Temizlik Şirketi Açmak Karlı Mı ?

Kadınların iş hayatına girmesiyle çeşitli sektörlere ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Bunların başını çeken de diyebileceğimiz önemdeki işlerden birisi de Temizlik şirketleridir. Temizlik şirketleri elbette ki sadece evlere hizmet vermekle kalmıyor, istediğiniz her yere bu hizmeti götürüyorlar. Temizlik şirketi aslında daha çok toplu büyük ortak kullanım alanları da hizmet vermektedir. Kısacası bu sektör de oldukça hacim kazanmış ve dönen para miktarı her geçen dönem artmıştır. Bu da demek oluyor ki bu söz konusu temizlik şirketi sektöründe oldukça kar mevcut!

Temizlik işini şirketleşip kurumsal halde yapmak insanlar tarafından tercih edilmenize yarar sağlayacaktır. Ayrıca şirketleşerek yapılacak olan kamu ve özel sektör ihalelerine de girme şansını yakalayacaksınız. Örneğin X özel sektör de faaliyet yürüten şirketin İstanbul/Beşiktaş’ta ki ofisinin her ay temizliğini herhangi bir temizlik şirketi ile yapması için anlaşabilir. Temizlik şirketleri bu şekilde kurumsal şirketlerle çalıştıkça tabi ki de yapacakları  ciro ve kar oranı da buna göre artış gösterecektir.

Şirketinizi büyütmek adına reklam faaliyetlerinizi çoğaltarak ve ayrıca sürümden kazanmak için ev temizliğine de yoğunluk vererek küçük küçük kazançlar gibi görünen ancak günün sonunda büyük ciro rakamları oluşturan işlere girişebilirsiniz.

Ekibinizi doğru ve kaliteli kurduğunuzda, müşteriyi memnun ettiğinizde ve şirketinizin gelir gider dengesini takip ettiğinizde kar etmemeniz mümkün değildir.

Temizlik Şirketi Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir ?

Temizlik şirketi açmadan önce dikkat etmeniz, araştırma yapmanız gereken konular vardır. Bu hususlara dikkat etmeden direkt olarak büyük çaplı şirket haline gelmek riskli olacaktır. Dikkat edeceğiniz huşular öncelikle rakiplerinizin çalışma şartları ve fiyat tarifesi olacaktır. Rakiplerinizi araştırıp, analiz etmeniz gerekir. Eğer ki  bunu yapmazsanız rakiplerinizle başa çıkamazsınız onlarla aynı sektörde barınabilmek için sektörün nasıl ilerlediğini bilmek zorundasınız.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise, bağlantılarınızı oluşturup şirket faaliyetine başladığı anda büyük kurumsal şirketlerle anlaşıp onlarla alış-veriş te bulunmanızda sektörde varlığınızı sürdürmeye fayda sağlayacaktır.

Şirketleşme yolunda ilerlerken gelir gider hesabınızı iyi irdeleyip dengeyi sağlamanız çok önemlidir. Gelir gider dengesini kaçırdığınız an batışınızın başlangıcı sayılabilir. Büyük çapta işletmeler ufak hatalarla büyük zararlara uğrayabilir. Hatta bununla ilgili atalarımızın da bir sözü vardır: Büyük dağın dumanı da büyük olur diye… Durum bundan ibaret olur aman dikkat

Dikkat edilecek bir diğer nokta da şirketinizin reklam faaliyetlerine ciddi emek ve bütçe ayırmanız gerekecektir. Rakibin fazla olduğu bu sektör de sizi diğerlerinden ayıracak donelerin olması gerekir. Bunları da sizin işletme sahibi olarak kullanıcılara sunmanız ve farkettirtmeniz gerekir. Temizlik şirketi alanında oldukça yoğun rekabetin varlığını da parlak fikirler editörleri olarak yaptığımız pazar araştırmalarında  görmekteyiz. Elde ettiklerimize göre söz konusu iş alanında oldukça sert geçen bir rekabet var sizi kolay günlerin beklemediğini söylemek isteriz.

Dikkat etmeniz gereken hususlar bitmek bilmiyor!

Söylemek istediğimiz önemli noktalardan birisi de şirketinizin ne tür müşterilere hizmet vereceğinin tespitini yapıp ona göre faaliyet planı oluşturmak sizin yararınıza olacaktır. Temizlik şirketleri genelde;

Özel Temizlik,

Ticari Alan Temizliği,

Ev Temizliği olarak ayrılmaktadır.

Özel Temizlik, müşterinin tamamen özel bir alana dair istediği temizlik türüdür. Bu alan yeni bitmiş bir inşaatta olabilir. Bir hayvan ahırı da olabilir. Bir Gökdelen camları da olabilir.

Ticari alan temizliği, yukarı da bahsettiğimiz gibi büyük ofislerin temizliğidir. Çok kişinin çalıştığı ortak alanların temizliğinin üstlenilmesidir.

Ev temizliği de bilindiği gibi çok eskiden beridir var olan evlere gelen temizlikte yardımcı olan kadınların görevini günümüz globalleşen ve teknolojiye ayak uyduran dünya da ve ülkemizde bu olayın şirketler aracılığı ile gerçekleşmesidir. Bu temizlik yeri daha güvenilir kişilerle çalışılmak istenen bir türdür. Çünkü çalışan kadınların işteyken evlerini emanet ettikleri kişiye ya da kurumlara güveni olması gerekir. Bu güvenin olmaması durumunda sizin o müşteriyi kaybetmeniz demektir.

Temizlik Şirketi Kurmak Maliyetli Mi ?

Kuracağınız şirketin faaliyet türüne göre, hitap ettiğiniz müşteri kitlesine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca şirketin büyüklüğü de maliyette büyük rol oynamaktadır. Oluşturacağınız ekip maliyetin büyük bir kısmını oluşturacaktır. Bir diğer maliyet kalemi de harcayacağınız temizlik malzemeleridir. Ekibin nitelikli ya da vasıflı temizlik elemanlarından oluşması maliyeti yine etkileyecektir.

Temizlik şirketinin belki de en büyük ama en önemli maliyet kaleminden bir diğeri de markanız için yapacağınız reklam ve pazarlama harcamalarıdır. Müşteri portföyü oluşturmak için kalitenizi belirli bir standartın üzerine oturtmak için markanızı değerli kılmak zorundasınız. Bu da çok incelik isteyen bir çalışma gerektirir.

Temizlik şirketi kurmak özünde çokta maliyetli bir şirket türü değildir. Düşük maliyetlere sağlam bir ciro yapabilen şirket istiyorsanız bizce temizlik şirketi tam size göre!

Çokta fazla nitelikli olamayan bir ekiple şirketin ekip ihtiyacını halledebilirsiniz. Temizliğin yapıldığı yerin hassaslığına göre elbette kişilerin eğitim alması gerekebilir ancak genel olarak böyle bir eğitime ya da diplomaya ihtiyaç duyulmayacaktır.

Temizlik Şirketi Açmak için Gerekenler                

Temizlik şirketi açmak için çeşitli ihtiyaçlar oluşmaktadır. Bu konu detaylı bir şekilde  buradan ulaşabilirsiniz.

Siz değerli Parlak Fikirler okurları için hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Şirket kurulumundaki detaylar için sitemizdeki diğer yazıları ziyaret edebilirsiniz. Sizlere yararlı olacak ve yol gösterecek çalışmalar ortaya sunabilmek için Parlak Fikirler ekibi olarak gece gündüz demeden çalışıyoruz!

Yorum yapın