Tostçu Dükkanı Açmak İsteyenlere

Tostçu Dükkanı Açmak Karlı Mı? 

Tost, bizim milli yiyeceklerimizden biri. Özellikle pazar sabahları evde olan babamız tarafından ya da annelerimiz tarafından yapılan tostların tadı hala damağımızda. Çayın yanında, ayran ya da meyve suyu gibi soğuk meşrubatların yanında ayrı güzel giden bir gıda, tost.

Sadece bizim kültürümüzde de yok. Ancak bizim kültürümüzde sucuğu bol, kaşarı bol tostlar bir tür Türk tipi tostların var olmasını sağlamıştır. Genelde Fransa’ya ya da Amerika’ya gittiğinizde orada insanların kaşarlı ya da peynirli yediklerini görürüz. Zaten sucuk demek biraz da Türkiye’de etin tadına varmak demektir.

Tost, asla eskimeyen bir lezzet. Her ne kadar tavuk döner onun tahtına göz dikmiş olsa da tostun büyük bir avantajı var rakiplerine karşı. Tost, bir kere kahvaltı olarak yenebiliyor. Kaşarlı mı karışık mı sorusuyla birlikte insanlara bir seçenek sunabiliyor. Ancak tavuk döner ve benzeri gıdalarda öyle bir alternatif seçeneği yok.

O nedenle tost, içindekiler ile birlikte bir adım öne geçiyor. Artık domatesli tost yapmak bile mümkün. Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte ürünlerde de gözle görülür ve kayda geçecek şekilde farklı güzel ayrımlar var. Bir tost makinesi önceden içine domates koyduğunuz tostları yakabilirdi. Ancak cihazların gelişmesi ile birlikte tostun tarihçesinde de farklı ekoller gelişmeye başladı.

Tüm bunların toplamında tostçu dükkanı açmak epey karlıdır. Çünkü bu ülkenin insanları ne olursa olsun, dünya yansa iki şeyi yemekten vazgeçemez. Simit ve tost. O nedenle tost işine girmek belli başlı kurallara ve ritüellere uyulduğu takdirde epey kar getiren bir iştir.

Şimdi diyelim bir tostçu dükkanı almaya karar verdiniz ya da bunu ciddi ciddi düşünüyorsunuz. Şanslısınız ki parlak fikirler karşınıza çıktı. Parlak fikirler olarak tostçu dükkanınızdan tam olarak kazanç sağlamanız için dikkat etmeniz gereken hususlara ve ayrıntılara göz atacağız.

Yeni tostlar.

Hamburger görünümlü bir tost çeşidi. Tamamen deneysel ve öncü. Ama kim demiş girişimlerin dünyasında herhangi bir şey halkın sağlığını oynamadığı sürece yapılmasın. Bu başarılı bir girişimdir. Görünüm olarak hamburger ancak içerik ve yeme alışkanlığı olarak tost. Siz de akşam dükkanı kapadıktan sonra çeşitli tost çeşitleri düzenleyebilir deneyebilirsiniz. Tadından ve şeklinden emin olduğunuz tostların patentini bile alabilir ve tostçular arasında özgün ve girişimci ruhunuzla fark yaratabilirsiniz.

İyi Bir Döner Dükkanı Nasıl Olmalı? adlı yazımızı da meraklı zihinler için bu noktaya bırakıyoruz. Şu an piyasa araştırmalarına ve incelemelerine göre açılacak gıda alanında en karlı iki sektör döner ve tost. Bu yazımız boyunca döner dükkanları ile ilgili paylaşımlar yapmaya devam edeceğiz. Böylece tost ve döner olmak üzere iki seçenek açılacak önünüzde. Hangi seçeneği son olarak seçeceğinizi ve uygulayacağınızı elbette ki size bırakıyoruz. Bizden önermesi sizden uygulamaya sokması ve yapması.

Tostçu Dükkanından Daha Fazla Kazanmak İçin 

1- Dükkanı nereye açacağınıza iyi karar verin: Bir dükkanın nereye açılmış olduğu son derece önemli. Sanırım bunda hemfikiriz. Bir de şu boyutu var olayın. Tost dükkanları genelde caddeye değil sokaklarda olur. Kahvaltı kültürünün bir parçasıdır bu. Siz yine de ana caddelerden ya da çıkmaz olmayan renkli sokaklardan birinde açabilirsiniz dükkanınızı.

Bu süreci sakın ha aceleye getirmeyin. Birkaç gün değil birkaç hafta, gerekirse bir ay süresi boyunca dükkanın yeri konusunda uzun araştırmalar yapın. Çevre esnaflarla diyaloglar kurun. Bir önceki dükkan neden kapatıldı, onu da sormayı, araştırmayı ihmal etmeyin.

