Tek Ürünlü E-Ticaret Sitesi Karlı Mıdır? – Röportaj

Biliyorum ki çoğunuz benim gibi birçok ürünün olduğu ve bir üründen başka bir ürüne atladığınız e-ticaret sitelerinde geziniyor. Ancak günümüzde bu tür e-ticaret siteleri kadar tek bir ürün satışının da yapıldığı e-ticaret siteleri bulunuyor. Tek ürün deyince aklınıza nedir bu, yani bir tek ürün için mi kocaman e-ticaret sayfası açmışlar gibi cümleler gelebilir. Ancak e-ticaret yapmak için sadece yüzlerce ürünün bulunduğu bir site açmanız gerekmiyor. Bunu şöyle de örneklendirebiliriz: Sizin bir ayakkabı dükkânınız var ve bu dükkânda sadece bayan ayakkabıları ya da erkek ayakkabıları satılıyor. Bunu e-ticaret sayfasına dönüştürürken ayakkabılarla birlikte kıyafet satışı da yapamayacağınız için sadece sattığınız ürünler için tek ürünlü e-ticaret sayfası açabilirsiniz.

Tek ürünlü e-ticaret sitesi karlı mıdır, avantajları nelerdir, dezavantajları nelerdir, hangi ürünler tek ürünlü e-ticaret sitelerinde satılırsa daha karlı olur gibi konuları merak ediyorsanız birlikte bir e-ticaret sayfasında neler kazanabileceğimize birlikte bakalım…

commerce photo

Röportaj

Bugün yurt dışına da satış yapan çok popüler bir e-ticaret sitesinin CEO’su ile röportaj yaptık. Tek ürünlü e-ticaret sitelerinin piyasadaki avantajları ve dezavantajları dışında, e-ticaret sitelerine dair merak edilenleri de konuştuk.

– Öncelikle hoş geldiniz. 2021 yılı itibariyle tek ürünlü e-ticaret sitelerinin satış yapma şansını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce günümüz şartları göz önünde bulundurulduğunda bu tür sitelerin atağa geçme şansı var mı?

– Tek ürünlü e-ticaret siteleri, az bir sermaye ile sektörde yer almak, tabiri caizse, tutunmak isteyen bağımsız girişimciler için bir alternatif olabilir. Ancak günümüzün tüketici alışkanlıkları ve en çok tercih edilen e-ticaret sitelerinin mevcut kataloglarına baktığımızda tek ürünlü hiçbir sitenin beklentilerini karşılayamadığını açıkça söyleyebiliriz. Çünkü artık sektörde işleyen kurallar yerine oturdu diyebiliriz. E ticaret sitelerinin dayandığı temel nokta şu sloganla özetlenebilir: ”Önce göster, sonra aldır.”

– Önce göster sonra aldır sloganını biraz daha açabilir misiniz?

– Şöyle ki örneğin bir kulaklığa mı ihtiyacınız var? Google’a kulaklık satın al diye yazıyorsunuz. İlk sayfada listelenen sayfalardan size aşina olanı ya da daha önce alışveriş yapmış olduğunuz bir siteye tıklıyorsunuz. Kulaklıkları incelemeye başlarken, sol tarafta başka başka elektronik cihazların olduğunu görüyorsunuz. Sonra örneğin sitenin alt kısmında Mp3 Playet’larda %40’a varan indirimler – ya da -Mikrofonlu kulaklıklarda bahar kampanyası – gibi bir yazıyla karşılaşıyorsunuz. Bunları tamamen farazi olarak aktarıyorum. Sonuç olarak normal bir kulaklık almak için girdiğiniz siteden Mp3 player ve mikrofonlu kulaklık sipariş ederek ayrılıyorsunuz. Önce göster sonra aldır mottosu budur. E- ticaret siteleri potansiyel müşterilerine neye ihtiyaç duyduğunu hatırlatır. Hatta bazen kampanya ve indirimler haberleriyle, müşterilerine, hiç hesapta yokken, ihtiyacı olmayan şeyleri de aldırır. Ancak bunu tek ürünlü e- ticaret sitelerinde yapmanız mümkün.

