Sokakta sucuk ekmek satmak

Seyyar şekilde sokakta sucuk ekmek satarak para kazanmak konusunda püf noktaları ve tavsiyeler, istatistikler içeren bir yazı yazmak istiyoruz. Son zamanlarda özellikle büyükşehirlerde insanların akın akın geçtiği caddelerin kenarında seyyar bir araba ile ya da kamyonet kasası yardımı ile sucuk ekmek yapıp satma işi revaçta olmuştur.

street photo

Bu iş fikrini hayata geçirebilmek için gerekenler;

– Bir adet seyyar araba ya da motorlu araç
– paslanmaz metalden ızgara ve mangal
– Su tankı
– Minik buzdolabı
– Çatal kaşık için çekmece
– Plastik bardak, tabak, peçete…
– Çay demlemek için kettle
– Bol miktarda içilebilir suyu rezervi
– Taze sucuk
– Sucuk ekmekleri hazırlayıp ızgarada pişirecek ve de çayları demleyecek eleman

street sell photo

Her ne kadar başlıca gerekenler az görünse de burada yazmayıp da hakikaten gerekli bir sürü malzemenin bulunduğu aşikardır. Ancak görüldüğü üzere tüm bu malzemelerin size araç dışında maliyeti çok az olacaktır. Hatta söz konusu seyyar aracı haftalık olarak kiralamanız bile söz konusu olabilir.

Eğer ki ekonomik sıkıntı içinde iseniz ve de bu ekonomik sıkıntının yanında özgürlüğünüze düşkün ancak eğitim açısından yetersiz bir vaziyette iseniz seyyar arabada sucuk ekmek pişirip satarak para kazanma fikri tam sizlik diyebiliriz…

Zira neredeyse sermayesiz denilebilecek tarzda olan bu iş fikri ile günlük hatrı sayılır sıcak para kazanabilir ve de bunu kimseye gebe kalmadan, eyvallah demeden, özgürlüğünüzü vermeden yapabilirsiniz.

Sokakta Kestaneci Açmak hazır hala kış mevsimi içindeyken ve yağmur derken kar derken soğuk havalar bizi kuşatmışken şimdi bir sokak başında kestaneci görmek, çoğu insan tatlı bir sürpriz olacaktır. Bu tatlı sürpriz siz olmak istiyorsanız sokakta kestaneci açarak sokak alanı içerisinde en fazla satışa sahip oranlarından birine sahip olan kestanecilikten hatırı sayılır bir ölçekte para kazanabilirsiniz.

Bununla birlikte kestane, pahalı bir zevktir, biraz tuzlu bir lükstür. Bu nedenle 5 tane kestaneden 5 lira kazanabilirsiniz örneğin. Az satış çok kar ve biraz sokakta üşüme ihtimali. Hepinize bol şanslar.

Sucuk ekmek satarken daha çok kazanmak için 5 püf noktası

1) Fiyatı ilk zamanlar düşük tutmalısınız

Sucuk ekmek piyasada 2016 yılında en aşağı 4 TL’ye satılıyorsa siz işi ilk kurduğunuzda bir süre gerekirse 3.5 TL’den satış yaparak yürütmelisiniz.

Zaten şuna emin olabilirsiniz ki 1 adet sucuk ekmek en fazla 1.5 TL maliyette olacağı için onu 3.5 TL’den satmak size pek dokunmayacaktır.

Seyyar arabadan sucuk ekmek tüketecek kişilerin büyük çoğunluğu ekonomik gelir seviyesi düşük ve de cebinde yüklü parası olmayan kişiler olacağından fiyat politikisındaki bu hamleniz size olağanüstü müşteri kazandıracaktır. Onları kendinize müptela ettikten sonra yavaştan 6 ayda bir 50 kuruş zama geçerekten bir sucuk ekmeği 6-8 TL’den satabilirsiniz.

Ancak şurası da bir gerçek ki her zam yaptığınızda malzeme kalitesini ve de çeşidini de bir tık artırmanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi takdirde fiyat ucuzken kazandığınız müşterileri kaçırmanız işten bile olmaz.

