Şikayetvar Sitesi Gibi Site Kurmak

28 Kasım 2013’te yürürlüğe giren ‘Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ile birlikte ibre yavaş yavaş satış firmalarından tüketicilere / müşterilere doğru kaymaya başladı.Tüketicilerin serzeniş olmaktan çıkıp isyana dönüşen sesi ve en büyük markalardan bile mağdur edilişi onların seslerini daha fazla yükseltmelerine neden oldu. Bir yerde tüketici kitle ‘müşteri velinimetimizdir‘ ve ”müşteri her zaman haklıdır” sözlerinin boş, eskilerin deyimiyle ”fasarya” olduğunu idrak etti.

İnternetin ‘endüstriyel‘ kullanımı ile birlikte burada doğrudan marka ve ürün adı vererek şikayet etme geleneği başladı. İnsanlar hiçbir şey yapamıyorlarsa bile en azından ürünlerin iç yüzünü göstererek ‘ben yandım siz yanmayın‘ sorumluluğunda davranıyor.

Markaların, üretici ve satıcı firmaların gözünden bakıldığında son derece dikkatli olmaları gerektiğini gösteren yazılı ifadeler var. Bu da onların hem üretimde hem de satışta çok daha ‘dürüst‘ davranmak zorunda bırakıyor. Ya da bırakıyor mu? Yoksa hala markalar bu tür durumları ‘münferit‘ vakalar olarak algılayıp markadan ziyade mağaza sorumlularının sorumsuzluğuna mı bağlanıyor?

Örneğin bir mağazada ‘ürün bazlı‘ şikayetlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak markanın -en üst düzey yöneticileri- suçu yeni piyasaya sürdükleri bir üründe değil doğrudan doğruya satış personelinde ya da ekip liderinde buluyor. Ve böylece müşteri – ürün memnuniyetsizliğine bağlı olarak ortaya çıkan ya da halihazırda ortada olan şikayetlerin kısır döngüsü devam ediyor. Yine de birazdan aktaracağımız gibi bu tür sitelerin artması ve şikayetlerin çok daha fazla yankı bulması ile birlikte müşteri lehine sonuçlanan birçok ürün şikayeti mevcut.

Siz de bu tarz bir site açarak, marka-  mağaza – ürün sınırlaması olmadan müşterilerin şikayetlerini rahatlıkla dile getirebileceğini bir alan inşa edebilirsiniz.

Tüketici Şikayetleri Neden Çok Önemli?

Çünkü yakın plandan da geniş açıdan da bakılsa, müşterilerin her zaman olmasa bile çoğu zaman haklı olduğu görünen, bilinen bir gerçek. Birkaç ‘cazgır müşteri’ vakasını görüntüleyip internete sızdıran firmalar / mağazalar da yok değil. ‘Bakın biz neler çekiyoruz’ minvalinde olan bu görüntüler bize  marka – müşteri arasında gizli bir düşmanlık olduğunu da gösteriyor. Müşteriler en büyük markalara bile tam anlamıyla güvenmiyor. Ona güvense bile bile satışı gerçekleştiren şubenin profesyonelliğine inancı tam değil.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Dizi Sitesi Açmak Neden Artık Akıl Karı Değil?

Hepimiz biliyoruz ki bir mağaza, iade edilmek istenen ürünlerden pek hoşlanmaz. Hele ki bu elektronik eşya ya da muadilinde bir ürünse. İşi yokuşa sürmek birçok mağaza ve markanın hala en sık kullandığı yöntem. Bu nedenle tüketiciler iade edemedikleri ya da 2 gün sonra bozulan ama tüketici hatası diye geri gönderilen ürünlerin yarattığı kazıklanma ve kandırılma hissini mutlaka duyurmak istiyor. Bu da özellikle internet forumlarında çok fazla insanın yorum yapmasına neden oluyor. Ancak forumlardan ziyade direkt müşteri şikayetine dayalı web-siteler çok daha fazla insana ulaştığı için çok daha etkili olabilmektedir.

Markalar Neden İmajlarını Korumak İçin Bu Sitelere Para Ödüyor? 

Çünkü markalar için imaj her şeyden evvel gelir. Müşteri memnuniyeti vs. bir süre sonra lafta ve arkada kalır. Bu tarz sitelere ödenen paralarla yapılan bazı yorumlar siliniyor, bazı paralı kalemlere söz konusu markayı ya da mağazayı öven yazılar ekleniyor. Çünkü her geçen gün şikayet siteleri ve oraya yazanların sayısı artıyor. Aynı marka tarafından mağdur edilen kişiler bir dayanışma duygusu içerisinde hareket edip seslerini her geçen gün daha da gür çıkarıyorlar. Bazı olaylar mahkemeye kadar taşınıp hukuki süreçler başlıyor. Bu tür davaları bazen müşteriler bazen firmalar kazansa da bir markaya açılan dava sayısı arttıkça o markanın güvenilirliği giderek daha fazla sorgulanır oluyor.

Marka Şikayet Siteleri Yasal Mı? 

Söz konusu şikayetler fotoğraf ile kanıtla yapıldığı takdirde bu tarz siteler yasal. Şikayetvar sitesinin yıllardır açık olması da bunun en büyük delillerinden biri. Siz de bu yönde hizmet veren bir site açabilirsiniz. Gelen yorumlar hakaret ve küfür içeriyorsa anında silebilirsiniz. Müşterilerden iddialarını temellendirecek fotoğraflar ve görseller talep edebilirsiniz.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları gereği ürünler ve hizmetler hakkında kişilerin ifadeler yazma hürriyeti vardır.  Türk yargısı; gerek taraf olduğu bu uluslararası anlaşmalar nedeniyle gerekse basın hakkı ve kişilerin ifade özgürlüğü kapsamında kişilerin şikayet sitelerindeki yorumlarına saygı duymak zorundadır.

Yorum yapın