Spiker Olmak İsteyenlere

Herkese merhaba. Bu yazımızda spiker olmak isteyenleri mesleğin incelikleri hakkında bilgilendireceğiz. Spiker olmak için gerekenleri, kazançları, aranan nitelikleri, mesleğin iyi ve kötü yönlerini ele alacağız. Aynı zamanda mesleğin olanaklarını ve gerekli eğitim öğretim aşamasını da belirtip detaylı bir analiz yazısı ele alacağız.

Futbol bildiğimiz gibi, ülkecek genç – yaşlı demeden hepimizin ilgi odağı haline gelmiş bir spor, bir eğlence merkezi. Genelde futbol akla hemen golcü ya da 10 numara bir orta saha olmak gelir. Kaleci olmak bile, pek rağbet edilen bir noktada değildir. Peki ya spiker olmak? Maçın heyecanına, 90 dakikalık tansiyonuna izleyiciler ile maçın arasında sesiniz ile bir köprü vazifesi görmek? İş elbette ki sadece futbolla sınırlı değil. Haber sunmak, program sunmak gibi çeşitli konulara ayrılmış bir meslektir spikerlik.

Alternatif bir meslek olarak spiker olmak için neler gereklidir? Yazımıza bununla başlayalım.

 • Öncelikle belirtmemiz gerekir ki ülkemizde maalesef spikerlik – sunuculuk için ayrılmış özel bir üniversite bölümü mevcut değildir. Bunun eğitimini almak, ancak özel kurslarda ve diksiyon derslerinde mümkün olabilmektedir. Bu nedenle, her spikerin illa ki bir üniversite mezunu olması gerekmemektedir. Eğer Türkiye sınırları içerisinde başarılı bir spiker olmak istiyoranız öncelikle Türkçe’ye hakimiyetiniz tam olmalıdır. Hece bilgisi, vurgu bilgisi ve Türkçe diline ait sözcüklerin bilgisi gibi akademik unsurları başarıyla tatbik etmeniz gerekecektir.

 

 • Spiker, her ne kadar anlam itibariyle konuşmacı demek olsa da, genelde ülkemiz sınırları içinde daha çok görsele hizmet eden bir yapıdadır. Bu nedenle spiker olmak için gereken niteliklerin başında dış görünüşün önemi vardır. Erkekseniz ortalamanın çok ama çok üstünde yakışıklı, kadınsanız standartları aşan şekilde güzel olmanız gerekmektedir. Sırf bu yüzden spiker olmak için çeşitli operasyonlardan ve estetik ameliyatlarından geçen insanların olduğu bilinmektedir.

Gereken iki temel özellik Türkçe’nin güzel kullanımı ve dış görünüşün fazlaca dikkat çekici olmasıdır. Peki bir spikerde olması gereken nitelikler nelerdir? Şimdi bu niteliklere bir göz atalım.

 

 • Öncelikli olarak spikerliği hafife almamanızı öneririz. Spikerlerin yükseliş hikayeleri zorlu ve kademe kademeyken, düşüşleri kaçınılmaz ve ani olmaktadır. Hata kaldırmayan mesleklerin başında gelmektedir. Özellikle sunduğunuz program canlı yayın ise, ekstra dikkatli olmanız gerekecektir. Her adımını dikkatli atmalı, her sözünüzü seçerek sarf etmelisiniz. Bununla birlikte, spikerlik emek sarf edilmeden belli bir ünün ve şöhretin çeperinde zengin olmak için yapılan kolay bir meslek değildir.

 

 • Ses – fonetik – diksiyon üçlemesine her zaman özen göstermelisiniz. Soracağınız soruları ya da aktaracağınız haberleri hem içerik hem üslup olarak hakkını vererek paylaşmalısınız. Örneğin bir savaş haberini gülümseyerek, tebessüm ederek sunmanız mümkün değildir. Tarihte ise buna benzer birçok hadise yaşanmıştır. Ya da tam aksi. Örneğin çocukları ilgilendiren sevimli bir haberi de kaşlarınız çatılarak sunmalısınız. Her olaya, duruma, habere entegre olmalı ve ona göre spikerlik yapmalısınız.

 

 • Yansız ve objektif olmalısınız. Programınızda bir konu mu tartışılıyor? İki farklı görüşü dinlemek zorundasınız. Aynı şekilde maç spikeriyseniz de – iş milli takımı ilgilendirmiyorsa şayet- anlattığınız maçta kesinlikle herhangi bir yan, taraf tuttuğunuzu belli ya da ima eden titreşimler bile olmamalıdır.

 

 • Gündelik sıkıntılarınızı mesleğinize taşımamanız gerekmektedir. Yani nitelikli bir spiker, aynı zamanda sağlam rol yapabilen spikerdir. Örneğin bir öğretmenin günü kötü geçtiğinde, sınıfta kısmen agresif, çatık kaşlı ya da nobran olabilir. Ama aynı şey kameralar ya da ses kayıt cihazlarının önünde mümkün değildir. O gün, o an neşeli ve enerjik olmanız gerekiyorsa-  ki genelde spikerler neşeli ve enerjik olmak zorundadır – kötü geçen gününüzü mesleğinizin bir adım gerisinde bırakmanız gerekecek.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Güvenlik Personeli Olmak Nasıl Bir İş?

