Tekel Bayi Açmanın 7 Altın İnceliği – Röportaj

Tekel açıp işletmek her açıdan riskli ve her açıdan sürprizlerle dolu bir girişim. Neden diyecek olursanız, birincisi sattığınız ürünler -isterse binlerce çeşit olsun- toplamda 2’ye ayrılır. Alkollü içecekler ve diğerleri. Tekellerin ayakta kalmasını sağlayan yegane payanda budur. Aksini iddia eden ya yalan söylüyordur ya da sektörden çok çok uzaktır.

beer photo

Röportaj

6 yıldır Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde tekel bayi işleten A. H. ile mini bir röportaj gerçekleştirdik. Aklınızda, gelecek hayallerinizde, planlarınızda tekel bayi açmak varsa, önce röportajımızı sonra yazımızın geri kalanını okuyarak hiçbir yerde bulamayacağınız – teorik değil pratik- bilgileri bulabilirsiniz. Sizin için hayatın içinden sektörün nabzını tutmaya devam ediyoruz.

– Söyleşimize aynı zamanda yazımızın da başlığı olan bir soruyla başlamak istiyorum. Tekel bayi işletmenin incelikleri nelerdir?

– Malumunuz, hem Pandemi hem de yeni yasalar – yasaklar ile birlikte tekel bayi ile marketler tamamen birbirinden ayrıldı. Şimdi öncelikli olarak yer seçimi çok mühim. İki yönden. Bir açacağınız yerde tekel bayi var mı? Varsa kaç tane? İşlek bir caddede iseniz ikiye, üçe kadar yolu var. Ancak daha fazlasını kaldırmaz. Burası Çin değil ki, bir buçuk milyar insana hizmet vermiyoruz. İnsan sayısı belli ise tekel sayısı da belli olacak. Hem milletin ekmeğine göz koymayacaksanız, hem de kendi kazancınızı zora sokmayacaksanız. Bayiyi açmak istediğiniz yerde hiç tekel yoksa bu sefer de neden hiç yok diye sormalısınız? Daha önce biri denedi de başarısız mı oldu? Olduysa neden? Yoksa mahalle mutaassıp bir mahalle mi? Bunları tek tek, kağıt üstünde değil, direkt bizzat gözlemleyerek, oranın esnafına, mahallelisine danışarak öğrenmelisiniz. Yoksa 1-0 geride başlarsınız maça. Hakem son düdüğü çaldı mı sahadan mağlup ayrılırsınız.

– Peki yer bulundu diyelim. İş halloldu mu?

– Keşke hallolsa. Bayinizin adını tabelasını güzel ve doğru seçeceksiniz. Bilindik bir isim olmayacak. Ama çok farklı olayım derken de itici isimlerden birini seçmeyeceksiniz. Gelelim en önemli konulardan birini. Ürün alacağınız toptancıları çok iyi seçeceksiniz. Onlar bir yerde sizin ticari ortağınız. Bu nedenle gerekirse 10 tane toptancıyla konuşacaksınız. Aklınızdaki her şeyi çekinmeden sormalısınız. Bir tekel bayi kuruyemiş satmalı. Ama paket değil. Direkt vitrinde. Ve sattığı kuruyemişlerin taze olmasına özen göstermeli. Bayat fıstıkla, bayat çikolatayla olmaz. Aldığınız her ürünün son kullanma tarihini kontrol etmeniz şart. Bizim gibi küçük yerlerde esnaflık yapmaya çalışıyorsanız, bayat mal sattığınız takdirde etrafa yayılması bir gün sürmez. Sonra falan yerdeki falan dükkan var ya. Orası böyle böyle ürün satıyor diye adınız çıkar. Zaten alternatif bol. Adamın kapısının önünde olsanız bile, 2 dakika fazla yürür, gider başka yerden alır. Artık eskisi gibi değil. Marketler, tekel bayileri müşteri seçmiyor. Müşteriler market seçiyor.

– Ortalama kaç bin lira sermaye ile tekel bayi açılır.

