Taksiciler için gelir artırıcı 7 tüyo

Taksiler, uzun mesafe – kısa mesafe olsun, insanların seyahat haklarında kullandığı en hızlı ulaşım araçlarından biridir. Gideceğimiz yer kısa ya da uzun olsun, metrobüsten ya da halk otobüslerinden kat be kat daha hızlıdır. Metrobüs ve otobüslerin durması gereken onlarca durak varken; genelde taksinin tek müşteri siz olursunuz ve araç sizin gideceğiniz yere gidene kadar birilerini almak, birilerini bindirmek için durmaz. Her taksi, bir bireyin ya da bir grubun kiraladığı geçici kişisel bir araç gibidir. Yoldan çevirseniz de duraktan çağırsanız da o araç, taksimetrenin tuttuğu bedel karşılığınca varacağınız hedefe kadar müşterinin aracıdır.

Sadece İstanbul’da kayıtlı 20.000’den fazla taksi vardır. Türkiye genelinde ise bu rakamın 200.000’in üstünde olduğu söylenmektedir. Hal böyle olunca, taksi piyasasında para kazanan bir taksici olmak için uyulması gereken kurallar ve şartlar vardır.

bird is like a taxi photo
şu kuğu gibi taksicilik de yapsanız yaranamazsınız bazen

Sadece İstanbul gibi büyük bir metropolde yirmi binden fazla taksi olması, en az kırk bin taksici olduğuna işaret etmektedir. Çünkü her taksi, gece gündüz olmak üzere iki vardiyada çalışır. Çoğunlukla, hiçbir şoför 24 saat kesintisiz çalışmadığı, çalışamadığı için, her taksinin başına 2 şoför düşmektedir. Bu da demektir ki İstanbul’da taksi şoförü olmak isteyen birinin en az 40.000 rakibi vardır. Bu yazıyı kaleme almamızın birincil dereceden sebebi de budur. Bu kadar çok taksi ve taksici varken, bu piyasada para kazanmak, giderek zor bir hale gelmiştir. Kaldı ki iş resmi taksi hesabıyla da bitmiyor. Bu 20.000 taksinin yanına en az 5.000 de korsan taksici eklemeliyiz.

Korsan taksi, adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir taksi birliğine bağlı olmadan, resmi evraklarını tamamlamadan trafiğe çıkan ve kaçak hizmet veren taksi türüne verilen genel bir isimdir. Korsan taksiler, mevcut taksilere oranla daha düşük ücretle ve pazarlığa açık şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle halkın belli bir kesiminin -her ne kadar tamamen illegal olsa da- sürekli olarak tercih ettiği korsan taksiler, arz talep dengesinde kendilerine hatırı sayılır bir yer edinmişlerdir. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde, müşterilerine abone numarası verirler ve müşteri korsan taksiyi aradığında o abone numarasını söyler. Böylece güvenlik sağlanmış olur. Korsan taksileri anlatmamızın sebebi, taksi piyasasının ne kadar zor ve rekabete dayalı olduğunu daha net göstermek istememizdir. Düşünün ki tamamen legal ve kayıtlı taksilerin arasında bile verilere dayalı inanılmaz bir rekabet mevcut. Bir de bunun üstüne karaborsada bol miktarda taksinin trafiğe çıkması ve hizmet vermesi, rekabeti dayanılmaz bir noktaya getirmiştir.

 

taxi photo

Taksiciler için daha fazla para ve müşteri kazandıracak 7 tüyo: 

