Sokakta Tişört Satma Fikri

Merhaba arkadaşlar. Mart ayının ortalarındayken böyle bir yazı kaleme alalım dedik. Maalesef ki hala ülkemizde işsizlik ya da düşük maaş ile ev geçindirme gibi sorunlar, dertler epey hasıl olmuş durumda. Bunun önüne geçmek için de vatandaş, kara kara düşünüyor. Ne yapabilirim? Ne satabilirim ve bu satışları nerede gerçekleştirebilirim?

BİLGİLENDİRME: Arkadaşlar sokaklar satış yapmak için en kestirme ve pratik yerlerdir. Ancak gerek rantın gerekse regülasyonun fazlalığından ötürü sokakta Belediye’lerden gerekli izinleri almadan bu işe kalkışırsanız başınız fena ağrırı. Bu tarz bir işe girmeden ince ince eleyip sık dokuyun.

t-shirt photo

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Bir çoğu güle oynaya ya da bankadan kredi çekerek ya da enişteden amcadan borç alarak dükkan açıyor. O dükkanda da satacağı şeyleri satıyor. Ama birçoğunun dükkan açma gibi bir lüksü yok. Çünkü bu biraz da tek atımlık bir şans. Ya batarsa? düşüncesi Nasreddin Hoca’nın ya tutarsa hesabından daha karmaşık ve daha korkutucu. Kiminin cesareti yok. Kiminin kredisi bitmiş ya da borç para iş yapmak istemiyor.

Şimdi bir de etrafımıza baktığımızda dayanaksız ve üstünkörü girişimlerin batan işletmeler, kapanan dükkanlar olarak insanların canını sıktığını, aile bütçelerini iyiden iyiye çıkmaza soktuğunu görüyoruz. Hal böyle olunca geriye tek bir şey kalıyor. Sokakta satıcılık.

Önümüzde yaz iken sokakta tişört satmak fikri epey cazip geliyor. Şimdi birçok başlık atarak sokakta tişört satma fikrinin analizini yapacağız, haritasını çıkaracağız. Şu yazımızı okuduktan sonra 10 kişi sokakta tişört satmaya başlasa, 5’i bu işi tutturup işlerini büyütüp sokaktan dükkana geçse ve ailesine baksa fena mı olur? Elbette olmaz. Parlak fikirler, her zamanki gibi parlak fikirleri okurlarıyla paylaşmaya devam ediyor.

İnternetten Özel Yapım Tişört Satma Fikri ister sokakta olun ister internette, bir şeyi biliyoruz ve size söylüyoruz ki, bu memlekette tişört, peynir ekmek kadar çok gidiyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri ülkemizin yazlarının çok sıcak geçmesi. Hem de birçok şehirde. Bu yönüyle Akdeniz iklimi hakim coğrafyamızda. Bir de atlet devri bitti arkadaşlar. İnsanlar serin havalarda gömleklerinin, svetşörtlerinin altına tişört giyiyor. Bu bile ayrı bir tarz olmuş durumda. İnternetten özel yapım tişört satma fikrine sıcak bakanlar yazımızın içine düşerek ayrıntıları öğrenebilirler. Şimdiden keyifli okumalar.

Sokakta Tişört Satmak Fikri Karlı Mı? 

Eğer her şeyi kitabına uygun yaparsanız elbette ki karlı. Bunun için gerekli şartları oluşturmalı, nasılsa sokaktayım ve tişört gibi basit bir meta satıyorum düşüncesiyle hareket ederseniz daha en başta sınırları daraltmış ve yükselme hedeflerinizi en başta sınırlamış olursunuz.

Bugün birçok milyonerin başarı hikayesini okuduğumuzda ya da dinlediğimizde sıfırdan başladıklarını görüyoruz. Sıfırdan başlamak demek sokaktan başlamak demektir. Hem ayrıca sokaktan satış yapmak birçok açıdan çok daha mantıklıdır. Halkla iç içesindir. Ve insanların sizin sattığınız ürünleri görmesi için dükkana girmesine gerek yoktur. Hiç bu açıdan bakmamıştınız değil mi?

Genelde dükkandan alışveriş yapan insanlar, bunun kasıtlı isteğiyle ve arzusuyla, kafalarında bir alışveriş isteği ile girerler dükkana. Dükkana girmedikten sonra satılan ürünleri doğrudan doğruya görme şansları çok azdır. Ama siz sokakta tişört satarak, hiç aklında tişört satın almak olmayan insanları bile tişört alma fikrine kani kılabilirsiniz.

Şimdi sokakta tişört satarak nasıl fazla kar oranı elde edebilirsiniz, bu işin püf noktaları nelerdir, ona bir göz atalım. Sanırım bu tüyoları aldıktan sonra sokakta tişört satma fikrine çok daha sıcak ve makul bir seviyeden bakacaksınız. Hadi inşallah!

