Son Dönemlerin En Karlı Esnaflık Fikirleri

Ekmek aslanın ağzında diye bir laf vardır ya gerçekten çok doğru. İnsanlar günümüzde para kazanmak için ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar ve hangi mesleğe yöneleceklerine bir türlü karar veremiyorlar. İnsanların bu kadar şaşırmış olmasına da şaşırmamak lazım. Çünkü günümüzdeki meslek seçeneğini eskiden bulmak mümkün değildi. Bir çocuğa bile büyüyünce ne olacaksın diye sorduğunuzda aklınıza gelmeyecek meslekler duyabiliyorsunuz. Hele ki son dönemlerde para kazandıran mesleklerin önemi neredeyse uzaya araç yollamanın önemini bile geçti. Uzaya kim giderse gitsin bizim dünyada karlı bir işe ihtiyacımız var diyenleri şimdiden duyar gibiyim.

Gerçekten de ekmek aslanın ağzında sayın okuyucularım. Nasıl kazanç elde edilir de evler geçindirilir derdi ile hemhal olmuş o kadar çok insan var ki bu insanları toplasak kocaman bir ülke kurabiliriz. Günümüzde her meslek artık üniversite şartı istiyor. En azından bir kursa gitmiş ve belge almış olmanız gerekiyor. E o zaman siz bu okullardan birini okumayıp herhangi bir yerden belge alamamışsanız işsiz mi kalacaksınız? Tabi ki de hayır. Size hemen bir Kayserili atasözü hatırlatmak istiyorum: ‘’Ben Kayseriliyim her işi yaparım.’’ Bu atasözünü duymayanlar varsa hemen hikayesini anlatayım:

Kayserili bir genci askere çağırırlar ve herkes mesleğine göre görevlere dağılır. Kayserili aslında kasaplık yapar ancak bakar ki başka kasaplarda var şansını artırmak için ‘’Sen ne yaparsın?’’ diyen komutana ‘’Ben Kayseriliyim her işi yaparım.’’ der. İşte günümüz insanı da Kayserili olmasa bile ben aile reisiyim, ben öğrenciyim, ben ev hanımıyım, ben emekliyim deyip her işi yapacak istekte olması lazım. Velhasıl kelam sizde ben her işi yaparım mantığı ile ilerleyecekseniz ve herhangi bir diplomanız ya da kurs sertifikanız yoksa son dönemin en karlı esnaflık fikirleri arasından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

karlı esnaflık fikirleri

1.Kuruyemişçilik

Günümüzün en karlı esnaflık fikri kuruyemişçilik diyebilirim. Çünkü kuruyemişçiler hem kuruyemiş satıyor hem de çeşitli ihtiyaçları bulundurabiliyor. Benim en son uğradığım kuruyemişçide cdlerden tutunda sana yağına, pirince kadar çok fazla ihtiyaç vardı. Bir de dükkanınız işlek yerdeyse ve tam piknik alanlarına ya da çarşı içlerine açmışsanız değmeyin keyfinize. Kuruyemişçi dükkanı sanıldığı gibi kolay da işlemez öyle. Üniversitenin hem gıda hem muhasebe hem pazarlama hem de işletme bölümlerini okumuş olsanız ancak işletebilirsiniz bir esnaf gibi. Bu meslek için dükkanı iyi seçin. Malınızı kaliteli alın. Süpermarketlerden daha fazla işlersiniz ve kazancınızda bol olur.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Esnaflık Mı Daha İyi Yoksa Memurluk Mu?

2.Kuru Temizlemecilik- Ütücülük

Yahu bu önemli bir meslek diyenler varsa hemen açıklayım ki bu alan bir esnaflık türüdür. Sürekli gelişen ve değişen dünya şartları içerisinde kadınlarımızı çalışma ortamlarına buyur ettiğimiz için ütülerimizi yapacak ve kıyafetlerimizi yıkayacak insan kalmadı. Hemen benin hanım yapar ya da ben o kadınlardan değilim diyenler varsa sussun çünkü dünya üzerindeki tek kadın siz değilsiniz. Gelir seviyesi yüksek olan mahallelere giderseniz karşınıza çıkan ütücü ve kuru temizlemecilerden marketler zinciri kurabilirsiniz. Gömlekleri 1 TL’ye ütülettiğinizi düşünün bir. Size de uygun geldi değil mi?

3.Otelcilik

Bu tam bir meslek alanı diyenler vardır ama bu da esnaflık türlerinden biri. İlla ki turizm otelcilik okumanıza gerek kalmayan bu alanda gerekli evrakları toparladıktan sonra güzel bir otel işletmeye başlayabilirsiniz. Müşterilerinizle doğru bir şekilde anlaştıktan sonra başarılı bir şekilde yürüteceğiniz bu esnaflık fikri için mutlaka otelinizin yerini doğru seçin.

4.Mobilyacılık

Mobilya sektörü her geçen gün daha da profesyonel bir alan haline gelirken bu işi çekirdekten itibaren yapan firmalara bakarsanız aslında hiçbir belge ya da üniversite okumadan bu işe giriştiklerini anlayabilirsiniz. Mobilya sektörü her geçen gün büyüdüğü için ürünlerinizi mobilya fuarlarında tanıtmanız ve müşterilerinizle ilişkilerinizin güçlü olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Hele bir de kaliteli mobilyalar üretiyorsanız mutlaka bu işte yüksek kar elde edebilirsiniz.

esnaf

5.Ambalaj Satıcılığı

Günümüzde bir markete girdiğinizde ya da bir alışveriş merkezine girdiğinizde görebileceğiniz en önemli ürünler ambalajlar olacaktır. Ambalaj dediysek aklınıza kocaman poşetler falan gelmesin. Çünkü ambalaj sanayi o kadar gelişti ki sütlerden makyaj malzemelerine, ev eşyalarından parti malzemelerine kadar hemen her alanda ambalajlı ürünler kullanıyoruz. Bu işi yapmak istediğinizde ufak bir dükkan açıp toptan ürün satmanız bile yeterli.

6.Lokantacı

Lokantacılık kazancı yüksek esnaflık fikirlerinden biri olarak bizlere gülümsüyor adeta. Çünkü bu meslek gıda sektörünün en fazla tercih edilen alanı. Herhangi bir belge almadan sadece parmaklarınızdaki lezzeti ve temiz bir hizmeti sunduğunuz müddetçe bu meslekten çok fazla kazanırsınız. Yeriniz güzelse, yemekleriniz seviliyorsa ve müşterilerinizle iyi anlaşabiliyorsanız bu esnaflık fikrini es geçmeyin.

 

“Son Dönemlerin En Karlı Esnaflık Fikirleri” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba umarım dönüş yaparsınız. Çok para kazanmak değil amacım. Ve kendimi çok yormak da istemiyorum. Bugün aklıma parlak bir fikir geldi net te gezinirken sizin sayfaya denk geldim epey gezdim doğrusu. Abiye elbise ve gelinlik kiralama hakkında ne düşünüyorsunuz merak ettim.

    Cevapla

Yorum yapın