Yani bir taraftan alırken diğer taraftan vererekten dengeyi koruyacaksınız…

2) Hijyen sinyalleri vereceksiniz

Her ne kadar gerçekte eldivenin pek bir anlamı olmasa da o lanet plastik eldiveni giyecek, o kukuletayı (aşçı şapkasını) takacaksınız. Halk arasında seyyar satıcıların pis olduğu batıl inancı yaygın olduğu için sizin bu lanet tabu ile mücadele etmeniz gerekmektedir. O sebeple gereğinden fazla, lüzumsuz ve de mantıksızca titiz görünmek satışınızı artıracaktır!

3) Çaydan ve ayrandan kazanacaksınız

Sucuk ekmek 3.5 TL ise çay 2.5 TL’den aşağı olmayacak. Müşteteriye kaliteli bir yemeği fazla kar etmeden sattıktan sonra çaydan esas karı vuracaksınız. Hatta sahil bandıydasanız neredeyse işi bırakıp komple çaya bile girebilecek noktaya gelebilirsiniz :))

4) Her şeyde olduğu gibi güleryüz

Güleryüz yılanı deliğinden çıkarır sözünü asla unutmadan bu işte de bunu uygulamak gerekir. Zaten sucuk ekmek ile karın doyuran müşterilerin çoğu bir çok sıkıntı içinde olduğundan bir de sizin ruhsuz suratınızı çekemeyeceklerdir. O sebeple her zaman güleryüzlü olmanız ve de müşteriyi ruhen mutlu, pozitif hale getirerek yolcu etmeniz önem arz etmektedir. Ancak bunu yaparken de yalakalık ve de laubalilik yapmamak, müşteriyi baymamak da ayrı bir dikkat edilmesi gereken konudur.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Az Parayla Düşük Gelirle Hayatta Kalabilme Sanatı

5) İstikrarlı bir şekilde olmalısınız

Gün içinde dağınık saatlerde 10 saat çalışacağınıza belirli bir saatte 5 saat çalışmanız emin olun misliyle daha yararlıdır. O adam sizin şu saatte orada olduğunuzu bilmeli!

Zaten sizin olayınız da orada; sizi 1 gün orada görmese o adam emin olur kafadan siler hemencecik.

Şöyle bir senaryo düşünün:

-Abi çok güzel bir sucuk ekmek yedireceğim size yeaa, gelin benle

– Hani lan, boşu boşuna bizi buraya getirdin ya Faruk Allah belanı vermesin senin…

-Abi valla daha dün buradaydı bu herif, şimdi nerelere kaybolduysa

– Bir daha senin sözün güvenip mekana gidenin ta kafasının orta yerine leylekler çatır çutur işesin…

İşte bu durumda Faruk sizden öyle bir tiksinecektir ki; kendisi bir daha size gelmediği gibi başkalarına da sizi kötüleyecektir.

O sebeple müşterileri kaybetmemek için istikrarlı bir şekilde her Allah’ın günü belirli saalerde orada olmalısınız… “Tekkeyi bekleyen çöreği yer” diye bir söz

Sokakta Kahve Satıcılığı Yapmak sokakta hayat var sloganını gayet güzel bir şekilde ve güle oynaya ”sokakta iş var” diyerek dönüştürebiliriz. Sokakta kahve satıcılığı yaparak yan gelir değil tam gelir elde edebilirsiniz. Zira çay out kahve in seviyesine geldik artık. Artık herkes bilcümle kahve içiyor memleketin topraklarında.

Bununla birlikte hazır önümüzde kış günleri ve sonra serin geçecek bahar akşamları varken sattığınız kahvelerle hem insanların içini ısıtabilir hem de para kazanmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Sucuk ekmek satarak ne kadar kazanabilirim?

Uzun vadede çalışarak günde 100-200-300 civarı bir satış rakamı yakalayabilir ve de 600 TL civarı ciro yapabilirsiniz. Bu sektörde cironun kar oranı %50 olacağından 300 TL günlük kar elde edebilirsiniz. Ancak tabiki bu denli bir ciro elde etmek de kolay olmamakla beraber adam akıllı çekidüzen gerektirmektedir.

Sattığınız Etlere Dikkat Edin!

İnsan ki açgözlü bir varlıktır. Daha fazla kar elde etmek için anasını boyayıp babasına satabilir. O derece. Kapitalizmin giderek daha hırslı, daha açgözlü yetiştirdiği bir nesilden sonra gıda konusunda da tuhaflıklar, aşırılıklar ve yanlışlıklar artmış durumda.

Bu, et piyasasını da ilgilendiren bir durum. Zira, insanlar dışarıda gerçekten ne yediklerini tam olarak bilmiyorlar. Eh haklı olarak. Sokakta köfte ekmek ya da sucuk ekmek yiyen biri o etin nerede, hangi şartlar altında kesildiğini, saklandığını, taşındığını bilmiyorlar. Sadece pişirilme ve servis edilme şeklini biliyorlar.

Bu durumda öncelikli olarak dışarıda sucuk ekmek satarak geçimini sağlayan insanlara büyük bir sorumluluk payı düşüyor. Sattığınız eti bileceksiniz arkadaşlar. İnsanların midesine soktukları şeyin tam olarak sağlıklı ve kaliteli olduğundan emin olmadan bu işe adım atmayacaksınız. Şansınız varsa yüksek, kaliteli ve kendini ispatlamış markadaki sucukları pişirin.

Eh kıyıda köşede kalmış, adını sanı duyulmamış etler, sucuklar yok mu? Elbette var. Bunları keşfedip kendiniz denedikten sonra insanlara pek ala satabilirsiniz haliyle. Ama sakın merdiven altı kaynaklara sızıp kendi sorumluluğunuza ve halkın sağlığına ihanet etmeyin.

Bu ülkede en fazla gerçekleşen vakalardan biri gıda zehirlenmesidir. Yapılan onca uyarı, verilen önce ceza, alınan onca önleme rağmen hala birileri biraz daha fazla kazanmak için insanlara zehirli gıdalar satma yoluna gidebiliyorlar. Bundan kaçının. İnsanlar sizin sucuklarınızı yedikten sonra ” bu ne lan böyle, martı eti mi yedirdi bu adam bize” demesin. ”Burası süper, bir daha buradan yiyelim hep” desin. Bu hem manevi hem ticari alanda mutlak başarının sırrıdır.

SOKAKTA GİTAR ÇALARAK PARA KAZANMAK gitar çalıyor ve bunu artık bir hobi olmaktan kurtarıp geçim kaynağı arenasına taşınmak istiyorsanız makalemizi okuyup geniş ve reel bilgiler edinebilirsiniz. Sokakta gitar çalarak para kazanmak mümkün, fakat kurallara uyduğunuz takdirde! Bu kuralları ne olduğunu, nerelerden izin alması gerektiğini, gün içinde gitar çalarak günde ortalama ne kadar kazanabileceğini yazımızı okuduktan sonra öğrenebilirsiniz.

İşleri Genişletmek İsterseniz…

Çoğu zaman böyle şeyler satarak sokakta para kazanmak isteyen ve nitekim kazanmaya başlayan insanların aklına hemen ”işleri genişletmek” gelir. İşleri genişletmek doğru zaman ve doğru fikirle birlikte elbette ki lazım olan bir düşüncedir. Ama doğruluk paylarını iyi hesaplamak ve önünü görmek şarttır.

Yoksa tarihte birçok esnaf, birçok sokak satıcısı işleri kaldırabileceği hacimden daha fazla bir noktaya taşındığı direkt olarak iflas etmiştir. Sucuk ekmek sattınız, güzel güzel para kazanıp kenara da para attınız diyelim. Sonra hemen ek seçeneklere gömülmeyin. Belli sucuk ekmekleriniz güzel. Ama siz hazır sucuk ekmek satıyorum, yanına bir de tost yapayım anlayışıyla duruma yaklaşsanız bile bu hatalı bir bileşke olacak.

Bunun yerine biraz daha sabredip kenara biraz daha para atarak seyyar olan satış biçiminizi sabit bir yere açabilirsiniz. Yani üründe çeşitliliğe gitmek yerine satış biçimini değiştirmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Sonuç olarak sizi daha iyi bir seviyeye taşıyacak olan ürün fazlalığı değil, başınızı sokabileceğiniz ve daha steril ortamlarda satış gerçekleştirebileceğiniz, bir çatısı olan dükkan olacaktır.

Herkese hayırlı işler ve bol kazançlar dileriz!

Yorum yapın