SOKAKTA GİTAR ÇALARAK PARA KAZANMAK

Bugün sizlere çok nostaljik ve de entellektüel bir iş fikrinden bahsedeceğim. Gitar çalmak ezelden beri müzisyen insanların hobisi olarak bilinmiştir. Ancak bunu paraya dönüştürmek zorunda kalan ya da isteyen çok az girişimci ruhlu insan başarmıştırda. Zira hobisini yaparak para kazanmak isteyen kişilerin önüne bu ülkede çok büyük engeller çıktığından bu iş de kendince zorluklar içermektedir. Yine yeteri kadar medeni cesaretiniz varsa olamaz diye bir şey yok.

Gitar kurslarında ya da kendi kendinize öğrendiğiniz parçaları insan topluluğu önünde sergileyebilecek cesaretiniz varsa işin büyük kısmını hallettiniz demektir. Sırada gitarınızla beraber pusacağınız mekanı seçmek kalıyor

Nerelerde gitar çalarak para yaparım?

1) Belirli bir kültürel olgunluğa ulaşmış kalabalık caddeler sizin vazgeçilmez yerleriniz olacaktır. Sadece kalabalık olması yetmez tabiki; sanata değer veren ve müzik yapmanın zorluğunu anlayabilen “empati yapmak yeteneğine haiz” insanların olduğu yerleri seçmelisiniz. Zaten halden anlamayan öküz yığınlarının önünde kırk takla atsanızda fayda etmez sizin gitar kabınızın önüne bir kuruş atmazlar.

2) Eğlence yerleri, tatil mekanları ve turistik alanlar ikinci favori yerlerinizden olmalı. Buralarda insanların; iş güç telaşesi içinde olmayacağından, iki dakikasını ayırıp da sizin bestelerinizi dinlemeye takatı olacaktır. O sebeple size para atmaları çok da zor olmayacaktır. Ancak bilmelisiniz ki burlarda rekabet oranı fazla olacaktır. Yani başkaca profesyonel müzisyen dostlarınız da olacaktır. Dolayısıyla sizin şarkılarınız da onlarınkinden aşağı olmamalı.

3) Tabiki de vapurlar. Gemilerde niyeyse insanlar denizin ortasında olmanın verdiği kasvetten midir, can sıkıntısından mıdır bilinmez müzik dinlemeye daha bir istekli olmaktadırlar. Daha hoşgörülü olacaklarından size birkaç bozukluk atmaktan çekinmeyeceklerdir.

4) Festivaller ve parklarda bu iş için uygun alanlardan birisidir. Dikkat etmeniz gereken başkaca husus da ortamdani yerel halkın tipine uygun parçalar çalmanız gerektiğidir. Yani nabza göre şerbet vereceksiniz. Kalkıp da yozgat’ın ortasına gitarınızla pusup, “Californication” çalarsanız insanlar size geçerken para yerine balgam atacaktır. Bu durumu da yadırgamayın burası yozgat olum sonuçta ne bekliyosun sen elin gavurundan, Red Hot Chili Peppers’ından. Sökmez orada.

Sonuç olarak gitar çalarak geçim temin etmek

Nereden bakarsanız bakın bu iş zordur. Özellikle de Türkiye’de daha bir zordur. Ancak hobinizi gerçekten seviyorsanız ne parasızlık ne de balgam size vız gelir. Zaten müzikçi adamın karnı aç kalmaz eğer işinin ehli ve de tipi resimdeki kız gibi az buçuk düzgünse. Ama yinede siz, siz olun bu işi sadece evde boş zamanlarda hobi olarak yapın. Ek gelir olarak kabul edilebilir bu iş ancak ana gelir olarak kategoriye bile alamayız diyebilirim.

Bunun dışında hiçbir yerden ruhsat, izin, belge almanıza gerek yoktur. Arada bir sizi zabıtalar, polis dürtecektir onun dışında kimse pek karışmaz. Yani bir siz bir gitar bir de kabınız yeterli bu iş için. Gitar kabınız pos makineniz, gitarınız ekmek tekneniz, sizce burada çalışan amele olacaksınız!

Sizlere ekonomik anlamda ve de pratiklik açısından yardımcı olmak üzere yepyeni ve parlak ek-gelir kapılarını aralamaya devam edeceğiz. Şimdilik görüşmek üzere.

“SOKAKTA GİTAR ÇALARAK PARA KAZANMAK” üzerine 2 yorum

  1. Bir ara keman- gitar ikilisi olarak deneyimledik. Her seferinde aynı bölgede çalınmadığı takdirde güzel getirisi olan bir iş. Müzesyen arkadaşların mutlaka tatmaları gereken bir deneyim fırsatı.

    Cevapla

Yorum yapın