Sıfırdan Türkiye’nin En Zengin İş İnsanı Olabilmek Mümkün Müdür

Bir tanım vardır. Çoğumuz görmüş, okumuş ya da sıklıkla duymuşuzdur. Türkiye, gelişmekte olan bir ülkedir derler. Evet bu doğrudur. Gelişmekte olan ülkelerin ise her zaman için belli yapıları ve formları mevcuttur. Türkiye’de ta 1960’lardan kalma bir söylem var. Her mahalleye bir milyoner. Böylece gelişmekte olan ülkeler statüsünde buna izin verildi ve bunlar vaat edildi.

Peki Türkiye gerçekten milyoner çıkarabiliyor. Evet bunu yapıyor, iş dünyasından, sosyeteden, futbol dünyasından ve sanat camiasında onar onar zenginler çıkıyor ve çıkacak gibi görünüyor. Her ne kadar fakirlik alt temelli olsa da örneğin Portekiz gibi bir ülkede de milyonerler ve hayli hayli zengin olanlar var. Çünkü orası da bir gelişmekte olan ülke. Örneğin tipik olarak geri kalmış ülkelerde, milyoner sayısı ülkenin hacmine göre çok daha azdır. Orada her mahallede değil her şehirde her bölgede bir zengin çıkar.

Peki ya siz ülkenizde sıfırdan çok zengin olmanın mümkün olmadığını mı düşünenlerdensiniz? Bir de şöyle bir geyik var ki bunu da sıkça duymuş ya da dile getiren taraflardan biri olmuş olabilirsiniz. Şöyledir o geyik: ”Ya ben bu insanların nasıl zengin olduklarını bir türlü anlayamıyorum. Yani bizde çalışıyoruz, bizim neden servetimiz olmuyor?”

Şimdi bunu soran arkadaş bir yerde sabit bir maaşla çalışan arkadaş. Herhangi bir ticari zekası yok. Dahası girişimcilik yapacak bir alanları ve yatırımcılık faaliyetleri yürütecek bir iş kolları yoktur. Her zengin iş adamına kaçakçı, sahtekar, dolandırıcı ve suçlu muamelesi yapmak toplumuzun maalesef ki fakirlik ve kompleks gibi konulardan sıyrılıp kendilerini iyi hissetmesini sağlar. Basit bir savunma sistemidir. Fakirim ama en azından hak yemedim diye övünürler.

Olsa bilmeleri gerekir çoğu zengin iş adamı her yıl yaptıkları yardımlarla çok fazla hayırlı işe imza atabilmektedir. O nedenle her zengin iş adamına çamur atmak yerine onlardan biri olmak için neler yapabiliriz ona bir bakmalıyız. Zira birilerini hak yemekle itham etmek, onların hakkını gasp etmek demek olacağı gibi aynı zamanda kendi yerimizde saymamıza neden olur katı surette! Oysa Türkiye’de sıfırdan bir zengin iş insanı olmak mümkün! Nasıl mı?

Zengin Ve Mutlu Edici Bir Düşünme Alışkanlığı Edinmek adlı makalemizi de zenginliğe önce düşünce olarak odaklanmak ve alışmak gibi konularda master yapabilirsiniz. Bazıları zengin olduktan sonra akılla ve hakkaniyetle düşünme yetilerini kaybeder. Kimileri ise zengin olmalarına rağmen her daim depresif ve sinirlidir. Tüm bu kara ihtimallere karşı zengin ve mutlu edici bir düşünme alışkanlığı edinmenin hem akıl sağlığının hem de mevcut zenginliğin korunmasında nasıl etkili olduğu göreceksiniz. Keyifli okumalar efendim.

İşte dünyanın en zengin iş insanlarından biri. Gözlerinde bize anlatıldığı gibi aç gözlülük ya da hırs okunmuyor. Ve her şeyden evvel o da bizim gibi bir insan ve o da ölümlü. Bu nedenle zengin iş insanlarından biri olmayı tek hedef haline getirmeyi ve bunu abarttıkça abartmayı bir yana bırakmalıyız. Günün birinde çok zengin bir iş insanı olmasanız da olur. Ama olması için ne yapmanız gerektiğini de size aktaracağız.

Zengin Bir İş Adamı Olabilmek İçin: 

1- Vizyon Sahibi Olmak: Ben ne işi yapacağım arkadaş, ben tam olarak sektöre ne katabilirim, yenilik olarak ne getirebilirim gibi soruları peşin peşin sormak demektir. Nasıl ki ilk gençliğin ergenleri var ise, aynı şekilde iş adamlarının arasında da bitmek bilmeyen ergenlikler vardır. Tek bildiği kazanmak, daha çok kazanmak olan ama vizyonun nerede diye sorduğunda havalara bakan ergenlerdir onlar. Siz onlardan olmayın. Ne yaptığınızı, neler yapabileceğinizi ve her şeyden önemlisi neler yapmak istediğinizi bilin. Bilmek ve bilerek hareket etmek her zaman için başarı adına ilk basamaktır.

