Termal Turistik Tesis Açmak

Türkiye, coğrafi konum, iklim çeşitliliği gibi konularda olduğu gibi termal alanlarda da son derece şanslı bir ülke konumunda. Bu nedenle termal turistik tesis açma projesi olanlar ülkemizin bu konum avantajından faydalanarak birçok farklı şehirde projelerini hayata geçirebilirler.

Özellikle yaşlı nüfusun giderek artması ve alternatif tedavi yöntemlerine olan ilginin her geçen gün biraz daha rağbet görmesi ile birlikte termal suları kapsayan bir tesis işletme fikri de o derece cazip hale geliyor. Birçok farklı rahatsızlığın alternatif tedavisinde bizzat doktorlar tarafından önerilen termal tesisler, sadece yurt içinde binlerce kişinin akınına uğruyor. Ancak maalesef birçok zengin kaynağımızda olduğu gibi termal tesisleri dışarıya tanıtmakta atıl durumdayız. Belki siz bir ilke imza atarak önce yurt içinde sonra yurt dışında yapacağınız tanıtımlar ile yerli – yabancı turistleri eşit oranda tesislerinize çekebilirsiniz.

Termal Suların Olduğu Yere Otel Kurmak

2020 yılı itibariyle size sunabileceğimiz ve önerebileceğimiz en parlak fikirlerden biri termal suların olduğu yere otel kurmak ve işletmek olacak. Ege ve Akdeniz’de yoğunlukla olmak üzere birçok farklı şehir ve bölgede termal su kaynakları mevcuttur. Bunları araştırıp sizin ve ekonomik çıkarlarınız için en uygun olanını seçtikten sonra anında çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu sayede müşteri çekmek için ekstra bir çabaya ve tanıtıma bile ihtiyacınız kalmayacaktır.

Halihazırda tatillerinde hem dinlenmek hem de şifa bulmak isteyen kalabalıklar termal suların olduğu bölgelere akın akın geliyorlar. Siz de bu termal kaynaklara en yakın konumda bir otel açarak oradaki müşterileri direkt olarak işletmenize çekebilirsiniz.

Termal Suların Olduğu Yere Daha Fazla Turist Çekmek İçin

Özellikle yabancı turistleri bu tür işletmelere ve kaynaklara çekebilmek adına yapabileceğiniz onlarca şey var. Hem kalite hem de teknolojiyi baz alarak birçok farklı hizmeti en yüksek düzeyde servis edebilirsiniz. Bunların başında ulaşımın sağlanması geliyor. Otel ya da tesise bağlı minibüslerle konaklama yerleri ile termal suların olduğu bölgeye günlük 2- 3 transfer gerçekleştirecek şekilde hat çekebilirsiniz. Emin olun birçok potansiyel müşteri sırf bu hizmetten dolayı başkalarını değil sizi tercih edecektir. Hava alanı, otogar, otel ve termal kaynaklar arasında transferleri günlük periyotlar halinde gerçekleştirecek bir hizmet ağı geliştirmek de size önerebileceğimiz diğer unsurlar arasında yer alıyor.

Çoğu kişi termal tesisler bir tatil mekanından çok şifa bulmak için son çare olarak başvurdukları tıp merkezleridir. Siz onların bu son çaresini ilk ve tek çare seviyesine çıkarmak için tesislerinizin bünyesinde alanında uzman ve deneyimli fizyoterapistlere yer vermeye bakın. Aynı zamanda doktor ve hemşire desteği ile birlikte yüzde sekseni 60 yaş üstü olacak misafir grubuna güven aşılayın.

Tesislerde menü seçenekleri sunmayı da ihmal etmeyin. Organik içecekler ve gıdalardan oluşan, tamamen özgün menüleri de uygun fiyatlarla satışa çıkararak hem çok yönlü bir sağlık hizmeti sunmuş olun hem de ticaret hacmini genişletin.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Dağ Evi Konseptli Küçük Bir Otel Açmak

Termal Tesislerde Sunabileceğiniz Diğer Hizmetler

Sağlık turizmi kapsamında sunacağınız hizmetler ne kadar çok yönlü olursa müşteri tabanındaki hareketlilik de o kadar fazla olur. Çamur tedavisini tüm detaylarıyla uygulamayı bilen geniş ve uzman bir kadro ile hizmetlere start vermeniz yerinde olacaktır. Aynı zamanda hidro – terapi de sağladığı faydalar neticesinde en çok tercih ve talep edilen tedavi yöntemlerinin başında geliyor.

