Süt ve besi hayvancılığı okumak kazandırır mı?

Süt ve besi hayvancılık işiyle ilgilenenler öncesinde üniversite sınavlarına girip bu bölümü kazanmaları gerekir. Sonra bu okuldan mezun olduktan sonra çeşitli yerlerde çalışma imkanı bulurlar. Süt ve besi hayvancılığı her türlü küçük baş ve büyük baş hayvancılığı yetiştiriciliği için ilmi metotlarla hayvanların beslenmesi, sağlıklı yaşamaları, kaliteli süt, yağ gibi şeyle vermeleri için bu konularda eğitim görürler. Bu bölümden mezun olanlar, Köy İşleri Tarım Bakanlığında, yem fabrikalarında, labaratuvarlarda ve KPSS ye girmeyi düşünüyorlarsa devletin bu işle ilgili bölümlerinde çalışabilirler. Ne kadar kazandırır diye sorarsanız bu çalıştığınız yere göre değişir. Devlet dairesinde çalışıyorsanız memur statüsünde en az iki milyar ile iki buçuk milyar arası maaş alırsınız. Özel sektörde çalışıyorsanız bu oran değişir. Çalıştığınız şirketin durumuna göre maaş alırsınız. Eğer kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız bu sizin performansınıza göre alacağınız para da değişir. Alanınızda iyiyseniz, bu konuda yeterince deneyime sahipseniz bu işten güzel para kazanabilirsiniz. Bu konuda bilinçli bir hayvan yetiştiriciliğine çok ihtiyaç vardır. Yediğimiz peynir, yoğurt gibi ve diğer hayvansal gıdalara baktığımızda doğallıktan uzaklaşılmış ve bazen kalitesiz ürünlere rastlayabiliyoruz. Bunun için bu işlerde eğitimli kişiler çalıştığı zaman daha kaliteli yiyecekler temin edileceğine inanıyoruz. Bu işi bu açıdan düşündüğünüzde bile ne kadar gerekliliği olan bir iş olduğunu analarsınız.

Süt ve Besi Hayvancılığının Maaşları Ne Kadardır?

Süt ve besi hayvancılığı okumayı düşünüyor ve bu işten para kazanmayı düşünüyorsanız doğru bir karar verdiğinizi söyleyebiliriz. Ülkemizin bu konuda yetişecek ara elemanlara ihtiyacı vardır. Bu konuda iş yapabilecek, kaliteli, üretim için destek sağlayabilecek ve bu konuda çalışmalar yapabilecek elemanlara ihtiyaç duyulur. Hayvan yetiştiriciliğinde hayvanların kaliteli şekilde beslenmesi için gereken bilgileri öğrenmek çok önemlidir. Bu bilgiler doğrultusunda kaliteli hayvan sağlığı nispetinde kaliteli ürünler elde edilmiş olacak ve sofralarımıza sağlıklı yiyecekler girecektir. Maaşları nasıldır diye sorarsanız çalıştığınız yere göre değişir. Memursanız zaten yukarıda belirttiğimiz gibi  memur maaşıyla başlarsınız. En düşük memur maaşı nerden baksanız iki milyarın üstündedir. Özel sektörde çalışmayı düşünüyorsanız düşük olabilir. Kendi işinizi açarak daha güzel paralarda kazanabilirsiniz. Ama bunun için belli bir sermayeniz olması gereklidir. Gerekli sermayeniz varsa bu işten güzel paralar kazanabilirsiniz.

Süt ve Besi Hayvancılığı İş Olanakları

Bu bölümü bitirdiğinizde bir çok yerde çalışma imkanı bulabilirsiniz. Çünkü belirttiğimiz gibi bu iş için yetişmiş elemana çok ihtiyaç vardır. İş imkanları ve çalışabilecek yerler açısından bir çok seçenek bulabilirsiniz. Kendinizi yetiştirerek iş olanaklarınızı daha da arttırabilirsiniz.  Süt ve besi hayvancılığı iş olanakları konusunda birçok yerden faydalanabilirsiniz. Çalışabileceğiniz yerler şöyledir;

-Tarım Bakanlıkları

-Mezbahalar

-Sığır, koyun ve keçi birliklerinde

-Yem Fabrikalarında

-Bu işi yapan özel şirketlerde

-Labaratuvarlarda

-Devlet dairelerinde

-Kendi iş yerlerini açarak ta çalışabilirler.

“Süt ve besi hayvancılığı okumak kazandırır mı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın