Tek Kamyon ile Çalışan Butik Bir Nakliyeci Kurup Asgari Ücretin 5 Katını Kazanmak!

Merhaba değerli Parlak Fikirler okurları. Bu yazımızda yine çok kazandıran, asgari ücret limitini 5 katına çıkaran sağlam ve kolay bir iş fikri ile karşınızdayız.

Bir nakliye şirketi kurmak! Ama vızır vızır işleyen kamyon ve kamyonetlerden oluşan bir sistem ağına sahip olmadan, tek kamyon, tem sürücü, tek patron, tek işçi ile yola çıkmak! Belki bir yardımcınız da olabilir. Bunun için ihtiyacınız olan yegane şeylerin başında C sınıfı ehliyet almak geliyor. Sonra bir kamyon… Sonra yakın çevreniz ve yaşadığınız mahalleyi kapsayan bir servis ağıyla hizmete açabilirsiniz.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere artık her şeyin emperyalist (ortalığı reklam ve billboardlarla saran, insanların gözlerinden girip kulağından çıkan, marka tanıtımını abartıp sıra arkadaşından daha fazla temas kurduğun markalardan biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemek) olmak bir şeyleri kazanmak için yeterli değil. Halkın büyük çoğunluğu da butik olana, az ve öz olana yönelmiş durumda. Bu gelişmiş servis ve hizmet ağlarını sağlayan nakliye firmaları çok daha gösterişli ve pahalı iş yaptıkları için fiyatları da aynı oranda fazla olmaktadır.

Oysa siz sadece bir kamyon ile yola çıkarak halkın talep ettiği ucuzluk ve hızlı hizmeti sağlayabilirsiniz. Butik olanın karşı konulamaz çekiciliği her zaman için ekonomik temellidir. Üstelik çoğu emperyalist nakliye şirketinin sağladığı ve sunduğu hizmetlerin bir kısmını siz de tek bir kamyon ile sağlayabilirsiniz.

Butik Nakliyecilerin Sunabileceği Hizmetler 

1- Asansörlü taşıma hizmeti:

Bugün hemen hemen tüm nakliye şirketleri asansörlü taşıma hizmetleri sunuyor. Bunun hem pratik hem de insan sağlığı açısından karşılığı bulunuyor. Beşinci kattan bir buzdolabı, bir emanet kasası indirmek her zaman çok kolay olmamaktadır. Bunları sırtta taşımanın yol açtığı bel fıtığı riskinin yanı sıra, müşterilerin gözünde yer alan amatörlük hissi de atlanmamalı. İşlerinizi biraz olsun ilerletip az biraz para kazanmaya başladığınız zamanda nakliye işlerinde kullanılan özel bir asansöre sahip olabilirsiniz. Bu asansör sayesinde beş saatte taşıyacağınız eşyaları iki saatte taşıyabilir, hızlı, güvenli ve kaliteli hizmet vermenin yolunu tek bir asansör ile açmış olabilirsiniz.

2- Online randevu sistemi:

Tek kamyonlu bir hizmet ağı sunacak olsanız da iletişim kanallarını teknoloji destekli kılabilirsiniz. Bugün nasıl el değmeden, organik ürünler bile Whatsapp başta olmak üzere tüm online hatlardan sipariş edilebiliyorsa, sizin de butik mi butik nakliye şirketiniz online platformlardan iletişim kurulacak bir şirket servisine sahip olmalı. Yine şirketiniz gibi küçük ama işlevsel bir internet sayfası açarak randevu taleplerini bu site üzerinden değerlendirebilirsiniz. Fiyat teklifi almak isteyenler eşyalarının fotoğraflarını, kaçıncı katta olduklarını ve nakliyenin hangi adresten hangi adrese doğru yapılacağını yazarak sizden fiyat teklifi alabilir. Bu işleri salt telefondan değil internet üzerinden de halletmeye bakın. İşe yaradığını göreceksiniz.

3- Üniformalı çalışan:

Bazen profesyonel olmak için profesyonel görünmek gerekir. Yanınızda, taşımacılık için çalışan elemanlara uygun bir üniforma diktirebilirsiniz. Butik şirketinizin kendisine özgü bir amblemi de bu üniformaların üzerinde yer alabilir. Herkes sizi o üniformalardan ve ambleminizden tanıyabilir. Bu tür küçük ayrıntılar popülist ve genel geçer hizmet kademeleri oluşturan büyük markalara özgü değildir. Siz de yapabilirsiniz. Yaptıkça ticari karşılıklarını da gün be gün göreceksiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Çok Ama Rutin Çalışmak Mı Az Ama Yaratıcı Çalışmak Mı?

 Dev Nakliye Firmaları ile Rekabet Etmek Mümkün mü? 

2020 yılı itibariyle tüm dev firmalar ile rekabet etmek mümkün. Hem de sektör fark etmeksizin. Üstelik nakliye gibi her daim ihtiyaç duyulan ve pazar payı içerisinde onlarca farklı seçeneği bulunan hareketli bir sektörde! Artık insanlar markaya değil hizmetin kalitesine bakıyor. Bir de ucuzluğa! Bakalım dev nakliye firmalarının istediği dev ücretleri karşılayacak kadar halkın dev bir bütçesi var mı? Tabi ki de yok.

Siz hızlı, güvenli ve her şeyden önemlisi ucuz bir hizmet sunduktan sonra şehrinizde ya da ilçenizde bulunan dev nakliye firmalarının varlığına rağmen rahat rahat iş yapabilirsiniz. Günde birden fazla iş yaparak inanılmaz yüksek ölçekli paralar kazanmanız da mümkün. Bu rekabet için iletişim ağını güçlendirmeli, ‘kulaktan kulağa‘ reklam ağını iyice genişletmeyi bilmelisiniz. Müşteriyi bekletmemek, gününde ve saatine işe başlamak da en önemli ayrıntılardan diğerini oluşturuyor.

Sosyal Medyanın Küçük Nakliye Firmalarına Etkisi 

Sosyal medya insanların huylarını ve alışkanlıklarını ne kadar kötü etkilese de şirketlerin geleceğini de o denli olumlu etkiledi. Instagram ve Facebook sayesinde birçok küçük işletme ve iş kolu kendisine rüyasında bile göremeyecek kadar çok müşteri kitlesiyle çalışma imkanı buldu. Nakliye firmaları için de geçerli bu avantaj!

Özellikle Instagram bu türden küçük firmaların müşteri ile doğrudan doğruya iletişim kurmasına vesile oluyor. Müstakbel müşterileriniz aynı zamanda takipleştiğiniz kişiler olduğu için o kurum – müşteri arasındaki buz dağları çoktan eridi. Adam fiyat mı almak istiyor? Sosyal medya hesabınıza direkt mesaj olarak atabilir. Sizin de aynı gün, mümkünse aynı saat içerisinde bu mesaja cevap vermenizi öneriyoruz. Hız! Ucuzluk! Bu iki parametre işinizin geleceği için anahtar kelimelerdir. Aynı zamanda hızı sağlayan yegane unsur sosyal medya olduğu için, bu alan tartışmasız bir şekilde kullanılmaya devam edilmelidir.

Küçük Nakliye Şirketini Büyütmemek Daha mı Mantıklı? 

Birçok firma niçin iflas eder? Büyüdükleri için. Bir paradoks gibi görünse de büyüme hacmini iyi hesaplamayan ya da şuursuzca büyüyen firmalar arz – talep dengesindeki uçurumları tamir edemez ve iflas bayrağını yavaş yavaş göndere çekmeye başlar. Bunun sonucunda ise büyüdüğü kadar hizmet verememeye başlar. Küçük nakliye şirketini hiç büyütmemek değil ama belli bir yere kadar büyütmek çok daha mantıklı ve makul olabilir. Bir kamyon ile başladığınız bu iş koluna iki – üç kamyon – yedi – sekiz personel daha ekleyebilirsiniz.

Ancak bir Ceo’nuz bir ekonomi danışmanınız olmadığı için büyümenin hacimleri genişledikçe, kontrol edilebilir olan alanların sayısı da hızlı daralacaktır. Sonra her zaman için iş yapma garantiniz olmayabilir. Bu da müşterilere sunduğunuz fiyatlara yansıyacaktır. Müşteriler sizi ucuz olduğu için tercih ederken, sizin de diğer büyüyen firmalar gibi fiyat arttırdığınızı görünce diğer butik nakliye şirketlerine yönelecektir.

Bazen büyümemek, kendi yağında kavrulmak, azıcık aşım ağrısız başım demek daha mantıklı, daha makul oluyor. Azıcık aştan kastettiğimiz şey ise, asgari ücretin beş katı kadar! Bununla yetinmeyi bilmeli, fazla derin sularda boğulma riskini göze alarak oynamaktan kaçınmalıdır.

Yorum yapın