Temizlik Şirketi Açmak İçin Gerekenler

Temizlik işi, hızla yükselen sektörlerden biri geliyor. Ev temizliği ise artık bu sektörün sadece bir kolunu oluşturuyor. Bunun dışında ofis temizliği, inşaat temizliği ve diğer birçok farklı mekana özel temizlik hizmetleri de sunulan hizmetler arasında yer alıyor. Şimdi, yazımızın henüz başında açacağınız temizlik şirketinin sunabileceği hizmetleri tek bir başlıkta toplayıp sizlere sunalım.

Temizlik Şirketlerinin Sunduğu / Sunabileceği Hizmetler

1- Ev Temizliği Hizmetleri: Çok değil, bundan on – on beş sene önce sadece ultra zengin olanların faydalandığı bir hizmet modeli olan ev temizliği, ilk seçenekleri oluşturuyor. Ancak günümüzde orta sınıf aileler de bu hizmetlerden uygun fiyat garantisi ile faydalanabiliyor. Kuracağınız şirket ile birlikte en azından ayda bir periyotlarla geniş kitlelere bu hizmetleri sunabilirsiniz. Günümüzde en çok tercih ve talep edilen temizlik hizmetlerinin başında gelmektedir. Mobilyalar, odalar, fayanslar ve halıların temizliğini de kapsayan bu hizmet modeli, sizin ana geçim kaynağınız olacaktır.

2- Ofis Temizliği Hizmetleri: Şirketi kurdunuz diyelim. Telefonlar çalmaya ve mailler gelmeye başladı. Bunların büyük çoğunluğu ev dışında ofislerden gelecektir. Ofis temizliğini ev temizliğinden ayıran belli başlı faktörler bulunuyor. Bu alanda görevlendireceğiniz kişilerin sertifikalı ve deneyimli olmasına özen göstermelisiniz. Masa, sandalye ve lobi temizliği gibi kısımlara ayrılan ofisler boşken de çalışma esnasında da temizlenebilir. Anlaşmaya vardığınız iş yerleri ile haftalık ve aylık periyotlarda çalışarak düzenli bir gelir kaynağı elde etmeniz de mümkün.

3- Apartman ve Site Temizliği Hizmetleri: Son yıllarda apartman ve site temizliği alanında da faaliyet yürüten şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu temizlik alanı için gerekli ekipmanları hazır tuttuğunuz halde çok yönlü hizmet seçeneklerinize apartman ve site temizliğini de ekleyebilirsiniz. Özellikle işleri büyütüp çok daha geniş bir ekibe sahip olduğunuz takdirde hem temizlik hem de ilaçlama gibi çok yönlü hizmetleri müşterilerinizin talepleri doğrultusunda ifa edebilirsiniz. Bu ise çok daha yüksek oranda kazanç ve müşteri memnuniyeti anlamına geliyor. Sitelerin temizliği ise en az on kişilik tecrübeli bir ekibe ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda ithal olan tamamen kaliteli kimyasal temizleyiciler de gereklilikler listesinde yer alıyor.

Sunacağınız hizmetler ve seçenekler tamamen sizin tekelinizde olacak. Her işi hemen başlangıç yapmak zorunda değilsiniz. Başta sadece ev ve ofis temizliği hizmetlerini sunabilirsiniz. Daha sonrasında ise apartmanlar, siteler, inşaat ve fabrikaları da hizmet süreçlerine ekleyerek hizmet ağınızı genişletebilirsiniz. Dışarıdan temizlik firmaları ile anlaşan apartman yöneticileri ve sakinleri de müşteri portföyünüzü oluşturacak.

Günümüzün gelişen sektörlerinden birini seçerek karlı yatırımlar yapmayı planlıyorsanız sizlere bomba gibi bir önerim var. Biliyorsunuz ki çalışmanın ayıbı olmaz. Para kazanmak ve helal kazanmak adına her türlü çalışma yapılabilir. İşte bu işlerden biri olan temizlik işi kadın erkek herkesin gözdesi olmuş durumda.