Tesiste uygulayacağınız tüm tedavi biçimleri en son teknoloji desteği ile ifa edilmeli ve tanıtım bültenlerinizde de bu teknolojik unsurların altı çizilmelidir. Birçok farklı fiziksel aktivite ve spor faaliyetleri için de yeterli alanınız olmalı.

Buraya Lüks Jakuzi Yaptırmak

Termal suların olduğu yerlere yakın bir konumda birden fazla lüks jakuzi yaptırmak da en etkili müşteri çekme yöntemlerinin başında geliyor. İçten ısıtmalı jakuziler sayesinde sadece bahar ve yaz mevsimlerinde değil, kış aylarında da umduğunuz müşteri sayısına ulaşabilirsiniz. İlk başta sadece birkaç adet jakuzi yaptırmanız yeterli olacaktır. Daha sonra talebin arttığını gördüğünüz takdirde jakuzi sayısında da artışa gidebilirsiniz.

Aslında sizin kitlenizin “keyifçi” ve “lüks” kitle olduğunu unutmayın. Bu kitle için bu tarz konseptler sunmak zorundasınız. Adamlar stres atmaya ve eşleri/sevgilileri ile birkaç gün güzel vakit geçirmeye geliyor. Bunun için her türlü keyif aparatını tam etmelisiniz. Ayrıca bu oteli biraz soğuk yere yapın. Mesela bir dağ başnına, rüzgarlı tepeye. Bu sayede azıcık üşüyenler “termal suların sıcacık keyfinden” faydalanmak istesinler.

Termal Turizm Pazarlaması Nasıl Yapılmalı?

Termal turizm pazarlamasında ”sağlık” ön planda tutulmalıdır. ”Sağlığınızı düşünüyoruz” ya da ‘sağlığınız emin ellerde’ gibi genele hitap eden ve sağlığı ön planda tutan sloganlarla hareket noktanızı belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte mutlaka bir internet siteniz olmalı. Hem yerli hem de yabancı turistleri tesise çekebilmeniz adına siteniz Türkçe – İngilizce dillerinde olmalı. Daha sonra Almanca- İtalyanca – İspanyolca gibi dil eklentileri de yapabilirsiniz.

Profesyonel fotoğrafçılar ile çalışarak termal suları, otelin çeşitli bölümleri, bir arada yapılan spor faaliyetleri, çamur ve hidro terapilerin görselleri birçok açıdan çekilip sitenizde yayımlanmalı. Bazıları gibi bu tesisleri boşken çekme gafletinde bulunmayın. Bilakis misafirleriniz oradayken, tesisiniz en canlı ve hareketli konumdayken çektiğiniz fotoğraflar ilgi çekici olacaktır.

Sık sık kampanyalar ve indirimler sunun. Özellikle sezonun en hareketsiz olduğu kış dönemlerinde çeşitli kampanyalar düzenleyerek bu dönemin de hareketli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bu Tür Tesisler İçin Ruhsat Gerekiyor mu?

Temelde konaklama hizmetinin yanı sıra sağlık hizmeti de verdiğiniz için ruhsat almanız gerekmektedir. Gerekli yerlere başvuru yaparak ve sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde toplayıp sunarak ihtiyacınız olan ruhsatı bir hafta içerisinde alabilirsiniz.

Termal Tesis Açmak Karlı Mıdır?

Modern tıbbın beklentileri hiçbir şekilde karşılayamadığı şu günlerde tamamen alternatif, sonuç ve çözüm odaklı termal tesisleri açmak ve işletmek son derece karlı iş fikirlerinin başında geliyor. Jakuzi dışında termal su havuzu da açarak müşterilerin çok yönlü beklentilerini karşılamaya bakın. Her şeyi eksiksiz ve tam donanımlı bir hizmet kalitesinde ifa ederseniz kar oranınız da çok kısa bir sürede zirveye çıkacaktır.

Yorum yapın