Dükkanınız iyi bir yerde açılırsa rakiplerinize karşılık üstünlük kazanmış olursunuz. Ama kötü bir yerde ise ne kadar çabalarsanız çabalayın uzak kaçmaya ve insanların başka yerlerden yemek yemesine engel olamaz ve iflas bayrağını çekmeye doğru indirirsiniz.

2- Kaliteli sucuk ve kaşar kullanın: Buraya dikkat parlak fikirler okurları! Nice tostçu nereden kısacağını şaşırıp en kötü, en bayat ve en adi sucuk ve kaşarlar kullanarak halkın sağlığıyla da damak tadıyla da oynuyor. Bu da nelere yol açıyor nelere! Dükkanınızda birilerinin mide fesadı geçirmesini ya da istifra etmesini istemiyorsanız bu noktaya dikkat edin.

Sizin tostları yiyen insanlar bir tane daha istemeli. ”Bu ne lan martı etinden mi bu” deyip kaçabilirler de. Bu ihtimalleri sıfıra indirmek için toptancınızı iyi seçin. Kalite ve sağlıktan asla ve kat’a ödün vermeyin.

Tost elle yense de çatal koymayı unutmayın.

Tost, elle yenen bir yemekti. Ancak modern dünya ile birlikte belli başlı şeyler de değişti. Eh tabi tost da değişti. Tost artık dilimli bir şekilde gelebiliyor örneğin. Bazı aşırı modernist insanlar ”ay elle yemek mi yenir mi” diye cıngar çıkarabilirler. Siz o nedenle ne olur olmaz tabağın yanına çatal bırakmayı da unutmayın. Her müşteri için her ayrıntıyı gözden geçirin. Kaybeden siz olmayacaksınız, emin olun.

3- Kokan yağ kullanmaktan uzak durun: Bazı yağlar kokuyor ve bu tost gibi sıcak yemeklerde kendini iyiden iyiye belli ediyor. Ayrıca bazı kalitesiz yağlar tam çözülmediği için ıslaklık da bırakıyor. Bu da ekmeğin kalitesini bir hayli düşürüyor. Size tavsiyemiz içerikte olduğu gibi yağ kullanımında da kaliteyi göz etmeniz.

En Karlı 6 Dönerci Bayiliği dönerciler ya da döner dükkanı açmak isteyenler! Sıfırdan marka yaratmakla uğraşmak istemiyorsanız biraz paraya kıyıp dönerci bayiliği alabilirsiniz. O dönerci bayilikleri arasından en karlı olanları ise parlak fikirler farkıyla linkini verdiğimiz makaleden öğrenebilirsiniz.

4- Hijyen kurallarına mümkün mertebe dikkat edin: Mutlaka eldiven kullanın. Bir çırağınız varsa onun da kullanması konusunda talimat verin. İnsanların en çok dikkat ettiği şey bu. Tamam, ellerinizi yeni yıkamış olabilirsiniz ama bu dışarıdan böyle görünmez. Bu nedenle hijyen kurallarına dikkat etmeniz özellikle hanım müşterilerinizin dikkatini olumlu anlamda çekecektir ve onların daimi olarak gelmesini sağlayacaktır.

5- Vejetaryen menüler hazırlamayı ihmal etmeyin: Bakın bu öneriyi kimseden duyamazsınız. Vejetaryen menüler hazırlayın. Biberli domatesli peynirli tostlar inanılmaz gidiyor. Neden derseniz? Çünkü insanlar harıl harıl bir yarış varmış gibi vejetaryen oluyor memlekette. Son on yılda yüzde kırk oranında bir artış olmuş hayvansal gıda yemeyen insanlar. Bir de veganlar var. Onlar için de peynirsiz yumurtasız etsiz tostlar hazırlayabilirsiniz.

Daha fazla kazanmak için her müşteri tipi için üretim yapmayı gözden kaçırmayın.

6- Dışarı masa atın: Artık bahar geldi. Önümüz de yaz. Bu nedenle eğer imkanınız varsa dükkanının önüne masa ve sandalye atın. İnsanlar böylece ”ah burada sigara içiliyormuş” diyerek bile sizin mekanınıza oturabilirler. Türkiye’de ne kadar sigara tiryakisi olduğunu biliyoruz. Ve sırf kapalı mekan diye tercih etmedikleri dükkanları da.

