Sohbet Uygulamasında Sohbet Ederek Para Kazanma

Sohbet İşi Yasal mı? 

İçinde yaşadığımız, Nuri Bilge Ceylan’ın deyimiyle güzel ve yalnız ülkemiz, güzelliğinin yanında tuhaf ve bir o kadar da fantastik. Her ne kadar yenilenmiş yüzüyle bambaşka bir muhafazakarlık türü girse de hayatımıza, önceleri zinhar denerek reddedilecek şeylerin çoğu günümüzde serbest. Fakat nasıl olmasın ki? Önceden gönül ferman dinlemezdi, şimdi de internet coğrafya dinlemiyor. Coğrafya ile birlikte tüm sütunlar ve kaideler de yıkıldı. İnterneti denetleyebilmek için o interneti kullanan insan sayısı kadar insana ve bunun iki katı da göze ihtiyaç var.

Dolayısıyla kontrol edilemeyecek kadar karmaşık ve umman bir mekanda – ya da mekansızlıkta çok uç şeyler hariç legal sayılıyor. Sayılmak zorunda. Böyle olunca yazılı ya da sesli chat de iki kişi arasındaki özgür iletişim hakkına dahil ediliyor. Pek tabi görüntülü sohbet hatları en çok tercih edileni. Varlık içinde yokluk çeken insanoğlu, en azından ses ve görsellikle aradığı ilgiyi bulmaya çalışıyor. Aslında şöyle bir düşününce internet de hem varlık hem yokluk alemi. Varlığı yokluğa neden olurken, yokluğu da en az varlığı kadar çekilmez olmuyor.

Görüntülü sohbet sitelerine giriş yapmadan önce – en azından birçoğuna – ücret talep ediliyor. Az bir miktar olsa da, çoğu sitede fotoğrafı konulan kişiler fake. Sağdan soldan kırpılmış fotoğraflar, İtalyan – İspanyol pembe dizi oyuncularının fotoğrafları vs.

Sohbet Etmek Karlı mı? 

Eğer düzgün işletilen, akarı kokarı sahtekarlığı olan bir site ise, bu tür sohbet siteleri bir hayli karlı. Bir de genelde chat sitelerinde radyo yayını yapılıyor. İnsanların ”sosyal bir mecra” olarak kullanabileceği bir yer haline getirilmiş alanlar çok daha revaçta. Şarkı isteği gönderme, chat odalarına girme, forum ve blog yazılarını okuma isteğinde olanlar için küçük bir sosyal medya seçeneği.

Diğer yandan doğrudan erkek – kadın ilişkisine odaklı, tek bir numara ile sesli ve görüntülü konuşmaya bağlayan siteler de var. Hangisi daha karlı diyecekseniz tabi ki ikinci seçeneği söyleyeceğiz. 90’ların Amerika’sında  dillere pelesenk olmuş bir tabir: Sex Sells! – Yani cinsellik her zaman satar. Kendisi olmasa bile iması kafidir buna. Bu nedenle kadın erkek ilişkilerinin yeniden yorumlandığı ve açıktan kapalıya, aşiyan olandan gizliliğe doğru gittiği ilginç bir çağda, milyonlarca yalnız ya da yalnız hisseden erkeğin derdine derman olan bu tarz bir site açmak her anlamda karlı bir girişim olabilir.

Gerekenler Neler? 

Öncelikle altyapısı sağlam ve kaliteli bir yazılıma sahip web-sitesi satın almanız gerekiyor. Daha sonra işin en civcivli kısmı başlıyor.  Görüntülü ve sesli sohbetleri gerçekleştirecek kadınlara. İş hem kolay hem de zor bir iş olduğu için bu işte çalışacak kişileri bulmakta ”biraz” zorluk çekebilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İnternetten Ne Satsam Diyenlerin En Çok Hata Yaptığı 4 Yer

Neden Son Günlerde Talep İyice Arttı? 

İlginç bir çağda yaşıyoruz. Türk erkekleri ”Türkiye cinsel açlığın başkentidir” diye alenen aşağılanırken ve aşağılama kadınların dilinde adeta marş olmuşken, kimse cinselliğin (ya da yokluğunun) çift kutuplu bir olgundan bahsetmiyor. Fransız psikiyatr Emilie Lacan’ın ”La Femme N’existe” – ”Kadın diye bir şey yoktur.” sözünün günümüze uyarlanmış karşılığı olabilir mi bu?

Bugünlerde internet, farklı amaçların memba konumunda. Hem sosyalleşme imkanı hem de medyatik olma ihtimali. İşin biraz da arka planına gidecek olursak, cinsellik de artık sosyal – özel hayattan çıkıp dijital platforma aktarıldı. Corona virüsü kadınlarla erkeklerin arasını açtı. Bu esnada birçok kadın cinayete kurban gitti. Yani açılan aranın hem sosyolojik hem de politik bir yönü var.

İlgiye muhtaç erkeklerin paraya muhtaç kadınlarla buluştuğu ve yazıştığı yerlere olan talep iki belki üç katına çıkardı. Bunu tam olarak tespit etmek ve ölçebilmek mümkün değil. Zira, ne kadar internet ortamında deep web diye bir yapının var olduğunu bilsek de, bu tür platformlar da çok göz önünde, vitrinde olan yerler değil. Yani toplum standartlarına göre masum, kabul edilebilir ve anlayış gösterilebilir yerler değil.

Bununla birlikte sadece bu tür sitelere olan ilgi artmadı. Bunun yanı sıra internet dolandırıcılığı da aldı başını gitti. Evde, tek imkanı internette gezinmek olan, parasız kişiler, fake hesaplar açmanın bir getirisi olmadığını görünce, işi basit bir yazılıma sahip, altyapısı alt seviyede siteler açıp – abone- üye uygulamalarıyla ”yolunu bulma” derdinde. Yolunu bulmaya çalışan kişi ve kuruluşların sizi yolmasını istemiyorsanız dikkat etmelisiniz. Aklınızda böyle bir site açmak var ise de işin dolandırıcılık kısmına değil hizmet kısmına odaklanmalısınız. Sonuçta iki yetişkin insanın kendi arasında ne konuşacağını kendisi belirler ve ne konuştuklarını da bir tek kendileri bilir. Bu nedenle asıl ayıp ve suç olan birilerini sahte hesaplar, teklifler ve fotoğraflarla dolandırmak olacaktır.

Fakat bir yerde ne kadar talep yoğunluğu varsa o kadar sahtesi çürüğü çıkar talep edilen ürün ya da hizmetin. Sosyal medya da eski tat vermiyor. Facebook tükendi, Twitter, politize oldu, Instagram’daki profiller fake olmasa bile sahte bir yaşamın sahte özneler. Hal böyle olunca insanlar en azından bir ses duymak, kendisine yazılmış birkaç cümle okumak istiyor. Bu da sohbet sitelerine olan ilginin bir diğer yönü. Yani olayı sadece tensel ve cinsel noktalardan okumak da kolaya kaçmak olur. Zirai işin bir de beşeri ve dramatik yönü var.

 

Yorum yapın