SEYYAR SALEPÇİLİK FİKRİ-Para Kazandırır Mı?

Seyyar salepçilik fikri Anadolu’da çok eski dönemlere uzanan bir iştir. Ölmemiştir ve ölmeyecektirde. Bunun en büyük sebebi salepin anavatanının Türkiye olması ve bizim kültürümüzün bir parçası olmasıdır.

KISA BİLGİLENDİRİCİ NOT: Salep orkide köklerindeki yumruların kurutulup toz haline getirildikten sonra sütle, bal ile ve şeker ile karıştırılıp “tarçın” ile harmanlanmasından elde edilen içimi kahveden dahi daha güzel olan bir sıcak meşrubattır. Hazma iyi gelir musil etkisi yapar, kronik bronşite iyi gelir, astıma ve öksürüğe birebirdir. Ayrıca bağırsak düzenleyici bir etkisi vardır. Tarçınla içildiğinde cinsel isteğide artırır.
 Salebin onca lezzetine ve faydalarına rağmen ülkemizde kahvenin gerisinde kalmış olması onun müptelalarının olmadığı anlamına gelmemektedir. Salep her zaman insanların tüketimine açık bir meşrubattır. Son zamanlarda hazır satılanları çıksada onu ısıstıp, tarçınlayıp, hoş bir fincanda sunmak bu seyyar salep satma işinin espirisidir.
  Seyyar salep işini genelde kalabalık bir yerde işlek bir cadde ya da sokakta yapabilirsiniz. İş ve eğitim merkezlerinin civarı buna örnektir.
Envanteriniz basit olacağı için ürün tedariğinde sıkıntı çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Sonuçta ihtiyacınız olan malzemeler: süt, şeker, orkide kökü, bal, tarçın ve de sudur. Hatta son zamanlarda bunlara bile ihtiyacınız kalmadı diyebiliriz çünkü hazır salepleri kaynatıp ısıtp seyyar arabanızda sıcacık satabilirsiniz.
Seyyar salep arabasını ise en fazla 3500 temin edebilir. İş fikrini gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. ANCAK;
Bu işin en can alıcı noktası 2015 yılı Türkiyesinde misal İstiklalin ortasında size seyyar arabayla kolay kolay ürün sattırmazlar!! Bunun da çözümü hukuki ve kanuni yollardan mümkündür. Ancak eğer kanunlar ve prosedürler yerli yerinde uygulansaydı bu iş çok daha kolay olurdu. Ki maalesef rüşvetsiz, mafyasız, istihbarat ya da polisle bağlantısız bu iş o kadar kolay olmuyor. Yine de ben olağan prosedürü anlatayım. Önce ilgili belediyeye gidip seyyar satıcılık yapmak istediğiniz bölgenin adresini ve de satmak istediğiniz ürünün bilgisini vermelisiniz. Ardından sağlık bakanlığından ilgili gıda ile ilgili izin belgesi almanız gerekli. Belediyeden aldığınız ruhsat ve bakanlıktan alacağınız izin belgesi ile beraber bu iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

1)Kazanç Durumu

  • SEYYAR SALEPÇİLİK SİZE AYDA 8000 TL ‘YE KADAR KAZANÇ SAĞLAYABİLİR.
Bu bahsettiğim kazancın fazlası vardır eksiği yoktur:)) 

2) Gereken İzinler

  • SEYYAR SALEPÇİLİK İÇİN GEREKLİ İZİNLERİ, RUHSATLARI KOPARMAK ZORDUR.
Yukarıda da bahsettiğim gibi binbir türlü rüşvetçisi, mafyatik bozuntusu, polisi, zabıtası, istihbaratı bile sizi arada bir yoklayacaktır.

3) Kimler yapar

  • SEYYAR SALEPÇİLİK YAPAN KİŞİ TARHİ ADAMDIR, HAS ADAMDIR ADAMIN HASIDIR:))
Anadolu kültürüne epey sahip çıktıkları doğrudur; çünkü bizim yerel içeceğimiz kola ya da bira değildir. Ayran ve saleptir:)) 

4) İş planı

  • SEYYAR SALEPÇİLİKTE SIK SIK İNİŞLİ ÇIKIŞLI YOKUŞLARI, KİLOMETRELERCE YOLLARI KAT ETTİĞİNİZ SAĞLINIZ DAHA SAĞLAM OLACAKTIR.
Adı üzerinde seyyar satıcılıktan bahsediyoruz. Seyyar demek gezgin demek. Bu işin fırtatında var bulunduğunuz mahalleyi semti gezmek.

5)Avantajlı yanı

  • BU İŞ FİKRİ KAZANÇLI OLDUĞU KADAR EĞLENCELİDİR DE…
Yeni insanlar ile tanışabilir, onlarla hoş sohbette bulunup münakaşalarda yer alabilirsiniz. Her gün yüzlerce kişiyle irtibat halinde olacaksınız. Bu denli bir insan çeşitliliğini bir taksiciler görebilir bir de siz görebileceksiniz. Ayrıca kafanız rahat olur, çünkü bedeniniz hareket etmektedir ve çok spesifik bir iş yapmayacaksınızdır. 

“SEYYAR SALEPÇİLİK FİKRİ-Para Kazandırır Mı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın