Sosyal Medya Takipçisi Satan Bir Site Açmak

Medya” kelimesi normalde sektörel ve kurumsal bir imaja sahiptir. Birtakım takım elbiseli adamlar, bazı önemli haberleri bilgisayarlar ve telefonlar aracılığıyla bize aktarır. Ama kelimenin başına ”sosyal” kelimesi getirilince gözümüze direkt insanlar, toplum, komşumuz, arkadaşımız ve kendimiz geliyoruz. Medyayı sosyalleştiren, donuk bir kavramdan kanlı canlı ve beşeri bir kavrama dönüştüren insan faktörü.

Facebook’ta neden ”canlı yayın” var ve bu uygulamanın adı neden ”canlı yayın” hiç düşündünüz mü? Çünkü Andy Warhol’un kehaneti gerçekleşti. Pop Art akımının kurucusu Warhol, ”bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” kehanetinde bulunmuştu. Sadece zamanlama kısmını ıskalayarak ”bir gün”ü ve ”ünlü olacak” kısmını bildi. Günümüzde herkes ünlü olduğu ya da kendini ünlü sandığı için sosyal medya siteleri yeni yaşam alanlarımız oldu. Bazıları için sığınak, bazıları için gerçek dünyanın realitesinden kaçmak için bir barınak, bazılarının iş yeri ve herkesin yaşam alanı!

İnsanın psikolojisi de milenyum çağı ile birlikte yenilendi. Eskiden ”mahremiyet” insanları mutlu ederken, şimdi görünebilirlik ön planda. Büyük bir filozof olan George Berkeley’in ”esse est percipi” yani ”var olmak algılanmaktır’‘ sözünün tecellisi sosyal medya alanında vuku buldu. Ne kadar görünürsen o kadar varsın. Bu nedenle görünmez adam olmak revaçta değil. Görünürlüğü daha da arttırmak için flash ışıklarına ve takipçilere ihtiyaç var. Yani hayranlara! Artık insanlar paylaştıkları bir fotoğraf 50 kişinin altında kişi tarafından beğenilince bunalıma girecek kadar hassas bir yapıda. Bu hassaslığı kaşıyan ve bir iş koluna dönüştüren nice seçenek var. Bunlardan biri de takipçi satan internet siteleri!

Takipçi Satan İnternet Siteleri Neden Çok İş Yapıyor? 

Biraz önce ucundan kıyısından bahsettiğimiz ”görünme arzusunu” biraz daha derinlemesine ele alalım şimdi. Zira bir sektörde başarılı olmak, arz – talep dengesini anlamaktan geçer. Potansiyel müşterilerin psikolojisini anladığınız takdirde ona göre hamle yapabiliriz, kartlarınızı doğru oynadığınız için oyunu domine edebilirsiniz. Ticaretin kökeninde psikoloji vardır. Halkı anlamayan ona bir şey satamaz.

Takipçi satan internet sitelerinin bu kadar artmasının bir hikmeti olsa gerek öyle değil mi? Bu hikmeti istatistik biliminin sunduğu verilere bakarak öğrenebiliriz. Sadece Türkiye’de Instagram kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı. Gelelim dünya rakamlarına. Zira açacağınız site ileride patlayabilir, İngilizce dil seçeneği eklenerek sadece Türk insanına değil dünyanın birçok ülkesine de takipçi satabilir. Zira ”Satılmakta olan” şey sanal, yani aslında hayali olduğu için hiçbir coğrafi engel yok. Kısıtlamalar artık coğrafyada değil bizatihi insanın kafasının içinde. Bu nedenle ”yapamam” değil ”yapabilirim” inancını pekiştirenler, Türkiye’de başarılı olabilir miyim? değil Dünyada başarılı olabilir miyim? sorusunu soruyor. Bu söz kulağa ve göze klişe gibi gelse de sadece büyük düşünenlerin kazandığı bir dünyada yaşıyoruz. En azından son 30 yıldır böyle.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Freelance (serbest) olarak çalışmak istiyorum.

Dünya rakamları bize yaklaşık 3 milyon 650 milyon insanın günlük olarak sosyal medya kullandığını gösteriyor. Öyle arada bir, beş dakikalığına bakınıp çıkanlardan bahsetmiyoruz. Her gün en az 3 -4 saatini sosyal medya geçiren kitlenin istatiği bu. Bu da demek oluyor dünyanın takriben %62’lik kesimi sosyal medya kullanıcısı.

Öyleyse şu çıkarıma varabiliriz. Takipçi satan bir site açtığınızda dünyanın yarısından fazlası potansiyel müşteriniz olacak. Hadi bunun %12’lik kısmını eleyelim ve yarısı diyelim. Düşünün ki toplam pazarı 7 milyar müşteriden oluşan bir alanda 3.5 milyar’ı sizin tezgahınıza bakabilir ve sizden alışveriş yapabilir. Bu hem imkanlar hem de ihtimaller dahilinde.

Belki bu işte dikiş tutturursam sosyal medya ya da dijital pazarlama uzmanı olurum diyenler. Bu yazımız da sizin için: Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak

Neden Artık Sosyal Medya İmajı Şart? 

Hem kurumsal hem de kişisel hesaplarda artık sosyal medya imajı şart. İnsanlar artık yeni bir hesabın profiline tıkladığında profil resminden ve biosundan önce takipçi sayısına bakıyor. Az ise değersiz, işe yaramaz, sıkıcı olarak yaftalanıp anında çıkılıyor profilden. En azından genelde böyle oluyor. Yani iş artık nitel değil nicel imaja dönüştü. Ooo adamın 200 bin takipçisi var diyerek takip et butonuna tıklayanlar kadar, adamı sadece 300 kişi takip ediyor, bu hesap takip edilmez diyerek profili terk edenler de çok.

Hele ki kurumsal firmalar için durum daha da vahim. Bir kere az takipçisi olan firmalara güvenilmez ve sahte gözüyle bakılıyor. Bu imajı düzeltmek için de takipçi satın almak da bir yerde zorunluluk haline geliyor.

İllegal Olanlarından Neden Kaçmak Şart? 

İllegal olan sitelerin gönderdiği takipçiler ciddi infiale yol açıyor. Virüslü hesaplar her yanı sarıp profilinizde olmayacak eylemlere imza atabiliyor. Birilerine ”otomatik mesaj gönderme” ya da ”bildirim gönderme gibi.” Bu durum da hesabınızın güvenilmez olarak görülmesine ve takipçi kaybetmesine yol açabilir. Bu nedenle illegal sitelerden uzak durmalısınız.

Organik Takipçi Satan Yerlere Nasıl Güvenebilirim? 

Takipçi satan siteleri internette kısaca araştırarak hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yorumların geneli kötüyse direkt uzak durun. Yarısı iyi yarısı kötüyse direkt sitenin kendisini inceleyin. Bir de bu tarz web- siteleri kendini belli eder. Kaliteli bir arka planı ve düzenli bir içeriği varsa güvenilir demektir. Birkaç günlük, alelade bir site ise şüphelenebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz.

Çekilişle Takipçi Elde Etmek Mümkün Mü? 

Çekilişle takipçi elde etme konusuna da şüpheyle yaklaşmanızı öneririz. Eski bir anneanne sözü der ki: Bu devirde kim kime karşılıksız bir şey yapıyor?

Takipçi Satışı Etik Mi? 

Yazımızın son kısmında takipçi satışının etik olup olmadığını sorgulayacağız. Şimdi öncelikle bir şeyin iş ahlakına uygun olmaması için sahtelik içermesi gerekiyor. Vaat ettiği şeyle sunduğu, takdim ettiği şeyin örtüşmemesi gerekiyor. Yani bir uyuşmazlık ve tutarsızlık şart! Ancak bu işte öyle bir şey yok. Takipçi satışını bir tür hayali ihracat olarak yorumlayacak olursanız, organik takipçilerin gayet somut olduğunu hatırlatmamız gerekecek. Sömürü yok, kandırmaca yok, alıcıyı enayi yerine koymak yok. Alan razı satan razı durumlarında etik sorgulanmaz. Bu nedenle bu tarz siteler de sorgulanmamalı. Bot hesaplarla virüs gönderen saçma sapan siteleri tenzih ederek söylüyoruz bunu.

Bu nedenle talep arzı doğurur deyip insanların isteklerine karşılık veren bu tarz bir web -sitesinin hem etik hem de gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Yapamayan yönetir demişler. Hem yapamayıp hem de yönetemeyenler de bol keseden atıp dururlar. Bu nedenle bu tür spekülasyonlara prim vermeden, sitenizi açabilir işinize bakabilirsiniz.

Şimdiden bol takipçili, bol kazançlı günler dileriz.

Yorum yapın