Subway Bayiliği Almak Karlı Mı?

Herkese merhaba. Bugün size subway adlı dünyaca ünlü sandviç markasının bayiliğini almak üzere bilgiler ve paylaşımlar sunacağız. İlk soracağımız konu subway bayiliği almanın karlı olup olmadığı yönünde gelişen meraklar ve soru işaretleri olacak. Bununla birlikte subway işletmenin niteliklerini ve iyi ve kötü yanlarını sizlerle paylaşacağız. Subway bayiliği almak isteyenlerin gözden çıkarması gereken maliyeti ve tahmini getirisini de konuşacağız. Son olarak bir subway bayinin en işlek ve karlı olması için nerelere açılması gerektiği konusunda yönlendirmelerde bulunacağız.

Öncelikli olarak Subway oluşumu, tanımayanlar ve merak edenler için kısaca tanıyalım. Subway türü restoran olan Amerika menşeili bir şirkettir. Resmi olarak 1965 yılında kurulmuştur. Şu an 2016 yılı itibariyle aktif olarak 110 ülkede faaliyet göstermektedir. Hali hazırda 45.000’e yakın bayiliği bulunmaktadır. Ülkemizde de 90 kadar bayisi bulunmaktadır. Dünyaca ünlü bir marka olup yıldan yıla ününü ve yatırım alanlarını genişletmektedir. Sloganı ”eat fresh” olup ”taze ye” anlamına gelmektedir. Şu anki konumu itibariyle dünyanın en büyük restoran zincirini oluşturmaktadır.

sandwich photo

Subway Bayiliği Almak İçin Neler Gerekli ve Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Öncelikli olarak Amerika çıkışlı bir şirketten bahsediyoruz. Aynı zamanda uluslararası arenada ve piyasada boy gösteren ve sürekli olarak üretim ve hizmet anlayışıyla dünyada hüküm süren bir yatırım alanı Subway. Bu nedenle İngilizce bilmeniz şart gösteriliyor. Hem de düşük ya da orta seviyede değil, tam tamına uzman seviyesinde. Bunun nedeni başvurduğunuzda ve kabul edildiğinizde bir açıdan Subway ismini temsil edecek olmanız. Bu da iletişimin kilit noktasının İngilizce dili üzerinden sağlanması demektir. Subway kendisinden bayilik isteyenler ile sürekli bir iletişim ve haberleşme halinde olmak istiyor. Bu da İngilizce bilmenin lüks değil elzem bir ihtiyaç olduğu ve söz konusu dilin bilinmemesi durumunda söz konusu bayiliğin alınamayacağı anlamına geliyor.
 • Daha sonra 2 haftalık bir çalışma kursu sizi bekliyor. Bu kurslar ya Amerika Birleşik Devletlerinin herhangi bir eyaletinde ya da Dubai’de veriliyor. Eğitim ve çalışma sahası alanında 2 hafta boyunca gerekli görülen eğitimleri alıyorsunuz. Bu eğitimlerin temelinde teorik olarak gıda bilgileri ve pratik olarak Subway sandviçleri hazırlamanın püf noktaları ve incelikleri öğretilmektedir. Bunun dışında psikolojik ve sosyolojik alanda, halkla ilişkiler konusunda temel bilgiler, müşteriyi karşılama ve uğurlama teknikleri, sandviçlerin süslenme ve sunulması gibi temel ve kolay öğrenecek bilgiler veriliyor. Bu kurslara katılmaya hak kazanan adayların büyük çoğunluğunun kursları ve sınavları geçtiği ve hayal ettikleri lisansları aldıkları biliniyor. Bu nedenle 2 haftalık kurs sizi hiçbir şekilde endişelendirmesin. Zaten İngilizceniz de yeteri kadar iyi olacağı için herhangi bir iletişim ya da haberleşme sıkıntısı çekmeyeceksiniz. Bu noktada ortama adapte olmaya bakın ve almanız gereken lisansı alıp yurda dönün.
 • Peki bütçe? Bütçeniz ne kadar olmalı. Subway ana merkezi ne kadar paranız olması gerektiğini söylüyor. Bu bilgiler ışığında en az 150 bin ile 200 bin arasında bir girişim ve yatırım havzasını elinizde tutmanız gerekiyor. Tabi miktarınız ne kadar daha fazla olursa, bayiliği alma şansınız artarken, alma süreniz de bir o kadar kısalıyor. Bu nedenle bütçe konusunda mümkün olduğunca cömert davranmanızı öneriyoruz. Hesap defterinize baktıklarında, Subway yöneticilerini etkilemeyi başarırsanız birçok noktada çok daha kolay hareket etme şansı yakalarsınız.

sandwich photo

Subway Bayiliği Almanın İyi Yanları Nelerdir? 