– Peki sermayesi, dolayısıyla dağıtım ağı ve alt yapısı yetersiz olan genç girişimciler için tek ürünlü e-ticaret siteleri bir aşama olabilir mi? Hem kendilerini bu sahada bir denemek için hem de kademe kademe ilerleyip kataloglarını zenginleştirmek için.

– Evet, örneğin ilk altı aylık ya da bir yıllık periyotta, sadece çarkı döndürecek ve biraz da marka bilinebilirliğini arttırmaya yönelik adımlar atılabilir. Örneğin sadece fotoğraf çerçevesi satan bir e-ticaret sitesi, sonra fotoğraf baskılı kupalar, çeşitli hediyelik eşyalar, hatta fotoğraf makinesi satabilir. Ancak tek üründe ısrarcı olmak, mevcut piyasa koşullarını iyi okuyamamak ve bile bile lades demek anlamına gelir.

– Günümüzde çeşitlilik esas diyorsunuz. Peki bunca çeşitliliğin arasında kaybolmamak için satıcılar neler yapmalı? Hediyelik eşya örneğinden devam edebiliriz. Belki şu an yurt dışından ithal edilebilecek on binlerce farklı hediyelik eşya var. Tamamen yerli üretim olan çeşitler de cabası. Bunca seçenek arasında, ”en çok giden” eşyaları sitenin kataloglarına doldurmak, başka e-ticaret sitelerini taklit etmek olacaktır? Tamamen yeni bir yol izlemek ve piyasada çok fazla bulunmayan ürünleri satışa sunmak ise başlı başına bir risk. E- ticaret siteleri bu dengeyi nasıl tutturmalı?

– Bir toplu iğne bile satsanız ya da 5 liralık bir oyuncak, sormanız gereken birçok soru var. İlk soru ucuz mu? Ucuzsa neden ucuz? İşçiliğinden ötürü mü yoksa adi ve sağlıksız malzemelerden imal edildiği için mi? Piyasada söz konusu ürüne rağbet var mı? Bu ürünü satan markalar kaç tane? Bu markalarla yarışacak kadar alt yapım var mı? Dediğiniz gibi belki on binlerce ürün var. En doğru ürün için de sorulması gereken onlarca soru var. Bu soruları doğru cevaplayıp girişimlerine bu şekilde yön verenler, her zaman birkaç adım önde olacaktır.

Tek Ürünlü E-Ticaret Sitesi Nedir?

Tek ürünlü e-ticaret sitesi sadece bir ürün (örneğin yüzük, televizyon vs.) seçerek bu ürünle ilgili bir e-ticaret sistemi oluşturmaktır. İnsanlar için bir ürünü sunacağınız bu adreste sadece bir markanın bütün televizyonları ya da bir üreticinin bütün yüzükleri gibi ürünleri satabilirsiniz. Yani televizyon e-ticaret sitesi açacağınız zaman üst ürün televizyon olur ancak birkaç alt kategori olarak farklı markaların televizyonlarına yer verebilirsiniz. Bu şekilde hazırlayacağınız sitelerin e-ticaret sisteminde belli bir avantajı ve kitlesi bulunur. Ancak dezavantajları da yok değildir.

Tek Ürünlü E-Ticaret Sitesinde Hangi Ürünler Satılabilir?

Tek ürünlü e-ticaret sitelerinde eskiden belli bir ürün seçilir ve bunu tedarik eden tarafın elindeki stoklar bitinceye kadar uygun fiyatlardan ürünler alıcılara ulaştırılırdı. Ancak bu sitelerde yukarıda verdiğim örnek gibi bir mağazanın sadece televizyonlardaki stoklarını eritmek için belirli kampanyalar düzenleniyordu. Zamanla daha düşük fiyatların sunulduğu ve daha fazla ürün seçeneğinin olduğu siteler ortaya çıkınca tek ürünlü sitelerinde değeri düştü ve günümüzde bu tür ürünler satan tek ürünlü e- ticaret siteleri bulmanız imkansız hale geldi.

