Sinema salonu açmak

Sinema günümüzde gençlerin yaptığı ve yapmayı sevdiği sosyal aktivitelerden biridir. Sinema salonlarının açıldığı yer ne kadar kalabalık olursa müşterisi o kadar çok olur. Sinemaların genelde büyük AVM’lerin içinde olmasının sebebi budur. Çünkü AVM’ler işlek yerdedir ve müşterisi çoktur. Sinema salonlarının AVM’ler içinde olması müşterinin de işine yaramaktadır. Müşteri AVM’de hem alışveriş hem de sinema izleyebilir. Aslında AVM sinema salonu ve müşteri üçlüsü dönüşümlü olarak birbirlerine yardımcı olurlar. Aynı zamanda sinema salonu açmak bir o kadarda maliyetli bir iştir. Cüzi miktarlarla kurulamıyacak olan sinema salonunun aylık cüzi bir getirisinde olmaz. Önemli olan sinema salonu kurmak isteyen birisinin kurduğu dönemi rahat bir şekilde atlatabilmesidir. İyi bir salon ve güzel bir mekânda olması birçok insanın karnının doymasını kesinlikle ve kesinlikle çok rahat bir şekilde sağlayabilir hele de böyle bir durumda güzel bir mekân iyi bir yer işte o zaman hiç şüphe kalmaz.

cinema photo

Sinema Salonu Açmak İçin Gerekenler

Sinema salonu açmak için gereken ve insanların aklına gelen ilk şey sermayedir. Her sinema salonunun maliyeti farklıdır. Bu sinema salonunun açılacağı yere ve sinemanın büyüklüğüne bağlıdır. Bundan dolayı kesin bir fiyat söyleyemeyiz. Sinema salonununda4 ilk koltuk sırasının perdeye uzaklığı en az 7 metre olmalıdır. Her koltuğun arka arkaya olan mesafesi en az 90 cm, her koltuğun genişliği en az 50 cm’si sahneye paralel olan yollar en az 1 metre ve sahneye dik olan yollar en az 150 cm olmalıdır. Sinema salonunda her 400 koltuk için 2 bay ve 2 bayan tuvaleti olmalıdır. Tuvalet sayısı kadar lavabo bulunacaktır. Bekleme salonlarının bu tuvaletlerle bir bağlantısı yoksa 1 bay ve 1 bayan olmak üzere en az 2 tane tuvalet bulunacaktır. Salon, hususi, birinci ve balkon olarak üç bölüme ayrılacak ve 90 cm genişliğinde 2 tane giriş ve çıkış olacaktır. Çıkış ve acil çıkış kapıları kırmızı ışık ile belirlenecektir. Isıtma ve havalandırma sistemi merkezi sistem, kalorifer veya klima ile sağlanacaktır. Elektrikler kesildiğinde hemen devreye girmek üzere jeneratör bulunacaktır. Bekleme salonunda insanların oturabileceği yeterli sayıda oturak olacaktır. Duvarlar ses geçirmez olacaktır. Giriş ve çıkışlar ses geçirmeyecek şekilde olacaktır.

cinema photo

Sinema Salonu Açmak İçin Gereken Sermaye

Her sinema salonunun maliyeti farklıdır. Açtığınız sinema salonunun büyüklüğü, nerede olduğu, içinde neler bulunduğu maliyetine etki edecektir. Bu konu hakkında kesin bir bilgi veremeyiz. Bu konuda eğer birisi maliyet hesaplayacaksa öncelikle hayallerinin büyüklüğünü incelemelidir. Çünkü her ne kadar lüks bir yer istersek fiyatında o kadar yüksek olduğunu zaten biliriz.

cinema photo

Sinema Salonu Açmak Karlı mı?

Bu konu hakkında kesin bir şey söylememiz imkânsızdır. Sonuç olarak sinema salonu açmak ticarete atılmaktır. Ticarette neyin ne olacağı belli değildir. Bu işten büyük paralar kazanma şansınız vardır. Ancak kazanamayıp dibi görmekte vardır. Ama sinema salonu güzel bir yere açarsanız ve güzel bir sinema salonuysa büyük paralar kazanma şansınız yüksektir. Müşterilerin ilgisini çekebilmek için film başlayana kadar oturup muhabbet edebilecekleri bir şeyler içebilecekleri hoş bir ortam oluşturursak kazancı zaten arttırmış olabiliriz. Çünkü sinema salonu bir eğlence merkezidir. Ve insanları yani bir nevi müşterileri daha sinemaya girmeden eğlendirmeye başlarsanız çok büyük bir müşteri kitlesini yakalamış olursunuz. Ama yine de buda bir ticaret olduğundan dolayı kimseye bu konuda kesin bir şey söylemek olmaz. Her zaman daha çok çalışıp her zaman en iyisi için olmak için uğraşmak gereklidir. Evet belki bu son cümlede söylenen bir sinema salonu açmaksa hedefiniz o zaman kesinlikle sinema salonu açmak size çok karlı gelecektir.

Sinema Salonu Açmak Para Kazandırır mı?