Öyle tişört deyip geçmemek lazım. Bu görseldeki her ne kadar svetişörte benzese de bunun tişört modelleri de mevcut. Her biri tasarım harika olan, üzerinde uzun uzun düşünülmüş ve mesai harcanmış, bir hikayesi adeta bir senaryosu olan tişörtler. İşte bu görselde de gördüğümüz üzere sevimli bir kedicik, kendisine yaklaşmakta olan balıklara hamle yapıyor. Her açıdan sevimli, şık ve üstünüzde sevimli olabilecek bir tişört. Ve son tüyo: Üzerinizde ne görmek istiyorsanız, o tarz ve kalitede tişörtler satmaya gayret gösterin!

Sokakta Daha Fazla Tişört Satışı Yapabilmek İçin Taktikler 

1- Tek tip değil çok çeşitli tişörtler satmalı: Bunun için bir tezgah açacaksınız ya da yedek tişörtleri araba benzeri bir araçta tutacaksınız. Sokaktaki insanlara ve potansiyel müşterilere ne kadar çok çeşitte tişört seçeneği sunarsanız, alma ihtimalleri de o kadar artar. Ama tek tip tişört satarsanız piyasaya çok kötü ve başarısız olmaya kadir bir giriş yaparsınız. Ki çoğu sokak satıcısının da dar düşünüp dar hareket etmesi sonucu bu tarz hatalara düştüğünü çok net bir şekilde görüyoruz.

2- Her boy ve bedene uygun tişörtler elinizin altında olmalı: Annem kilolu bir kadın ve ona tişört / bluz benzeri bir şey aramak için dükkanlara girdiğimizde battal boy ya da XXL bedeninde tişört bulmakta o kadar zorlandık ki! Sonra kendi kendime dedim ki: Yahu bu ülke, Amerika’dan sonra obezite ve kilo problemi konusunda başı çeken ülkelerden biri değil mi? Peki neden her dükkan, her satıcı herkes sıfır bedenmiş gibi satışlar gerçekleştiriyor. Yani pazarlamadan bu kadar mı habersiziz? Bu kadar mı ülkeden haberimiz yok? Siz siz olun elinizde bol bol büyük beden tişörtler bulundurun. Zira sokakta her 5 kişiden 3’ü o bedenlere sahip. Türkiye gerçeklerini bilmezsiniz, Türkiye’de kimseye hiçbir şey satamazsınız.

3- Gençlere ayrı, çocuklara ayrı, yetişkinlere özel tarzda tişörtler satmalı: Bunu size birazdan iki örnek görsel ile aktaracağız zaten. Ama şunu bilin ki elinizde sadece cicili bicili, çizgi film kahramanlı tişört bulundurursanız satışınız da sadece çocuklara olur. Yine aynı şekilde salt düz baskılı tişörtler ile de yetişkinlere satış gerçekleştirebilirsiniz sadece. Nasıl ki her bedene uygun tişört bulundurmak zorunlu ise, her yaşın tarzına ve seçeneklerine göre tişörtler de satış için olmazsa olmaz elzem bir kuraldır.

Misal böyle bir tişörtü 10 yaşından 25 yaşına kadar bir yaş skalasındaki insanlara satabilirsiniz. Ama bunu tutup da 60 yaşında emekli memur bir amca almaz. Neden alsın ki? İşte bu türden nüanslara dikkat ettiğiniz sürece, sokakta bile olsanız bir dükkandan daha fazla satış gerçekleştireceğiniz günler yakın demektir.

Ama elinizde böyle tek tip, tek renk ve baskısız tişörtler de bulundurmalısınız. Böyleleri orta yaşlı insanlar için idealdir. Ayrıca insanların baskıdan ve resimden hoşlanmama ihtimallerine karşı düz tişörtler yüksek satış için her zaman daha risksizdir.

4- Kaliteli kumaştan yapılma tişörtler satmalı: Kumaşın kalitesi nasıl olacak? Çok basit. Terletmeyen tişört olacak. Yapışmayan, 30 dereceyi görünce insanın soluğunu kesen kalitesiz, buhran saçan tişörtler olmayacak. Bir tişörtün sürekli terlemesi ve bıkkınlık vermesi eşyanın tabiatına ters. Yani bu mümkün olsa üşüten kazak satmak kadar mantıksız olacak. Bu nedenle toptancınızdan tişört alırken bu kalite konusuna önem verin. Kalite her zaman için ister sokakta, ister internette, isterse dükkanda iş görür.

5- Tişörtün yanına ek ürünler konulmalı: Son tavsiyemiz ise tişörtün yanına imkanınız var ise ek ürünler satmak. Mesela tişörtün yanında su satmak epey farklı ve mantıklı olabilir. Serbest çağrışımla yazın insanın içini kurutan uzun günlerinde, hem su hem tişört satmak size ticari açıdan müşterilerinize ise yenilik olarak soluk aldıracaktır.

Yorum yapın