Sınavlarda Başarılı Olamayanların Yapabileceği 6 İş Fikri

Çocukluğumuzdan itibaren karşımıza çıkan ve meslek sahibi olmamız için şart koşulan sınavların ucu bucağı görünmüyor. Meslek hayatına atılmak isteyen çoğu kişinin karşısına sürülen sınavlar ise bazen yeteneklerin keşfedilmesi için yeterli olmayabiliyor. Bazı çocuklar akademik başarıya sahipken bazıları ise doğuştan gelen ve geliştirdiklerinde yüksek başarıya ulaşabilecekleri becerileri ile sınavlara dahi girmeden meslek sahibi olabiliyor. Okumadan meslek sahibi olma yolları aradığınızda deneyebileceğiniz 6 meslek sizlerle…

Ev Yardımcılığı

Okumadan meslek sahibi olmak isterken karşınıza çıkabilecek en kolay meslek şüphesiz ki ev yardımcılığı. Genellikle bayanların ilgi duyduğu bu meslekte ev işlerinde kendine yardımcı arayan kişileri bulmak yeterli oluyor. Özellikle yaşlıların bir süre sonra ev işlerini yapamayışı ya da kalabalık ailelerin ev işlerine yetişmenin zor oluşu nedeniyle ev yardımcılığı popüler bir hale geldi. Eğer sizde evde vakit geçirmeyi, yemek ve temizlik işleri ile uğraşmayı seviyorsanız bu mesleği seçebilirsiniz. Hiçbir sınava girmeden meslek sahibi olmak adına seçeceğiniz bu meslekte kendinize yeni bir aile kazanmış olmanın da ayrıcalığını yaşayacaksınız. Aylık kazancıda yüksek olan bu meslekte keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Marangoz Ustalığı

Tahtalara şekil vermek ya da yeni mobilyalar inşa etmek küçüklükten beri size göreyse sınavlara girmeden meslek sahibi olma yolundasınız demektir. Sadece el becerinizi kullanarak yapabileceğiniz bu meslekte deneyimli bir ustanın yanında olmanız ve gerekli temel bilgileri öğrenmeniz yeterli olacaktır. Tahtalara şekil verme konusunda da deneyimliyseniz sadece el yapımı birbirinden güzel ve kaliteli mobilyalar inşa edebilir ve küçük bir dükkân açıp eşi benzeri olmayan ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz. Bu meslekte ilerlemek için üniversite sınavlarınıza girmeniz ya da meslekte yükselme sınavlarına çalışmanız gerekmiyor.

Elektrik Tamircisi Olmak

Elektrik konusunda kendi becerilerinizle öğrendiğiniz bilgileri kullanarak tamircilik yapmaya başlayabilirsiniz. Bildikleriniz için yazılı bir sınava girme ihtiyacı duymadan elektronik cihazları tamir edebilir ya da elektrik sistemlerinde meydana gelen sorunları çözerek bilginiz sayesinde aranılan kişi olabilirsiniz. Özellikle sanayi makinelerinin tamiri konusunda bir ustanın yanında durmanız kısa sürede mesleği kavramanızı sağlayacaktır. Hayatınızın sonuna kadar yapacağınız bu meslekte herhangi bir sınava girmeden sadece bilgi birikiminiz ve deneyimlerinizle insanları etkileyebilirsiniz. Bütün sınavlardan başarılı bir şekilde geçmiş olan onca mühendisi de geride bırakacak değerli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Mit Ajanı Olmak İsteyenlere

Ticaret Erbabı Olmak

Çocukluğunuzdan beri bir şeyler alıp satarak para kazanmaya merakınız varsa sınavları umursamanıza pek de gerek yok. Sadece ticaret yeteneğinizi konuşturarak önceleri basit alım satımlar yapabilir, ilerleyen zamanlarda ise yüksek getirisi olan alım satımlar yaparak meslek hayatına atılabilirsiniz. Büyük kazançlar elde ederek zengin olan kişilere baktığınızda aslında bu kişilerin sadece ticari düşüncelerle ilerlediğini görmeniz mümkündür. Sizde bu şekilde çalışarak sınavsız meslek sahibi olma imkânına kavuşabilirsiniz. Ancak bu meslekte dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunuyor. O da gerçekten bilgi sahibi olduğunuz alanlarda ticaret yapmak. Yani gıda sektöründe alım satım oranlarını ve piyasa durumunu bilmeden ticarete atılmamalısınız.

Organik Besin Üreticiliği

Günümüzde tükettiğimiz çoğu gıdanın GDO katkılı olmasından dolayı organik ürünlere olan talepte her geçen gün artıyor. Bu nedenle organik yani katkısız olarak üretilen ürünlerin değeri büyük oluyor. Eğer sizde sınava girmeden meslek sahibi olma düşüncesindeyseniz ve tarım işlerinden zevk alıyorsanız çok küçük denilebilecek bir bahçede dahi birbirinden farklı ürünler yetiştirebilirsiniz. İlk kazancınızla daha büyük topraklar alabilir ve işinizi büyüterek bugün gıda sektöründe öncü olan firmalar gibi büyük seralar kurabilirsiniz.

Hobileri Değerlendirmek

Dünya üzerinde pek çok insanın icra ettiği mesleklerden olan hobiler oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. Sınavlara girsin girmesin, başarılı olsun olmasın çoğu insan meslek sahibi olmanın zevkli yönlerini ararken kendilerini hobilerin içerisinde buluyor. Kimi insanlar şarkı söyleyerek kimisi şiir yazarak kimisi de el becerilerini göstererek para kazanabiliyorlar. Eğer sizde elinizde değerli bir hobi bulunuyorsa sınavsız iş sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın