Sun Tzu’nun Girişimcilik Hakkındaki 5 Şaşırtıcı Görüşü

Hepinize merhaba. Bu yazımızda tarihin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Sun Tzu’nun hayatını ve girişimciliğe dair 5 önemli ve ilgi çekici görüşlerini ele alacağız. Sun Tzu, MÖ. 500 yılında yaşamış olmasına karşın görüşleri ve o zamanda da şimdi de orijinal ve yol gösterici olan fikirleriyle günümüze etkisi hala tartışılmaz şekilde olan ünlü bir şahsiyettir. Ününü sadece askeri alanlardan göstermiş olduğu çabalar ve üstün başarı noktalarında sağlamamıştır kendisine. Aynı zamanda kendisi felsefe ile ilgilenen ve felsefi alanında çalışmalar yürüten bir filozof ve askeri alanlarda hala yürürlükte olan ve aktif olarak ordu gerisinde bilgi kapsamında değerlendirilen stratejilere imza atan bir askeri bilgedir.

Askeri bilge ne demektir? Şu demektir ki yazdığı ve hala baskıdan yeni baskılara koşan ve yok satan Savaş Sanatı kitabının yazarı olan Sun Tzu, görüşlerinin ayrıntılı incelemeleriyle olayların perde arkasını görebilen ve onu takipçilerine, okurlarına çok rahat ve sade bir dille aktarabilen bir bilgindir. Biz de parlak fikirler olarak bu büyük bilginin girişimcilik ve iş sahası alanındaki önemli sözlerini sizin için derledik. Böylece bu büyük bilginin kendisi kadar büyük görüşlerini ve sözlerini sizlerle paylaşmış olmakla beraber girişimcilik sektörü alanındaki uygulanabilirliklerini de birlikte görmüş olacağız.

s-1

Sun Tzu’yu üne kavuşturan iki önemli tarihsel dönüm noktası vardır. Bunlardan biri ordunun içinde yaptığı radikal devrimler ve getirdiği yeniliklerdir. Altıgenli savaş taktikleri ile ordusunu neredeyse namağlup bir noktaya getirmiş, Çin İmparatorluğu’nu yıllarca dize gelmez bir büyük güce dönüştürmüştür. Bununla birlikte yazdığı Savaş Sanatı adlı kitabı milyonlarca satmış ve 2016 yılı itibariyle en çok satan kitapların başına gelmiştir. Savaş Sanatı sadece orduları ve askeriyeyi ilgilendiren bir kitap değildir. Daha geniş bir perspektifte değerlendirecek olursak sanatından bahsedilen ve bir sanat olarak nitelendirilen savaş, aynı zamanda bir hayat savaşıdır. Bu hayat savaşının kapsamına ikili ilişkilerin kaosu, insanın çevreyle ve dünyayla olan kişisel savaşı ve en nihayetinde iş hayatının savaşı girer. İş hayatındaki nice savaşlara taş çıkartan kaos ortamından da Sun Tzu’nun bilgeliği aracılığıyla kurtulabiliriz. Bunun için yapmamız gereken her noktada olduğu gibi bu noktada da tarihe mal olmuş büyük bir komutanın sözlerine ve kitaptaki alıntılarına göz gezdirmek ve tam da bu minvalde doğru okumalara imza atmaktır. Bu sayede hem girişimcilik ve iş alanında biz kendimizi geliştirmiş oluruz; hem de tarihe adını altın harflerle silinmemek üzere yazdıran bir büyük şahsiyetin dehasından mahrum kalmayız.

 

İş hayatında strateji her şeydir. Planlarını iyi hazırlayan, atacağı her adımı programlar dahilinde iyi hesaplayan herkes belli bir yere yükselir ve ilerlemeye devam eder. Tüm bunların toplamında parlak fikirler olarak ünlü Çin komutanı ve bilginin 5 şaşırtıcı sözünü sizinle paylaşıp o sözleri analiz etmek, bizim için büyük bir keyif olacak. Hazırsanız başlayalım öyleyse.

 

Sun Tzu’nun Girişimcilik Hakkındaki 5 Şaşırtıcı Görüşü Nedir?

  • ‘Fethettiğim bölgelerdeki her birey, kullandığım taktikleri görebilir ancak birçoklarının görmekte zorlandığı yegane şey; zaferlerin hangi stratejiler aracılığıyla kazanıldığıdır. 

Şüphesiz, bu söz birçok kere okunması gereken ve her okunduğunda alınması gereken dersin önemini özenle belirten bir kelamdır. Yazımızın henüz başında belirttiğimiz üzere iş yaşamında, bir stratejinizin var olması çok ama çok önemlidir. Ancak bundan daha önemli olan bir şey varsa o da hiç kuşku yok ki bu stratejilerin gözle görülür düzeyde olmamasıdır. Yani açığa çıkmaması ve ifşa olmaması gerekir. Gözle görülür stratejiler daha sizin ilk uygulamanızda sizi başarıya götürse de daha sonrasında rakipleriniz tarafından çözülür, çözümlenir ve kendileri tarafından kullanılmaya başlanır. Bu da stratejinin içinin boşaltılması demektir. Bir başka Türk aliminin de dediği üzere ”herkesin bildiği sır, sır değildir.” Dolayısıyla herkesin öğrendiği ve uygulamaya hazır olduğu stratejiler de çok geçmeden ortalık malına döner. Böylece siz aynı stratejiyi başka bir girişimde daha kullanmak istediğinizde, karşınıza engeller ve sorunlar çıkar. O sorunların başında da stratejilerinizi öğrenmiş ve buna göre tedbir almış rakip firmalar yer alır. Ketum ve gizli hareket etmekte fayda var. Bulunan stratejileri önemle kavramak, ambalajlamak ve gizli faaliyet alanında değerlendirerek başarı merdivenlerini teker teker çıkmak gerekmektedir. Bunun yolu da gizlilik ve kendini belli etmeyen derin stratejiler geliştirmekten geçer.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Girişimlere Finansör Olma İşi

 

  • Fırsatlar, ele geçirildikçe artar. 

Bu görüş de hiç şüphesiz, olumlu anlamda motive edici ve destekleyici bir görüştür. Öyle ki fırsatlara uzaktan bakılmaması gerektiğini, gerektiği takdirde risklere girilebileceğini vurgular. Aynı zamanda bir fırsatın ele geçirildikten sonra birden fazla fırsatın önünü açtığını ve bunun her ele geçirişte artarak devam ettiğini söylemektedir bize. Bu nedenle büyük bilginin sözünü kılavuz bellemeli ve önümüze çıkan fırsatların bir numaralı destekleyicileri olmalıyız. Fırsatlar çıkmıyorsa kendi fırsatımızı kendimiz yaratmalı ve o yaratım aşamasından sonra fırsat bolluğu içinde yükselmeye devam etmeliyiz. Hiç şüphesiz ki bir girişimci fırsatlar konusunda her zaman doyumsuz olmalıdır.

 

s3

  • Zayıfmış gibi davranın, rakiplerinizi ve düşmanlarını daha fazla kibirlendirmenin önünü açın.

Kibir, en büyük düşmanlarımızdan biridir. Hem sosyal hayatımızda hem de iş yaşamımızda bu mutlak bir gerçeklik olarak karşımızda durur. Bu nedenle kibri yenmeli ve mümkün olduğu kadarıyla rakiplerimize taşımalıyız. Mümkün olduğunca iddialı olmaktan, şaşalı görünmekten ve egolardan uzak durmamız gerek. Planınız, bütçeniz, iş fikriniz ne kadar can alıcı olursa olsun gerçekleşmeden asla belli etmeyin. Güçlü görünmeniz karşı tarafın daha özenli ve tedbirli davranmasına yol açacaktır. Bu ise kafa kafaya bir mücadelenin önünü açar. Ancak zayıf ve iddiasız görünürseniz, rakipleriniz sizi girişim sahasında çantada keklik görünecek ancak çantayı açtıklarında oradan bir keklik değil bir kartalın uçtuğunu göreceklerdir. Şaşırtın. Şaşırtarak kazanmaya kaldığınız yerden devam edin.

 

 

  • Planlarını gece gibi karanlık ve görünmez kıl ve hareket ettiğinde bir yıldırım gibi hızlı ol. 

Bu Çin kültür tarihini de özetleyen bir görüş ve özlü sözdür. Öyle ki sabırlı olmak birçok güçlü kapının kolayca açılmasına yol açacaktır. Burada tam olarak bir hareket planı ve stili geliştirmenin önemi vurgulanmaktadır. Başarısız girişimciler genellikle plan safhasını kısa tutup hareket etme alanında yayılımcı ve ağır hareket ederler. Ki bu yapılması gereken asıl şeyin tam zıttırıdır. Aslında yapılması gereken, özellikle iş yaşamında, plan ve program kısmında mümkün olduğunca sessiz ve derinden hareket etmek, plan kısmını uzun tutmak ve harekete geçme zamanı geldi mi de bir an bile beklemeden ilk ve son darbeyi indirip iktisadi zaferlere imza atmaktır.

 

s2

  • Gerçek lider, savaşmadan kazanmayı bilen liderdir.

Gerçek bir girişimci de asla savaşlara, kavgalara ve ağız dalaşlarına girmez. O sadece vizyonunu belirler, eylem planını oluşturur ve kendi işini yapar. Zaten bir mücadelenin içinde olduğunu her zaman bilir ve attığı her olumlu adımda birçok rakibini yendiğini, ama yenmesi gereken birçok rakibi olduğunu da bilir. Bu rakiplerin asla bitmeyeceğini de. Bu nedenle aslolan savaşmak değili, savaşmadan kazanmayı bilmektir. Bu da girişimcilerin her daim savaşa gerek duymadan bir mücadele haritası oluşturması anlamına gelir.

Yorum yapın