ÖNEMLİ UYARI: Temizlik şirketi açtıktan sonra hızlıca dijitalleşmeye ağırlık vermelisiniz. Metropollerde başka türlü büyümek imkansız gibi bir şey. Kimsenin kimseyi doğru düzgün tanımadığı bu kaos ortamlarında iş kurup var olmak gerçekten çok zor ve büyük başarı olacaktır. Siz bunu başarabilirsiniz. Ayrıca işinizi küçümsemeye, aşağılamaya çalışanlara sakın prim vermeyin. Yapacağınız iş gayet saygın.

Çünkü temizlik alanında inanılmaz bir büyüme var. Bu hizmet alanına ister temizlikçi olarak girin isterseniz de temizlik şirketi açarak girin kesinlikle karlı çıkacaksınız. Çünkü sağlık için temel gereksinimlerden olan temizlik okullarda, hastanelerde, mağazalarda kısacası her yerde gerekli bir durum. Eğer sizde bende bu sektörde yer almalıyım diyorsanız temizlik şirketi açarak çalışma hayatınıza başlayabilirsiniz.

Kimler Temizlik Şirketi Açabilir?

Temizlik şirketi açmak için çok özel bir donanıma sahip olmanız gerekmiyor ancak bu konuda bilgili olmanızda şart. Özellikle işletme ya da pazarlama gibi çeşitli bölümleri okuyan kişilerin daha fazla tercih ettiği temizlik şirketi açmak için liderlik vasfına sahip olmak da şart. Eğer herhangi bir üniversiteden mezun olmamışsanız ancak senelerdir bu işin içerisindeyim diyorsanız bu işe girişebilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken bir şey var ki temizlik şirketi açarken ister bu konuda bilgi sahibi olun isterseniz de bilgi sahibi olmayın mutlaka başka insanlardan yardım almak zorundasınız.

Temizlik Şirketi Açmak Karlı Mı?

Geleceğe yönelik işler arasında yer alan temizlik sektörü hem firmalar hem de kişiler için oldukça karlı bir iş. Kadınların çalışma hayatına atılması ile birlikte evlerde temizlik yapılması zorunlu bir hal aldı. Bir günde biten temizlikler ise çalışsın çalışmasın her kadının gözdesi. E böyle bir durumda temizlik şirketi açmak nasıl karsız olsun ki? Zaten evlere temizlik için ödenen en düşük günlük ücret 100 TL gibi bir fiyat ve şirketinizi büyüttüğünüzde daha geniş çaplı hizmetler vereceğiniz için ücretler artacaktır. Çalışan sayınıza bağlı olarak her geçen gün büyüyen temizlik şirketinizden elde edeceğiniz kazançlar ile çeşitli şehirlerde bayilikler verebilir ve daha da büyük ihaleler ile çalışma hayatınıza devam edebilirsiniz.

Temizlik Şirketi Açmak İçin Neler Gerekli?

 1. Alanınızı Seçin!

Temizlik şirketi açmak için mutlaka açacağınız şirketin hangi hizmetler vereceğini belirlemeniz gerekir. Ev temizliği, ofis temizliği, inşat temizliği gibi çeşitli alanları olan temizlik firmalarının içerisine girerken en iyi olduğunuz alanı seçmelisiniz. Ev temizliklerinde bir ve ya iki kişi yeterli olabileceği gibi ofis, inşaat ve gökdelen camı temizliği gibi alanlar için mutlaka bir ekip kurmanız gerekecektir.

 1. Bayilik Başvurusundan Yardım Alın!

Temizlik şirket açarken kendinize güvenemiyorsanız ve bir şirket nasıl yürür diyorsanız size yardımcı olacak çok fazla seçenek var. Bunlardan biri olan temizlik şirketi bayiliği ile sadece kurulu olan bir şirketin başına geçerek size gösterilen adımları izlemeniz yeterli oluyor.