7-Çay ve benzeri içeceklerde indirime ya da ikrama gidin:  ”Çaylar bizden” sözü herhalde bu memlekete ait bir sözdür. Tost da bu memleketin biricik beslenme alışkanlıklarından biri olduğuna göre çay ve benzeri içeceklerde indirime ya da ikrama gitmek hem göze hoş görünmenizi sağlayacak hem de müşterinin ayağını alıştıracaktır.

Bunun dışında tost ile yetinmek zorunda değilsiniz. Tostun yanına sandviç ekmekler ve çeşitli garnitürler de ekleyebilirsiniz.

Tostçu Dükkanı Açmak İçin Nereleri Tercih Etmeliyim?

bu tür yeme içmenin bel kemiği sayılan ve Türk halkının gözünde hızlı yemek denilince simitten sonraki yiyecek olarak zihinlerde beliren bir gıdaya yönelik iş kuruyorsanız içiniz nispeten rahat olabilir. Zira tostçu açmak; sushi dükkanı açmaktan daha farklıdır. Yani insanların zihinlerinde büyük ve önemli yer işgal etmiş bir yiyecek türüne odaklandığınız için pazarlama giderleriniz azalacaktır. Hemen hemen her bölgede bu tür bir işletmeyi ayakta tutabilmeniz mümkün hale gelecektir.

Ancak elbette nasıl ki arka arkaya benzin istasyonu ruhsatı verilmiyor ise yan yana tostçu dükkanı açmak da pek sağlıklı olmayacaktır. Siz de temel iktisadi kuralları gözardı etmeden açacağınız yeri tayin edin.

Menüye Yaratıcı Tostlar Eklemek 

Bu platformda sürekli söylediğimiz ve altını çizdiğimiz bir şey var: Müşterilere fazla seçenek sunmak şarttır ve hatta günümüz itibariyle elzemdir! Bu her zaman için satış yapma ihtimalinizi arttıran bir unsur olacaktır. Bu nedenle tostçu dükkanınızın vızır vızır işlemesini istiyorsanız menüye yaratıcı ve farklı tostlar da eklemelisiniz. Artık her üç aileden birinin evinde tost makinesi zaten var. Sizin dükkanınıza kaşarlı, sucuklu tost yemeye gelecek olanların sayısı bir hayli azalmış durumda. Bu gerçekliği göz önünde bulundurarak çok daha farklı ürünlerle hazırlayacağınız yaratıcı tostlarla piyasada tutunabilirsiniz. 

Bunların başında zeytinli – beyaz peynirli tost geliyor. Zeytin omletlerde de sıklıkla kullanılan kahvaltılık ürünlerin başında geliyor. Artık tostlarda da pişmiş zeytinin tadı beyaz peynir ile buluşunca ortaya benzersiz lezzetler çıkıyor. Bir diğer seçenek ise kavurmalı tosttur. Hem doyurucu hem de inanılmaz lezzetli olan bu tost türleri de menüye mutlak surette eklemeniz gereken bir diğer seçenek olmalı. Kavurma ile mantarı bir arada sunan tostlar da müşterilere alternatif olarak sunulabilir. Tostu sadece kahvaltılık değil öğle ve akşam yemeği olarak da sunabilirsiniz. Kim bilir belki ‘Akşam Tostçusu’ ya da ‘Gece Tostu’ adıyla bir dükkan bile açabilirsiniz. Yumurta ve pastırma ile hazırlanan özel tost menüleri yanında ayran ve kola hediyesi ile birlikte müşterilere sunulabilir. 

Patatesli tostlar da özellikle öğrenci kesim tarafından büyük bir rağbet oranıyla tercih ediliyor. Bu seçeneği de menünüze ekleyebilirsiniz. 

Kötü İnsanları Dükkandan Nasıl Uzaklaştırabilirim? 

Maalesef tostçu dükkanları, tıpkı büfeler gibi kötü niyetli insanların uğrak yeri, hatta toplanma merkezi haline gelebilir. Kötü insanları dükkandan uzaklaştırmanız hem müşteri kaybına uğramamak hem de saçma sapan insanlarla uğraşmamak adına gereklidir. Çok fazla polemiğe girmeden kibar bir iletişim yolunu deneyerek burada istenmediklerini dile getirebilir öncesinde de hissettirebilirsiniz. Hala dükkanınızın çevresindeler ise profesyonel bir yardım almanız gerekebilir. Bunun için artık bekçiler var. Dükkanınıza gelen bekçilerden ya da civarda sürekli gördüğünüz görevlilerden yardım talebinde bulunabilir ve dükkanınızı ve sokağınızı bu tür potansiyel tehlikelerden koruyabilirsiniz. 

 

Yorum yap

Lüften yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz