Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak

Herkese merhaba. Bugünkü yazımızda sosyal medya ve dijital alanda iyi bir pazarlama uzmanı olmanın tüm inceliklerini ve ayrıntılarını siz sevgili okurlarımızla paylaşacağız. Sıkça kullanılan bir ağ bütünlüğüne sahip olan sosyal medyanın ve dijital sektörün tüm hacimlerinde pazarlama uzmanı olmanın adım adım yöntemlerini ve basamaklarını inceleyeceğiz.

Bilindiği üzere ticaret ve satış işleri son on yıla kadar her daim üç boyutlu, reel alanlarda yapılıyordu. Bu ne demekti? Bu şu demekti ki, herhangi bir yerde bir fuar mı düzenlenecek? Şehir değişikliği de söz konusu ise ekstra yol masrafı, gidip gelmenin tüm maddi ve fiziki zorlukları ve tüm bunların kapsamında çalıştırılan insanların maaşları. Reel ortamda dönen ve gerçekleşen her ticaret şekli, kendi masrafını da doğuruyordu. Böylecede kazanımlar çok olabilecekken azalıyor, kar elde etmek için atılan adımlar bile, en sonunda başka bir masrafa dönüşüyordu.

Sonra internet geldi. Önce insanların arasında basit düzlemde ve kolay sürümde iletişim ve haberleşmek amacıyla kuruldu. Sadece çok büyük firmaların dosya ve evrak işlerini düzenlemek için bilgisayar ve internet kullanıyordu. Daha sonra sonsuz bir alanda hacim kaplayan internet, giderek daha fazla geliştirilir oldu. Önce küçük siteler kuruldu. Basit işlemler için. Mesela bir tren biletini online ve oturduğun yerden almanın özgürlüğü sağlandı. Akabinde geliştirilen sistemler ve sürümler ile birlikte günümüzün üst düzey veri tabanlarına sahip ticaret siteleri, online alış veriş siteleri, duyuru ve ilan panoları meydana geldi. Artık her büyük şirketin – ister uluslararası olsun ister lokal şirket – bir web sitesi var. Ve de olmak zorunda. Zira insanlık nüfusu çok kısa bir sürede 4 milyardan 7 milyara ulaştı. Bu açıdan baktığımızda rahatlıkla söyleyebiliriz ki pazar payını da artan nüfusla birlikte kendini ikiye katladı. Artık daha fazla insana ulaşmanın zorunluluğu doğdu. Eski yöntemler terk edilmeliydi. Kapı kapı dolaşıp bir şeyler satmanın yerine; site site dolaşıp bir şeyler satmanın gündelik pratiği doğdu.

İnternet, sosyal medyası ve dijital ortamıyla coğrafyayı aşan bir temel yapıya sahiptir. O dağların ve ülke sınırlarının arkasına gidebilmek için evden çıkmanıza gerek yok. Sinyaller ve uydular aracılığıyla artık her şey, herkesin hizmetine sunulabilmekte.

Tüm bunların kapsamında internet veri tabanını kullanarak ”iş yapmak”, ”ticari unsurları yaratmak ve genişletmek” bir lüks değil olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç da piyasanın içerisinde sosyal medya uzmanı ve dijital piyasa uzmanı gibi meslekleri doğurdu. Önce sosyal medyamız oldu, sonra o medyanın uzmanları. Peki sosyal medya uzmanı olmak için neler gerekli, hangi yollardan gidilmeli? Bu ve buna benzer soruların cevaplarını meraklıları için madde madde inceleyeceğiz.

Başlayalım!

di-3

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin: 

  • Kurslara gidilmeli: İnterneti kullanmayı bilmek, modem ve bilgisayarı açıp dilediklerini yapabilmek değildir salt. İnternet, sonsuz bir evrendir ve o evrenin de çeşitli aşamalardan oluşan kurallar bütünü vardır. Kurslara gittiğinizde ilk öğreneceğiz şeyler, temel ve teknik bilgiler olacaktır. Bir web- sitesini kurmanın, yönetmenin ve işler hale getirmenin teknik raporları size sunulacak. Dijital ve sosyal medya ortamının bilinmeyen ve bilinmesi elzem olan birçok ayrıntısı mevcuttur. Bu nedenle sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olmak için önce teknik bilgilerle donatılmalı ve o bilgili en doğru, en reel şekilde kullanmanın yöntemlerini bilmeliyiz. Akabinde kurslarda, algı yönetimi, reklam, psikoloji gibi temel dersler alınır. Zira, satış demek, psikolojileri bilmek ve o psikolojilerin oluşturduğu algılara göre hareket sahası oluşturmaktır. Bu noktada ortaya konulan ürüne dair kullanılacak görselden tutun da web sitesinin rengine, biçimine, logosuna kadar her ayrıntı hayat kurtarıcı olacaktır. Alacağınız bir diğer ders ise, metin yazarlığı üzerine olacaktır. Sosyal medyada ve dijital ortamda potansiyel müşterilere ve site ziyaretçilerine seslenecek en uygun dili bulmak, o dil üzerinden bir ürün ve satış şablonu oluşturmak son derece önemlidir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  İnternetten Özel Ders Verip Gelir Elde Etmek İsteyenlere

