Sosyal Medyada Reality Show Yaparak Ünlü Olup Para Kazanmak

Reality Show, aslında televizyon ile özdeşleşmiş ve bu zamana kadar sadece televizyon kanalları ve yapımları için çekilmiş bir şov türüdür. İçerdiği özellikler ve tamamen gerçek olması sebebiyle belgesel olma niteliği taşır. Aynı zamanda konusunu senaryodan değil gerçek yaşanmışlıklardan alan bu şov türünde gerçek oyunculara yer verilmez. Tamamen anlatılan olayı yaşayan ya da tanık olan kişiler tarafından aktarılır. Bazı zamanlar ‘yeniden canlandırma’ yöntemi ile ya da birebir diyaloglar ile ekrana yansıtılır.

Bu, televizyon ile özdeşleşmiş belgesel türleri, televizyondaki birçok yapım ve proje gibi internet ortamına, dahası sosyal medyaya intikal etmiş durumda. Zaten çok da uzak olmayan bir gelecekte biz diyelim 50 yıl siz deyin 70 yıl içerisinde, televizyon denen kavram tamamen ortadan kalkabilir. Artık herkesin ucundan kıyısından bile müdahil olacağı, örneğin yorum yazabileceği, beğenebileceği ya da listesine ekleyebileceği, tamamen interaktif bir tv-internet ortamı kurulabilir. Youtube kanallarındaki ‘kanal’ ismi tesadüfi değil. Zaten birçok kişi televizyonu sadece haber almak için kullanıyor. Yakında bu özellik için de hem internet hem de sosyal medya hesapları kullanılacak.

Hal böyle olunca reality show’lar da internet ortamında çekilip ya da doğrudan doğruya canlı olarak aktarılıp paylaşılacak. Peki sosyal medya ortamında reality şov yapmak ve bu işten para kazanmak mümkün mü? Evet mümkün. Hem de herkes için. Zira internet her şeyi mümkün kılan sihirli dünyasını bu tarz film ve şov türleri ile de kanıtlamış durumda.

Sosyal Medyadaki Sahte Kavgalar ve Tartışmalar 

Çok değil bundan on, on beş yıl öncesine kadar insanlar kameraların gizli çekim yaptığı ya da ünlülerin yer aldığı her olgu ve olaya şüphe ile yaklaşırdı. Kesin bu işte bir bit yeniği var dedikleri hadiselerin yarısından fazlasında da gerçekten şaibeli olgular tespit edilir, şüphe çeken açıklamalar ve kanıtlar ile birlikte medyatik olan şeylerin gerçekliği sorgulanırdı. Bugün bu algı tamamen ters yöne çevrilmiş durumda.

Ünlüler, bu ülkenin kanaat önderleri konumuna kadar yükseldi. Son albümlerini on yıl öncesinde çıkarmış olması hiç fark etmez. İki kelimeyi yan yana getiremiyor oluşu da. Bu kişilerin ne ürettikleri değil ne yaptıkları önemli. Yapılanlar ise eylem bazında ele alınmayıp – kimi takipten çıkmış, kime ters yorum yazmış, Instagram sayfasında kimle atılmış- gibi incir çekirdeğini doldurmayacak önemsizlikte, tamamen o güne dair silik şeyler.

Dahası bunun bal gibi farkında olan ve gözden – gündemden biraz olsun düştüğünü hisseden ünlüler kendi aralarında sahte tartışmalar kurgulayıp bunu takipçilerine, yani müşterilerine servis ediyor. Tartışmalar kıvılcımlar halinde büyüyüp istedikleri seviyede bir yangın çıkaramazlarsa işin rengi değişiyor ve bu sefer mahalle kavgalarını aratmayacak sertlikte kavgalar, küfürleşmeler ortaya çıkıyor. Sosyal medya hem bir çöp hem de bir çöp öğütücüsüdür. Nasıl ki paylaşılan hikayeler 24 saat sonra otomatik olarak yok oluyorsa, ünlülerin paylaşıp kurguladığı hikayeler, masallar da 24 saat içerisinde yok oluyor. Ancak yok olmayan bir şey var: Bu kurgusal tartışma ve kavgalardan sonra hafızaya yerleşen ünlüler ve onların bunun üstünden kazandığı paralar.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İftira ve Linçsavar İtibar / İmaj Yönetim Şirketi Kurmak

İnsanlar Neden Kaos ve Kavga İzlemeyi Seviyor? 

