Sokakta Kahve Satıcılığı Yapmak

İnsanlar artık nereden ve nasıl para kazanacağım diye düşünürken yeni yeni işler keşfetmeye başladılar. Bu işlerden biri olan kahve satıcılığı ise akıllara durgunluk verecek kadar basit bir iş olarak karşımıza duruyor. Ne yani, şimdi sokağa çıkıp işimiz gücümüz yok gibi bir de kahve mi satalım diyorsanız aslında biraz durup düşünmeniz lazım. Kahve satmak kafe, restoran ya da kantin türü yerlerin işi ancak siz bu işi yapmaya başlayınca onlardan daha büyük karlar elde edebilirsiniz.

coffed photo

Çünkü insanların sizi keşfetmesi uzun zaman almayacaktır. Hani şu eskilerde kaldığını düşündüğümüz ancak halen var olan ve günümüzde bile yazın soğuk su satan satıcıların kış versiyonu dediğimiz bu işi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız gelin birlikte başlayalım…

Sokakta Kahve Satmak Nasıl Bir İştir?

Sokakta kahve satmak nasıl bir iştir, bu insanlar neler yapar, nasıl kazanç sağlar diye düşünmeye başladığınızı hissediyorum. Kendine iş arayan biriyseniz ve özel bir yetenek istemese dahi kazandıran bir çalışma düşünüyorsanız kahve satmaya başlayabilirsiniz. Kahve satmak sadece insanların ayağına bir hizmet götürmekten de öte oldukça kolay bir iştir. İsterseniz kendinize bir stant açarak çalışabileceğiniz gibi bütün malzemelerinizi bir çanta içerisine yerleştirerek de satış yapabilirsiniz. İnsanlar özellikle sabahları işe gitmek için evden çıktıklarında çaylarını ya da kahvelerini yudumlamayı sonraya bırakırlar. Hele bir de mevsimlerden kışsa soğuk havada çay, kahve içmek aslında mükemmel bir fikir olabilir. Sizlerde insanların taleplerine uygun seçenekler sunduğunuzda yüksek kazançlar elde etmeniz yakındır.

Sokakta Nescafe, Salep, Süt Satmak Para Kazandırır Mı?

İnsanlar her ne kadar dışarıdan bir şeyler almaya çekiniyor olsa da günümüzün ihtiyaçlarından dolayı sokak satıcılarından bir şeyler almak kaçınılmaz bir hal alıyor. Ancak siz sokakta neskafe, salep, süt türü şeyler satmak istediğinizde sokak satıcısı değil insanların ihtiyaçlarını karşılamak isteyen biri olacaksınız. Sokakta içecek satıcılığı yapmak ilk sıralarda istediğiniz gibi kazanç sağlamanıza imkân tanımayabilir. Ancak insanların soğuk havalarda sıcacık bir neskafe içmesi ya da minik bir çocuğun parkta dahi süt içebilmesi sizin elinizde. Bu iş nasıl olur diye düşünmenize gerek yok. Elinize sıcak su dolu bir termos alın ve cebinize birkaç tane neskafe çeşidi doldurun. Tabi kendinizi belli etmek için birde standa ihtiyacınız var. Seyyar stant seçeneklerinden yararlanarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Maliyeti size oldukça düşük gelecek olan bu işten günde 100 bardak satış yapmanız halinde bir ayda 1000-1500 TL kadar kazanç elde edebilirsiniz.

Sokakta Kahve Standı Kurmak İçin Nereleri Tercih Etmeliyim?

Sokağa çıktığınızda büyük insan kalabalıkları görebilirsiniz. Ancak kahve standı kurmak her yerde mümkün olmayabilir. bu yüzden sizin empati yapmanız lazım. ‘’Ben en çok çay, kahve türü içecekleri nerede tercih ediyorum, nerelerde ihtiyacım oluyor?’’ gibi sorular sormanız gerekir. İnsanlar genellikle sabahları, öğlen vakitlerinde ve akşamın soğuk havalarında kahve içmek isterler. Sizde bu zamanlarda standınızı kurarak kahve satışına başlayabilirsiniz. Ayrıca nerede satış yapacağım diye düşünüyorsanız insanların kalabalık olduğu yerleri de seçebilirsiniz. sokakta kahve satışı için insanların yolları üzerinde bulunan otobüs durakları, metro durakları gibi yerleri tercih edebilirsiniz.

AVM’lerde Kahve Standı Açmak İle Sokakta Kahve Standı Açmak Arasındaki Farklar Neler?

Kahve standı açmak istediğinizde karşınıza AVM’ler ve sokaklar çıkacaktır. Saatlerce ayakta durmak, insanlara kahve sunmak gibi işlerin yanı sıra ben rahat edeyim yerim iyi olsun derseniz mutlaka AVM’lerde stant açmalısınız. Ancak kazancınızın yüksek olmasını istiyorsanız ve AVM’lerde yer bulamıyorsanız da sokaklarda stant açmanız gerekir. AVM’lerin her zaman sıcak olacağınız ve buralarda durmak istediğinizde belli bir kira ücreti ödemeniz gerektiğini de unutmamanız gerekir. Sokaklarda satış yapmak istediğinizde ise kira vermek gibi bir sorunla uğraşmazsınız ve istediğiniz zaman standınızı açabilir ve istediğiniz zamanda kapatabilirsiniz. AVM’lerde stant açtığınızda mutlaka buraların çalışma saatlerine ayak uydurmanız gerekir ve size müşteri olarak gelecek kişiler gün içerisinde gelirler. Sokakta satış yaptığınızda ise böyle bir sıkıntınız olmaz, her an müşteriniz gelebilir.

Sokakta Kahve Standı Açmak İçin Kimlerden, Nasıl İzin Almalıyım?

Sokakta kahve standı açmak AVM içerisinde stant açmaktan daha zor bir iştir. Çünkü sokaklarda satışın yasal olduğu yerler olduğu gibi birde satışın yasal olmadığı yerler vardır. Bu yerleri öğrenmek ve resmi kayıtlara geçerek ileride zabıtalarla sorun yaşamamak için belediyelere başvurmanız gerekir. Başvurunuzun ardından sizden kahve satacağınız için vergi levhası türünde bilgiler isteyebilirler. İstenen belgeleri tamamladığınızda ise size uygun bir yer verilecektir. Ancak bilmeniz gereken bir ayrıntı var ki kahve satışı yaparken insanlara fiş kesmeniz gerekir. İzninizi aldıktan sonra kahvenizden bir yudum alarak satışlarınızı yapabilirsiniz.

 

Yorum yapın