E-ticaret sitesi kurup tek ürün satışı yapmak istiyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Zaten belli bir kalitesi ve fiyatı olan ürünler satmak tek ürünlü siteler için idealdir. Bu nedenle fiyatında çok büyük değişikliklerin olmayacağı ve insanların ihtiyaç duyacağı ürünler seçebilirsiniz.
  • Piyasada gerçekten tek olan ürünlerin satışını tek ürünlü e-ticaret sitesinden yapabilirsiniz.
  • Sadece sizinle birlikte adını duyurabilecek ürünler satmanızda e-ticarette tek ürün seçimi yapmanızı sağlayacaktır.
  • Fiyatı uygun olan ve toptan olarak sattığınızda kar elde edebileceğiniz ürünleri de satışa sunabilirsiniz.

Tek ürünlü e-ticaret sitesinde neler satabilirim diye düşündüğünüzde yukarıdaki seçenekler size fikir vermişse yolunuza devam edebilirsiniz. Ancak aklınıza belli bir ürün gelmemişse tek ürünlü e-ticaret sayfanızda şunları satabilirsiniz:

Zayıflama İlaçları

Zayıflama ilaçlarının olduğu ya da sadece bir zayıflama ilacının bulunduğu bir e-ticaret adresi açabilirsiniz. Bu sitede sadece bir ürüne yönelik kaliteli tanıtımlar yapmanız halinde kazancınız da çok olacaktır.

Cilt Bakım Ürünleri

Genellikle pek çok kişinin ilgisini çeken ürünler arasında yer alan cilt bakım ürünleri e-ticarette tek ürün seçecekler içinde karlı bir alternatif oluyor. Bu cilt bakım ürünlerine sivilceleri ve lekeleri geçiren kremlerden tutunda saç çıkaran ürünlere kadar pek çok seçeneği ekleyebilirsiniz.

Sigara Bırakma Ürünleri

Sigarayı bırakmak isteyenler için hazırlanan bir ürünün satışından oldukça yüksek kar elde edebilirsiniz. Ancak bu kar sizin yaptığınız tanıtımlara bağlı unutmayın.

Baharat Satışları

Tek ürünlü e-ticaret sayfalarına örnek olabilecek bir diğer ürün ise baharatlar. Bu konuda çok geniş bir seçenek sunabilir ancak baharat başlığı altında tek ürün göstermiş olabilirsiniz. Mesela son zamanlarda Goji Berry gibi ürünlerin satışı oldukça fazlalaştı. Bu tür ürünler satarak kar etme imkânınız yüksek.

Yukarıdaki seçeneklerin yanı sıra bilmeniz gereken bir durum var ki bazen televizyonlarda ünlü hale gelen ve adı daha önce duyulmamış ürünler olabiliyor. Altın çilek gibi ya da çam yağı, yılan yağı gibi çok fazla ürünü televizyondaki birkaç yayın ile öğrendik. Sizlerde yeni yeni ortaya çıkan bu tür ürünlerin satıldığı bir sayfa açabilirsiniz. Ancak ilk zamanlar bol satışlar yapsanız da bir süre sonra satışlarınız düşecektir. Bu durumda farklı ürünler için e-ticaret sistemleri oluşturmalısınız.

Tek Ürünlü E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

Tek ürünlü e-ticaret sitesi karlı mıdır düşüncesini karlıdır ancak bu işi doğru yaparsan cevabı ile geçtikten sonra sırada bu tür sitelerin avantajları geliyor. Avantajları açısından oldukça geniş bir e-ticaret sitesinden daha sorunsuz olan bu sitelerde şu fırsatları yakalayabilirsiniz:

Şu İş İlgini Çekebilir:  Eğlence Merkezi Açarak Kar Elde Etmek

commerce photo

Tedarikçi Sorunu Yaşamazsınız!

