Ticaret Yapmaya Nereden Başlayabilirim?

İnsan oğlunun en büyük sorunlarından biridir. Bir işe, bir projeye ne kadar tutkun bir şekilde başlamak istese de o ilk adımı bir türlü atamaz. Zaten Türkçe’mizde gayet yerinde bir deyim vardır bu tür konular için. ”Başlamak, başarmanın yarısıdır.” O ilk adımı atacak motivasyon ise bazen bilgisizlikten bazen bilgisizliğin doğurduğu korkudan bazen de çevresel faktörlerden ileri gelir.

TÜYO: Arkadaşlar ticarete kredi ya da baba parası olmadan yani sermayesiz  başlayıp da ‘başarılı’ denilebilecek hacimlere ulaşabilen çok ender insan vardır. Maalesef bilginizin yanında az da olsa sermaye şart. Bu şartları sağlamıyorsanız bence en baştan hiç girmeyin. Aksi halde sonradan pişman olmanız veya deyim yerinde ise “bedava çırak çıkmanız” olasıdır.

trade photo

Ama başarıya giden engebeli yolda en çok başlamak, bizi korkutur. Ticaret yapmaya nereden başlayabilirim sorusu da böylesi kaygıların ve korkuların toplamından açığa çıkmıştır.

Ticaret, çok geniş bir alandır ve bu geniş bölgede kaybolmak, ne kadar paranız olursa olsun ilk adımı atmak her zaman zorlayıcı bir unsur olarak karşımıza dikilir. Öyle ya insan, bilmediği her alanın yabancısıdır. Sadece paranızın olması ise ticarete adım atmak için yeterli değildir. Her iş biriminin çevresel bir desteğe, belli bir bilgi birikimine ihtiyacı vardır. Hele ki söz konusu alanda para tek söz sahibi olan değer ise, o paranın korunması, en doğru yatırım alanlarına dönüştürülmesi ve doğru kullanımı birçok kişinin ve bilginin ışığında gerçekleşebilir ancak. Bu nedenle ticarete atılmak, örneğin mühendisliğe atılmaktan çok daha zordur. Zira yapısı gereği epey çetrefilli ve karmaşıktır. Mühendis olan belli başlı makinelerin ve aletlerin kullanımını, ölçüm cihazlarını denetlemeyi zaten öğrencilik hayatında öğrenir. Geriye bir tek uygulaması kalır. Ancak ticaret tamamen sahada öğrenebilecek, yaşandıkça pişilecek bir alandır. Bu nedenle en doğru adımlar, en uygun zamanda atılmalı. Zira ekonomi, iktisat gibi üniversite bölümlerinde bile ancak paranın teorik bilgilerini alabilirsiniz. Bugünkü serbest piyasa ekonomisi ve borsa birimleri her geçen yıl değişikliğe uğrayan, değerler tablosunda yeni kavramlara ve gelişmelere açık olan bir piyasa türüdür. Bu nedenle hiç beklenmedik firmalar birkaç ay içerisinde batma aşamasına gelebilir, kimileri ise doğrudan batar. Son derece tehlikeli bir iş sahasında yüzlerce, bazen binlerce rakibin ortasında en doğru hamleleri yapmanız gerekmektedir. Bu hamlelerin ilk aşaması ise ticaret yapmaya nereden başlayabilirim sorusunun cevaplarında gizlidir.

İster iktisat ya da ekonomi okuyan bir fakülte öğrencisi olun. İster geç yaşta para sahibi olup ticaret yapma heveslisi biri olun. İsterseniz sadece merak edin. Şimdi size nereden başlayabilirim sorunun yanıtlarını madde madde verip her birini kendi alanında inceleyeceğiz. İyi okumalar dileriz.

 

  • Takım elbise giyilip tek tek fabrikaların, imalathanelerin ve tamirhanelerin kapısı çalınır. Öncelikli olarak illa ki de takım elbise giymek zorundayız diye soranlara ya da içinden geçirenlere tek bir cevabımız var. Evet, takım elbise gereklidir. Hatta olmaz olmaz ilk temel unsurdur. Çünkü ticaret yapmak istiyorsanız ortalamanın üstünde bir fiyatla alınmış takım elbisenizle piyasada boy göstermeniz gerekecek. 21. yüzyıl ile birlikte medyatik unsurlar, reklam, medya ve televizyon kültürü ile birlikte bir hayli önem kazanmıştır. Yüzünüz ve giyiminiz karşı tarafa ilk intibahı oluşturan yegane özelliktir. Takım elbisenizin yanı sıra temiz bir tıraş ile de boy göstermenizi öneririz. Zira, karşı tarafın size güvenmesi için, güvenli bir ortamda ilk bilgi alış verişinin ve iletişimin sağlanması gereklidir. Kimsenin alnında da güvenilir ya da güvenilir değil yazmadığına göre ilk manzarayı giyiminiz kuşamanız ile sağlamalısınız. Daha sonra kapısını dolaşacağınız işletmeler ve üretim alanları olacak. Bunlar fabrikalar, tamirhaneler ve imalathaneler olacaktır. Zira piyasanın en fazla işleyen yerleri buralardır. Ticaret yapmak için yapılması gereken ilk şey, üretim ve tamirat yapan, yani piyasanın işler hale gelmesi için iki temel yapı anlamı taşıyan bu yerlere ziyaret yapmak ve onlara teklifler götürmek. Bu tekliflerin hangi mahiyette ve hangi bütçelerle yapılacağını ise yanınızdaki muhasebeci ile yapmanız şiddetle tavsiye edilir. Söz konusu girişim, tamamen para ve üretim üzerine olacağı için, paranın matematiğinden ve aritmetiğinden anlayan ve sizi bu doğrultuda tamamen doğru yönlendirecek olan para bilimi uzmanları ile çalışmanız, ticaret hayatınızın daha başlangıç aşamasında size reel bir kılavuz olacaktır. Daha sonrasında anlaştığımız imalathaneler ve fabrikalar ile doğrudan üretilen yerden mal alma işlemini başlatmış olursunuz. Satışını gerçekleştirdiğiniz ya da gerçekleştirmek istediğiniz ürünlerin tamiratını yapacak ilgili kurumlar ile anlaşmanız da kendinizi ve işini sağlama almak demek olacaktır.
  • Dükkan veya satıcılara mail atılır ve bir ürüne toptan istekleri olup olmadığı sorulur: Daha sonra işin halkla ilişkiler kısmı başlar. Önceleri bu işlem telefon servisleri kurup halkla ilişkiler departmanı oluşturularak yapılırdı. Ancak daha sonra telefonun yerini mail aldı. Hem daha işlevsel hem de daha az rahatsız edici olmasından ötürü. Bu nedenle söz konusu dükkan ve satıcılarının mail adreslerini bir hafta içerisinde toparlayıp listelemeli ve sırasıyla bir ürüne toptan istekleri olup olmadığı sorulur. Böylece düzenli bir sistem içerisinde dükkan sahiplerini ve satıcıları kendi varlığınızdan haberdar etmiş olursunuz. Yolun başında indirimli ve kampanyalı ödeme seçenekleri sunarsanız başlangıç için yeteri kadar ilgi ve merakı üstüne çekersiniz. Ticarette unutulmaması gereken bir başka deyim daha vardır. O da ‘‘ayağı alıştırmak” deyimidir. Ticaret sahasında daha yolun başında olanlar, makul fiyatlarla ve indirimli ödeme seçenekleriyle göz doldurup müşterinin ayağının alışmasını sağlamalıdır. Daha sonrasında sattığınız ürünler de kaliteliyse istediğiniz fiyata satabilir, paranıza para katabilirsiniz.
  • Piyasadaki ithalatçılarla yakınlık kurulur: İşin üçüncü aşaması ülke dışına çıkmaktan geçer. Sadece ülkede olan ürünleri ülke içerisinde satarsanız belli bir noktadan sonra kısır döngüye girersiniz. Çünkü bu, dar bir pazardır ve kazandırma oranları stabildir. Büyümek istiyorsanız yurt dışına açılmalı ve ülkenize yabancı ürünler ithal etmelisiniz. Bunun için de sistemin dinamosu olan ithalatçılarla yakınlık kurmanız gerekecek. Onlarla akşam yemeği yemek, iletişim ve haberleşme ağları vasıtasıyla sürekli irtibatta kalmanız gerekecektir. Ticarette yükselmenin bir diğer noktası da kurulan insan ve iş ilişkilerinden geçer. Çünkü sürekli olarak isim ve şirket olarak varlığınızı göstermeli, ben buradayım demeniz. Sonuçta şirketlerin başındaki de insanlardır ve birlikte iş yapmanız biraz da birbirinizden insan olarak hoşlanmaktan geçer. Bu nedenle insan ilişkilerinizi olabildiğince canlı ve sıcak tutmalı ve gerekli her alanda boy göstermeyi, davetler düzenlemeyi ya da davetlere katılmayı alışkanlık edinmelisiniz. Bundan sonra tüm kapılar size yavaş yavaş açılacak ve büyüme oranınıza kendiniz bile şaşıracaksınız. Piyasadaki tüm büyük ve ünlü ticaret adamlarının da bu yollardan geçtiğini düşünerek kendinizi sürekli motive etmelisiniz.
  • Sınır ticareti ile kaçak ürün getirilip satılır: Aman adında kaçak ibaresini görüp illegal bir iş yaptığınızı düşünmeyin. Buradaki kaçak tabiri tamamen adı itibariyledir. Ülkemiz insanları özellikle ev hanımları kaçak çay içmeye bayılmaktadır ve kaçak çay kültürü son on yılda inanılmaz bir oranda yaygınlaşmıştır. Bununla birlikte kaçak tütün de, kaçak çayın yanında en süper giden içecektir. Siz de ticaretin daha başındaki biri olarak toplumun beslenme, giyinme ve yaşam alışkanlıklarını tespit edip onların beğenilerine uygun ürünler satın alıp onlara satmayı bilmelisiniz. Böylesi daha az risksiz ve daha çok kazançlı olacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Deli para kazandıran çok karlı bir e-ticaret girişimi kurmak için

Yorum yapın