2- Gelecek Odaklı Düşünmek: Sadece bugünü değil, geleceği de düşünmeli ve mümkünse ön görmeli zengin iş insanları. Bunun için yarın ne olacak acaba kahinliği ya da şaşkınlığı var olmamalı. Bunun aksine yarın neler olabilir ve ben bunların karşısında insan olarak şirket olarak neler yapabilirim sorularını sormalı. Her zaman için bir B bir C planınız olmalı.

3- Takım Çalışmasına İnanmak ve Birkaç Sağlam Ortağa Sahip Olmak: Memleketimizde sıfırdan zengin iş insanı olan insanların konuştuklarına, söylemlerine baktığımızda en alt basamaktan en yukarılara çıkışta her zaman için takım çalışmasına inandıklarını ve en az birkaç sağlam ortağa sahip olduklarını görürüz. Her zaman için paylaşılacak kadar çok para vardır. Aç gözlülük etmek yerine kafa ve kalp olarak birbirinize yakın olduğunuz insanlarla çalışmalı; her şeyi ben yapacağım bencilliğinden her şeyi biz yapabiliriz olgunluğuna geçmeyi bilmeli.

4- Sabırlı Olmak: Sabrın sonu selamet olduğu kadar zenginliktir de arkadaşlar. Bazen yıllarca beklemek gerek büyük vurgunu gerçekleştirmek için. Ergen gibi davranır seneye kazanacağınız meblağı şimdiden kazanmak isterseniz onu kaybettiğiniz gibi elinizdekileri yitirme ihtimaliniz de söz konusu olur. Sabır sosyal yaşamda bir erdem iken iş dünyasında bir zorunluluktur.

Burada sadece iş ”adamlarından” değil iş ”insanlarından” bahsediyoruz. Yazımızın başlığını dikkatle okuyan parlak fikirler okurları bunun farkına en baştan varmışlardır zaten. Artık iş adamı diye bir şey yok çünkü kadınların da neredeyse erkekler kadar yükselme ve zengin bir iş insanı olma ihtimali var. Sadece ihtimal olarak değil aynı zamanda kanlı canlı somut örnekleri de var. Bu görseldeki kadın kadar kendine güvenen bir iş kadını olmak istiyorsanız yazımızın geri kalanını da dikkatle okuyunuz.

5- Planlı Davranmak: Bol keseden atmamak, kahvehane işletir gibi şirket yönetmemek, şirket içinde özellikle personel alımlarında şirketi akrabayla, eş dostla doldurmak yerine işi uzmanlarına ve profesyonellerine bırakmak. Gerekirse uzun toplantılar düzenleyerek atılacak her adımı didik didik etmek ve daha sonra faka basmamak için rakiplerinizin bir sonraki tüm hamlelerini düşünmek. Yapabilir misiniz? Yapabilirsiniz çünkü başkaları yaptı ve zengin oldu.

6- Özgün ve Farklı İşler Ortaya Koymak: Sizi sıfırdan zengin bir iş insanı yapacak olan yegane şeylerden biri de özgün ve farklı işler ortaya koymayı bilmektir. Klişeden uzak durmalı, daha önce yapılmış olan işlerin üstünden geçmemeyi tercih etmelisiniz. Sektörün ihtiyacı olan şey zaten yeni bir soluk ve taze bir kan. Bu da yeni bir kafadan çıkacak özgün fikirlere bakar.

7- Riski Gerektiğinde ve Doğru Zamanda Almak: Bazıları riskli bir şey gördü mü hemen atlar. Riskliyse para var bu işte der. Bırakın bu mahalle esnafı ağızlarını. Balkondan atlamak da riskli ama size bir şey kazandırmayacak bir riski mevcut. Sektörde de gerekli riskleri stratejik olarak tahlil edip gerektiğinde ve doğru zamanda o riskleri almak en mantıklısı ve makulu olacaktır.

8- Parayı Kullanmayı ve Muhafaza Etmeyi Bilmek: Zenginlik sadece parayı kazanmayı bilmekle değil bir de elinde tutmayı bilmekle olur. Zaten ülkemizde sıfırdan zengin olan iş insanlarına baktığımızda da paraya ne kadar kıymet verdiklerini ve öyle sonradan görmeler gibi sağa sola saçmadıklarını görürüz.

Hepinize bu yolda bol şans ve büyük başarılar diliyoruz. Gelecek, sizinle olsun.

Yorum yapın