Spotçu Dükkanı Açmak-Karlılık ve Maliyetler Hakkında

Eşya alım ve satımlarında ekonomiye önem veren kişiler alışverişlerini Spot mağazalardan yapmaktadır. Böylece alacağı eşyayı en ucuza alma şansı da yakalamaktadır. Kaliteli eşyaların uygun fiyata satıldığı bu mağazalarda beyaz eşyalar, koltuk takımları, televizyon, halı, mobilya gibi bir eve lazım olan her eşya satılmaktadır. Ayrıca elektronik eşyaları da en uygun fiyat avantajı ile bulmak mümkündür. İnsanların eşyalardan beklediği, kullanımının uzun süreli olmasıdır. Bu özelliği müşterilerine sunacak olan spotçu dükkânı her zaman için kazançlı olacaktır. Spotçu dükkânı açmak için gerekli olan tek şey iyi Pazar araştırması ve geniş bir mağaza alanıdır. Mağazaların depolarının olması ise özellikle çok önemlidir. Eşyaların alınıp satılması sırasında kamyon, kamyonet gibi araçlar geleceği için dükkanın önünde bu tür durumlara hazırlıklı tesisat olmalı. Mesela kaldırımın bir kısmını bu mal alım-satımları kolaylaştırmak için belediyeden kiralayabilir ya da dükkanınız önü olduğu için ücretsiz, geçici zaptedebilirsiniz.

washer photo

Spotçu Dükkânı Açmak İçin Gerekenler

Spotçu dükkânı açmak için gerekenler listesinin başında ticari kurum açma belgelerinin ve izinlerinin alınması gerekmektedir. İş yeri açmak için bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasından gerekli başvuru formunu doldurarak işleme başlarsınız. Bu formun altında sizden istenen evraklar da bulunmaktadır. Gerekli kurumlardan evraklar toplanır ve belediyenin ilgili bölümüne başvurarak dükkân açma ve çalıştırma ruhsatları alınır. Bu sayede vergi mükellefi olursunuz ve işletmenizin çalışmasında hiçbir sorun çıkmaz. Bu işlemlerde gerekli olan evraklar da şu şekilde sıralanır. Nüfus cüzdanı sureti, ikametgâh belgesi, fotoğraf, dükkânın tapusu ve yapı kullanım izin belgesi, kiralık dükkânlarda kira kontratı, vergi levhası, esnaflar odası ticari kayıt belgeleri, yangın önlemlerine karşı itfaiye müdürlüğünden alınan evrak, imza sirküsü ve yeni tarihli sicil kaydı gibi evrakların alınıp belediyeye teslim edilmesi gerekir. Bazı belediyeler bu evrakların dışında da evrak isteyebilmektedir.

Spotçu Dükkânı Açmak Para Kazandır mı?

Spotçu dükkânları ucuz eşya sattığı gibi ucuz eşyalar da almaktadır. Bu ucuz eşyaların üstüne biraz daha fark koyarak satmaktadır. Bunun dışında ise bitpazarından ve ikinci el eşya toptancılarından ürünler almaktadır. Spotçu dükkânı açmak para kazandırır mı gibi bir soru aklınızda varsa, doğru hizmet, kaliteli ve temiz eşya satımı ile bu sorunun cevabı olumlu olacaktır. İnsanların spot ürünlere yönelmelerinin birkaç değişik nedeni olmaktadır. Fakat ilk neden bu ürünlerin ucuz olmasıdır. Ancak insanlar ucuz ürün olsa bile sağlamlık ve dayanıklılık aramaktadırlar. Sadece bu sağlam ve dayanıklı ürünlerin satıldığı spot mağazalarında kazanım daha fazla olacaktır. Nitekim spotçular daha çok ikinci el eşyalar üzerine odaklandıklarından dolayı; bazen bu eşyaların tamiri sıkıntılı olabilmektedir. Böyle durumlarda spotçular “yedek parça” temin edilebilecek yerler olarak iş yapabilmektedir.

Arkadaşlar şu son günlerde Letgo gibi platformların da yaygınlaşması ile spotçu dükkanları kan kaybetmekteler. O sebeple bu dükkanı açmanızı tavsiye etmeyiz. Kar marjı ne yazık ki giderek düşmektedir. Aradaki makas gün geçtikçe kapanmaktadır. Bu dükkanı açmak yerine bir depo kiralayıp oradan Letgo gibi sitelere ücretli ilanlar vererek bu işi yürütmeniz daha sağlıklı olacaktır. İnsanlar tanımadığı ve bilmediği birinden almaktansa yeri yurdu belli olan birinden beyaz eşya almayı tercih etmeye devam edeceklerdir. O sebeple kar marjı azalsa da iş ölmeyecektir.

Spotçu Açmak İçin Yapmam Gerekenler?

Kararınızı verdiniz ve spotçu dükkânı açmak için kolları sıvadınız. Öncelikle kendinize bir liste yapın ve listenin başına spotçu açmak için yapmam gerekenler diye bir bölüm oluşturun. Bu bölümde dükkânın nerede açılacağı, ne kadar büyüklükte bir dükkân olacağı ve en önemlisi bu dükkân için ne kadar bir sermayeniz olduğu gibi hesapları yapmanız gerekir. Ayrıca iyi bir sektör araştırması yapmanız gerekir. Hangi ürünlerin daha çok satıldığı ve ne kadar fiyattan satıldığı ile alakalı bir araştırma sonucunda daha karlı ve işletme yararına satışlar yapabilirsiniz. Ayrıca spot mağazasının kesinlikle bir kamyon tarzı aracı olması gerekmektedir. Bu araç içinde belli bir bütçe ve araştırma yapılması gerekmektedir.

Spotçu Dükkânı Açmanın Maliyeti

Spotçu dükkânı açmak için gerekli bütün evrakları hazırlayıp, sektör araştırması da yaptıktan sonra gelinen evre spotçu dükkânı açmanın maliyeti ne kadardır olacaktır. Bu dükkânın maliyeti aslında size bağlıdır. Satacağınız ürünlerin değeri ve kalitesi ne kadar yüksek olursa maliyette artacaktır. Dükkânın kira veya kendinize ait mülk olması da maliyeti etkileyecektir. Fakat ortalama bir fiyat hesaplaması yaparsanız 10 – 20 bin arasında bir gider olacaktır.

Başkaca iş fikirlerini incelemek için aşağıdaki kategorilerimize bakabilirsiniz. Unutmayın; “parlakfikirler” sizler için var.

Yorum yapın