E-ticaret siteleri de belirli bir tedarikçi grubu ile çalışırlar. Bu tedarikçilerin sayısı arttıkça e-ticaret sitesi yöneten kişilerinde sinir katsayıları genellikle artmaktadır. Ne kadar az tedarikçi o kadar az insanla uğraşmak demek. Bu nedenle de tek ürün satışında tek tedarikçi ile çalışmaktan dolayı sıkıntı yaşamanız da ortadan kalkacaktır. Aynı tedarikçiden farklı modellerde ürün de tedarik edebilme şansınız olduğu gibi yine tek insanla muhatap olmak her zaman için daha kolaydır.

Yüksek Pazarlama Gücü!

E-ticarette fazlaca ürün çeşitliliği olan sayfalarda her ürünü satmak amacıyla farklı farklı pazarlama yolları seçmek gerekir. Bu yolları seçmek ise neredeyse çok zordur. Her ürünü anlatmanın imkansızlığı bir yana fiyatlar ve sunulan ödeme kolaylıkları gibi seçenekler dışında herhangi bir tanıtım yapmak ise oldukça zorlaşır. Ancak tek ürünlü e-ticaret sayfalarında sizin ürünü istediğiniz gibi anlatma ve pazarlayabilme imkânınız vardır. Bütün özellikleri ile anlatılan bu ürünler müşterileri daha kolay ikna eder ve daha fazla satış yapmanızı sağlar.

Arama Motorları Sizi Sever!

Tek ürün sayfaları genellikle o ürünle ilgili olarak bütün bilgilerin bulunduğu adresler olmalarından dolayı arama motorlarında da kısa sürede yükselişe geçebilirler. Bu ürünle ilgili yapılan aramalarda ise sizin ilk sırada yer alıyor olmanızdan dolayı satış potansiyelinizde artacaktır.

Seçimler Kolaylaşır!

Sitenizde bir ürün sunulacağı için bu ürünü gören kişilerin aklı başka ürünler kalmayacak ve direk bu ürüne yönelecektir. Bu nedenle de satış oranlarınız artacak ve kısa sürede yüksek kar elde edebileceksiniz.

Ticaret Sitelerinden Önde Olursunuz!

Bildiğiniz gibi internet üzerinde çok tanınmış ve yüksek satış gücü ile adından söz ettiren adresler mevcut. Bu adresler bütün ürün aramalarında ön sıralarda olmaları ile dikkat çekiyor. Ancak siz tek ürünlü bir e-ticaret adresi kurduğunuzda en önde yer alabilirsiniz.

Tek Ürünlü E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

  • Tek ürünlü e-ticaret yapmanız nedeniyle ürününüz bellidir ve bu ürünün satışı istediğiniz oranda olmayabilir.
  • Tek ürün olmasından dolayı ziyaretçiler ürününüzü incelemeden sayfadan çıkabilir.
  • Pazarlama yaparken fiyatları düşürmenizin pek bir etkisi olmaz ancak promosyonlu seçenekler sunabilirseniz yükselebilirsiniz.
  • Çok yüksek kazançlar pek mümkün değildir.

Tek Ürünlü E-Ticaret Sitesinden Ne Kadar Kar Elde Edebilirim?

Eğer tek ürünlü bir e-ticaret sayfası açmaya karar vermişseniz aklınıza gelen soruların başında ne kadar kazanacağınız olabilir. Bu tür bir soruyu cevaplamak çok zordur. Çünkü e-ticarette çok ürünlü bir sayfanız olsa bile bu sayfayı doğru şekilde kullanmadığınızda kazancınızda azalacaktır. Bu nedenle tek ürünlü bir sayfa için gerekli özeni gösteriyorsanız ve tanıtım, SEO gibi çalışmaları doğru yapıyorsanız kazancınız ilk aylar için az olsa da zamanla 2000-3000 TL gibi bir fiyata ulaşacaktır. Tamamen pazarlamanın konuştuğu bu alanda yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız sosyal ağları etkin bir şekilde kullanmalı ve ticaret konusunda tatlı dilinizi ortaya çıkarmalısınız. Bol kazançlar…

Sonuç Olarak Neden Tek Ürüne Odaklanmak Daha Mantıklı?