Sinema salonu açmak para kazandırır mı? sorusu için eminim herkesin iki cevap vardır. Birincisi güzel bir mekân insanı rahatlatacak renkler ve motifler sinemaya bağlı olan güzel bir kafe çünkü insanlara filme girmeden bir şeyler göstermek gerekir. Film başlayana kadar bekleme süresinde insanları memnun etmek önemlidir. İkincisi sinemanın yeri bu sinemanın mekânının güzelliğinden de önemlidir. Çünkü sinemanın güzel bir yerde olması oraya gelecek müşterileri de belirler. Eğer zengin bir müşteri kitlesine sahipseniz o kadar çok para kazanırsınız. Bu iki olayda başarılı olabilirsek evet gerçekten sinema salonu açmak bize para kazandırır. Hatta çok büyük paralar bile kazandırabilir.

Sinema Salonu Açıp İşletmenin İncelikleri 

 • Öncelikle vizyonunuzda tutacağınız filmleri iyi belirlemelisiniz. Ve o filmlerin ne kadar süre gösterimde kalacağına da. Kimi işletmeler sadece popüler ve çok izlenen filmlere ağırlık verirler ve aynı filmi birçok salonunda haftalarca tutarlar. Kimileri ise çeşitlilik yoluna giderler, kaç salonu varsa o kadar filmi, hiçbirini kayırmadan aynı sürede tutarlar. Bu noktada nasıl ve ne kadar para kazanacağınızı ortam şartlarını da iyi bir şekilde tahlil ederek siz belirleyeceksiniz.
 • Artı on sekiz, artı on iki ve artı yirmi kurallarına rağbet etmelisiniz. Eğer bu kuralları suistimal ederseniz illa ki bir denetim esnasında yakalanırsınız ve kazandığınız misli misli ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bu da kurumunuzun hem imajını hem de mali durumunu zedeler.
 • Hala kimi salonlarda yer göstericilerinin bahşiş isteme alışkanlıkları sürmektedir. Biz buna alışkanlık dedik ama çoğu yerde yer göstericiler adeta ”zorla” bahşiş almaktadır. Bu da birçok sinema izleyicisini rahatsız etmekte ve bir daha söz konusu yere gitmeme kararı almalarına yol açmaktadır. Kesinlikle böyle bir şeye olanak tanımayın ve profesyonel bir kurum olarak yer göstericilerinin gayet çağ dışı kalmış olan bahşiş isteme alışkanlıklarını başlamadan bitirin.

 

Esaslı Girişimcilerin Muhakkak İzlemesi Gereken 5 Film adlı yazımız ister sinema salonunda ister evde film keyfi yaparak, ama mutlak surette esaslı girişimcilerin izlemesi gereken 5 sinema filmini konu alıyor. Meraklıları bu makalemizi okuyarak filmlerin insanlara ticari zeka açısından da neler kattığını öğrenebilir.

Diğer Sinema Salonlarıyla Baş Etme Yolları Nelerdir? 

 • Daha kurulum ve inşa aşamasında diğer sinema salonlarını düşünmeli ve ona göre bir yol haritası çizmelisiniz. Bu nedenle sinema salonunu açacağınız yer ya da içinde yer alacağınız Avm’nin coğrafi konumu son derece önemlidir. Ara bir sokakta olmaktan ziyade yol ve cadde üzerinde olması, işlek bir meydana yüzünü dönmüş olması ve potansiyel müşterilerin uğraş yeri olma ihtimali taşıması elzemdir.
 • Sinema salonunuz temiz olmalı. Maalesef İstanbul gibi mega bir kentin sinema salonları bile yırtıp atılmış biletlerle ve patlamış mısır parçalarıyla doludur. Bunların ancak gün bitince temizlenmesi ise nereden baksanız amatörcedir. Siz salonların her birinin temizliğine ayrı ve periyodik olarak özen gösterin ve diğer sinema salonlarının düştüğü hataya düşmeyin.

Film yapım şirketi (prodüksiyon şirketi) kurmak başlıklı yazımız ise sinema sanatının merkezine inerek bir film yapım şirketi kurmanın ticari açıdan inceliklerini ve kar oranını ele alıyor. Bu konuda bir şeyler üretmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir makale…

Sonuç olarak sinema salonu açmak, eğlence kültürüne ait bir hizmet sektörüdür. Onu mümkün olduğunca pratik ve eğlenceli hale getirmek ise sinema salonu açacak olanların ellerinde.

“Sinema salonu açmak” üzerine 14 yorum

 1. Burdurun bucak ilcesinde sinema salonu acmak istiyorum 600 kisilik acaba maliyeti ne kadar olur cok lüks olmicak

  Cevapla
 2. sinama salonu daha önce sinema olarak gösterim yapıyor du kapandı sadece gösterim için makina ve film şirketiyle anlaşmak kaç para gidiyor

  Cevapla
 3. sinama salonu daha önce sinema olarak gösterim yapıyor du kapandı sadece gösterim için makina ve film şirketiyle anlaşmak kaç para gidiyor
  0537 922 46 68

  Cevapla

Yorum yapın