Takı Tasarlayarak Gelir Elde Etmek İsteyenlere

Günümüzün en popüler alanı şüphesiz ki bayanların ilgisini fazlaca çeken takı sektörü. Bu sektör o kadar fazla tercih ediliyor ki kadınlar güzel görünmek adına neredeyse birbirleri ile yarışırken takıları da onlarla birlikte yarışıyor. Sadece kadınlar değil erkeklerinde dikkatinden kaçmayan takı sektöründe erkeklere özel yüzükler, kolyeler, tespih ve kol düğmesi gibi aksesuarlarda üretiliyor. Televizyon starlarında görülen bir yüzüğün ya da kolyenin bile günlerce gündemde kaldığı ve herkesin bu takıyı aradığı bir ülkede yaşıyorsanız sizde bu sektöre bir merhaba demelisiniz. Tabi herkes gibi takı alıp satmak ve ya katalogdan takıları pazarlamak gibi düşünmeyin sadece. Bu sektörde takıları yapanlardan biri olabilirsiniz, takıları tanıtan sunum elemanlarından biri olabilirsiniz hatta en güzel takı tasarlayıcısı da olabilirsiniz.

Takı Tasarımcılığı Nasıl Bir İştir?

Takı sektöründeki büyümelerle birlikte bu sektörde yavaş yavaş yeni mesleklerde oluşmaya başladı. Bunların başında ise takı tasarımcılığı geliyor. Takıları üretmekle uğraşmayan ya da bu takıları birilerine satmaya çalışmayan takı tasarımcıları sadece insanların beğenisini kazanacak ve zarafeti konuşturacak takıları hazırlıyorlar. Takı üretmekten ya da üretilen takıyı satmaktan daha zor olan bu sektör aslında takı dünyasının en rahat sektörlerinde birini de oluşturuyor. Aklınıza hem zor hem rahat nasıl olacak diye bir soru gelmişse hemen sanatını icra edene kadar bir süre sıkıntı çeken daha sonra da sanatını dünya çapında duyurunca rahatına diyecek olmayan sanatçıları düşünün.

Takı Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Takı tasarımcısı olmak için belediyeler tarafından takı kursları düzenleniyor. Buralara giderek sadece farklı takılar üretmeyi öğrenebilirsiniz. Bu sayede kafanızda çok farklı takılar canlanabilir. Bu işin asıl amacı olan bir takıyı yapmak değil farklı takılar üretmektir. Sizde bunun için biraz takılarla zaman geçirmeli ve hayal dünyanızı kullanmalısınız. Takı denilince aklınıza boncuklu modellerden taşlı, gümüş modellere kadar hepsi gelebilir. Önemli olan hangi maddeler ile takı üretebileceğinizdir. Mesela haberlerde uzun süre yayınlanan Etiyopyalılar çöpten buldukları malzemeler ile kolyeler, küpeler hazırlamışlardı ve büyük bir akımın öncüsü oldular. Takı üreticileri de önce çantalarda daha sonra takılarda çöpe gidebilecek kola şişesi kapağı, hasır ipler gibi ürünleri kullanır oldular.

takı tasarım

Takı Tasarlayarak Gelir Elde Etmek İçin Gerekenler

Eğer sizde bende yaparım zaten bu alanı seviyorum diyorsanız ve harika bir model bulduğunuzu düşünüyorsanız gelin birlikte size neler gerekecek bir göz atalım…

Takınızın Malzemesini Seçin!

Size gerekecek en önemli ürün malzemeniz. Bazı takılar boncuktan bazıları oyalardan bazıları gümüş ya da titanyum gibi ürünlerden hazırlanabiliyor. Bu nedenle sizde hazırlayacağınız takı için hangi malzeme ile bu takıyı daha güzel hazırlayabileceğinizi düşünmeniz lazım. Eğer takılar konusunda ileri seviyede bilginiz varsa ve yeteneklerinizi sonuna kadar kullanabiliyorsanız çok pahalı fiyatlara sunulan gümüş, altın ya da üzeri mücevher işlemeli modeller hazırlayabilirsiniz.

Takınızı Önce Zihninizde Hazırlayın!

Malzemenizi seçtikten sonra modelinizi ilk olarak zihninizde tasarlamaya çalışın. Tasarım üzerinde çalışırken mümkün olduğunca çevrenizdeki insanların beklentilerini de hesaba katmaya çalışın. Çünkü geniş kitlelere hitap etmediğinizde tasarımınız satış yapmaz ve tasarımlarınızı alacak olan kişilerde karlı çıkamayacakları için sizden tasarım almayabilir.

Tasarımlarınızı Kağıda Dökün!

Zihninizde hangi boncuğu ya da hangi taşı nereye koyduğunuza kadar karar vermişseniz bunları artık kağıda dökmeniz gerekiyor. Kağıt üzerine basit çizimlerle ürünlerinizi anlatabilirsiniz. Burada önemli olan gerçekten zihninizdekini yansıtabilmek. Taşların şekilleri ve ya oyaların, boncukların konumları kısacası hemen her ayrıntıyı planlı bir şekilde kağıda yerleştirin.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Pırlanta Tasarlayarak Para Kazanmak

Tasarımlarınızı Gerçekleştirin!