Her ne kadar çeşitlilik marketler ve mağazalar için avantajlı gibi görünse de aslında işin arka planı öyle değil. Çeşitlilik, her zaman daha fazla müşteriyi çeker elbet. Ama gelen müşteriler her zaman bir ürün satmaz. Bakar, inceler, genelde fiyatını bazen ürünün kendisini beğenmeyerek geri koyar. Bu yıllardan beri değişmeyen bir alışveriş kuralı olarak zihinlerimize kazınmıştır. Üstelik sadece gerçek pazarlarda değil, sanal mağazalarda ve e-ticaret sitelerinde de bu böyle.

Bu yazımızı okuduktan sonra tek ürün e-ticaret sitelerinin neden daha karlı olduğunu anlamış olacaksınız. Bununla birlikte hiçbir şekilde kazanmanın tek yönteminin bu olduğunu söylemiyoruz. Eğer imkanınız varsa mutlaka çeşitliliğe yönelin. Ya da sektör buna zorluyorsa. Öyle sektörler ya da ürün grupları vardır ki tek bir üründe ısrar etmek firmanın direkt olarak iflas bayrağını aşağı doğru çekmesine sebep olur.

Bu nedenle hiçbir yazımızda olmadığı gibi bu yazımızda da genel hükümler vermekten kaçının ve işin ayrıntılarına yoğunlaşmaya çalışın. Bu sayede tek ürün satan e-ticaret sitelerinin neden daha fazla ve iyi oranda kazandırdığını da anlamaya başlayacaksınız.

Tek Ürün Odaklı E-ticaret Siteleri ve Sunduğu Avantajlar

Öncelikli olarak mantığımızı işleterek ve tüme vararak neden tek ürün odaklı e-ticaret sitelerinin daha karlı olduğu sorusuna yetkin cevaplar bulabiliriz. Her şeyden önce uğraşması çok daha kolay olan bir ticaret biçimi olacaktır. Ne kadar fazla çeşitlilik ve farklı tarzda ürün varsa o derece hesap ve kafa karışıklığı, kar zarar orantısızlıkları ve bilumum ticari bela gelip sizi bulabilir. Bunu cebe attıktan sonra gelelim sunduğu diğer avantajlara.

Öncelikli olarak şunu belirtelim ki avantaj kelimesinin çağrışımı herkese eşit gibi görünse de birtakım parametrelere bağlı olarak bazıları için çok faydalı olan bir unsur bazıları için nötr ya da zarar olabilir. Bu nedenle buradaki sıralanan avantajları ve kazanımları ürün odaklı düşünerek süzgeçten geçirmelisiniz. Ticaret, asla hazırlop bilgiler ile başarı elde edeceğiniz bir alan değildir.

Devletle Rekabet Açısından Tek Ürün Pazarlamacılığı

Tek ürün pazarlamacılığı için e-ticaret sitesi kurmak ve işletmek devletle rekabet ettiğiniz her an bir adım öndesiniz demektir. Devlet ürünlerinin kendi içerisinde çok fazla çeşidi olabilir. Bazı ürün türleri satış rekorları kırarken bazıları yerinde sayabilir. Bu ise aylık ve yıllık kazançlarda büyük dengesizliklere yol açar. Serbest piyasa öyle kaygan bir zemin üzerindedir ki bir ürüne ya da markaya tek başına güvenmek de büyük riskler içerir. Hal böyle olunca güvenilen ürünler bir yıl sonra hiç satmamaya başlayabilir. Aynı şekilde stabil bir alıcı kitlesi bulunan bazı ürünler ise herkesi şaşırtarak yüksek satış rakamlarına ulaşabilir.