– Günümüzde fiyatlar uçtu. Dükkan kiraları aldı başını gitti. Dün 10 bin olan bugün 20 bin oldu. Tekirdağ ya da benzeri yerlerde, küçük ilçelerde kafadan bir 100 – 150 bini çıkarmanız lazım. İstanbul içinse tahminimce 300 – 400 binden açılır ihale. Tabi bunlar benim şahsi yorumlarım. Kişiden kişiye, muhitten muhite değişir.

– Hem pandemi öncesi tekel bayilere getirilen sınırlamalar hem de Pandemi ile birlikte getirilen yasaklar belinizi iyice bükmüş olmalı?

– Evet, önceden 10’a kadar satış yapabiliyorduk. Şimdi 5’e kadar. Yakında öğlen kapatın diyecekler dükkanı. Düşün düşün filozof olduk gerçekten. Artık daha az kazanıyoruz. Pandemi tamamen bitsin de saat 10’a kadar satış yapalım, o bize yeter.

– Saat ondan sonra da gizli gizli satış yapanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

– Vallahi benim fıtratıma ters. Ben yapmam. Babamın oğlu da olsa yasak neyse kural neyse ona uyarım. Ama yapanların olduğunu biliyorum. Artık her yer sık sık denetleniyor. Ben bu riske giremem. Bu yoklukta bir de cezaya verecek param yok. Gizli gizli satış yapan arkadaşların da bunu yapmamalarını tavsiye ediyorum.

 

Türkiye’nin sık sık mozaik bir kültürel yapıya sahip olduğundan dem vurulur. Bu çeşitliliğin önemli bir zenginlik olduğu da eklenir. Ancak çeşitlilik aynı zamanda kaos ve düşmanlık demektir. Müslüman mahallesinde salyangoz satamayacağınız gibi bazı şehirlerde, ilçelerde, köylerde ve mahallelerde (tümden- gelim yöntemiyle – genelden özele doğru bir daralmayla) tekel açmak da saçma sapan hadiselerin yaşanmasına neden olabilir. Haberlerde – iki taraf arasında gerginlik yaşandı – türünde verilen, yani bir anlamda geçiştirilen haberlerin özünde alkolün olma ihtimali çok yüksektir. Çıkan tartışmaların – kavgaların ilk nedeni (genelde en büyük nedeni) içmesini bilmeyenlerin taşkınlıklarıdır. Bazı kavgalar ve münakaşalar ise ”biz burada alkol sattırmayız kardeşim” minvalindeki yerel ve bıçkın tavırdan kaynaklanıyor. Bu devirde de mi? Diye sormayın. Örneğin Trakya’da işin rengi bambaşkadır, Anadolu’nun iç kesimlerinde başka.

O nedenle bölgeye göre hareket etmeli ve muhafazakar yerlerde son ihtimal olarak tekel açmayı düşünmelisiniz. Gerçi iş şu anda biraz daha farklı yere gitti. Artık saat 22.00’dan sonra içki satışı yapan dükkanları ispitleyenler ve hınçlarını bu şekilde çıkaranlar söz konusu. İlk cümlelerde de vurguladığımız gibi tekel açmak yüksek risklere ve sürprizlere gebe.

Nasıl ki her ülkenin, her toplumun bir yazılı olan bir de yazılı olmayan kuralları var ise aynı şekilde her sektörün de belli başlı kuralları var. Yazılı değil sözel ve düşünse olan bu kurallara uyulduğu takdirde hem işletme ayakta kalır hem de müşteri memnuniyeti sağlanır. Zaten müşteri memnuniyetini sağlayan her dükkan, otomatik olarak varlığını güçlendirir, iflas riskinden uzaklaşır. Bu kurallara ”incelik‘ diyebiliriz. Zira piyasada ince gören her işletme, her dükkan, ayakta kalmayı başarır.