 1. Plan Yapın!

Temizlik şirketi açmak her zaman için kolay bir iş değildir. Çünkü şirketin ilerlemesi için kişilerin mutlak plan program yaparak ilerlemesi gerekir. Plansız iş yapıldığında şirketin çöküşü yakındır. Plan nasıl yapılacak diyorsanız her işte bir A planı bir de B ve C planı bulundurmanız yeterli olacaktır. Müşterilerinizin isimlerini, isteklerini, adreslerini hatta onların hoşlandığı çalışmaları not almanız bile sizin için güzel bir plan olacaktır. İşlerinizi sıraya koymanızda planlar arasında yer alıyor.

 1. Markalaşın!

Her şirketin markalaşma sürecinde mutlaka kendisine kaliteli ve akılda kalıcı bir isim bulması gerekir. Marka olacak biri isim hem sizi hem de sunduğunuz hizmeti yansıtmalı ve popüler olabilecek bir isim olmalı. Markalaşma sürecinde sadece isim seçmek de yeterli olmuyor. Bunun için marka haline gelmek adına kartvizitler, tanıtım broşürleri ve reklamlar gibi ek çalışmalarda yapmalısınız.

 

 1. Belgelerinizi Tamamlayın!

Şirketinizi kurmak istediğinizde sizden resmiyete dair belgeler istenecektir. Bunun için tek yapmanız gereken kişisel mi yoksa kurumsal mı şirket kuracağınıza karar vermeniz olacaktır. Şirketinize karar verdikten sonra sizden istenilecek belgeleri başvuru yapacağınız mercilerden alabilirsiniz.

 1. Fiyatlarınızı Belirleyin!

Sunulan her hizmetin bir karşılığı olmalıdır. Bu nedenle sunacağınız hizmetlerden alacağınız ücretleri ve çalışanlarına vereceğiniz hizmeti belirlemelisiniz. Ayrıca yapacağınız diğer harcamaları da ekleyerek bir tablo hazırlamanız gerekecektir.

 1. İhtiyaçlarınızı Alın!

Temizlik şirketi açtığınızda elemanlarınızı çalışacakları yere götürmek amacıyla bir araca ve onlar için temizlik malzemelerine ihtiyacınız olacaktır. Eğer profesyonel olduğunuzu hissettirmek isterseniz her elemanınız için özel kıyafetler hazırlatabilir ve diğer ofis, kağıt, kalem gibi ihtiyaçlarınızı da belirleyebilirsiniz.

 1. Elemanlar Bulun!

Vereceğiniz hizmeti başlarda tek başınıza yapmanız kabul edilebilir. Ancak bir süre sonra işlere yetişemez duruma geleceksiniz ve böyle zamanlarda elemanlara ihtiyacınız olacaktır. Bunun için çevrenizden işe ihtiyacı olan bayanlarla iletişime geçerek ya da yerel gazeteye ilan vererek eleman arayabilirsiniz.

 1. Eğitimler Verin ve Kazanmaya Başlayın!

Temizlik sektörü her geçen gün ilerliyor bu nedenle sizin sunulan gelişmelerden habersiz kalmanız kısa sürede yok olmanıza neden olacağı için elemanlarınız için ve yönetim departmanı için eğitimler vermeye başlayabilirsiniz. İnsanların temizlik konusunda bilgili olmasını istiyorsanız öncelikle kendinizden işe başlayıp kendinizi eğitime muhatap kılmanız gerektiğini de unutmayın…

“Temizlik Şirketi Açmak İçin Gerekenler” üzerine 16 yorum

  • Temizlik şirketi kurmak istiyorum işletmeciyim ama yapabilir miyim diye endişeliyim yardımcı olursanız cok sevinirim

   Cevapla
 1. Slm arkadslar temizlik işleri yapmak istiyorum beni bilgilendirebilecekler yardim istiyom .ne yapmam gerekli