  • Taksi şoförüyseniz taksinizde bulunması gereken gerekli izinler ve belgelerden noksansız haberiniz olmalı ve bunları her daim taksinizin güvenli bir yerinde tutmanız gerekmektedir. Bu belgeler: O aya ait faturalar, plaka belgesi, ruhsat belgesi, sigorta poliçesi, ehliyet, Trafik Şubesi Kayıt Tescil Bürosu ve sigorta poliçesidir. Bu belgelerin eksikliğinden ya da yetersizliğinden alacağınız en ufak bir ceza, günlerce kazandığınız paranın kaybı demektir. Bir taksici, kazanmak istiyorsa önce kaybetmemeyi bilmelidir. Birçok işte olduğu gibi, yapılan hatalar sonucu kaybedilen paralar, direkt muhatap sahibini ilgilendirir. Siz, bir taksi şoförü olarak ceza yediğinizde, bu bağlı olduğunuz durağın sorumluluğunda değildir. Bu noktada, daha fazla para ve müşteri kazanmak istiyorsanız, cepten yememeli, kritik belgelere noksansız sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Aksi takdirde, yiyeceğiniz cezalar sizi iş yapamaz hale getirecektir. Aynı zamanda bağlı bulunduğunuz durakta da güveniniz azalarak bitecektir.
  • Daha fazla müşteri, daha fazla para demek. Daha fazla para içinse daha fazla müşteri memnuniyeti sağlanmalı. Araç, sizin de müşterinin de gideceği yeri kadar geçici olarak oturduğu, bir nevi ikamet ettiği alandır. Bu alanın temizliğine son derece dikkat edilmelidir. Yazımızı okuyanlar da dahil olmak üzere, birçok insanın başına gelen ya da bu konuya dair anısı olan birçok olay yaşanmıştır. Müşteri, taksiye biner; sigara kokusu, koltuklardan gelen küf kokusu gibi şeyler sonucu müşteri bindiği gibi taksiden iner. Bu küçük bir nokta gibi görünse de kimse kötü kokan ya da hijyen olmayan bir taksinin içinde 10 dakika da olsa seyahat etmek istemez. İner ve bir sonraki taksiye, bir arkadaki taksiye biner. Alternatiflerin çokça olduğu bir piyasada, arabanın içine gösterilecek ufak temizlik detayları, sizi bir adım öne taşıyacaktır.
  • Taksicilik yapılan şehri avucunun içi gibi bilmek. Tabi bu İstanbul gibi ultra büyük bir şehirde imkansız derece güçtür. İstanbul, başlı başına bir ülke gibi olduğundan ”Ben İstanbul’u avucumun içi gibi bilirim” diyen bir taksici, en hafif tabirle palavracıdır. Bu noktada ”semt taksiciliği” tabiri ortaya çıkar. Örneğin bir Beşiktaş taksicisi, Beşiktaş’ın tüm mahallelerin arka sokaklarına kadar bilmek zorundadır. Bununla da yetinmeyip Mecidiyeköy, Taksim, Osmanbey gibi komşu semtlere de hakim olmak zorundadır. Müşterinin talebi doğrultusunda ”bilmiyorum” diyen bir taksici, çok geçmeden müşteri ve para kaybetmeye başlayacaktır. İyi bir harita bilgisi, pratik deneyimlerle birleştiğinde ise, taksici yolların ustası, paranın kazananı olacaktır.
  • Az önce yukarıda da belirttiğimiz gibi korsan taksiciler, almış başını yürümüştür. Henüz ülke genelinde yetkili mercilerin bu konu üzerine titizlikle eğilmemektedir. Taksicilerin, bir araya gelip gerek kişisel gerek grup alanlarında korsan taksicileri takip ve ihbar etme konusunda hassas olmaları gerekmektedir. Legal alanda rakipler birbirlerine dayanışma içinde olursa, en azından korsan taksicilerin etrafta bu kadar palazlanmalarına engel olunabilir. Bir taksici daha fazla para ve müşteri kazanmak istiyorsa, legal alanda kalmalı ve illegal alanında resmi evrakların dışında alenen haksız yere para kazanan korsan taksicilerle mücadele etmelidir.
  • Ekip ruhundan bahsetmişken, taksicilerin belirli bir sendika etrafında toplanmaları gerekmektedir. Gerek durakların haksız yönetimi gerek ülke genelindeki yasal boşluklardan dolayı taksicilerin hakkı çeşitli derecelerden çiğnenmektedir. Bu nedenle her meslekte olduğu gibi taksicilik işinde de birlik ve beraberlik kurmak, hem mesleğin en sağlıklı şekilde ifa edilmesinde hem de para kazanmak hususunda daha etkili olacaktır.
  • Uzun mesafe kısa mesafe fark etmeksizin, her müşteriyi kabul etmeli. Çağımızın, özellikle İstanbul’da yaşayanlar için en sıkıntılı konularından biri budur. Örneğin Taksim’den Mecidiyeköy’e gitmek isteyen bir müşteri, taksici tarafından ”kısa mesafe almıyorum” şeklinde ret edilebilmekte. Siz, iyi kazanan ve insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakan bir taksici olmak istiyorsanız, 5 dakikalık yola gitmek isteyen müşteriyi bile kabul etmeli. Piyasada çokça iş gören ”sürümden kazanmak” metodu burada devreye girer. 5 dakikalık yollardan gün içinde elde edeceğiniz hasılat, geniş zamanlar içinde bir birikim yapacaktır. Hem de siz hiçbir müşteriyi mağdur etmemiş olacaksınız.
  • Bir taksi şoförü hem kendi canından hem de arabasına binen insanların canından sorumludur. Bu nedenle sağlığına, özellikle uyku sağlığına dikkat etmelidir. Kaza yapan bir taksici, hem ekonomik açıdan, hem de durakta ve kişisel mesleki yaşantısında ciddi sarsılmalar yaşar. Birçok durak daha önce kaza yapmış bir taksiciyle çalışmak istemez. Bir taksicinin kariyeri, kazasız belasız sürüşlerle zenginlik kazanır. O zenginlik ise hem maddi hem manevi açıdan yine taksicinin kendisine kazandırır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Muhasebe Ofisime Nasıl Müşteri Çekebilirim

“Taksiciler için gelir artırıcı 7 tüyo” üzerine bir yorum

  1. Gittiğiniz yer uzak mesafe ise durağa geri boş dönmeyin .Yeni başlayanlar için söylüyorum kilometre olarak çalışacaksanız eğer anlaşmanız da öyleyse hasılatın bir kısmını mal sahibine cepten öder, zarar edersiniz…

    Cevapla

Yorum yapın