Takılarınızı tasarlamanın arkasında bunu hangi malzeme ile yapacağınızı da seçtiğiniz için hemen yapmaya başlayın. Bu tasarımlar genellikle takı alacak ve ya takıyı yapacak olan büyük firmalar için örnek mahiyetinde olacaktır. Zaten sizden kağıt üzerindeki tasarımlarınızla birlikte uygulanabilir olup olmadığına dair bilgi isteyeceklerdir. Hazırladığınız tasarımları da yanınızda taşımayı unutmayın.

Markalaşın!

Tasarım yapmak kolay bir durum değil ancak bu zorlukları bir marka başlığı altında toplamanız gerekiyor. Hepinizin dikkatini çeken birçok marka var ancak bu markaların bir kısmında tasarımcının da adı geçiyor. Mesela tesettür kıyafetler tasarlayan Pınar Şems, Gönül Kolat gibi tasarımcıların adı geçiyor. Sizde takılarınızda kendi adınızı adeta bir imza gibi kullanmalısınız. Adınızı bulduktan sonra logo türünde estetik açıdan etkileyici olan bir logo hazırlamanız gerekir.

Takı Tasarımlarını Alacak İnsanları- Firmaları Nasıl Bulurum?

Takı tasarımları hazırladınız ve sıra bu tasarımları değerlendirecek ve size iş verecek insanları ya da firmaları bulmaya geldi. İşte tamda bu sırada sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız üzülmeyin. Çünkü bu aşamada insanlar genellikle yeteneklerinin beğenilmeyeceğini ya da iyi bir firma bulamayacaklarını düşünür. Ancak bu tabuyu yıkmak için deneyeceğiniz yolları sizler için sıralayacağım:

takı tasarlayarak gelir elde etmek

İnterneti Kullanın!

İnternet bildiğiniz gibi elimizdeki en büyük nimetlerden biri. Bu nimeti kullanırken arama motoru üzerinden takı tasarımcıları ya da takı dükkanı gibi çeşitli kelimeler yazarak hem takı satıcılarına hem de üreticilerine ulaşabilirsiniz. Bulduğunuz bütün adreslerin iletişim kısımlarına yeteneklerinizin olduğunu ve tasarım yaptığınızı yazın. Özellikle de altın, gümüş türü tasarımlarınız varsa bu tür tasarımlar için takı tasarımı yapan firmaları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bütün bunları yaptığınız halde satış olmuyorsa takılarınızı pek çok farklı siteye koyarak hem üretip hem satabilirsiniz. Emin olun ki tasarımlarınızı beğenen kişilerin sayısı arttıkça zaman içerisinde sizi diğer takı firmaları da fark edecektir. Takı tasarımlarınızı firmalara ulaştırmak adına farklı bir sayfa açıp kendi tasarımlarınızı buradan insanların beğenisi de sunabilirsiniz.

Firmalara Bizzat Gidin!

Firmaları bulmak zaman zaman zor olabilir ancak belli başlı takı firmalarının adresleri ve üretim yerleri zaten bellidir. Bunları internet üzerinden bulabileceğiniz gibi takıların üzerinde yazan logolardan da bulabilirsiniz. Bulduğunuz firmalara çizimlerinizi ve hazırladığınız örnekleri de götürmeyi unutmayın.

Sarraf ve Kuyumculara Gidin!

Eğer takılarınızı altın ve gümüş türü ürünlerden tasarlamışsanız tasarımlarınızı ve ürünlerinizi alıp sarraf ya da kuyumculara gidebilirsiniz. Buralardan ana firmaları bulmak istediğinizi tasarımlarınızı göstereceğinizi de söyleyebileceğiniz gibi üretim yapan yerlere de yönlendirebilirler.

Festivallere ve Fuarlara Katılın!

Takılarınızın tasarımlarını fuarlara ya da festivallere de götürerek burada daha fazla kişiye kendinizi duyurabilirsiniz. Oldukça tanınmış insanların buralarda gezindiğini ve yetenek aradıklarını bilmiyorsanız artık öğrendiniz.

Takı Tasarlayarak Gelir Elde Edilir Mi?

Takı tasarlama işini anladım ancak nasıl gelir elde edeceğim diye düşünüyorsanız bulmuş olduğunuz firmalara ve tasarımlarınızın kalitesine göre bu tasarımların kullanılmasına izin verdiğinizde onlarda size belli bir ücret vereceklerdir. Önemli olan takılarınızın satış oranlarıdır. Yani takılarınızı beğenen insan sayısı fazla olduğunda takı firmaları kapınızı daha çok çalacak ve sizde daha çok kazanacaksınız. Başlarda asgari ücret tutarında bir satış yapsanız da zamanla özellikle pırlanta, altın, gümüş gibi ürünler tasarlarsanız 30.000 TL’ye kadar kazanabilirsiniz. Dünya çapında tanındığınızda ise tasarımlarınızın fiyatlarını siz bile tahmin edemezsiniz.

Yorum yapın