 • Öncelikli olarak dünya devi bir markanın ismini taşıyor olacaksınız. Bu nedenle dükkanınızı ya da bayinizi sıfırdan ve ekstradan tanıtma zorunluluğunuz olmuyor. Bu açıdan baktığınızda daha başlar başlamaz güçlü bir restoran zincirinin bir halkası olduğunuzu göreceksiniz. Zira aldığınız bayilikle beraber isim patentini de beraberinde almış oluyorsunuz. Gıda alanında yeni markalara şüpheyle ve mesafeyle yaklaşan tüm potansiyel müşterilerinin uzaklığından ve yokluğundan muaf tutulacaksınız. Bu sayede pazar payındaki hazır Subway müşterilerine doğrudan ve hiç vakit kaybetmeden hizmet etmeye başlayacaksınız.
 • Subway genel merkezi size lojistik destek de verecek. Bu demektir ki, hem bayiliğinizdeki temel ihtiyaçlarınız – yapım ve kurum aşamasında, hem de sandviç ekmeklerinizden özel soslara kadar birçok talebiniz bizzat Subway tarafından karşılanacaktır.
 • Size lisansınızı aldıktan sonra maddi açıdan da destekliyor Subway. Bu sayede bayiliğinizi dükkan ve seçenek anlamında büyütmek istediğinizde ana merkez tarafından ayrılan büyük bir fondan faydalanabiliyorsunuz. Bu da işlerin daha hızlı ve daha güvenilir bir ortamda büyüyor olması demektir. Girişim için gerekli olan başlangıç ücretini topladıktan sonra gelişme ve büyüme kaçınılmaz olarak kanatları altında olduğunuz Subway tarafından desteklenecek ve finanse edilecektir.
 • Son olarak reklam sıkıntınız hiçbir surette olmayacaktır. Subway, dünyanın en büyük restoran zinciri olarak hem Amerika’da hem ülkemizde hem de dünya genelinde düzenli olarak televizyonlara, dergilere ve internete reklam veren büyük bir firmadır. Bu nedenle Amerika’nın uzak köşelerinden bile yapılan reklamlar, sizin ekmeğinize yağ sürecektir. Oturduğunuz yerden başkalarının reklamınızı yaptığını görecek ve kazanmaya kaldığınız yerden devam edeceksiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Mavi Jeans Bayilik Almak İsteyenlere-(İnceleme Yazısı)

Subway Bayiliği Açmanın Kötü Olabilecek Yanları Nelerdir?

 • Sorumluluğunuz sadece bayinizden ve hacim olarak kapladığınız restoran alanından ibaret olmayacak. Bu nedenle çok özenli ve çok tertipli çalışmalısınız. Sloganı ”taze ye” olan bir firmanın bünyesinde çalışacağınız için, sandviçlerinizdeki herhangi bir bayatlık, belli başlı şikayetlere yol açar. Şirketin sloganına yani kurulum amacına ters düşen besin odaklı hatalar dolayısıyla alınan şikayetler, ister mail ister telefon yoluyla olsun, genel merkeze aktarılacaktır. Bir şikayet kotası dolduğunca, önce uyarı, sonra para cezası alırsınız. Şikayetler sürerse, bayiliğinizi elinizden kaptırmak gibi bir kötü ihtimal de mevcuttur.
 • Sadece besin odaklı şikayetler değil söz konusu olan. Aynı zamanda hijyen, düzen, müşteri – çalışan ilişkileri konusunda da minimum düzeyde şikayet almak için ekstra çalışmalısınız. Subway genel merkezi, sadece gıdaların sunumu ve tüketimi alanında değil, bu türden konularda da hassastır.
 • Son olarak Subway tek tip sandviçler üreten bir şirkettir. Biz millet olarak ise gittiğiniz restoranlarda çeşitliliği gözeten ve isteyen bir milletiz. Bu nedenle satış konusunda çeşitli sıkıntılar yaşama olasılığınız az da olsa var.

Subway Bayiliğini Nerelere Açabilirim?

 • Merkezi ve işlek bölgelerde açmanız daha karlı bir yatırıma dönüştürecektir bayiliğinizi. Örneğin İstanbul’da Mecidiyeköy, Kadıköy, Taksim gibi hareketliliğin had safhada olduğu bölgelerde bu tür bir işletmeyi açarsanız çok daha büyük bir kitleye hizmet etmiş olursunuz. Subway sandviçleri hem sağlıklı hem hızlı gıda ürünleridir. Bu nedenle kalabalığın ve hızlı olduğu bölgelerde, ayak üstü atıştırmak isteyen, işleri ve aceleleri olan herkesin bayiliğinizi tercih etme ihtimali yüksek olacaktır. Potansiyel müşterilerin sizi tercih etme ihtimali ise, sizin bir bayilik olarak satış yapma şansınız olarak geri dönecektir.

Subway Bayiliğinin Maliyeti ve Tahmini Kazancı Ne Kadardır?

 • Maliyeti yazımızın başlarında söylemiştir. Minimum 150 bin lira ile yola çıkmalısınız. Ekstra harcamalar, çalışanlara ödenecek maaşlar ve bilumum giderler ile birlikte yolun başında en az 200 – 220 bin gibi bir maliyete ihtiyaç duyacaksınız.
 • Tahmini kazancınızın ise oldukça yüksek olma ihtimali mevcut. Bu tamamen sandviçlerin tazeliğine, bir esnaf olarak güler yüzünüze ve bayiliğinizin tam olarak nerede olup merkeze ne kadar yakın kaldığına bağlı olarak değişecektir. Ancak Türkiye’de 90 bayiliği olan Subway firmasının, kazanmaya ve kazandırmaya devam ettiği rahatlıkla söylenebilir. Bu nedenle subway bayiliği başvurusu yapmak günümüz şartlarında oldukça makul ve ekonomik bir tercih olacaktır.

“Subway Bayiliği Almak Karlı Mı?” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar, Acaba yazı kaç yılında yazıldı?
  İlgili dönemde 220bin lira olan maliyetin güncel durumda ne kadar olabileceğini böyle olunca öngöremiyoruz.
  Teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın