Su – Doğal Gaz Tesisatçılığı Kazançlı Mıdır

Kasım ayına girmek üzere olduğumuz şu günlerde, artık -pek gönül rahatlığıyla olmasa da- kışın geldiğini söyleyebiliriz. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu tarafları ise erkenden başlayan kış mevsiminin ortasındalar. Kışın gelmesi ile birlikte özellikle doğal – gaz tesisatçılarının mesai süresi artmaya başlayacak. Eh zaten millet de çok çalışmaktan değil iş olmamasından yakındığı için, bu durum, en azından bu alanda çalışanlar için hayırlı olacak.

installation photo

Doğal gaz tesisatlarının yıllık bakımı gerekiyor. Buna çoğu kişi uymasa da. Sonuçta tesisat bozulmamışsa ya da su damlatmıyorsa, yani bir yerde ölüm- kalım meselesi değilse, tesisatçılara pek iş düşmüyor. Bununla birlikte, özellikle 5 -6 yıllık tesisatlarının birçok parçasının değiştirilmesi gerekiyor. Tesisatçılar sadece bakım onarım değil yedek parça da temin ettiği için, çok yönlü ve kazançlı bir sürece girmek üzereler.

Su tesisatçılarının işi kesat. Zira emlak sektörünün dibi görmesi ve piyasaların alt üst oluşu onları da dolaylı olarak etkiledi. Yeni dairelerin döşemesi yapılmıyor. Millette su tesisatını yenilemeye para olmadığı için istek de yok. Yine de enseyi karartmayalım. Bu kış belki ülkenin tesisatı komple değişir. Alım gücü yükselir. Tüm esnaf ve işçiler gibi tesisatçılar da vızır vızır iş yapar.

Günümüzde bakıldığı zaman insanlar yapmış oldukları işlerin kazançlı işler olmasını istemektedir. Bu durumun nedenine bakıldığı zaman kişiler yapmış oldukları işlerde kazanmış oldukları para ile rahat bir hayat yaşamak istemektedir. Meslek guruplarından biri de su ve doğal gaz tesisatçılığıdır. Su ve doğal gaz tesisatçıların yapmış oldukları işlere bakıldığı zaman bu kişiler evlere, iş yerlerine, kamu kurumlarına ve daha pek çok alana çekilen su ve doğal gazın yerleştirilmesi ve kurma işlemini yapmaktadır. Su ve doğal gaz tesisatçısının kurmuş olduğu tesisat çeşitlerine bakıldığı zaman bu tesisat türleri içinde kombi, şofben, kalorifer kazanı gibi örnekleri vermek mümkündür. Su – doğal gaz tesisatçılığı kazançlı mıdır sorusuna bakıldığı zaman bu sorunun cevabı hiç kuşkusuz evettir. Neden bu sorunun cevabı evettir diye bakıldığı zaman; günümüzde bakıldığı zaman su ve doğal gaz tesisat işi ile uğraşan kişilerin sayısı oldukça azdır. Bu iş ile uğraşan kişilerin sayısının az olması haliyle bu işten alınan gelirin çok olmasını da sağlamaktadır.

installation photo

Tesisat Dükkânı Açmak İçin Gerekenler

Tesisat işinin oldukça fazla getiri getirmesinden dolayı günümüzde kişiler tesisat dükkânı açmak istemektedirler. Günümüzde bakıldığı zaman tesisat dükkânı açmak için gerekenler arasında aslında pek çok malzeme bulunmaktadır. Öncelikle tesisat dükkânı açmak isteyen bir kişi her hangi bir dükkân açılışında da gerekli olan belediyeden alınacak olan ruhsat, kimlik fotokopisi, tapu fotokopisi, yapı kulanım izin kağıdı, fotoğraf, vergi levhası gibi evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. Su ve doğal gaz tesisat dükkânı açmak isteyen kişilerden istenilen evraklara bakıldığı zaman son zamanlarda sayılan bu evrakların yanında aynı zamanda kişinin üniversite veya bu bölümüm içine bulunduğu bir liseden mezun olması gerekmektedir. Bu şartların pek çok kişide bulunmamasından dolayı günümüzde bu iş yerini açmak isteyen kişilere kolaylık olarak her hangi bir lise mezunun yanına su ve doğal gaz işi ile ilgili olarak bir sertifika getirilmesi istenmektedir. Tüm evrakların getirilmesi ile kişi istediği su ve doğal gaz tesisat işini kurmaktadır. Tesisat işi için gerekli olan evrakların toplanıp teslim edilmesinden sonra kişi dükkânı içinde bulunması gereken tesisat malzemelerini satın alıp dükkânına bırakmalıdır.

İyi Bir Tesisatçıda Bulunması Gereken Nitelikler

İyi bir tesisatçıda bulunması gereken nitelikler bulunmaktadır. Bu niteliklerin tesisatçıda bulunması tesisatçıyı yapmış olduğu işte daha iyi kıldığı gibi bu kişinin sürekli olarak tercih edilmesini de sağlamaktadır. İyi bir tesisatçıda bulunması gerekilen niteliklere bakıldığı zaman öncelikle tesisatçı işe başlamadan önce tüm güvenlik önlemlerini alarak işe başlamalıdır. Güvenlik önlemlerini alan tesisatçı işe başlarken kendisine gerekli olan tüm malzemeleri yanında hazır bir şekilde bulundurmalıdır. İyi bir tesisatçıda bulunan ve olması gereken en önemli özelliklerden bir hiç kuşkusuz el çabukluğudur. Dikkatli ve sorumluluk sahibi olan tesisatçı aynı zamanda yapmış olduğu işin gereği olan fen bilimleri, doğal gaz ve su gibi kavramlar hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir. İyi bir tesisatçı beden olarak sağlam ve dinç bir şekilde çalışmalıdır.

Tesisatçı Açmak İçin Gerekenler

Tesisatçı açmak için gerekenler arasında yukarıda da söylediğimiz gibi normal bir dükkan açmak için gerekli olan malzemelerin yanı sıra tesisatçılara özel olarak okumuş olduğu tesisat ile ilgili bölümün diploması veya tesisat ile almış olduğu sertifika gerekmektedir.

Tesisatçılıkta Önemli Noktalar

Tesisatçılara bakıldığı zaman yapmış oldukları işleri gereği oldukça dikkatli bir şekilde çalışması gereken tesisatçılar yapmış oldukları işleri hakkında eğitimlerini almış olmaları gerekmektedir. Tesisatçılıkta önemli noktalar nelerdir diye bakıldığı zaman en önemli nokta yapılan işin tehlikeli bir iş olduğunun göz önüne alınması ve ona göre büyük bir dikkat ile çalışılması gerekmektedir. Bir de bu iş öyle karşı tarafı bekletmeye gelmez. Isınma ve sıcak su gibi ihtiyaçlar, her zaman acil olabilir. Bu nedenle randevu saatinde orada olmaya çalışın. 

Yorum yapın