Tasarruf Yapmak Yerine Yapabileceğiniz 5 Güvenli Uzun Vadeli Yatırım

Tasarruf yapmanın ve de parayı hiçbir şey yapmadan yıllarca elde tutmanın yatırım ya da işe yarar bir para biriktirme yöntemi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zannediyor musunuz ki ulta zenginler tasarruf ile onca paranın sahibi oldu?

saving money photo

Öncelikli olarak uzun vadeli yatırım ne demek? Bunu bilmemiz gerekiyor. Uzun vadeli yatırımlar piyasa denklemlerinde her zaman daha fazla para kazandırma ihtimali olan yatırımlardır. Çünkü kısa vadeli yatırımlara oranlara daha fazla hisse olanağı mevcuttur.

Gelelim ana konumuza. Tasarruf yapmak, her daim temkinli adım atmak demektir. Özellikle elinde çokça parası bulunan ama yapısı gereği kendini hep orta sınıfta gören ekonomik güçlere sahip sınıflar için tasarruf yapmak, vazgeçilmez bir edimdir. Bu edimin arka planında riske girmemek, var olan parayla yetinmek, ya da parayı bankaya atıp üçer beşer de olsa faizinden nemalanmak akıl karı görünür. Ancak daha fazla para kazanmak isteyenlerin tercihi her zaman başka olmuştur ve olacaktır. Tasarruf yapmak yerine yatırım yapmak, her babayiğidin harcı değildir elbet. Bunun için geniş bir vizyona, riski göze alan cüretkar yapıya ve planlı programlı analizlere ihtiyaç vardır.

Parayı elde etmek ve elde tutmak yatırımın birinci aşamasıdır ancak. O parayı bir yatırım alanına dönüştürmek ise, ayrı bir sanat ve zanaat olarak göze çarpar. Tasarruf yapmak azla yetinmek ve nitekim kaybetme imkanlarını sıfır paydasına indirgemek demektir. Şüphesiz piyasanın içerisinde yatırım yapsa, hem ekonomiye can verecek hem de kendi zenginliğini misli misli katlayacak birçok para sahibi yatırımcı adayı vardır. Ancak yastık altı işletmeciliğine gönül veren bu insanlar, hem babalarından gördükleri gelenekle, hem de yapıları gereği ticaretten uzak durma alışkanlıklarıyla piyasanın içinde hareket etmez, edemezler. Ancak bir diğer kısım ise tabiri caiz ise adeta yatırım canavarıdır. Ellerine geçen her para miktarını bir yatırım silahına dönüştürmek için can atarlar. Nitekim sonunda batsalar da çıksalar da yatırım alanında boy göstermeyi bilirler.

Tasarruf yapmak ya da yatırım yapmak. İşte bütün mesele bu. Bu yazımızı parlak fikirler olarak size ulaştırmamızın amacı tasarrufun da belli başlı noktalarda mantıklı bir para koruma yöntemi olduğunun altını çizmek, ancak doğru noktalarda doğru yatırım tecrübelerini de sizinle paylaşmak. Böylece paranız elinizde değer kaybetmek yerine, en reel ve faydalı yatırım alanlarına sevk edilerek hem size, hem de ülkemize kat be kat yarar sağlayacaktır. Bir Yatırım Yaparken Sermayenin Çok Olmasının Katkıları başlıklı makalemiz konuyla ilgilenenler için ayrıca yol gösterici olacaktır.

Öyleyse ister tasarruf yoluna ister yatırım yoluna gitmek isteyen okurlarımız için size araştırıp derleyerek sunduğumuz 5 yatırım fırsatını sunalım. Hazırsanız başlayalım.

Tasarruf Yapmak Yerine Yapabileceğiniz 5 Güvenli Uzun Vadeli Yatırım Nedir? 

Düşük sermaye ile kahve dükkanına ortak olmak:

Bu noktada yazımızın başlığının da vurguladığı gibi yatırım alanının güvenli olmasına özen göstermeli. Böylece büyük paralar akıtılarak sıfırdan yatırım alanı oluşturmak yerine uzun vadeli bir yatırım ortak olmak daha makul ve mantıklı olacaktır. Kahve dükkanları ise yükselen bir değer olarak 2010’lu yılların en göze çarpan yatırım alanı olarak bize gör kırpıyor. Kahve tüketiminin neredeyse çay tüketimini geçtiği ülkemizde, hem kahve içmek geleneği yerleşmiş hem de bu hızlı tüketim neredeyse Amerika’daki tüketim ölçeğine yaklaşmıştır. Bununla birlikte kahve denilince akla gelen Neskafe ve Türk kahvesinin yanına onlarca çeşit Avrupa ve dünya kahvesi de eklenmiştir. Artık insanlar farklı lezzetler ile birlikte arkadaşlarıyla, sevgilileriyle, iş arkadaşlarıyla kahve dükkanlarında buluşmaya ve toplanmaya başlamıştır. Siz de bu fırsatı kar elde etme aracına dönüştürerek sıfırdan kahve dükkanı açmak yerine var olan bir kahve dükkanına düşük sermaye ile ortak olabilir ve tasarruf yapmak yerine daha uzun vadeli bir yatırım aracıyla paranıza para ekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken güvenebileceğiniz bir iş arkadaşı bulmak ve onla ortak olarak yola devam etmektir. Böylece kazancınızı ikiye katladığınız gibi herhangi bir zarar bilançosunda da zararı ikiye bölme şansını yakalarsınız.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Yükselen ve gelişen kazançlı iş sektörlerini bulmak