Ancak tek ürün pazarlamacılığında bu sayılan risklerin hiçbiri yoktur. Sadece tek bir ürün üzerinde odaklandığınız için gideriniz de geliriniz de bellidir. Sürpriz yoktur. İflas ihtimali düşüktür. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tek ürüne olan güvendir. Piyasaların ayrı sizin ayrı güven duyacağınız bir ürüne yaslanarak e-ticaret sitesini açmalısınız. Bu güven ürünün kendisinde olduğu gibi markada da daim olmalıdır. Ancak bu şekilde tek ürüne dayalı e-ticaret sitenizin ömrü uzun olur.

E-Ticaret Sitesi İçin Tek Ürün Önerileri

Tek ürünü merkezine alan e-ticaret sitesi sahipleri her zaman için önceliği lüks değil ana ihtiyaç ürünlerine vermelidir. Örneğin ne kadar zaman geçerse geçsin su arıtma cihazları o kadar yaygınlaşmamıştır. Şimdi siz bir e-ticaret sitesi açıp yegane kategoriniz olan ”beyaz eşya” kataloğuna sadece su arıtma cihazı koysanız o sitenin akıbeti ne olur? En iyi ihtimaller iki ya da üç ay dayanır.

Bu nedenle öncelik mutlak surette pazarın sürekli imal ve talep ettiği ürünlerde olmalıdır. Bunların başında tekstil ürünleri yer almaktadır. Bunu iki yollu da yapabilirsiniz. Örneğin sitenize sadece ‘dış giyim’ kategorisindeki ürünleri satmak istiyorsunuz. Çeşitliliğiniz kaban, pardösü, panço gibi ürünlerin listelenmesiyle sabit kalabilir. Ama tekstil denince çok genel olan bir kategoriden bahsediyoruz. Siz sadece pazarlama stratejisi uygulayarak tek bir ürün de satabilirsiniz. Hadi yeri gelmişken tüyomuzu da verelim. Abiye ya da spor ayakkabıya dayalı tek ürün pazarlamacılığı son on yıl içerisinde altın çağını yaşıyor. Çok daha maliyetsiz malzemelerden çok daha kaliteli ve dayanıklı elbise ve ayakkabılar üretilebilmektedir. Buna dayanarak müşteri memnuniyeti odaklı satışlarda yüksek oranlarda kazançlar elde etmeniz mümkün olmaktadır.

commerce photo

Niş Ürünlerin Satışa Çıkarılması

Kıyıda köşede kalmış ürünlerin sektörel isimlerine niş denmektedir. Hemen aklınıza bit pazarı gelmesin. Değeri yerinde, ergonomik, her açıdan kullanım konforu sağlayan ancak hem reklam yetersizliği hem de diğer piyasa odaklı nedenlerden ötürü hak ettiği yerde olmayan ürünlerdir. Bu ürünleri e-ticaret sitenize koyabilir ve yavaş yavaş büyüyebilirsiniz. Bu tür ürünler yüksek oranda sermaye gerektirmediği için de avantajlı bulunuyor. Özellikle e-ticaret pazarlamacılığında yeniyseniz niş ürünleri kapsamında araştırmalar yapabilir ve seçimde bulunabilirsiniz.

Tek Ürün Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Yazımızın sonlarına gelirken tek ürün seçiminde önem arz eden diğer bir ayrıntıyı da es geçmeyelim. Her ayrıntı gibi bu da önemli. Sektörün diğer kısımlarında olduğu gibi Çinli tedarikçiler tek ürün odaklı e-ticaret pazarında da yetkinler. Bu noktada onlarla sağlıklı ve istikrarlı bir diyalog kurmak son derece önemlidir. Aksi takdirde sektöre yabancılaşır ya da çok daha ucuza alabileceğiniz malları pahalıya alarak işin başında zarar etmeye başlayabilirsiniz. Çinli tedarikçiler ile internet üzerinden rahatlıkla iletişim kurulabilir. Ortak dil olarak İngilizceyi kullanarak e-ticaret sitenize koyabileceğiniz en masrafsız ve kazandırma potansiyeli yüksek olan ürünlerden seçiminizi yapabilirsiniz.

 

Yorum yapın