Bu sorunun halk ağzıyla ve tamamen gerçek olan bir cevabı var: Çünkü insanların canı sıkılıyor. Dostoyevski Yer Altından Notlar kitabında: Can sıkıntısının insanı bir hayvana bile dönüştürebileceğini yazmıştı. Burada hayvanlaşmaktan kasıt ise sürüleşme ve sürü psikolojisine entegre olmaktır. İnsanların hayatı dörde ayrılabilir: Günlük hayat, iş yaşamı, sosyal hayat ve özel hayat. Bu dördü de eşit oranda sıkıcı olunca bir beşinci hayat eklenir bunlara. Başkalarının Hayatı ya da Sosyal Medya Hayatı.

‘Yesinler birbirini’ ifadesi tam olarak bu beşinci hayatın kodlarını oluşturuyor. İnsanın içinde başkalarının mahvından zevk alan vahşi bir yan da var. Sosyal medya da sunduğu seyirlik malzemeler ile bu vahşi yanı besleyip duruyor. Tartışmalar ve kavgalar ister gerçek ister içinde bulunduğu platform gibi sanal olsun, önemli olan seyirlik bir değer taşıyıp taşımadığı. İnsanların patronlarına, eşlerine, arkadaşlarına söyleyemeyip içine attığı her şey, bir duygu patlamasının yansıması olarak takip edilen ünlülerin birbirleriyle atışmasında gün yüzüne çıkıyor. İşin bir de böyle bir boyutu var. Bunun bir tık ötesi ise linç kampanyaları. Çoğu zaman ünlüler de bu linç kampanyalarına malzeme ediliyor ve paylarına düşen hedefsiz düşmanlıktan nasibini alıyorlar. Pay kaos nasip kavga olunca artık sosyal medyada her an bir reality show yaşanıyor aslında. Başında reality kelimesi gerçek değil gerçekmiş gibi anlamına gelse de.

Danışıklı Dövüş Legal Mi? 

Ünlülerin, yarı ünlülerin ve ünlü olmaya çalışanların danışıklı dövüşleri legal mi? Evet legal. Çünkü gerçek olmayan bir şeyi gerçekmiş gibi lanse etmenin herhangi bir cezası yok. Dahası iki taraf da bu dövüşlere razı olduğu için, her biri bu kurgunun bir parçası olmaya dünden razı olduğu için bir de, herhangi bir yasa dışılık söz konusu değil. Birbirlerine herkesin ortasında hakaret ve küfür bile edebilirler. Dahası tehditler havada uçuşabilir. Hiç önemli değil. ‘Mahkemede görüşürüz‘ gibi ifadeler ise sadece danışıklı dövüşleri daha da gerçekçi kılmak için. Yoksa kimse mahkemeye gidip kendisinin de içinde yer aldığı bir kurguyu şikayet etmez, edemez.

Nasıl Sosyal Medya Reality Show ile Para Kazanılabilir? 

İster kendi hayatınızın minik minik belgesellerini çekin, ister danışıklı dövüş kurgularını renklendirip takipçilerin önüne atın, isterseniz de günlük aktarımlarla bir olayı (kendinizin yarattığı bir olayı) ısıtıp ısıtıp millete servis edin. Sosyal medyada realit şov çeşitleri internetin geniş imkanları dahilinde çeşit çeşittir ve her çeşidinden yüklü olarak para kazanmak mümkündür. Siz ve yayınlarınız ne kadar izlenirse, paylaştıklarınız ne kadar okunup paylaşırsa takipçi sayınız astronomik rakamlara ulaşacaktır. Bu ise sayfanıza daha fazla reklam almak ve reklam gelirleri ile gününüzü gün ederek yaşayacağınız anlamına geliyor. Yeter ki yaratıcı olun ve yaptığınız şovlarda gerçekçilik ile yaratıcılık kriterlerinden ödün vermeyin.

Ünlüleri de Alet Edip Bu İşi Yürütmek Mümkün mü? 

Artık her yüz kişiden biri ünlü olduğuna göre bu tür işler için en az bir ünlüyü ikna ve alet edip bu işleri yürütmek mümkün. Tabi süper lüks ünlülerden bahsetmiyoruz. Yarı ünlü diyebileceğimiz, ya da daha çok sosyal medya alanında isim yapmış kişiler ile yarı gerçek yarı kurgusal maceralara atılabilir, yarattığınız kurgusal kaoslar üzerinden milleti eğlendirirken reklam gelirlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Yorum yapın