Tayland’da İş Kurmak

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Bugünkü yazımız yine oldukça ve bir o kadar da egzotik bir ülke olan Tayland ve orada iş kurma fikirleri. Şimdi durup dururken insanın aklına Tayland’da iş kurma fikri gelir mi demeyin. Bugün orada müslüman kardeşlerimiz de var ve orası da her ülke gibi iş yapmaya çeşitli açılardan potansiyel barındıran bir coğrafya.

tailand photo

İş yaparken ülke ayırmak, bölge farklı göz etmek ve çeşitli ön yargılarla bazı ülkeleri, bazı yerleşim yerlerini otomatik olarak liste dışı tutmak ergence bir harekettir ve ticari açıdan da saçmalıktan ibarettir. Hele ki bu yazımızda Tayland ile ilgili sosyolojik gerçekleri öğrendiğinizde bu bölgenin iş kurmak için çok da ideal bir yer olduğunu göreceksiniz. Bununla birlikte o bölgede dikkat etmeniz gereken belli başlı kuralları da size aktaracağız.

Öncelikle şunun bilinmesini istiyoruz ki biz ömrümüz yettikçe farklı ülkelerdeki iş kurma ihtimallerini fikirlerle birlikte vereceğiz. Bununla birlikte bu ülkeleri de yazımızın yarısı kadar kısımlarda tanıtmaya devam edeceğiz. Çünkü sadece iş iş diye tutturan bir site değiliz. Birlikte öğrenmeye ve okurlarımızla birlikte keşfetmeye açığız. Bu nedenle ben yazarı olarak Tayland gibi tamamen egzotik ve bizden farklı kültürlere, inanışlara sahip insanların yaşadığı bu tuhaf yer hakkında yazmaktan epey haz alıyorum.

Yeni şeyler öğrendikçe yeni iş kapıları da fikirleriyle birlikte açılacaktır. Önemli olan neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamak ve aklımıza gelen parlak fikirlere onlara inanarak sahip çıkmak. Şimdi Tayland ülkesine ait belli başlı özellikleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hazır iseniz başlayalım.

Tayland’da bir iş kurdunuz diyelim. Tıpkı memlekette olduğu gibi akşam olana kadar da ofisinizde, atölyenizde ya da mekanınızda çalışıyorsunuz. Ama iş çıkışı buradaki gibi bir saat metrolarda, metrobüslerde sürünmek yok desem size? Kapalı kutular gibi dizayn edilmiş evlerimizde daha küçük kutulara hapsolmak için izlediğimiz tv. kanallarından daha renkli, daha zengin manzaralar bekliyor sizi orada. Bir hamakta kumsalda iş yorgunluğunu sevdiklerinizle, ailelerinizle atabilirsiniz. Dünyamızda, cennet kırıntılar ve fragmanlar halinde verilir bize. Bunu Tayland’da iş çıkışı vakti nasıl geçirdiğini görünce anlayacak ve yüzünüzde gülümseme ile iyi ki buradayım diyeceksiniz.

İzlanda’da Kurulabilecek İşler adlı makalemizi de buraya bırakalım ve pusulamızı ne kadar geniş tuttuğumuzu bir kere daha gösterelim okurlarımıza. İzlanda nere Tayland nere diyebilirsiniz? Biri dünyanın uzak ucunda sürekli soğuk, buzdan bir cennet. Biri dünyanın güney ucunda, sürekli sıcak, bahardan bir cennet. Cennetler arasında seçim yaparken işinizin niteliğini ve yapmak istediklerinizin tam bir listesini çıkarmayı unutmayın. İzlanda’da kurulacak işlere şöyle bir göz atmak için yazımıza tıklamayı unutmayın.

Tayland Ülkesi Özellikleri 

Önce bitki örtüsünden ve genel tarımsal özelliklerinden bahsedelim. Bunlardan bahsedebilmek için önce iklim şartlarını göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Tayland’ın en soğuk kışı, bizdeki Ağustos – Eylül ayı gibi geçiyor. Bu anlamda tam bir kıyı kenti ve sahil sıcaklığı söz konusu. Hani yaz tatillerinde ailemizle birlikte gittiğimiz küçük, tatlı, her daim sıcak beldeler vardır ya. İşte Tayland, tam olarak o beldenin ülke versiyonu.

Bununla birlikte Tayland’da turunçgil ve belli başlı tarımsal üretimler en doğal ve organik haliyle yetiştiriliyor. Zaten iklim de buna müsait ve bitki örtüsü de. Tayland’ın ana bitki örtüsü orman arkadaşlar. Maki falan değil. Bu açıdan baktığımızda Tayland sadece iş kurma açısından değil insana sunduğu yaşam kalitesi açısından da tam bir cennet olarak göze çarpıyor. Terletmeyen, bunaltmayan ve aylar süren bir yaz mevsiminin tadını çıkarmak için bile burada iş kurulabilir.

