Televizyon Programı Yapmak İstiyorum!

Küçükken duyduğum ama pek önemsemediğim bir sözü sizlerle paylaşmak istiyorum: Daha ilkokul dediğimiz 7. sınıf sıralarında oturuyorduk. Sınıfın en haylazlarından biri kendi gibi haylaz olan diğer erkek arkadaşların da toplamış gelecekten konuşuyorlardı. Okulun çetesi durumunda oldukları için içlerinden biri sordu: ‘’Biz ileride ne olacağız reis?’’, haylaz liderin yardımcısı ise sanki çocuk aklıyla biliyor gibi ‘’Bu ülkede ya topçu ya popçu olacaksın, gerisi tutmuyor.’’ dedi. Tabi aradan yıllar geçti ve bu lafı eden çocuk şu anda çok başarılı bir futbolcu oldu. Haylaz lider ise televizyon programları yaparak büyük paralar kazanıyor.

O zamanlar çok çalışkan ve kitaplardan başka dünyası olmayan bir çocuk olduğum için bu sözü önemsemedim ama şimdi anlıyorum ki bu sözün bir doğruluğu var. Televizyon programlarında yaşanan farklı olaylar ve milyonları peşinden sürükleyen insanlar o kadar ünlü ki şimdilerde çoğu kişi de televizyon dünyasında yerini almak istiyor. Hatta mankenlik ajansları, dublörlük yapmak isteyenler, oyuncu arayan firmalar gibi televizyon dünyasına dair alanlara yapılan başvurularda patlama var diyebiliriz.

Televizyonda Sürekli Yayın Yapmak İstiyorum!

Bugün en ünlü televizyon programcılarından bile duyabileceğiniz bir laf bu. Sürekli yayın yapmak. Ancak sürekli yayın ile süreli yayını karıştırmamak gerekir. Televizyon dünyasına adım attıktan sonra karşınıza iki seçenek çıkar. Biri sürekli dediğimiz kendinizi sürekli ekranlarda görebileceğiniz yayınlardır. Bunlar haber spikerliğinden tutunda günlük dizilere ve diğer yemek, kadın programları gibi şeylerdir. Süreli yayınlar ise haftada bir yayınlanan magazin haberleri ya da belgeseller gibi programlardır.

Yayın türlerini öğrendikten sonra kendinize uygun olan yayını seçmek kalıyor. Çünkü sizin aklınızdaki düşüncelere ve insanlara televizyon karşısında sunacağınız fikirlere göre süreli ya da sürekli yayın yapabilirsiniz. Televizyonda yayın yapmak için ya büyük bir yayıncı olma yolunda ilerleyeceksiniz ya da sizin gibi insanları değerlendirebilecek bir yapımcı bularak yayın hayatınıza başlayacaksınız. Ancak bilin ki ikisi de oldukça zor bir hayat istiyor.

Televizyonda Program Sunmak İçin Gerekenler

Aklınızda harika bir program fikri var ve bunu hayata geçirmek istiyorsunuz. Günümüzdeki evlilik programlarını, suçluların bulunduğu polisiye programları hatta talkshowları bile geride bırakacak bir program arıyordunuz ve buldunuz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken televizyon dünyasına giriş yapmak olacaktır. Şöyle ya da böyle bir şekilde girdiğiniz televizyon dünyasında ise programınızı sunmak için bazı şeylere ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar sizin için sıralıyorum:

Güçlü Bir Ekip

Programları bildiğiniz gibi tek başınıza sunamazsınız. Sunmak bir yana aynı anda hem kameraları hem arka planda yapılacak olan kıyafet seçimleri, makyaj, kuliste yapılacak işleri ve ses sistemleri gibi pek çok ihtiyacı tek başınıza karşılayamazsınız. Hal böyle olunca güçlü bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca bu ekibin karın tokluğuna çalışacağını da düşünmeyin. Evine ekmek götürmek isteyen insanlar burada sizin gibi ter dökecektir. He bir de unutmadan çekimler sırasında yemekler, molalar, çay- kahve seansları da olacaktır. Bunları planınıza ve harcamalarınıza dahil edin.

Kitleleri Sürükleyecek Güç!

Televizyon programlarına bakarsanız uzun ömürlü olan programların başında hep güçlü bir karakter var ve işini severek yapan insanlar dolu. Özgüven sahibi ve kendini geliştirmiş olan, televizyon karşısında şaklabanlıklara soyunmayan ve gerçekten insanlara yardımcı olmaya çalışan insanlar kitleleri peşinden sürükleyebiliyor. Sizde televizyon programı yapacaksanız mutlaka bunlara dikkat etmelisiniz.

Maddi Destek!

Televizyon programları hazırlamak çoğu zaman büyük paraların kazanılması için büyük paraların sarf edildiği yerler haline geliyor. Eğer sizde televizyon programcılığı yapacaksanız maddi açıdan destek bulmanız ya da bu desteği sağlayacak olan bir yapımcıya başvurmanız gerekir.

Çekim Alanı ve Televizyon Programı Konusu

Televizyon programının konusunu bulduktan sonra ihtiyacınız olacak bir diğer konu ise çekim alanı bulmak olacaktır. Çünkü çekim alanı bulmadan istediğiniz programa başlayamazsınız.

İzinler, Ritüeller

Yağacağınız televizyon programı için gerekli kurumlardan izin almanız ve ritüelleri yerine getirmeniz gerekir. Bunun içinde izin alacağınız kurumların başında Rtük gelecektir.

Televizyonda Nasıl Şovmen Olurum?

Televizyonda şovmen olmak için gerçekten televizyon dünyasını yakından tanımanız gerekiyor. Çünkü televizyon dünyasında istediğiniz programları yapmak içi tanıdıklarınızın olması ve sizi rekabetten dolayı düşürecek kimselerin olmaması gerekir. Şovmen olacaksanız ve sizin yaptığınız programlara benzer programlar varsa mutlaka işinizi mükemmel yapmalısınız. İnsanları peşinizden sürükleyecek ve her gün sizi izlemelerini sağlayacak bir şovmen olursanız önünüzde kimse duramaz.

Yorum yapın