Peki tekel açmanın ve işletmenin incelikleri neler? Bir tekelin en fazla sattığı şey içki ve sigara desek bu, malumun ilanı olur. Herkesin bildiğini saklamaya ne hacet? Tekellerin çok daha az kazanmasına neden olan şey ise, saat 10.00’dan sonra içki yasağının getirilmesi oldu. Şimdi hangi tekel sahibi ile konuşursanız konuşun bu durumdan yakınacaktır. Ancak artık alkol almak isteyen müşterilerin çoğu, %80’i diyelim, saat ondan önce alışverişlerini tamamlıyor. Bu kişiler bilinçli tüketici gibi davranırken, bir de teklifsiz davranan kişiler var. ”Alabilir miyiz” diye sormadan direkt içki dolabına yönelen kişiler.

Bize kalırsa 20 lira fazla kar elde edeceğim diye 20 bin küsur liralık cezayı göze almayın. Bunun geri dönüşü sadece maddi kayıp olarak geri dönmez size. Aynı zamanda dükkanınız mimlenir. Bu da işletmenin geleceği açısından sakıncalı durumlar doğurur.

Tekel açmanın inceliklerden biri de ”Sarhoş ile uğraşma sanatıdır” Hepimizin bildiği üzere gece açık olan dükkanlar ve gece çalışan kişilerin yaka silktiği insan türlerinin başında sarhoşlar gelir. Onlara laf atmak, hayır demek, geri çevirmek dünyanın en külfetli işlerinden biridir. Bazı tekelciler ise sırf müşteri kaybetmemek için sarhoş kişilerin suyuna gitmeye çalışır. İşte bu noktada kurulacak iletişim son derece önemlidir. Fazla katı olursanız ciddi ciddi müşteri kaybına uğrarsınız. Dükkanınıza yakın oturanlar bile beş dakika fazla yürüyüp diğer tekele gidebilir. Artık adım başı tekel olduğu için, bir tekel market ile diğerinin arasında en fazla 5 – 10 dakikalık bir yürüme mesafesi var. Çok çabuk gözden düşebilir ve vazgeçilebilir konuma düşebilirsiniz.

Ancak müşterilerin suyuna fazla gider, onlara karşı fazla toleranslı davranırsanız da zararlı çıkan siz olursunuz. Bazı tekel marketlerde üç dört kişilik grupların içki alemi yaptığını bilmeyen yok. Kerli ferli adamlar oturup biralarını viskilerini içiyorlar. İçeri giren müşteriler de bu görüntüden hoşnut kalmıyor haliyle. Siz siz olun, ekmek yediğiniz tipleri dükkanınızda toplamayın.

Ek olarak bu yazımızda tekel açmanın altın niteliğindeki inceliklerine ve püf noktalarına değineceğiz. Bir tekel ile market ya da bakkal arasındaki temel fark, şüphesiz ki alkoldür. Bir dükkan alkol satıyorsa, o dükkana kabaca tekel diyebiliriz. Tekelleri diğerlerinden ayıran bir diğer temel faktör de çok rahat geç saatlere kadar açık olmasıdır.

ÖNEMLİ UYARI: Tekel bayi açtıktan sonra gece 10’dan sonra satma planınız var ise bunu unutun. 23 000 TL’den fazla idari para cezasını tek celsede kesiyorlar. Buna dikkat edin.

Şimdi öncelikle tekel açmayı düşünen okurlarımıza, bir tekelde bulunması gereken karakteristik özellikleri sıralayalım ve böylece sadece satış teknikleri olarak değil genel karakteristik olarak da neler yapmamız ve nasıl olmamız gerektiğine dair ipuçları bulalım.

Bir Tekelde Bulunması Gereken Temel Karakteristik Özellikler Neler Olmalı? 