  Cevapla
 2. Bende şirket kurmak istiyorum. Bir kadın olarak savaş açıyorum. Yapamaz diyenlere kadını ezmeye çalışan bütün herkese inat tek başıma mücadele vermek istiyorum. Lütfen daha detaylı bilgi verirseniz destek olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  Cevapla
 3. Merhaba
  Makaleniz güzel ama Konya’da 4-5 yıllık bir temizlik firması sahibi ve bir bayan olarak şunları söyleyebilirim.
  Bu iş sanıldığı kadar kolay bir iş değil en zor bölümü gerçekten titizlikle çalışan eleman bulmanız gerekiyor. Ben bu konuda şanslıyım çünkü bu sektörde bir süre çalıştım. Ekip arkadaşlarımla hep aile gibi olmuşuzdur.
  Diğer önemli nokta herkes her temizliği yapamaz. Cam silmeyi bilmeyen insanlar öyle çok ki. Biz bir kişi ekibimize katana kadar onlarca elemanı eliyoruz. Tabi işinizi titizlikle yapmayı düşünüyorsanız iyi bir eleman yetiştirmek yada bulmak zorundasınız.
  En büyük sorun herkes kolay zannedip temizlik firması açıyor ve çok düşük fiyatlar veriyor. Bu bize engel değil elbette ama daha ağzı yanmamış müşteriler bazen fiyatlarımızı onlarla kıyaslayarak pahalı buluyor. Ve piyasa çok düşük algısı yaratılıyor.
  Atacağınız kurşun belli yani temizlik firması kurduysanız elbette müşteriyi kazanmak için çaba sarfedeceksiniz ama düşük fiyatlarla değil verdiğiniz hizmetin kalitesiyle.. Büyük bir temizlik şirketi açıp yüzlerce kişi çalıştırmayacaksanız. Günde 50-100 lira kazanayım bana yeter düşüncesinde olmayacaksınız yoksa batarsınız. Abartısız söylüyorum işleriniz yolunda giderse sadece aracın bakımlarına yıllık 15-20 bin TL harcarsınız. Çünkü şehir içinde çok yıpranıyor. Yakıt ayna en az 2 depo.. Kaybolan kırılan malzemeler ve temizlik bezlerinden bahsetmiyorum bile.. İyi bir bezin tanesi 10 tl civarı ki bir daireye en az 40-50 bez koyuyorsunuz. Merdivenler, elektrik süpürgeleri, cam çekler, kovalar, kimyasallar, süpürge ve paspaslar vs. vs.
  En önemli husussa SSK’sız eleman çalıştırılmaya alışılmış fakat en ufak bir kazada hem sizi tutan müşteri hem de sizler trilyonlarca cezaya maruz kalabilirsiniz. Temizlik çokta tehlikeli bir iş göründüğü gibi değil. Kazaları çok.
  Müşteri bulmak mı o en zoru ama her şey nasip meselesi.. 2-3 ay içinde kendi yaşadığım şehirde 70-80 kadar yeni firma açılmış elimde dağıttıkları kartların birer numunesi var. Düşünün rekabet öyle çok yüksek ki anlatamam.
  Siz ne yaptınız diye soracak olursanız. Biz Konya Batuhan Temizlik Firması olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Fakat şu pandemi dönemi çok çok zorluyor. O nedenle bu dönemde iş kuracaklar her ne iş olursa olsun dikkatli davransın. Herkese başarılar

  Cevapla
 4. Merhabalar, bende 5 ay önce bir temizlik firması kurdum , uzmanlık olarak inşaat sonrası ve taşınma öncesi boş ev temizliği konusunu belirledim. Tüm malzeme be ekipmanı buna göre aldım. İlk 45 gün telefonum bir kez çalmadı, bir iş bile yapamadım. Şimdi ise işlere yetişemiyorum. Bulunduğum bölge yazlık ve villa yoğunluğu olan mi yer. Markalaşmaya çalışıyorum. Broşür, pankart, tişörtler bastırdım, internet sosyal medya kullanımı müşterilerin bize ulaşmasını kolaylaştırıyor işlerimi büyütüyor ve yaptıklarımızı insanların görmesine neden oluyor. İşin %80 reklam. Ben yolun başındayım , herkese başarılar dilerim.

  Cevapla
  • Merhaba bende böyle bir iş kurmak istiyorum ama hiç bir deneyim yada bilgim yok.Yazlık bir bölgede ilçede oturuyorum bana biraz bilgi verebilirmisiniz acaba

   Cevapla

Yorum yapın