 

 • Spikerlik, belli bir süreliğine alınan eğitimle ömür boyu idame ettirilecek bir meslek değildir. Her daim güncel kalınmak zorundadır. Bu ne demektir? Öyle ki, dünya siyaset tarihinden, güncel haberlerden, sosyo- ekonomik bilgilerden her daim haberdar olmak zorundadır. Tarihte birçok pot kırmaya ve canlı yayın kazalarına sebep olan spikerlik hataları vardır. Çoktan merhum olmuş birini hatırlatıp ”hala görüşüyor musunuz onunla” diye soran bir spiker, maalesef ki akıl almaz bir gafa imza atmıştır. Böylesi komik ve çirkin durumlara düşmek istemiyorsanız, mesleğinizin hakkını vererek her daim bilgi ve enformasyon akışında kalmanız gerekmektedir.

Mesleğin Olanakları Nelerdir?

 • Maalesef ülkemizde binlerce kadın – erkek spiker olmak istemekte ancak sadece belli bir sayıda kesim spiker olabilmektedir. Arz talep dengesinde uçurum olan popüler mesleklerden biridir. Bu nedenle sıkı çalışmalı, kendinizi geliştirmeli, sadece dış görünüşe değil iç detaylara da önem vermelisiniz. Orada, ekranlarda gördüğünüz spikerlerin o konumda sadece güzellikleriyle olmadığını fark edersiniz, bu meslek yolunda mental açıdan ilerlemeniz daha mümkün olacaktır.

 

 • Bunun dışında mesleğin sunduğu olanaklar çok çeşitli ve zengindir. Eğer spiker olursanız birçok ünlü sanatçıyla ve devlet büyüğüyle doğrudan çalışma ve tanışma şansını yakalarsınız. Bu da en nihayetinde paha biçilemez bir hazinedir.

Spikerlik Mesleğinin İyi Yönleri Nelerdir?

 • Öncelikli olarak popüler ve saygı uyandırıcı bir meslektir. İster televizyonda, ister radyoda spikerlik yapan, her zaman çevrenizde saygı ve merak uyandıracaksınız.
 • Artı bir iyi yön olarak, gelen şöhreti söyleyebiliriz. Ancak, hepimizin bildiği üzere şöhret göreceli bir şeydir. Aynı zamanda gelmesi de gitmesi de aynı hızla olabilmektedir. Bu yüzden şöhret noktasına çok takılıp şımarmak, işin istenilen niteliklerinden ödün vermek ve tembellik hastalığına tutulmak, olasıdır.
 • Mesleğin bir diğer iyi yönü de kazanımıdır. Buna kazanç kısmında yeniden değineceğiz.

Spikerlik Mesleğinin Kötü Yönleri Nelerdir?

 • Spikerlik, kimi durumlarda gecesi gündüzü olmayan mesleklerden biri olarak gösterilebilir. Kanalların hiçbir zaman yedek spiker gibi bir alternatifleri yoktur. Bu nedenle örneğin gece kuşağındaki birinin hastalanması ya da benzeri faktörlerle işini yapamaması, gündüz kuşağındaki spikerin gecede yayın yapması demektir. Bu da bazı zamanlar uykusuz geceler, bol stresli günler demektir.
 • Canlı yayın spikerliği, kesinlikle hata kabul etmeyen bir meslektir. Çeşitli diksiyon hataları ve dil sürçmeleri zamanla unutulsa da, yapılan gaflar, kırılan potlar, yanlış sorulan sorular gibi birçok faktör meslek hayatınızı tamamen sona erdirecek seviyeye getirebilir. Bu nedenle pür dikkat ifa edilmesi gereken bir meslektir spikerlik.
 • Her zaman ses tellerinize çok dikkatli bakmalısınız. Çok soğuk ya da çok sıcak şeyler türkemeniz, sesinizi doğru kullanamamanıza sebep olacaktır. Aynı şekilde dış görüntünüze de her zaman özen göstermeniz ve ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Spikerliğin Kazançları:

 • Alınan maaşlar çalışılan kanal ve programlara göre değişmektedir. Aynı şekilde televizyonda mı radyoda mı çalışıldığına göre de değişmektedir. Çok bilinen bir kanalın fazla izlenmeyen bir programında spikerseniz, maaşınız düşük olacaktır. Tam tersi olarak az bilinen bir kanalın çokça izlenen bir programında spikerseniz de maaşınız yüksek olacaktır. Spikerlikte, maaşı patrondan değil reytinglerden alırsınız derseniz, sanırım yanılmayız.
 • Bunun dışında spikerlik maaşları, ortalama memur maaşlarından oldukça yüksektir. Getirdiği şöhret ile birlikte maaşının da bir hayli dolgun olması, bu mesleğe yönelik günden güne artan talebin yegane sebebi olarak gösterilebilir.

“Spiker Olmak İsteyenlere” üzerine bir yorum

 1. Bilgileriniz cok guzel ve doyurucu ancak bir eksik var ki bu işe nasıl girilir nasıl başvurulur ilk adımı nedir türünden bilgiler yok beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Kolay gelsin 🙂

  Cevapla

Yorum yapın