  • Uykusuzluğa dayanıklı olmak: Normal bir mahalle bakkalı ya da semt marketi maksimum gece yarısı 12, 12.30 gibi dükkanı kapatır, evinin sıcak ve huzurlu ortamına doğru yollanır. Ancak bir tekel, gündüz gürültülü ve yoğunluğuyla çalkalanan sokağında, caddesinde tek başına da olsa açık kalmaya ve müşteri beklemeye devam eder. Bu anlamda hem yalnızlığa hem de o yalnızlık içindeki uykusuzluğa dayanıklı olmakta fayda var. Uykunuzu kontrol edip hem kendi canınızı hem de tekelinizi her daim müdafaa etmelisiniz. Aynı zamanda tekele giren müşterinin karşısında uyuklayan bir dükkan sahibi, hiç hoş bir görüntü olmayıp son derece gayr-i ciddi bir portre çizer.
  • Alkol satışından büyük gelirler elde edecek olsanız, hatta dükkanınızın kurulum amacı alkol olmasına rağmen, siz sorumluluk sahibi bir dükkan sahibi olarak her zaman ayık kalmalısınız. Ayık ol uyarısı çoğu yerde bir gülmece unsuru olarak espri halinde yapılsa da, sizin içinde bulunduğunuz ortam ve durumlar gereği kesinlikle uymanız gereken ciddi bir tavsiyedir. Kendi gözlemlerimize dayanarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki, sarhoş tekel görmek son derece normal bir hal almaya başlamıştır. Özellikle yanında kız arkadaşıyla tekele giren müşteriler böyle bir manzaradan rahatsız olup bir daha sizin dükkanınıza uğramayabilir. Seviyorsanız evinizde için ama ekmek yediğiniz yerde alkol buhranlarına girmeyin.
  • İnsan ilişkileriniz her daim iyi olmalı. Sonuçta bir halkla ilişkiler ve seri seviyeye yükseltilmiş bir pazarlama işindesiniz. Örneğin normal bir tezgahtar ya da pazarlama sorumlusu gün içinde bir ya da birkaç ürün satsa, oh be kısa günün karı der. Ancak siz saatler içerisinde yüzlerce, binlerce ürün satacaksınız. Bunun için iletişimiz yüksek olmalı. Hesabınız da aynı derecede, kafadan yapıyorsanız hele, son derece sağlam olmalıdır. Bunun dışında yüksek alımlarda, mutlaka hesap makinesi kullanın. Böylece hem yanlış yapma ihtimaliniz sıfıra iner, hem de karşı tarafa göstere göstere güven vermiş olursunuz.

Peki tekel açmayı düşünüyorsunuz ya da yeni açmışsınız. Ve nasıl daha fazla kazanabilirim diye kara kara düşünmektesiniz. Kara kara düşünmeyin ve parlak fikirler sayfasının sizin için, sadece size özel verdiği 7 tüyoyu hayata geçirerek kötü teorilerden uzaklaşıp parlak pratiklere yelken açın. Şimdi vereceğimiz parlak öneriler, sadece sitemizde ve sadece sizin için.

Tekel Bayi Açmanın 7 Altın İnceliği

1- Maliyeti Düşürmek:

Bu genel bir kuraldır ve sadece tekel bayiler için de tüm market sahaları için geçerli bir kaidedir. Bu kurala uyun ve maliyetleri gerekirse ilk başta kendi kar oranınızdan düşerek kısın. Müşterinin ayağı alışsın kalıbı, tekel bayiler için oldukça yüksek bir ihtimaldir. Yeri geldi mi, aynı sokak üstünde iki ya da üç tekel olabilmektedir. Ancak mahallenin ya da semtin insanları ”bizim tekel” diye sizi sahiplenirlerse, gerekirse metrelerce fazla yürüyerek size gelecektir.

Bunu sağlamak da ilk etapta fiyatları kısmak ve maliyeti düşürmekten geçer.

2- İyi Çalışan

Ne demektir iyi çalışan? Müşteriyle ilgilenen, ilgilenme kısmında son derece güler yüzlü ve ilgili olan çalışan demektir. Çoğu zaman kimi marketlerde ve özellikle tekel bayilerde görüyoruz ki, dükkanın başına oturtulan kişi, arkadaşlarını da yanına çağırıp muhabbetin dibine vuruyor. O muhabbetin boşluğunda da sağ olsun müşteriyle ilgileniyor. Bir müşteri sizin muhabbetinizi beklemek zorunda değil. Hatta dükkan için gerekli olan temizliğin yapılmasını bile beklemek zorunda değil.