Çok kişiyle kar amaçlı anonim şirket kurmak:

Yapacağınız şey önce bir muhasebeci ile anlaşmak. Daha sonra anonim şirketinizin isminin marka patentini almak. Çok kişilik anonim şirket kurmak, tek kişilik herhangi bir şirket kurmaktan kat be kat uygun ve ucuzdur. Bununla birlikte bu yolun başında birçok muhasebeci ile konuşup en uygun koşulları oluşturmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra şirketin kendisi kar amaçlı olduğu için amacınız sadece kar amaçlı olacaktır. Tek başına bir şirketin tüm faaliyetlerini yürütmek, raporlarını düzenlemek tam bir külfet olduğu için bu işe çok kişiyle girmek de hem güvenli hem kolay olacaktır. Bugün birçok elinde az biraz para bulunan herkes gözü kapalı güvenebileceği insanlarla bir çember oluşturup çok kişiyle kar amaçlı anonim şirket macerasına atılmıştır. Batarsanız çok bir şey kaybetmezsiniz. Ancak kazanırsan elinizdeki paranın onlarca misli parayla ve büyüyen bir şirketle hem başarıya hem kazanca doyuyor olacaksınız.

Şehirden uzakta müstakil ev inşa etmek:

Bu iş şehrin göbeğine 30 katlı apartman binaları dikmekten daha karlı ve daha kolaydır. Zaten hele ki İstanbul, İzmir, Ankara gibi önemli büyük şehirlerimizden birinde iş yapmak istiyorsanız, bir peçete kadar alanın bile ne zor ihaleler ile ne zor mücadelelerin sonunda alındığını gözlemlemeniz gerekir. Ancak şehirden uzakta müstakil ev inşa etmek fikri, hem minimal bir projedir hem de ne zaman ne enerji olarak sizi yorar. Yapılan sosyolojik testler ve incelemek sonunda insanların artık şehir hayatından iyice bunaldıkları ve bunlardan uzak bir yaşam tercih etmek için harekete geçtikleri gözlemlenmiştir. Bu bilgilerin ışığında talebin oluşturduğu arzın bir çemberine de kendi paranızı ekleyebilirsiniz. Şehrin dışında inşa edeceğiniz müstakil evler, tek bir yapıda olsa da hem şehrin uzağında hem de müstakil olduğu için çokça para kazandıracaktır. Hatta diyebiliriz ki şehrin ortasındaki bir apartman dairesi satışı söz konusu yatırımcılara sürümden kazandırırken, siz sürümü falan bırakıp doğrudan tek elden ve tek bir üründen büyük karlar elde edebilirsiniz. Dikkate almanız gereken en önemli husus müstakil evi inşa edeceğiniz alanı çok iyi seçmek olacaktır.

Şehrin geliştiği yerlerde arsa yatırımı yapmak:

Konuyu daha iyi anlamanız açısından İstanbul’da arsa yatırımı yapmak için en karlı bölgeler adla makalemize de göz gezdirebilirsiniz. Özellikle büyük şehirler bazı dönemlerde bölge bölge gelişir. Hem kentsel dönüşüm kapsamında hem de nüfusun o bölgelerde aktif ve yoğun olarak birikmesi sonucunda. Sizin güvenli yatırım adına yapmanız gereken birincil şey bu bölgeleri tespit etmek ve bu yerlerde arsa yatırımı yapmak için kolları sıvamaktır.

Daire satın alıp kiraya vermek:

Bu da yılların eskitemediği ve uzun yıllar daha eskitemeyeceği en güvenli yatırım alanıdır. Yani gayrı menkul alıp onu kiraya vermek. Böylece hiçbir şey üretmeden, uğraşmadan, sadece kira günü geldiğinde bankaya giderek oturduğunuz yerden para kazanabilirsiniz. Sermayenize göre bir ya da birçok daire satın alıp sonra en uygun fiyata kiraya vermeniz en güvenli ve en kazançlı yatırım türlerinden biridir. Özen göstermeniz gereken tek şey güvenilir, eli yüzü düzgün kiracılar bulmak ve onların kiralarını zamanında ödeyeceğinden emin olmaktır.

Bugün sizinle tasarruf yapmak yerine en güvenli yollardan yapabileceğiniz 5 yatırım alanını konuştuk. Bir başka yazıda daha görüşmek üzere.

“Tasarruf Yapmak Yerine Yapabileceğiniz 5 Güvenli Uzun Vadeli Yatırım” üzerine bir yorum

  1. Tebrikler faydalı bir yazı olmuş. Özellikle şehir dışında müstakil ev inşa etmek parlak bir fikir. Tabii şehrin nereye doğru gelişeceğini bilmelisiniz.

    Cevapla

Yorum yapın