Evet arkadaşlar. Tayland’da yaygın din Budizm. Ama çekinenler, endişe edenler için söyleyebiliriz ki oradaki nüfusun yüzde beşini de müslümanlar oluşturuyor. Hem dilsel hem dinsel bir bağlantı kurmak için onlarla irtibata geçebilir ve o yaban ellerde size alışma sürecinizde destek olmalarını talep edebilirsiniz. Bunun dışında her dine aynı derece hoşgörülü bir ülke Tayland. O nedenle rahatlıkla iş kurabilir ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Tayland, krallıkla yönetiliyor arkadaşlar. Yarı yarıya simgesel olsa da parlementer oligarşi söz konusu. Bu nedenle şakasını bile yapmamak kaydıyla krala saygınızı her yerde göstermeniz gerekiyor. Alaylı ya da küfürlü bir ifade hapis bile yatmanıza neden olabiliyor.

Bunun dışında Tayland’da yaygın olan dinler Budizm, Hinduizm ve İslamiyet. Ama en aktif ve yaygın olanı Budizm. İnsanların dinleri kendine, bana ne canım diyebilirsiniz. Ama belki de bu yazıdaki en önemli bilgiyi size vermemi sağlayacak olan kısma geliyoruz. İnsanların dinleri, onların alış veriş tarzlarını ve tüketim ürünlerini de doğrudan etkiliyor. Örneğin bu nedenle Tayland’da lüks tüketim ürünleri çok ama çok az satılıyor. Bu da bu tarz ülkelerde iş kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin bir kere daha altını çiziyor.

Çünkü Budist olan çoğunluk, dünyevi zevklerden uzak, yardımlaşmaya, az tüketip çok üretmeye dayalı bir inanışa sahipler. Bu da kapitalizmin o kadar da burada borusunu öttüremediğini bize gösteriyor.

Peki Tayland güvenli mi? İşte şaşıracağınız bir nokta daha. Yapılan araştırmalar ve çeşitli yerlerdeki yorumları baz alacak olursak Tayland, istatistiki olarak birçok Avrupa ve Amerika ülkesinden bile daha güvenli. Adi suçlar, gasp, taciz, tecavüz, hırsızlık, adam yaralama gibi suçlar bu ülkede yok denecek kadar az. Bu da neden Tayland’ı iş kurmak için seçmeliyiz sorusunun bir başka yanıtı olarak cepte kalsın.

Tayland’da uymanız gereken belli başlı sosyolojik ve dini kurallar da var. Hani çok lazım olmasa bile biz şimdiden söyleyelim. Yarın öbür gün oraya gittiğinizde ayıplanmalardan kaçının diye. Budizm’de ayak en kötü ve çirkin organ olarak kabul edilir. Bu nedenle topuğunuzu insanlara ve Buda heykellerine doğru çevirmemeniz gerekiyor. Bir de en kutsal uzuv baş olarak ifade ediliyor. Bu nedenle çocukların başını okşamak, burada hoş karşılanmıyor.

Genelde çoğu ülkede, bitki örtüsü ve tarımsal faaliyetler tavan ise orada sanayi az gelişmiş deriz. Ama Tayland’da tam aksi. Özellikle ulaşım, makine mühendisliği ve teknoloji alanında Çin’den ve Japonya’dan aşağı kalır yanları yok. Şehirlerinin modern dokusu ve her yere kolay ulaşılabilirlik de bu ülkenin diğer artılarından. O nedenle tüm bu pozitif unsurları baz alarak kararınızı vermenizi önemle rica ederiz.

Tayland’da En Mantıklı İş Fikri: Turizm! 

Evet arkadaşlar. Tayland çok fazla sayıda turist çeken bir ülke. Bu nedenle size önerimiz bir iş kuracaksanız ve o kadar sermayeniz varsa burada ya dini turizme ya da ticari turizme yelken açmanız. Otel işletmeciliği ya da taksi işletmeciliği gibi işlere bile girseniz çok ama çok kazanacağınız açık.

Tayland, hem sosyokültürel yapısı hem de doğal zenginlikleriyle yıldan yıla turist sayısını arttırıyor. Bununla birlikte bizim ülkemizdeki turizm krizi henüz sonuçlanmadı malumunuz. En azından ülkemizde işler yoluna girene kadar şansınızı uzaklarda, örneğin Tayland’da arayabilirsiniz.

Evet sevgili parlak fikirler okurları. Bu yazımızda dilimiz döndüğünce Tayland’ı size anlatmaya çalıştık. Başka yazılarda, başka ülkelerde görüşmek üzere.

“Tayland’da İş Kurmak” üzerine 7 yorum

 1. Merhabalar ben taylanda turizimde fotoğraf kurmak istiyorum ve daha daha önceden Tayland da bulundum ve yaklaşık 7 ay boyunca çalıştım ve bu 7 ay içerisinde bir kere polislere yakalandım çok zor oluyor çalışma vizesi yaptırmak istiyorum ve bu konu hakkında bilginiz var mı acaba ?? Bana geri dönüş yaparsanız sevinirim 05515887170 Harun

  Yanıtla
 2. Selamün aleyküm harun kardeşim ben taylandda bir doner salonu acmayi düşünüyorum oyle çok buyukte olmasina gerek yok ne kadar masrafim gider.

  Yanıtla
 3. Beyfendinin dediği gibi döner salonu açmayı düşünüyorum oraya nasıl olur bu süreç biraz yardım edebilir misiniz

  Yanıtla
 4. taylanda herhangi bir konuda şahıs iş yeri açmada yasal mevzuat nedir ,
  duyduğum ne yaparsanız yapın %51 taylandlıda olacak deniyor tüm sermaye sizin bile olsa

  Yanıtla

Yorum yapın