imza atmaları gerekmektedir.

 

 

Yorum yapın