 

Kursların süresi genelde minimum 2 hafta olup maksimum 2 ay ile sınırlıdır. Bu kursların sonunda hem kendinize güveniniz gelecek hem de bilgi birikiminiz son derece artacak. Ayrıca kursun sonunda alacağınız belge ve sertifikalarla uzmanlık yolunda emin adımlarla ilerleyeceksiniz. Ayrıca söz konusu belgeler, iş görüşmelerinde de öz geçmişinize artı bir puan olarak düşecektir.

di-1

  • İnternetten pazarlama yöntemleri öğrenilmeli: Geçmişten bu yana pazarlama üstüne yazılmış cilt cilt kitaplar vardır. Pazarlama, artık bir sosyal alan değil bilim gözüyle bakılan bir ticaret yöntemi haline gelmiştir. İnternetten pazarlama ise bunun bir alt koludur. İnsanları ikna etme biçimleri, kullanılan dil, içinde bulunulan söylem, vaat verme çeşitleri, renkler, stiller, biçimler, üslup ve oluşturulan sloganların toplamı pazarlama tekniklerinin konusunu kapsar. Bu nedenle iyi bir sosyal medya ya da dijital pazarlama uzmanı olmak için her bireyin ayrı ayrı olarak pazarlama alanına bir bilim hassasiyetinde yaklaşması ve onu bu açıdan değerlendirip kavramaya çalışması gerekmektedir.

 

  • Google ve Facebook’a reklam vermek öğrenilmeli: Bugün sosyal medya denilince en revaçta ve popüler olan iki internet sitesi Google ve Facebook’tur. Bu nedenle buralar hem sosyal medya ve haber alma alanı olarak kullanılır hem de reklam verme alanı olarak. Söz konusu siteye her gün dünyanın çeşitli taraflarından milyonlarca insan ziyarette bulunmaktadır. Bu nedenle hem Google hem de Facebook olmak üzere bu iki siteye reklam vermenin tüm teknik bilgileri öğrenilmelidir. Nasıl en kolay, en kısa ve en ucuz şekilde reklamlar verilebilir? Bunların ayrıntılı bilgileri dökümler halinde okunmalı, takip edilmeli ve adına çalışılan şirketin faydaları ve çıkarları göz önünde bulundurularak bu iki önemli ve özel siteye reklam vermenin incelikleri ezber edilmelidir.

di-2

  • Yüksek ziyaretçi sayfaların sahipleri ile yakın olunmalı: Bu ne demektir? Kısa bir örnekle açıklayacak olursak, günümüz edebiyat dergilerinin Twitter ve Facebook’ta fazla takipçisi olan yazar çizerlerden yazı ve fotoğraf talep etmesi gibi, siz de işini bilen bir sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak yüksek ziyaretçi sayfaların sahipleri ile yakın ilişkiler, arkadaşlıklar, dostluklar kurmalısınız. Ticaretin arka odalarında başarıyı getiren anahtar doğru kişilerle doğru kulisler oluşturmaktır. Bu yöntemi izleyerek iş yaşamında kalıcı dostluklar sağladığınız gibi, uzun vadede sosyal medya ve dijital ortam içerisinde başarılı işlere ve satışlara da imza atmış olursunuz. Tanıdıklar önemlidir, hele ki tanınmaya ihtiyaç duyulan meslek yaşamlarında.

 

  • Müşteri bulabilmek için firmalara kendini iyi pazarlamalı: Pazarlamanın öneminden bahsetmiştik. Ancak söz konusu iş için ürün ya da hizmet pazarlamadan önce, kendinizi iyi pazarlamanın yollarını bulmalı ve işleme koymalısınız. Sistem öyle bir noktaya gelmiştir ki, aslolan iyi rol yapmak, iyi paketlemek ve iyi süslemekten ibarettir. Bu nedenle paketleme ve süsleme işine önce kendinizden başlamalısınız. Kendinizi, tıpkı daha sonra pazarlayacağınız ürünler gibi doğru bir içerik ve üslup ile sunmalı; firmaların gözünde kayda değer bir noktaya varmalısınız.

 

Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlığı 21. yüzyılın mesleği olarak hayata geçmiş durumda. Daha farklı konularla yeniden bir araya gelinceye kadar, görüşmek üzere.

“Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak” üzerine 2 yorum

  1. Bir dijital pazarlama uzmanı olmak için yapılması gerekenleri çok güzel anlatmışsınız. Elinize sağlık 🙂

    Cevapla

Yorum yapın