Müşteriyi bekletmemek, bir çalışanı iyi ya da kötü kılan birinci faktördür. Bazen depodan bira ve benzeri ürünleri taşırken bile müşteri bekletilir. Müşteri de şunu der: Ben hesabı ödemek için niye bekliyorum? Bu tür ayrıntılara dikkat edin ve bu tür ayrıntılara dikkat eden ”iyi” çalışanlara tekel bayinizin başına oturtun.

3- Gece Satışı Yapmak:

Bu işi yapmayacaksınız. 🙂

4- Çeşitlilik

Ürün konusunda mutlak çeşitlilik sağlanmalı. Mümkünse bira çeşitleriniz farklı markalarda olmalı, farklı türlerde hizmeti bu ürünler üzerinden sağlamalısınız. Müşteriyi bir kere bile olsa eli boş döndürmek onu kaybetmek anlamına gelecektir. Zor bulunan bir ürünü tekel bayinde satmak ise, bir daha o ve birçok müşteriyi size bağımlı kılmak anlamına gelecektir.

Bu nedenle daha işin başında bu tür çeşitliliği sağlamak için dükkanınızı geniş tutmaya bakın ve dağıtımcılarla da bu çeşitlilik üzerinden anlaşmaya varın.

5- Gece geç vakitlere kadar açık kalmak ve hatta mümkünse 24 saat açık kalmak:

Gece hayatının yüksek olduğu semtlerde, örneğin Beşiktaş’ta ya da Taksim’de dönüşümlü çalışmak suretiyle 24 saat açık olan tekel bayileri olduğunu biliyor ve görüyoruz. Tekel demek, gece çalışmak demektir zaten. Siz de normal marketler gibi gece 12 dedi mi dükkanı kapatırsanız, çok geçmeden dolandırmadan söyleyelim batar gidersiniz.

Bu nedenle minimum gece 2, 3’e kadar açık kalmalı, eğer elinizden geliyorsa 24 saat açık kalmalıdır.

6- Meyhanelere ve Lokallere Toptan Satış Yapmanın Yollarını Bulmak:

Kimi içkili lokantalar, barlar ve içkili yerler, acil durumlarda toptan bir şekilde sizden alışveriş yapabilir. Bunun yolunu yapmak ise tamamen sizin vizyonunuza ve iletişiminize bağlı olacaktır. Bir seferde şişelerce votka, şarap ve viski gibi pahalı içkiler satıp yolunuzu bulabilirsiniz. Bu nedenle civar esnaflarla aranızı iyi  ve muhabbetinizi her daim sıcak ve gündemde tutun.

7- Meze Satmak

Bir yarı tezgah yarı buzdolabı olan cihaz alın. O buzdolabında herkesin göreceği şekilde peynirler, sucuklar, haydariler ve çeşitli mezeler satın. O mezeleri kendiniz de yapabileceğiniz gibi dışarıdan hazır da alabilirsiniz. Sonuç olarak alkol demek meze demektir. Ve meze satmak en az alkol satmak kadar size kar getirecektir.

+7 – Dekorasyon:

Bu 7 inceliğin dışında ek olarak dikkat etmeniz gereken bir incelik daha var. Dükkanın dekorasyonu. Karman çorman, nizamdan uzak dükkanlar, siz ister inanın ister inanmayın, satışları doğrudan etkiliyor. İçeri giren müşteri, öyle bir düzen ile karşılaşmalı ki ”tık tık tık” alacağını alıp hemen çıkmalı. Hatta bazen aklında olmayan şeyleri bile satın almalı. Dekorasyonun inceliği de burada yatıyor zaten.

Hepinize bol kazançlı günler, geceler dileriz.

“Tekel Bayi Açmanın 7 Altın İnceliği – Röportaj” üzerine bir yorum

  1. Merhaba saygi deger abim. Ben allah nasip ederse bir tekel bayi acmayi dusunuyom balikesir tarafinda sizin tecrubelerinizden faydalanmak ve bilgialmak isterim ilk olarak 20yillik tezgahtarlik satis danismani olarak tecrubem var sadece tekel bayi acmak icin 250ytl yeterlimidir ve neleredikat etmeliyim bayilikmi yoksa bagimsizmi yapmak gerekir bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.

    Cevapla

Yorum yapın